Miało być rządowe wsparcie i specustawa. Niepewny losy igrzysk europejskich w Krakowie

Miało być rządowe wsparcie i specustawa. Niepewny losy igrzysk europejskich w Krakowie
Miało być rządowe wsparcie i specustawa. Niepewny losy igrzysk europejskich w Krakowie
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
Miało być rządowe wsparcie i specustawa. Niepewny losy igrzysk europejskich w KrakowieMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Na początek planowano remonty obiektów sportowych i infrastruktury. Później igrzyska europejskie miały przyciągnąć dziesiątki tysięcy kibiców z całej Europy i zagwarantować zyski dla Krakowa i regionu. Twarzą projektu III Igrzysk Europejskich został minister Jacek Sasin. Miał gwarantować rządowe wsparcie i specustawę, ale jak na razie żadne konkretne decyzje nie zapadły, a impreza coraz bliżej.

Kilka tysięcy sportowców z 50 krajów, dziesiątki tysięcy kibiców z całej Europy i zyski dla całego regionu - tak Kraków w spocie promującym przedstawia III Igrzyska Europejskie, które mają się odbyć w 2023 roku.

- Problem polega na tym, że rząd Polski zobowiązał się do pewnych inwestycji, które będą potrzebne w Krakowie i w Małopolsce, a do dzisiaj - a mamy końcówkę października - nie wiemy, czy te zobowiązania będą zrealizowane - mówi Grzegorz Stawowy, radny miasta Krakowa.

Do realizacji projektu potrzebna jest między innymi modernizacja stadionu, budowa basenu, przebudowa dróg łączących Kraków z górami i lotniskiem w Balicach.

Odpowiedzialność za organizację igrzysk powierzono wicepremierowi i ministrowi aktywów państwowych Jackowi Sasinowi. Temu samemu, który odpowiadał za tak zwane wybory kopertowe w 2020 roku oraz w którego rękach było dogadanie się z Czechami w sprawie kopalni Turów.

Na wyborach budżet państwa stracił ponad 70 milionów złotych. Kara, która jest efektem lekceważącego podejścia do żądań Czechów, wynosi już około 90 milionów złotych.

Igrzyska w Krakowie są teraz zagrożone, bo rząd nie dał ani grosza na ich organizację i nie wprowadził w życie obiecanej specustawy.

- Brakuje w tym projekcie najważniejszej dla nas rzeczy, czyli imiennego zapisu wszystkich inwestycji, które miały być wspomagane z budżetu państwa na rzecz Krakowa w granicach od 80 do 100 procent - wyjaśnia Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa do spraw rozwoju kultury fizycznej.

Przyjmując za igrzyska odpowiedzialność, minister Sasin wydawał się rozumieć, w czym rzecz.

"Powrót do normalności będzie wymagać gospodarczych impulsów. Przygotowanie wydarzenia sportowego, które zgromadzi zawodników i kibiców z 50 krajów Europy może być jednym z elementów. Przemyślane inwestycje będą służyć w długiej perspektywie Krakowowi oraz Małopolsce" - napisał w opublikowanym na Twitterze wpisie minister Sasin.

Jak przebiega przygotowanie do igrzysk?

Pomysł na Igrzyska Europejskie na wzór azjatyckich, afrykańskich i panamerykańskich pojawił się w latach 90. XX wieku. Udało się zrealizować go w 2015 roku. Ciężar pierwszej edycji wzięło na siebie - z sukcesem - Baku w Azerbejdżanie. Z drugą poradził sobie, choć wielu w to nie wierzyło, białoruski Mińsk.

- Te pieniądze muszą być z tej puli centralnej, a nie z puli gminy. To jest warunek tego, że rzeczywiście te igrzyska będą - mówi Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.

Minister Jacek Sasin był w czwartek nieuchwytny. Minister sportu Kamil Bortniczuk również nie znalazł dla redakcji "Faktów" TVN czasu.

W Krakowie urzędnicy z Ministerstwa Aktywów Państwowych zapowiedzieli się na 2 listopada, a 3 listopada mija termin na podjęcie wiążących decyzji. Wsparcie dla igrzysk w Krakowie sejmowej komisji sportu - jest.

- Jeżeli sport może jeszcze ten naród w jakiś sposób jeszcze połączyć, to dlaczego nie mamy tego dokonać ponad podziałami politycznymi - uważa Ireneusz Raś, poseł Koalicji Polskiej, członek komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki.

Igrzyska w Krakowie zaplanowano na przełom czerwca i lipca 2023 rok.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jest inna atmosfera w szkołach, nie ma już nacisków ministra Przemysława Czarnka, nauczyciele zarabiają zdecydowanie lepiej, podstawy programowe są odchudzone, nie ma prac domowych - tyle się zmieniło przez rok i tym chwali się ministra edukacji. Barbara Nowacka zapewnia, że pracuje nad kolejnymi zmianami, bo oczekiwania są wciąż wielkie.

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Źródło:
Fakty TVN

Polki korzystają z nowej możliwości i wykonują badania prenatalne. Od początku roku ich liczba wzrosła aż o 25 procent w stosunku do roku ubiegłego. Od czerwca badania prenatalne są bezpłatne dla każdej kobiety w ciąży. Wcześniej takie prawo miały jedynie kobiety starsze, po ciążach, z wadami lub z podejrzeniami wad. Teraz wskazań do badań nie ma.

Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych

Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych

Źródło:
Fakty TVN

Krok po kroku i mozolnie idzie odbudowa po wrześniowej powodzi na Śląsku. Potrwa miesiące, jeśli nie lata. Choć wiele udało się już zrobić, to nadal część mieszkańców czeka ogrom pracy. Od czwartku mogą się starać o dofinansowanie z programu "Czyste powietrze". W dedykowanej dla powodzian puli jest 300 milionów złotych. 

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od niecałego tygodnia Polska ma pięćdziesiąt trzy nowe rezerwaty przyrody. Ekolodzy zmianę popierają, ale nie zgadzają się na tempo zmian, zarzucając rządowi opieszałość. Jeden z nowych rezerwatów powstał w Dolinie Rospudy. To tam niemal 20 lat temu ekolodzy i aktywiści protestowali przeciwko budowie obwodnicy Augustowa.

W całej Polsce powołano 53 nowe rezerwaty przyrody

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest pierwszy przypadek w historii, że za parlamentarzystą, ale przede wszystkim byłym wiceministrem sprawiedliwości, wystawia się list gończy - mówiła w "Faktach po Faktach" o decyzji prokuratury w sprawie Marcina Romanowskiego ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Do sprawy odnosił się również w "Kropce nad i" sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Źródło:
TVN24

- Prokurator Ewa Wrzosek złożyła dzisiaj rezygnację i ta rezygnacja została przyjęta przez ministra Adama Bodnara. Delegacja do Ministerstwa Sprawiedliwości została cofnięta - powiedziała w "Faktach po Faktach" wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Mówiła, że ta decyzja nie była spowodowana niedawną wypowiedzią Wrzosek w mediach. Uznała też za "niepokojące" słowa Wrzosek z tej rozmowy, że "to nie są czasy, żeby trzymać się ściśle litery prawa".

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Źródło:
TVN24, OKO. press

Miała ponad 70 ran na ciele, ślady po przypalaniu żelazkiem, poparzeniach, pogryzieniach, złamany w kilkunastu miejscach kręgosłup i urazy mózgu. Sara miała 10 lat. Była córką Polki i Pakistańczyka. Dziewczynka po rozwodzie trafiła pod opiekę ojca, który - razem z macochą - został uznany winnym zabójstwa córki. Gdy interweniowała szkoła i opieka społeczna, ojciec wypisał dziewczynkę ze szkoły w Wielkiej Brytanii.

Sara miała ślady po oparzeniach, pogryzieniach, urazy mózgu. Ojciec i macocha zostali uznani winni jej śmierci

Sara miała ślady po oparzeniach, pogryzieniach, urazy mózgu. Ojciec i macocha zostali uznani winni jej śmierci

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jeśli Donald Trump będzie chciał zadzwonić do Europy, to wykręci jej numer. Giorgia Meloni - premier Włoch - została uznana przez magazyn "Politico" najbardziej wpływowym politykiem nadchodzącego roku. Prognoza redakcji jest autorska i wskazuje listę europejskich polityków, od których zależeć będzie kierunek, w jakim podąży kontynent. Są na niej pozytywni i negatywni bohaterowie. W zestawieniu "Class of 2025" jest też aż czterech polityków z Polski.

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS