Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na środę 28 lipca

W środę zachmurzenie zmienne, przelotny deszcz i burze: 10-30 mm opadu, porywy o prędkości do 60-90 km/h, lokalnie grad, szczególnie w pasie dzielnic centralnych. Temperatura maksymalna od 24 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 31 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

Ustawa anty-TVN. Eksperci i przedsiębiorcy kwitują: projekt szkodliwy, zbędny i wadliwy

We współczesnym świecie dostęp do informacji i wiedzy to potężny oręż. Ustawa anty-TVN może go jednak ograniczyć, jak alarmują organizacje pozarządowe. Helsińska Fundacja Praw Człowieka projekt ustawy anty-TVN autorstwa PiS porównuje do standardów rosyjskich. Wątpliwości, że ustawa jest wymierzona w TVN S.A., nie mają Polska Rada Biznesu, Krajowa Izba Gospodarcza i Polska Izba Komunikacji Elektronicznej.

Mały Jaś choruje na SMA. Zbiórka przyspieszyła - brakuje tylko 3,7 miliona złotych

Mały Jaś i jego rodzice cały czas potrzebują pomocy. Chłopiec ma pięć miesięcy i choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Leczenie refundowanym przez NFZ lekiem jest niewystarczające. Choroba niszczy nie tylko mięśnie odpowiadające za poruszanie się, ale również za oddychanie czy połykanie. Już teraz Jaś żyje dzięki wspomaganiu respiratorem. Rodzice nie mają już czasu. Jak najszybciej trzeba poddać chłopca terapii genowej. Widzowie TVN i TVN24 ruszyli z pomocą. Brakuje już tylko ponad 3,7 miliona złotych.

Trybunał Konstytucyjny: przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę zgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał za konstytucyjne zaskarżone przepisy dotyczące zakazu handlu w niedziele, a umorzył sprawy dwóch innych przepisów. Wyrok zapadł niejednomyślnie. Przepisy, o których konstytucyjności TK nie rozstrzygnął, bezpośrednio dotyczą zakazu handlu w niedzielę i wyjątków od niego. TK uznał, że sprawa dotyczy pracowników, a Konfederacja Lewiatan zrzesza pracodawców i nie może w tej sprawie występować.

Policja w Zakopanem zwróciła grupie osób uwagę za brak maseczek. Doszło do przepychanek

Funkcjonariusze w Zakopanem zauważyli grupę pięciu osób, z których żadna nie miała założonej maseczki. Po pouczeniu przez policjantów trzy osoby zignorowały prośbę i zaczęły oddalać się. Kiedy odmówiły wylegitymowania się, policjanci zdecydowali, żeby zidentyfikować obywateli na komendzie. Wtedy doszło do przepychanek - słownych i fizycznych. Wcześniej w Grodzisku Mazowieckim grupa antyszczepionkowców zaatakowała nie tylko policjantów, ale i ratowników medycznych.

Tempo szczepień przeciw COVID-19 niebezpiecznie zwolniło. Na horyzoncie widmo czwartej fali

Walka z koronawirusem trwa. Jeśli nie chcemy kolejnego lockdownu, zawieszania w szpitalach operacji planowych i destabilizacji gospodarki kraju, to mamy ostatni moment, żeby się zaszczepić i nie dopuścić do kolejnej fali zachorowań na COVID-19 w Polsce. Tak przekonuje nie tylko minister zdrowia, ale i lekarze. Coraz więcej jest różnego rodzaju zachęt, ale tempo szczepień niebezpiecznie zwolniło.

Sejmowa komisja skierowała projekt ustawy anty-TVN do prac w Sejmie

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła forsowany przez PiS projekt ustawy anty-TVN. Wniosek o odrzucenie projektu w całości został odrzucony, tak samo jak wniosek o wysłuchanie publiczne. Przeszła poprawka niepozwalająca na przejecie kontroli nad TVN S.A. przez spółki z "bezpośrednim lub pośrednim udziałem Skarbu Państwa" - zgłoszona przez Kukiz'15 i wsparta przez PiS. Komisja skierowała projekt do dalszych prac w Sejmie.

Rodzice dzieci chorych na SMA muszą prowadzić zbiórki, chociaż pomoc obiecywał Andrzej Duda

Nie tylko Jaś, którego historię opowiedzieliśmy w niedzielę, ale także inne dzieci z SMA czekają na skuteczną terapię genową. Jednorazowy lek kosztuje ponad 9 milionów złotych i może uratować im życie. Miał pomóc Fundusz Medyczny, o którym mówił podczas zeszłorocznej kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda. Ustawa jest, ale refundacji dla konkurencyjnej terapii genowej wciąż nie ma. Rodzice dzieci chorych na SMA wciąż muszą prosić o pomoc obcych ludzi.

"Przepraszamy za utrudnienia, mamy ministra do obalenia". Siostrzeniec premiera przykuł się do bramy MEiN

Troje aktywistów Młodzieżowego Forum LGBT+, w tym siostrzeniec premiera Mateusza Morawieckiego Franek Broda, w poniedziałek przypięło się do bramy Ministerstwa Edukacji i Nauki. Protestowali w ten sposób przeciwko temu, jak o mniejszościach seksualnych wypowiada się minister Przemysław Czarnek. Po południu wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski zaprosił ich na rozmowę - ale z tej rozmowy nie wynikły żadne konkretne decyzje, jak przekazali potem aktywiści.

Kierowca bmw próbował potrącić pieszych w Radymnie, został zatrzymany

W nocy z soboty na niedzielę w okolicy Radymna na Podkarpaciu piesi wracający nocą z dyskoteki musieli uciekać w popłochu przed samochodem. Próbował ich potrącić kierowca bmw. Nikomu na szczęście nic się nie stało. W związku ze zdarzeniem policja zatrzymała trzech mężczyzn - kierowcę i jego dwóch pasażerów. Kierującemu samochodem mogą grozić poważne zarzuty.

9-latka, która bawiła się na plaży, zniknęła rodzicom z oczu. Ratownicy i plażowicze utworzyli łańcuch życia

Dziewięcioletnia dziewczynka, która w sobotę bawiła się na plaży w Międzyzdrojach, w pewnym momencie zniknęła rodzicom z oczu. Opiekunowie ostatni raz widzieli ją w wodzie, dlatego powiadomili ratowników. Plażowicze i ratownicy złapali się za ręce, tworząc "łańcuch życia", i rozpoczęli poszukiwania w morzu. Dziecko zostało odnalezione po kilkudziesięciu minutach - na plaży.

Prognoza pogody na wtorek 27 lipca

We wtorek zachmurzenie kłębiaste umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu do 15 l/m2 oraz burzami z gradem i opadami do 40 l/m2, szczególnie na wschodzie kraju. Temperatura maksymalna od 25 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, Warmii i Kaszubach, do 29 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni i zachodni, słaby i umiarkowany. W burzach wiatr silny, o prędkości osiągającej do 80-100 km/h.

TVN24 to nie tylko telewizja, ale też portal internetowy. "Internet stał się ważny"

TVN24 ma nie tylko widzów, ale też czytelników - portalów informacyjnych tvn24.pl. Serwis tvn24.pl istnieje od 2007 roku, jest zatem o kilka lat młodszy niż kanał TVN24, ale dziś jest jego nieodzowną częścią. Na portalu są dostępne nie tylko materiały antenowe, ale także własne, jak te publikowane w ramach sekcji Premium. Dziennikarka tvn24.pl Justyna Suchecka otrzymała nagrodę Grand Press za cykl artykułów o dzieciach, które w czasie pandemii "zniknęły" z systemu nauczania. - Internet stał się ważny - podkreśla.

Drożyzna w restauracjach i barach. "Potrzebujemy czasu, żeby się podnieść"

Od maja restauracje i bary mogą normalnie działać, zapraszać gości do środka i serwować dania na miejscu. Klienci narzekają jednak na drożyznę - szczególnie w miejscowościach turystycznych. Restauratorzy twierdzą, że to wina inflacji. Niektóre restauracje kolejnych lockdownów nie przetrwały, a na horyzoncie jest widmo czwartej fali zachorowań na COVID-19 w Polsce.

Rząd chce zlikwidować możliwość odliczenia składki zdrowotnej. Oto założenia ustawy

Minister finansów Tadeusz Kościński w poniedziałek przedstawił założenia ustawy, która wprowadzi "Polski Ład" w podatkach. Proponowane rozwiązania to między innymi podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych i zmiana progów podatkowych. Kontrowersje budzi propozycja podwyższenia składki ubezpieczenia zdrowotnego i likwidacja możliwości odliczenia jej od podatku.

Konkret24: rząd PiS zrezygnował z projektu przeciwpowodziowego dla Myślenic i Pcimia

Ostatnia powódź w powiecie myślenickim wyrządziła ogrom strat. Żywioł dotknął ponad 100 zabudowań, zarówno mieszkalnych, jak i gospodarczych. Zdaniem senatora niezrzeszonego Stanisława Gawłowskiego zniszczeniom można było zapobiec, gdyby został zrealizowany projekt ochrony przeciwpowodziowej. Jednak, jak ustalił Konkret24, dwa lata temu rząd PiS z z projektu zrezygnował z kontraktu na inwestycje przeciwpowodziowe na Rabie.

Opozycja stanie po stronie Mariana Banasia? "Stał się niezależny wobec władzy"

Synowi prezesa NIK Jakubowi Banasiowi i jego żonie Agnieszce postawiono w sobotę siedem zarzutów. Ich obrońca zapowiedział złożenie zażaleń na działania służb wobec jego klientów. Mają one dotyczyć między innymi samego zatrzymania i sposobu, w jaki go dokonano. Ponadto w sprawie samego szefa NIK Mariana Banasia do Sejmu wpłynął wniosek od uchylenie jego immunitetu. Ze strony opozycji słychać głosy, że mogą głosować przeciw.

Ograniczenia dla niezaszczepionych w Polsce? Niedzielski: nie ma żadnych decyzji

Tempo szczepień w Polsce zwolniło, a czwarta fala zachorowań na COVID-19 w Polsce jest na horyzoncie. Dlatego nasilają się pytania, czy w Polsce, wzorem Francji, zostaną wprowadzone ograniczenia dla osób niezaszczepionych. W obozie władzy już słychać głosy na tak. - Przymus jest zły, ale gorsze od przymusu są dramaty setek tysięcy osób, które straciły bliskich i znajomych - napisał na Twitterze Jan Strzeżek, wicerzecznik Porozumienia. Tymczasem minister zdrowia Adam Niedzielski w poniedziałek podkreślił, że na razie nie ma żadnych decyzji w sprawie przymusu szczepień.

Amerykański dyplomata: sprawa koncesji dla TVN przyciąga uwagę także Joe Bidena

Sprawa koncesji dla TVN i wolności mediów w Polsce przyciąga w Ameryce uwagę i demokratów, i republikanów, a także prezydenta Joe Bidena - tak powiedział doradca amerykańskiego Departamentu Stanu Derek Chollet w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek podkreślił, że "nie powinno się zmieniać reguł gry" dla spółki takiej jak TVN S.A., kiedy już od dawna trwa proces odnowienia koncesji.

Polacy walczą o medale w Tokio. Hubert Hurkacz gra dalej, Magda Linette odpadła

Polacy na igrzyskach olimpijskich w Tokio nie poddają się w walce o medale. Na korcie w niedzielę triumfował Hubert Hurkacz, który awansował do drugiej rundy turnieju. Z rywalizacji singlistek odpadła Magda Linette. Polska kolarka Anna Plichta długo była w peletonie w wyścigu indywidualnym ze startu wspólnego w kolarstwie szosowym. Niestety, nie zdobyła medalu.