Najnowsze

Najnowsze

"Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do opinii prawnej w sprawie TVN z 2015 roku

W 2015 roku Tomasz Zdzikot, obecny prezes Poczty Polskiej i zaufany człowiek ministra Mariusz Błaszczaka, podpisał ekspertyzę, na podstawie której Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała TVN za podmiot europejski - wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej". Taka opinia ani w 2015 roku, ani obecnie nie budzi wątpliwości prawników. Kwestionują ją teraz politycy partii władzy, a szef KRRiT Witold Kołodziejski taką interpretację przepisów nazywa fikcją.

Izba Dyscyplinarna SN wraca do rozpatrywania spraw. Co z wyrokiem TSUE?

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego wznawia rozpatrywanie spraw, choć Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 15 lipca orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii. Na informację od polskiego rządu o podjętych krokach zmierzających do dostosowania prawa czeka Komisja Europejska. Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel oznajmił, że "być może ten punkt sporny w ramach wdrażania reformy sądownictwa zniknie". Ponadto kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki mówił, że Izba Dyscyplinarna SN "nie spełnia swojego zadania".

Prognoza pogody na środę 4 sierpnia

W środę zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, pojawią się opady deszczu, a na południowym wschodzie i wschodzie kraju niewykluczone są burze z opadami. Temperatura maksymalna wyniesie od 20 stopni Celsjusza na Kaszubach i w centrum kraju do 24 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr będzie południowy, tylko na północy północno-wschodni, słaby i umiarkowany. Okresami stanie się dość silny, w burzach jego prędkość może wynosić nawet 90 kilometrów na godzinę.

Duży wzrost cen w lipcu. Ekonomiści prognozują kolejne podwyżki

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że wzrost cen jest najwyższy od 10 lat. Efekt rekordowej inflacji - na poziomie 5 procent w lipcu - widać na każdym kroku, a wraz z jej wzrostem, stać nas na coraz mniej. W górę poszły ceny żywności, paliwa czy nieruchomości. Ekonomiści ostrzegają, że może być jeszcze drożej.

TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji. "Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do opinii prawnej z 2015 roku

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wciąż nie podjęła decyzji w sprawie przedłużenia koncesji TVN24. "Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do opinii prawnej, na podstawie której KRRiT w 2015 roku uznała TVN za podmiot europejski. Pod ekspertyzą podpisał się obecny prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikotl. Dziś szef KRRiT Witold Kołodziejski nazywa taką interpretację przepisów fikcją.

Spór o podwyżki dla polityków. Koalicja Obywatelska złożyła swój projekt

Do Sejmu we wtorek trafił projekt Koalicji Obywatelskiej, który ma zablokować podwyżki wynagrodzeń dla posłów, senatorów, samorządowców, członków rządu i prezydenta. W tle sporu o wyższe wynagrodzenia dla polityków pojawiają się pytania o podwyżki dla pracowników budżetówki. W tej sprawie Lewica przygotowała swój projekt ustawy. Nad sprawą wynagrodzeń dla polityków ma również pochylić się senacki zespół ekspertów.

Minister zdrowia reaguje w sprawie ataków na punkty szczepień. Zapowiada zmiany w przepisach

Politycy reagują na wydarzeniach w Zamościu, gdzie nieznany mężczyzna wywołał pożary w pomieszczeniach punktu szczepień oraz budynku sanepidu. Minister zdrowia Adam Niedzielski o sprawie środowiska antyszczepionkowego chce rozmawiać na posiedzeniu rządu. Zapowiedział również skierowanie projektu zmian ustawie, który przewiduje, że wszyscy pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Zdaniem polityków opozycji to spóźnione działania, jednocześnie wskazują na potrzebę zdecydowanej reakcji.

Antyszczepionkowcy wtargnęli do domu dziecka. "To było traumatyczne przeżycie"

Antyszczepionkowcy wtargnęli w ubiegłym tygodniu do domu dziecka w Aleksandrowie Kujawskim. Twierdzili, że dzieci zostały zaszczepione przeciwko COVID-19 bez zgody opiekunów. Dyrektorka placówki starała się wyjaśnić cała sytuację, ale bezskutecznie. Zdaniem kobiety podczas najścia padały groźby wobec niej. O zdarzeniu zawiadomiła policję. Zawiadomienie złożyli też sami antyszczepionkowcy. To kolejne zdarzenie z udziałem przeciwników szczepień. 25 lipca w Grodzisku Mazowieckim przed punktem szczepień pojawiła się grupa agresywnych antyszczepionkowców, doszło do rękoczynów i przepychanek z ochroną.

Polski dzień w Tokio. Srebro wywalczyły kajakarki, brąz zdobył Tadeusz Michalik

Reprezentanci polski na igrzyskach w Tokio rozpoczęli dzień z przytupem. We wtorek kajakarki - Karolina Naja i Anna Puławska - wywalczyły srebrny medal w finale K2 na 500 metrów. Kolejny medal olimpijski dla Polski zdobył Tadeusz Michalik. Zapaśnik, rywalizujący w stylu klasycznym w kategorii 97 kilogramów, pokonał w walce o brąz Węgra Aleksa Szokę.

W Zamościu podpalacz wywołał pożar w punkcie szczepień i sanepidzie. "To jest atak na państwo polskie"

W nocy z niedzieli na poniedziałek nieznany mężczyzna podpalił mobilny punkt szczepień i pomieszczenia budynku sanepidu w Zamościu. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "nie będzie żadnej tolerancji" na takie ataki, a minister zdrowia Adam Niedzielski, który przyjechał na miejsce przestępstwa, mówił o "ataku na państwo polskie". To nie był pierwszy atak na punkt szczepień w Polsce. 25 lipca w Grodzisku Mazowieckim przed punktem pojawiła się grupa agresywnych przeciwników szczepień, doszło do rękoczynów i przepychanek z ochroną.

PiS chce dać politykom kolejne podwyżki. Koalicja Obywatelska chce wynagrodzenia zamrozić

Do Sejmu w poniedziałek trafił projekt ustawy posłów PiS, który zakłada podwyżkę wynagrodzenia dla prezydenta Rzeczypospolitej, byłych prezydentów Polski, a także dla wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych samorządów lokalnych. Wcześniej, w piątek, prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie, dzięki któremu więcej zarabiać będą między innymi wiceministrów, posłowie i senatorowie. Platforma Obywatelska w reakcji proponuje projekt ustawy o zamrożeniu wynagrodzeń dla polityków do końca kadencji Sejmu.

Premier Morawiecki: my nie mamy mediów tak jak nasi oponenci polityczni

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Telewizją Republiką powiedział: "my nie mamy mediów tak jak nasi oponenci polityczni, w ogromnej większości mający dostęp do dużo większej liczby mediów". W rzeczywistości obóz rządzący ma liczne media, od telewizji publicznej i Polskiego Radia po tytuły prasowe grupy Polska Press. W sferze medialnej kluczowa jednak są niezależność dziennikarzy oraz prawo społeczeństwa do rzetelnej informacji. W demokratycznym państwie prawa to powinno być oczywiste dla każdego polityka.

Podejrzany o zabójstwo 19-latki kierowca z Katowic był pod wpływem leków antydepresyjnych

31-letni kierowca miejskiego autobusu, który w sobotę w Katowicach ruszył na grupę ludzi, zabijając 19-latkę, był pod wpływem leków antydepresyjnych i przeciwbólowych - wynika z ekspertyzy toksykologicznej przekazanej prokuraturze. Nie znaleziono dowodów na to, że był pijany lub pod wpływem narkotyków. Śledczy zlecili szczegółowe badania dotyczące wpływu leków na zachowanie kierowcy autobusu.

Wyższe mandaty to dopiero początek. Jest projekt zmian w prawie, które znacznie zaostrzą kary

Nawet 30 tysięcy złotych grzywny za wykroczenia drogowe, a mandaty do 5 tysięcy złotych. Do tego możliwość konfiskacji samochodu pijanego kierowcy. Premier Mateusz Morawiecki i Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk zapowiadają zmiany w prawie i walkę z "bandytami za kierownicą". Rząd przyjął już projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Od początku wakacji na polskich drogach zginęło dotychczas 258 osób, a rannych zostały 3453 osoby. To bardzo podobne liczby jak w zeszłym roku, więc sytuacja się nie poprawia.

Małe kotki zostały wrzucone do rzeki, uratowała je pani Klaudia. Sprawą zajęła się policja

Pani Klaudia z Nowego Dworu Gdańskiego wyciągnęła z rzeki worek, w którym znajdowały się trzy kocięta i kamień. Zwierzęta miały zostać utopione. Na nagraniu z miejskiego monitoringu wdać, jak worek do rzeki wrzuca starsza kobieta. Przeżyły dwa kotki, zaopiekowała się nimi Pani Klaudia. Policja zajęła się sprawą kobiety, która wrzuciła kotki do wody. Usłyszała już zarzuty.

"Fakty" TVN i kanał TVN24 liderami oglądalności w lipcu

W lipcu "Fakty" TVN były najchętniej oglądanym programem informacyjnym w Polsce. Średnio nasz program codziennie oglądało ponad dwa miliony widzów. W kategorii całodobowych kanałów informacyjnych na pierwszym miejscu zdecydowanie uplasował się TVN24 - udział stacji w rynku telewizyjnym wyniósł 5,4 procent. Tak wynika z danych firmy Nielsen.

Prognoza pogody na wtorek 3 sierpnia

We wtorek zachmurzenie kłębiaste umiarkowane i duże, a także przelotne opady deszczu do 5 l/m2 na południu Polski oraz burze z opadami do 30 l/m2 w górach. Jedynie w pasie od ziemi gorzowskiej przez Wielkopolskę, ziemię łódzką po Lubelszczyznę na ogół bez opadów. Temperatura maksymalna od 20 stopni Celsjusza na Wybrzeżu Gdańskim do 25 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni, słaby i umiarkowany, okresami silniejszy. W burzach wiatr silny, o prędkości do 90 km/h.

Wyższe mandaty i składki OC dla piratów drogowych. Jest projekt ustawy

Rząd przyjął już projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Najważniejsze zmiany dotyczą wysokości mandatów, które mają wielokrotnie wzrosnąć. Nowe przepisy uzależnią wysokość składki OC od liczby popełnionych wykroczeń, a punkty karne będą kasowane dopiero po upływie 2 lat od momentu opłacenia grzywny. Kolejną nowością uwzględnioną w projekcie jest możliwość konfiskaty samochodu, którym jechał pijany kierowca.

Nie tylko sędziowie. Coraz więcej prokuratorów mówi o konieczności wykonania wyroku TSUE

Środowisko polskich prawników nie ma najmniejszych wątpliwości - polskie władze powinny bezzwłocznie wykonać wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 lipca, który dotyczy Izby Dyscyplinarnej SN. Pod apelem do władz w tej sprawie są już tysiące podpisów sędziów, ale także blisko 400 podpisów prokuratorów. Nie tylko liczba ma w tym przypadku znaczenie. Prokurator Katarzyna Szeska ze stowarzyszenia Lex Super Omnia mówi o swoistym przełomie w tej grupie zawodowej.

Podwyżki dla samorządowców i prezydenta Polski. Jest projekt nowelizacji ustawy

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w poniedziałek w Sejmie projekt nowelizacji ustawy dotyczący podwyżek dla wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych, a także dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i byłych prezydentów Polski. Jeśli proponowane przepisy wejdą w życie, wynagrodzenie głowy państwa wzrośnie o 40 procent. Prezydent Andrzej Duda w piątek podpisał rozporządzenie wprowadzające podwyżki dla najważniejszych urzędników, a w konsekwencji - także dla parlamentarzystów, których zarobki są powiązane z wynagrodzeniem wiceministrów.