Miało być rządowe wsparcie i specustawa. Niepewny losy igrzysk europejskich w Krakowie

Miało być rządowe wsparcie i specustawa. Niepewny losy igrzysk europejskich w Krakowie
Miało być rządowe wsparcie i specustawa. Niepewny losy igrzysk europejskich w Krakowie
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
Miało być rządowe wsparcie i specustawa. Niepewny losy igrzysk europejskich w KrakowieMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Na początek planowano remonty obiektów sportowych i infrastruktury. Później igrzyska europejskie miały przyciągnąć dziesiątki tysięcy kibiców z całej Europy i zagwarantować zyski dla Krakowa i regionu. Twarzą projektu III Igrzysk Europejskich został minister Jacek Sasin. Miał gwarantować rządowe wsparcie i specustawę, ale jak na razie żadne konkretne decyzje nie zapadły, a impreza coraz bliżej.

Kilka tysięcy sportowców z 50 krajów, dziesiątki tysięcy kibiców z całej Europy i zyski dla całego regionu - tak Kraków w spocie promującym przedstawia III Igrzyska Europejskie, które mają się odbyć w 2023 roku.

- Problem polega na tym, że rząd Polski zobowiązał się do pewnych inwestycji, które będą potrzebne w Krakowie i w Małopolsce, a do dzisiaj - a mamy końcówkę października - nie wiemy, czy te zobowiązania będą zrealizowane - mówi Grzegorz Stawowy, radny miasta Krakowa.

Do realizacji projektu potrzebna jest między innymi modernizacja stadionu, budowa basenu, przebudowa dróg łączących Kraków z górami i lotniskiem w Balicach.

Odpowiedzialność za organizację igrzysk powierzono wicepremierowi i ministrowi aktywów państwowych Jackowi Sasinowi. Temu samemu, który odpowiadał za tak zwane wybory kopertowe w 2020 roku oraz w którego rękach było dogadanie się z Czechami w sprawie kopalni Turów.

Na wyborach budżet państwa stracił ponad 70 milionów złotych. Kara, która jest efektem lekceważącego podejścia do żądań Czechów, wynosi już około 90 milionów złotych.

Igrzyska w Krakowie są teraz zagrożone, bo rząd nie dał ani grosza na ich organizację i nie wprowadził w życie obiecanej specustawy.

- Brakuje w tym projekcie najważniejszej dla nas rzeczy, czyli imiennego zapisu wszystkich inwestycji, które miały być wspomagane z budżetu państwa na rzecz Krakowa w granicach od 80 do 100 procent - wyjaśnia Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa do spraw rozwoju kultury fizycznej.

Przyjmując za igrzyska odpowiedzialność, minister Sasin wydawał się rozumieć, w czym rzecz.

"Powrót do normalności będzie wymagać gospodarczych impulsów. Przygotowanie wydarzenia sportowego, które zgromadzi zawodników i kibiców z 50 krajów Europy może być jednym z elementów. Przemyślane inwestycje będą służyć w długiej perspektywie Krakowowi oraz Małopolsce" - napisał w opublikowanym na Twitterze wpisie minister Sasin.

Jak przebiega przygotowanie do igrzysk?

Pomysł na Igrzyska Europejskie na wzór azjatyckich, afrykańskich i panamerykańskich pojawił się w latach 90. XX wieku. Udało się zrealizować go w 2015 roku. Ciężar pierwszej edycji wzięło na siebie - z sukcesem - Baku w Azerbejdżanie. Z drugą poradził sobie, choć wielu w to nie wierzyło, białoruski Mińsk.

- Te pieniądze muszą być z tej puli centralnej, a nie z puli gminy. To jest warunek tego, że rzeczywiście te igrzyska będą - mówi Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.

Minister Jacek Sasin był w czwartek nieuchwytny. Minister sportu Kamil Bortniczuk również nie znalazł dla redakcji "Faktów" TVN czasu.

W Krakowie urzędnicy z Ministerstwa Aktywów Państwowych zapowiedzieli się na 2 listopada, a 3 listopada mija termin na podjęcie wiążących decyzji. Wsparcie dla igrzysk w Krakowie sejmowej komisji sportu - jest.

- Jeżeli sport może jeszcze ten naród w jakiś sposób jeszcze połączyć, to dlaczego nie mamy tego dokonać ponad podziałami politycznymi - uważa Ireneusz Raś, poseł Koalicji Polskiej, członek komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki.

Igrzyska w Krakowie zaplanowano na przełom czerwca i lipca 2023 rok.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS