Jest chirurgiem, ale choruje na Parkinsona. Ma mu pomóc specjalny stymulator

09.06.2021 | Jest chirurgiem, ale choruje na Parkinsona. Ma mu pomóc specjalny stymulator
09.06.2021 | Jest chirurgiem, ale choruje na Parkinsona. Ma mu pomóc specjalny stymulator
Magda Łucyan | Fakty TVN
09.06.2021 | Jest chirurgiem, ale choruje na Parkinsona. Ma mu pomóc specjalny stymulatorMagda Łucyan | Fakty TVN

Chirurg Andrzej Jabłoński choruje na Parkinsona. Nie liczy na to, że wróci do operowania pacjentów, ale chciałby jeszcze się na coś przydać, zwłaszcza jeśli chodzi o kształcenie nowych chirurgów. Ma mu w tym pomóc inteligentny stymulator mózgu - po raz pierwszy w Polsce wszczepiono pacjentowi takie urządzenie.

Andrzej Jabłoński jest chirurgiem od ponad 30 lat, ale pracować dziś nie może - choruje na Parkinsona.

- Całe moje życie skupia się na tym, że staram się pomagać innym. Działa to na mnie jak narkotyk, więc jestem od tego uzależniony - mówi Jabłoński.

Lekarze wszczepili mu inteligentny stymulator mózgu. To pierwsza taka operacja w Polsce.

- Ten stymulator daje to, że nie tylko sygnały elektryczne idą do środka, ale jest odbiór tego, czego oczekuje mózg, czyli w drugą stronę idzie sygnał, który jest zapisywany w rejestratorze pod skórą chorego. Po czasie można porównać to, co się dzieje w mózgu, jakie mózg ma potrzeby - wyjaśnia prof. Mirosław Ząbek, kierownik Kliniki Neurochirurgii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego i Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

Jakie szanse daje stymulator?

Dotychczas stymulatory każdego chorego leczyły tak samo. Ten wszczepiony doktorowi Jabłońskiemu pozwala na spersonalizowaną terapię. Sygnał z mózgu jest zapisywany przez całą dobę, dzięki czemu lekarze mogą stale monitorować, czy dzieje się coś złego.

- Teraz będziemy mogli sprawdzać, czy rzeczywiście coś takiego jest, kiedy, w jakich porach dnia, jak to zależy od leków i do tego odpowiednio ustawić stymulację tak, by efekt był najlepszy - tłumaczy dr Marcin Tutaj, konsultant kliniczny do spraw procedury głębokiej stymulacji mózgu.

Dzięki stymulatorowi będzie można zmniejszyć dawki leków rano, a zwiększyć na noc, lub odwrotnie. W tym przypadku szanse na pozbycie się drgań i spowolnienia są bardzo duże.

Przez całą operację pan Andrzej był przytomny. Lekarze najpierw wprowadzili mu do głowy cztery próbne elektrody, pacjent wykonywał wtedy proste zadania, a oni sprawdzali, która elektroda jest we właściwym miejscu. Na koniec jedna z próbnych została zastąpioną tą właściwą.

- Myślę, że w ciągu być może najbliższych nie tygodni, ale miesięcy, pacjent będzie mógł częściowo wrócić do tego, co wykonywał wcześniej - ocenia dr Stanisław Szlufik z Kliniki Neurologii Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Sam pan Andrzej na powrót do stołu operacyjnego nie liczy, ale planów ma dużo. - Średnia wieku chirurga mocno przekroczyła 50. rok życia, więc jest nas coraz mniej i coraz mniej tych, którzy potrafią nauczyć tych młodych rzemiosła, i właśnie w tym widziałbym swój powrót - zdradza.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Za gwałt przez internet 20-letniemu sprawcy grozi nawet 15 lat więzienia. Choć w realnym świecie nigdy nie dotknął i nie spotkał swoich ofiar, to - według prokuratury - seryjnie je krzywdził. Mężczyzna swoje ofiary prosił o intymne zdjęcia, a potem wykorzystywał je do gróźb i szantażu. Najmłodsza z jego ofiar miała 11 lat.

Najmłodsza ofiara miała 11 lat. 20-latek odpowie za gwałt przez internet

Najmłodsza ofiara miała 11 lat. 20-latek odpowie za gwałt przez internet

Źródło:
Fakty TVN

W ciąży poznały diagnozę, która brzmiała jak wyrok i nie dotyczyła ich zdrowia - tylko życia ich dzieci. Mimo tego zdecydowały się urodzić. Panie Anna, Kamila i Patrycja opowiedziały o swoich doświadczeniach i o tym, co było dla nich najgorsze.

Zdecydowały się urodzić dzieci z wadami letalnymi. Opowiedziały o swoich doświadczeniach

Zdecydowały się urodzić dzieci z wadami letalnymi. Opowiedziały o swoich doświadczeniach

Źródło:
Fakty TVN

Nie milkną pytania po sobotniej katastrofie budowlanej w Łodzi. Wraz ze ścianą i stropami kamienicy w gruzach legły plany oraz spokój mieszkańców. Prace tymczasowo wstrzymano, ale ich zakończenie nie wchodzi w grę i tunel kolejowy będzie drążony. Kwestią kluczową staje się nie tylko zapewnienie lokali zastępczych dla poszkodowanych, ale zapewnienie bezpieczeństwa całej inwestycji.

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naukowcy z zakresu medycyny pracy z Łodzi wskazują, że praca hybrydowa wpływa na pracowników najgorzej. Ich badania wykazały, że taki tryb często wiąże się z zaburzeniami rytmu dobowego, co odbija się na jakości snu. Z kolei praca zdalna wpłynęła głównie na godziny zasypiania i wstawania.

Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców

Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W każdym rządzie chyba jest tak, że są ministrowie, którzy pracują i są ministrowie, którzy wolą komentować. Ja wybrałam pracę. Ministerstwo Rozwoju i pan minister Paszyk najwyraźniej, póki co, wybrał komentowanie - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Na odpowiedź Paszyka nie trzeba było długo czekać.

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Źródło:
TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS