Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Prezydent Andrzej Duda powołał nowych ministrów

26.10.2021 | Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Prezydent Andrzej Duda powołał nowych ministrów
26.10.2021 | Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Prezydent Andrzej Duda powołał nowych ministrów
Arleta Zalewska | Fakty TVN
26.10.2021 | Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Prezydent Andrzej Duda powołał nowych ministrówArleta Zalewska | Fakty TVN

W Pałacu Prezydenckim we wtorek zaprzysiężono nowych ministrów rządu Mateusza Morawieckiego. Wicepremierem oraz ministrem rolnictwa został Henryk Kowalczyk, ministrem sportu i turystyki - Kamil Bortniczuk, ministrem klimatu - Anna Moskwa, ministrem funduszy i polityki regionalnej - Grzegorz Puda, a ministrem rozwoju i technologii - Piotr Nowak.

Kamil Bortniczuk został we wtorek nowym ministrem sportu. Aby mógł nim zostać, PiS musiało zaledwie po roku wycofać się z decyzji o likwidacji Ministerstwa Sportu. Wszystko po tym, jak poseł Bortniczuk opuścił Jarosława Gowina, by wesprzeć PiS.

Partia Adama Bielana, obecnego na zaprzysiężeniu nowych ministrów w Pałacu Prezydenckim, stała się nowym koalicjantem Prawa i Sprawiedliwości.

- Ministerstwo sportu jest potrzebne. Jest nowa konfiguracja większości parlamentarnej koalicjantów i, rzeczywiście, (...) to jest główny powód - przyznał szczerze Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, poseł PiS.

Nowym wiceministrem sportu po rekonstrukcji rządu został poseł Łukasz Mejza, który do Sejmu wszedł z list PSL-u, ale niemal od początku głosował z PiS-em.

- Jeżeli rząd straci większość, to straci władzę, w związku z tym kupuje głosy w Sejmie: za ministerstwo, albo za to, że ktoś zostaje wiceministrem i nie jest ważne, że trzeba na ten cel utworzyć specjalnie ministerstwo sportu - zaznacza Cezary Tomczyk, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Decyzje dotyczące układu rządowego to są decyzje pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego i ministra Zbigniewa Ziobro. My (Solidarna Polska - przyp. red.) jesteśmy zwolennikami przede wszystkim twardej reformy sądownictwa i zmiany polityki energetycznej - podkreśla Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski.

Dymisja ministra klimatu i środowiska

Spory wokół polityki energetycznej miały być jedną z przyczyn dymisji Michała Kurtyki ze stanowiska ministra klimatu i środowiska. Oficjalnie minister Kurtyka odchodzi z powodów rodzinnych.

Nieoficjalnie jednak do odejścia Kurtyki miały się przyczynić trwające od dawna spory z ministrem Zbigniewem Ziobrą między innymi o pakiet klimatyczny, a także o trwający spór z Czechami wokół kopalni Turów.

- Mi się akurat dobrze współpracowało z panem ministrem, ale są różne oceny związane z decyzjami klimatycznymi, a to nie resort klimatu za większość decyzji odpowiadał - mówi wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, poseł Solidarnej Polski.

Michała Kurtykę na stanowisku ministra klimatu i środowiska zastąpi Anna Moskwa.

Nowy wicepremier i szef resortu rolnictwa

Jednak dla prezesa PiS zmiana w resorcie rolnictwa jest dziś kluczowa. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, Grzegorz Puda miał stracić stanowisko po porażce programu "Piątka dla zwierząt", której Jarosław Kaczyński był twarzą. Kolejnym powodem miały być słabnące notowania PiS-u wśród rolników.

Nowy minister ma to poparcie PiS-owi odbudować, również dzięki silniejszej pozycji w rządzie, bo Henryk Kowalczyk będzie też wicepremierem.

- Problemy rolnictwa, rozwoju wsi, terenów wiejskich, na których żyje, mieszka, pracuje, kształci się ponad 40 procent naszych obywateli, to tak kluczowy temat, że chciałbym, aby ranga jego była jak najwyższa - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki o nominacji Henryka Kowalczyka na funkcję wicepremiera.

Odchodzący minister rolnictwa przejdzie do resortu funduszy i polityki regionalnej, a nowym ministrem rozwoju został Piotr Nowak.

- To nie jest jakaś rewolucja w rządzie. Część tych zmian wymuszona jest sytuacją w koalicji, część ma charakter czysto techniczny, ale najważniejsze, że rząd dysponuje stabilną większością - podsumował rekonstrukcje rządu eurodeputowany PiS Joachim Brudziński.

Przeprowadzone we wtorek w rządzie zmiany osłabiają przede wszystkim jego szefa, bo to ludzie związani z premierem Mateuszem Morawieckim musieli ustąpić ze stanowisk, a zastąpili ich ministrowie wybrani przez prezesa PiS.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS