Najnowsze

Najnowsze

Ktoś wywołał pożary w punkcie szczepień i w sanepidzie w Zamościu. "Nie będzie żadnej tolerancji"

W Zamościu nieznany mężczyzna wywołał pożary w pomieszczeniach punktu szczepień oraz budynku sanepidu. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wobec tego typu czynów "nie będzie żadnej tolerancji", a minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że "doszło do aktu terroru wobec państwa". Policja poszukuje sprawcy podpaleń. Zabezpieczono nagrania z monitoringu, na których widać podpalacza.

Kierowca katowickiego autobusu usłyszał zarzut zabójstwa

Zarzuty zabójstwa jednej osoby i usiłowania zabójstwa dwóch innych usłyszał kierowca miejskiego autobusu z Katowic, który przejechał 19-letnią dziewczynę. Był trzeźwy, prokuratura czeka na wyniki testów na obecność narkotyków i silnych leków.

Srebrne wioślarki z igrzysk w Tokio wróciły do Polski

Do Polski wróciły Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Sajdak, Marta Wieliczko oraz Katarzyna Zillmann, które wywalczyły w Tokio srebrny medal. Na lotnisku witane były przez rodziny, kibiców i działaczy sportowych - gratulacjami, śpiewem, brawami i podziękowaniami.

Zakończył się tegoroczny festiwal Pol'and'Rock

Zostało już tylko solidnie posprzątać i można odliczać dni do kolejnego festiwalu Pol'and'Rock. Tegoroczny w nocy kończył Jurek Owsiak. Pierwszy dyrygent WOŚP stwierdził, że nikt nikogo nie pytał o religię czy politykę, ale o miłość, przyjaźń i muzykę.

Kontrole w ośrodku "Ada". "Czujemy się jak w czeskim filmie"

Przez całe lata nic nikomu nie przeszkadzało, wszystko było w porządku, aż nagle rozpoczęły się kontrole urzędników, wizyty policji czy straży miejskiej. Lekarze z kliniki "Ada" w Przemyślu - zamiast ratować psy, koty czy bociany - tłumaczą się, jak i dlaczego urządzili psią wioskę.

Warszawa oddała hołd bohaterom Powstania Warszawskiego

Gdy punktualnie o 17:00 wybiła godzina "W", stolica Polski stanęła, by oddać hołd bohaterom w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Pamiętajcie młodzi, bierzcie przykład nie z męstwa, tylko z rozumnego myślenia - mówiła w trakcie obchodów Teresa Stanek ze Światowego Związku Żołnierzy AK.

Prognoza pogody na poniedziałek 2 sierpnia

W poniedziałek będzie na ogół pochmurno, ale miejscami pogodnie. Wystąpią opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 20 stopni Celsjusza na Pomorzu do 25 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, zachodni. Ciśnienie rośnie.

Pensje urzędników w górę. "Nie powinno się tego robić w wakacje"

Prezydent Andrzej Duda w piątek podpisał rozporządzenie wprowadzające podwyżki dla wiceministrów. Na nowych przepisach skorzystają również posłowie i senatorowie, których pensje są uzależnione od wysokości zarobków wiceministrów. Nowe regulacje oznaczają kilkutysięczne podwyżki dla wiceministrów, szefów urzędów centralnych, prezesa Narodowego Banku Polskiego i wielu innych. Wyższe pensje obowiązują już od 1 sierpnia. Z kolei do Sejmu ma trafić projekt, który podniesie również prezydencką pensję. Podwyżki otrzymają też byli prezydenci i samorządowcy.

Apel Katarzyny Zillmann podczas igrzysk w Tokio

Katarzyna Zillmann razem z koleżankami w Tokio wywalczyła srebro, ale na długo przed igrzyskami walczyła o coś innego - o tolerancje. Trzeba przyznać, że idzie jej w tym świetnie. Warto wsłuchać się w jej apel.

Prognoza pogody na niedzielę 1 sierpnia

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże. Opady deszczu miejscami dość intensywne (20-40 mm). Na południowym-wschodzie Polski burze z opadem około 30 mm i porywami wiatru o prędkości do 80 km/h. Temperatura maksymalna od 20 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku do 30 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

Duże statki wycieczkowe już nie wpłyną do historycznej części Wenecji

Włoski rząd w połowie lipca podjął decyzję o zakazie cumowania dużych statków w historycznej części Wenecji. Zakaz ma wejść w życie od 1 sierpnia i dotyczyć statków ważących ponad 25 tysięcy ton. Zakaz jest odpowiedzią na apele mieszkańców i zastrzeżenia UNESCO. Duże jednostki pływające zanieczyszczają lagunę, uszkadzają nabrzeże i naruszają tkankę miasta.

Wielkie pożary w Turcji, na Sycylii, w Kalifornii, a nawet w Jakucji. Ekolodzy winią gazy cieplarniane

Strażacy w Turcji wciąż walczą z pożarami, które trawią lasy i domy na południu kraju. Akcja gaśnicza prowadzona jest z ziemi i powietrza. Ewakuowano mieszkańców i turystów z terenów, w których rozprzestrzenił się ogień. Władze potwierdziły śmierć czterech osób. Wielkie pożary wybuchły również na Sycylii, w Jakucji i w Kalifornii. Zdaniem ekologów antropogeniczne zmiany klimatyczne nasilają częstość występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak susze i upały, które przyczyniają się do powstawania pożarów.

Rynek nieruchomości rozgrzany do czerwoności. GUS przedstawił dane

Ruch na polskim rynku nieruchomości jest ogromny. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2020 roku Polacy kupili ponad pół miliona nieruchomości, za które zapłacili 145 miliardów złotych. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się zakup działek. Zakup nieruchomości postrzegany jest jako bezpieczna lokata kapitału, zwłaszcza w dobie inflacji.

Dlaczego tempo szczepień spada? Eksperci wskazują na falę fake newsów

W pełni zaszczepionych zostało dotychczas niewiele ponad 17 milionów Polaków, a mimo to punkty szczepień coraz częściej świecą pustkami. Kampania informacyjna i apele polityków nie przynoszą na razie oczekiwanych rezultatów. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że w internecie krążą teorie spiskowe na temat szczepień. Na bieżąco są one jednak weryfikowane - na przykład przez nasz portal Konkret24.

W zoo, po niedzielnej mszy czy podczas wakacji. Ruszyły weekendowe akcje szczepień

W wielu miejscach w kraju ruszyły kolejne weekendowe akcje szczepień na COVID-19. Preparaty można przyjąć na wakacjach w górach i nad morzem. Można zaszczepić się po niedzielnej mszy, po meczu lub po zakupach. Do akcji przyłączyło się wrocławskie zoo, gdzie zaszczepić można się w towarzystwie pingwinów bądź surykatek. Łódź namawia do ukłucia na miejskim kąpielisku. To tylko niektóre przykłady.

"Izbę Dyscyplinarną należy zlikwidować". Senat zapowiada swoją inicjatywę ustawodawczą

Senat chce przygotować projekt ustawy dotyczącej systemu dyscyplinarnego sędziów. Zdaniem marszałka Tomasza Grodzkiego Izbę Dyscyplinarną SN należy zlikwidować. Ma to związek z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 lipca - TSUE orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii. Komisja Europejska czeka na informację od polskiego rządu o podjętych krokach zmierzających do dostosowania prawa. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska zaapelowała w tej sprawie do premiera, prezydenta, Sejmu i Senatu.

Tokio 2020. Polscy reprezentanci zdobyli złoto w sztafecie mieszanej 4x400 metrów

Polska sztafeta mieszana 4x400 metrów zdobyła złoty medal w sobotę na letnich igrzyskach olimpijskich w Tokio. Drużyna polskich lekkoatletów w składzie: Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Karol Zalewski i Kajetan Duszyński pobiła rekord Europy, który ustanowiła w piątek. Medali jeszcze możemy mieć więcej. Do finału skoku o tyczce awansował Piotr Lisek, a o medal w pływaniu na 50 metrów stylem dowolnym powalczy jeszcze Katarzyna Wasick.

Rząd oferuje nagrody dla gmin, a Kościół stawia na mobilne punkty. Nie ma decyzji o obowiązkowych szczepieniach

Rady Medyczna przy premierze jest przekonana o słuszności wprowadzenia obowiązkowych szczepień na COVID-19 w określonych grupach zawodowych, ale rząd takiej decyzji nie podjął. Będą za to nowe zachęty do szczepień - tym nagrody dla najbardziej "wyszczepionych" gmin. W akcję promocyjną coraz częściej włączają się parafie, które stawiają na mobilne punkty szczepień.