Jest chirurgiem, ale choruje na Parkinsona. Ma mu pomóc specjalny stymulator

09.06.2021 | Jest chirurgiem, ale choruje na Parkinsona. Ma mu pomóc specjalny stymulator
09.06.2021 | Jest chirurgiem, ale choruje na Parkinsona. Ma mu pomóc specjalny stymulator
Magda Łucyan | Fakty TVN
09.06.2021 | Jest chirurgiem, ale choruje na Parkinsona. Ma mu pomóc specjalny stymulatorMagda Łucyan | Fakty TVN

Chirurg Andrzej Jabłoński choruje na Parkinsona. Nie liczy na to, że wróci do operowania pacjentów, ale chciałby jeszcze się na coś przydać, zwłaszcza jeśli chodzi o kształcenie nowych chirurgów. Ma mu w tym pomóc inteligentny stymulator mózgu - po raz pierwszy w Polsce wszczepiono pacjentowi takie urządzenie.

Andrzej Jabłoński jest chirurgiem od ponad 30 lat, ale pracować dziś nie może - choruje na Parkinsona.

- Całe moje życie skupia się na tym, że staram się pomagać innym. Działa to na mnie jak narkotyk, więc jestem od tego uzależniony - mówi Jabłoński.

Lekarze wszczepili mu inteligentny stymulator mózgu. To pierwsza taka operacja w Polsce.

- Ten stymulator daje to, że nie tylko sygnały elektryczne idą do środka, ale jest odbiór tego, czego oczekuje mózg, czyli w drugą stronę idzie sygnał, który jest zapisywany w rejestratorze pod skórą chorego. Po czasie można porównać to, co się dzieje w mózgu, jakie mózg ma potrzeby - wyjaśnia prof. Mirosław Ząbek, kierownik Kliniki Neurochirurgii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego i Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

Jakie szanse daje stymulator?

Dotychczas stymulatory każdego chorego leczyły tak samo. Ten wszczepiony doktorowi Jabłońskiemu pozwala na spersonalizowaną terapię. Sygnał z mózgu jest zapisywany przez całą dobę, dzięki czemu lekarze mogą stale monitorować, czy dzieje się coś złego.

- Teraz będziemy mogli sprawdzać, czy rzeczywiście coś takiego jest, kiedy, w jakich porach dnia, jak to zależy od leków i do tego odpowiednio ustawić stymulację tak, by efekt był najlepszy - tłumaczy dr Marcin Tutaj, konsultant kliniczny do spraw procedury głębokiej stymulacji mózgu.

Dzięki stymulatorowi będzie można zmniejszyć dawki leków rano, a zwiększyć na noc, lub odwrotnie. W tym przypadku szanse na pozbycie się drgań i spowolnienia są bardzo duże.

Przez całą operację pan Andrzej był przytomny. Lekarze najpierw wprowadzili mu do głowy cztery próbne elektrody, pacjent wykonywał wtedy proste zadania, a oni sprawdzali, która elektroda jest we właściwym miejscu. Na koniec jedna z próbnych została zastąpioną tą właściwą.

- Myślę, że w ciągu być może najbliższych nie tygodni, ale miesięcy, pacjent będzie mógł częściowo wrócić do tego, co wykonywał wcześniej - ocenia dr Stanisław Szlufik z Kliniki Neurologii Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Sam pan Andrzej na powrót do stołu operacyjnego nie liczy, ale planów ma dużo. - Średnia wieku chirurga mocno przekroczyła 50. rok życia, więc jest nas coraz mniej i coraz mniej tych, którzy potrafią nauczyć tych młodych rzemiosła, i właśnie w tym widziałbym swój powrót - zdradza.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Zabijali starsze kobiety, o których wiedzieli, że nie będą się bronić. Pierwsza z nich zginęła, by mogli jej ukraść niecałe 100 złotych. Gdy dokonywali zabójstw, mieli 19 i 17 lat. W piątek sąd wydał w tej sprawie wyrok surowszy, niż chciał prokurator.

Z zimną krwią zabijali seniorki dla pieniędzy. Młody wiek sprawców nie miał znaczenia dla sądu

Z zimną krwią zabijali seniorki dla pieniędzy. Młody wiek sprawców nie miał znaczenia dla sądu

Źródło:
Fakty TVN

- Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to zazwyczaj chodzi o pieniądze - mówią lekarze pytani o to, dlaczego program dla chorych na chorobę Parkinsona nie działa tak, jak powinien. Bez finansowania z NFZ są bezradni, a wielu chorym mogliby pomóc od razu. Ta pomoc jest potrzebna w najprostszych sytuacjach życiowych.

Dramatyczna sytuacja chorych na parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"

Dramatyczna sytuacja chorych na parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar odtajnił dokumenty w sprawie zakupu przez rząd PiS systemu szpiegowskiego Pegasus. Zakup został sfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, oficjalnie przeznaczonego dla ofiar przestępstw, a umowę podpisał Michał Woś, ówczesny wiceminister sprawiedliwości. PiS w odpowiedzi na to odtajnienie grozi ministrowi prokuraturą i składa doniesienie. 

Minister Adam Bodnar odtajnia dokumenty w sprawie zakupu Pegasusa. Jest też podpis Zbigniewa Ziobry

Minister Adam Bodnar odtajnia dokumenty w sprawie zakupu Pegasusa. Jest też podpis Zbigniewa Ziobry

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Debacie w takiej formule, wyłączającej dużą część wyborców, dużą część mediów, (...) na tym etapie mówimy: nie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Przydacz, członek sztabu Karola Nawrockiego. Senatorka KO Gabriela Morawska-Stanecka podkreślała zaś, że kandydat jej formacji Rafał Trzaskowski "będzie czekał o godzinie 20. w Końskich na Nawrockiego".

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Źródło:
TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kto zapłaci za uzbrojenie Europy? Komisja Europejska ma plan, ale finansowanie jest jeszcze niepewne. Projekty na rzecz obronności może współfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. W ubiegłym roku to EBI kredytował w Polsce inwestycje w satelity obserwacyjne. Teraz prowadzi rozmowy z rządem w sprawie kolejnych projektów w zakresie bezpieczeństwa i obronności w Polsce. O szczegółach w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS opowiedziała prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino.

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna celna podkopała zaufanie inwestorów, a decyzje Donalda Trumpa zachwiały nawet rynkiem obligacji. W czasach niepewności rośnie wartość złota. Cena za uncję złota przekroczyła 3200 dolarów.

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS