Miało być rządowe wsparcie i specustawa. Niepewny losy igrzysk europejskich w Krakowie

Miało być rządowe wsparcie i specustawa. Niepewny losy igrzysk europejskich w Krakowie
Miało być rządowe wsparcie i specustawa. Niepewny losy igrzysk europejskich w Krakowie
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
Miało być rządowe wsparcie i specustawa. Niepewny losy igrzysk europejskich w KrakowieMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Na początek planowano remonty obiektów sportowych i infrastruktury. Później igrzyska europejskie miały przyciągnąć dziesiątki tysięcy kibiców z całej Europy i zagwarantować zyski dla Krakowa i regionu. Twarzą projektu III Igrzysk Europejskich został minister Jacek Sasin. Miał gwarantować rządowe wsparcie i specustawę, ale jak na razie żadne konkretne decyzje nie zapadły, a impreza coraz bliżej.

Kilka tysięcy sportowców z 50 krajów, dziesiątki tysięcy kibiców z całej Europy i zyski dla całego regionu - tak Kraków w spocie promującym przedstawia III Igrzyska Europejskie, które mają się odbyć w 2023 roku.

- Problem polega na tym, że rząd Polski zobowiązał się do pewnych inwestycji, które będą potrzebne w Krakowie i w Małopolsce, a do dzisiaj - a mamy końcówkę października - nie wiemy, czy te zobowiązania będą zrealizowane - mówi Grzegorz Stawowy, radny miasta Krakowa.

Do realizacji projektu potrzebna jest między innymi modernizacja stadionu, budowa basenu, przebudowa dróg łączących Kraków z górami i lotniskiem w Balicach.

Odpowiedzialność za organizację igrzysk powierzono wicepremierowi i ministrowi aktywów państwowych Jackowi Sasinowi. Temu samemu, który odpowiadał za tak zwane wybory kopertowe w 2020 roku oraz w którego rękach było dogadanie się z Czechami w sprawie kopalni Turów.

Na wyborach budżet państwa stracił ponad 70 milionów złotych. Kara, która jest efektem lekceważącego podejścia do żądań Czechów, wynosi już około 90 milionów złotych.

Igrzyska w Krakowie są teraz zagrożone, bo rząd nie dał ani grosza na ich organizację i nie wprowadził w życie obiecanej specustawy.

- Brakuje w tym projekcie najważniejszej dla nas rzeczy, czyli imiennego zapisu wszystkich inwestycji, które miały być wspomagane z budżetu państwa na rzecz Krakowa w granicach od 80 do 100 procent - wyjaśnia Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa do spraw rozwoju kultury fizycznej.

Przyjmując za igrzyska odpowiedzialność, minister Sasin wydawał się rozumieć, w czym rzecz.

"Powrót do normalności będzie wymagać gospodarczych impulsów. Przygotowanie wydarzenia sportowego, które zgromadzi zawodników i kibiców z 50 krajów Europy może być jednym z elementów. Przemyślane inwestycje będą służyć w długiej perspektywie Krakowowi oraz Małopolsce" - napisał w opublikowanym na Twitterze wpisie minister Sasin.

Jak przebiega przygotowanie do igrzysk?

Pomysł na Igrzyska Europejskie na wzór azjatyckich, afrykańskich i panamerykańskich pojawił się w latach 90. XX wieku. Udało się zrealizować go w 2015 roku. Ciężar pierwszej edycji wzięło na siebie - z sukcesem - Baku w Azerbejdżanie. Z drugą poradził sobie, choć wielu w to nie wierzyło, białoruski Mińsk.

- Te pieniądze muszą być z tej puli centralnej, a nie z puli gminy. To jest warunek tego, że rzeczywiście te igrzyska będą - mówi Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.

Minister Jacek Sasin był w czwartek nieuchwytny. Minister sportu Kamil Bortniczuk również nie znalazł dla redakcji "Faktów" TVN czasu.

W Krakowie urzędnicy z Ministerstwa Aktywów Państwowych zapowiedzieli się na 2 listopada, a 3 listopada mija termin na podjęcie wiążących decyzji. Wsparcie dla igrzysk w Krakowie sejmowej komisji sportu - jest.

- Jeżeli sport może jeszcze ten naród w jakiś sposób jeszcze połączyć, to dlaczego nie mamy tego dokonać ponad podziałami politycznymi - uważa Ireneusz Raś, poseł Koalicji Polskiej, członek komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki.

Igrzyska w Krakowie zaplanowano na przełom czerwca i lipca 2023 rok.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS