Miało być rządowe wsparcie i specustawa. Niepewny losy igrzysk europejskich w Krakowie

Miało być rządowe wsparcie i specustawa. Niepewny losy igrzysk europejskich w Krakowie
Miało być rządowe wsparcie i specustawa. Niepewny losy igrzysk europejskich w Krakowie
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
Miało być rządowe wsparcie i specustawa. Niepewny losy igrzysk europejskich w KrakowieMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Na początek planowano remonty obiektów sportowych i infrastruktury. Później igrzyska europejskie miały przyciągnąć dziesiątki tysięcy kibiców z całej Europy i zagwarantować zyski dla Krakowa i regionu. Twarzą projektu III Igrzysk Europejskich został minister Jacek Sasin. Miał gwarantować rządowe wsparcie i specustawę, ale jak na razie żadne konkretne decyzje nie zapadły, a impreza coraz bliżej.

Kilka tysięcy sportowców z 50 krajów, dziesiątki tysięcy kibiców z całej Europy i zyski dla całego regionu - tak Kraków w spocie promującym przedstawia III Igrzyska Europejskie, które mają się odbyć w 2023 roku.

- Problem polega na tym, że rząd Polski zobowiązał się do pewnych inwestycji, które będą potrzebne w Krakowie i w Małopolsce, a do dzisiaj - a mamy końcówkę października - nie wiemy, czy te zobowiązania będą zrealizowane - mówi Grzegorz Stawowy, radny miasta Krakowa.

Do realizacji projektu potrzebna jest między innymi modernizacja stadionu, budowa basenu, przebudowa dróg łączących Kraków z górami i lotniskiem w Balicach.

Odpowiedzialność za organizację igrzysk powierzono wicepremierowi i ministrowi aktywów państwowych Jackowi Sasinowi. Temu samemu, który odpowiadał za tak zwane wybory kopertowe w 2020 roku oraz w którego rękach było dogadanie się z Czechami w sprawie kopalni Turów.

Na wyborach budżet państwa stracił ponad 70 milionów złotych. Kara, która jest efektem lekceważącego podejścia do żądań Czechów, wynosi już około 90 milionów złotych.

Igrzyska w Krakowie są teraz zagrożone, bo rząd nie dał ani grosza na ich organizację i nie wprowadził w życie obiecanej specustawy.

- Brakuje w tym projekcie najważniejszej dla nas rzeczy, czyli imiennego zapisu wszystkich inwestycji, które miały być wspomagane z budżetu państwa na rzecz Krakowa w granicach od 80 do 100 procent - wyjaśnia Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa do spraw rozwoju kultury fizycznej.

Przyjmując za igrzyska odpowiedzialność, minister Sasin wydawał się rozumieć, w czym rzecz.

"Powrót do normalności będzie wymagać gospodarczych impulsów. Przygotowanie wydarzenia sportowego, które zgromadzi zawodników i kibiców z 50 krajów Europy może być jednym z elementów. Przemyślane inwestycje będą służyć w długiej perspektywie Krakowowi oraz Małopolsce" - napisał w opublikowanym na Twitterze wpisie minister Sasin.

Jak przebiega przygotowanie do igrzysk?

Pomysł na Igrzyska Europejskie na wzór azjatyckich, afrykańskich i panamerykańskich pojawił się w latach 90. XX wieku. Udało się zrealizować go w 2015 roku. Ciężar pierwszej edycji wzięło na siebie - z sukcesem - Baku w Azerbejdżanie. Z drugą poradził sobie, choć wielu w to nie wierzyło, białoruski Mińsk.

- Te pieniądze muszą być z tej puli centralnej, a nie z puli gminy. To jest warunek tego, że rzeczywiście te igrzyska będą - mówi Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.

Minister Jacek Sasin był w czwartek nieuchwytny. Minister sportu Kamil Bortniczuk również nie znalazł dla redakcji "Faktów" TVN czasu.

W Krakowie urzędnicy z Ministerstwa Aktywów Państwowych zapowiedzieli się na 2 listopada, a 3 listopada mija termin na podjęcie wiążących decyzji. Wsparcie dla igrzysk w Krakowie sejmowej komisji sportu - jest.

- Jeżeli sport może jeszcze ten naród w jakiś sposób jeszcze połączyć, to dlaczego nie mamy tego dokonać ponad podziałami politycznymi - uważa Ireneusz Raś, poseł Koalicji Polskiej, członek komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki.

Igrzyska w Krakowie zaplanowano na przełom czerwca i lipca 2023 rok.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczanej choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS