Jest chirurgiem, ale choruje na Parkinsona. Ma mu pomóc specjalny stymulator

09.06.2021 | Jest chirurgiem, ale choruje na Parkinsona. Ma mu pomóc specjalny stymulator
09.06.2021 | Jest chirurgiem, ale choruje na Parkinsona. Ma mu pomóc specjalny stymulator
Magda Łucyan | Fakty TVN
09.06.2021 | Jest chirurgiem, ale choruje na Parkinsona. Ma mu pomóc specjalny stymulatorMagda Łucyan | Fakty TVN

Chirurg Andrzej Jabłoński choruje na Parkinsona. Nie liczy na to, że wróci do operowania pacjentów, ale chciałby jeszcze się na coś przydać, zwłaszcza jeśli chodzi o kształcenie nowych chirurgów. Ma mu w tym pomóc inteligentny stymulator mózgu - po raz pierwszy w Polsce wszczepiono pacjentowi takie urządzenie.

Andrzej Jabłoński jest chirurgiem od ponad 30 lat, ale pracować dziś nie może - choruje na Parkinsona.

- Całe moje życie skupia się na tym, że staram się pomagać innym. Działa to na mnie jak narkotyk, więc jestem od tego uzależniony - mówi Jabłoński.

Lekarze wszczepili mu inteligentny stymulator mózgu. To pierwsza taka operacja w Polsce.

- Ten stymulator daje to, że nie tylko sygnały elektryczne idą do środka, ale jest odbiór tego, czego oczekuje mózg, czyli w drugą stronę idzie sygnał, który jest zapisywany w rejestratorze pod skórą chorego. Po czasie można porównać to, co się dzieje w mózgu, jakie mózg ma potrzeby - wyjaśnia prof. Mirosław Ząbek, kierownik Kliniki Neurochirurgii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego i Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

Jakie szanse daje stymulator?

Dotychczas stymulatory każdego chorego leczyły tak samo. Ten wszczepiony doktorowi Jabłońskiemu pozwala na spersonalizowaną terapię. Sygnał z mózgu jest zapisywany przez całą dobę, dzięki czemu lekarze mogą stale monitorować, czy dzieje się coś złego.

- Teraz będziemy mogli sprawdzać, czy rzeczywiście coś takiego jest, kiedy, w jakich porach dnia, jak to zależy od leków i do tego odpowiednio ustawić stymulację tak, by efekt był najlepszy - tłumaczy dr Marcin Tutaj, konsultant kliniczny do spraw procedury głębokiej stymulacji mózgu.

Dzięki stymulatorowi będzie można zmniejszyć dawki leków rano, a zwiększyć na noc, lub odwrotnie. W tym przypadku szanse na pozbycie się drgań i spowolnienia są bardzo duże.

Przez całą operację pan Andrzej był przytomny. Lekarze najpierw wprowadzili mu do głowy cztery próbne elektrody, pacjent wykonywał wtedy proste zadania, a oni sprawdzali, która elektroda jest we właściwym miejscu. Na koniec jedna z próbnych została zastąpioną tą właściwą.

- Myślę, że w ciągu być może najbliższych nie tygodni, ale miesięcy, pacjent będzie mógł częściowo wrócić do tego, co wykonywał wcześniej - ocenia dr Stanisław Szlufik z Kliniki Neurologii Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Sam pan Andrzej na powrót do stołu operacyjnego nie liczy, ale planów ma dużo. - Średnia wieku chirurga mocno przekroczyła 50. rok życia, więc jest nas coraz mniej i coraz mniej tych, którzy potrafią nauczyć tych młodych rzemiosła, i właśnie w tym widziałbym swój powrót - zdradza.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS