Najnowsze

Najnowsze

Rynek nieruchomości rozgrzany do czerwoności. GUS przedstawił dane

Ruch na polskim rynku nieruchomości jest ogromny. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2020 roku Polacy kupili ponad pół miliona nieruchomości, za które zapłacili 145 miliardów złotych. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się zakup działek. Zakup nieruchomości postrzegany jest jako bezpieczna lokata kapitału, zwłaszcza w dobie inflacji.

Dlaczego tempo szczepień spada? Eksperci wskazują na falę fake newsów

W pełni zaszczepionych zostało dotychczas niewiele ponad 17 milionów Polaków, a mimo to punkty szczepień coraz częściej świecą pustkami. Kampania informacyjna i apele polityków nie przynoszą na razie oczekiwanych rezultatów. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że w internecie krążą teorie spiskowe na temat szczepień. Na bieżąco są one jednak weryfikowane - na przykład przez nasz portal Konkret24.

W zoo, po niedzielnej mszy czy podczas wakacji. Ruszyły weekendowe akcje szczepień

W wielu miejscach w kraju ruszyły kolejne weekendowe akcje szczepień na COVID-19. Preparaty można przyjąć na wakacjach w górach i nad morzem. Można zaszczepić się po niedzielnej mszy, po meczu lub po zakupach. Do akcji przyłączyło się wrocławskie zoo, gdzie zaszczepić można się w towarzystwie pingwinów bądź surykatek. Łódź namawia do ukłucia na miejskim kąpielisku. To tylko niektóre przykłady.

"Izbę Dyscyplinarną należy zlikwidować". Senat zapowiada swoją inicjatywę ustawodawczą

Senat chce przygotować projekt ustawy dotyczącej systemu dyscyplinarnego sędziów. Zdaniem marszałka Tomasza Grodzkiego Izbę Dyscyplinarną SN należy zlikwidować. Ma to związek z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 lipca - TSUE orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii. Komisja Europejska czeka na informację od polskiego rządu o podjętych krokach zmierzających do dostosowania prawa. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska zaapelowała w tej sprawie do premiera, prezydenta, Sejmu i Senatu.

Tokio 2020. Polscy reprezentanci zdobyli złoto w sztafecie mieszanej 4x400 metrów

Polska sztafeta mieszana 4x400 metrów zdobyła złoty medal w sobotę na letnich igrzyskach olimpijskich w Tokio. Drużyna polskich lekkoatletów w składzie: Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Karol Zalewski i Kajetan Duszyński pobiła rekord Europy, który ustanowiła w piątek. Medali jeszcze możemy mieć więcej. Do finału skoku o tyczce awansował Piotr Lisek, a o medal w pływaniu na 50 metrów stylem dowolnym powalczy jeszcze Katarzyna Wasick.

Rząd oferuje nagrody dla gmin, a Kościół stawia na mobilne punkty. Nie ma decyzji o obowiązkowych szczepieniach

Rady Medyczna przy premierze jest przekonana o słuszności wprowadzenia obowiązkowych szczepień na COVID-19 w określonych grupach zawodowych, ale rząd takiej decyzji nie podjął. Będą za to nowe zachęty do szczepień - tym nagrody dla najbardziej "wyszczepionych" gmin. W akcję promocyjną coraz częściej włączają się parafie, które stawiają na mobilne punkty szczepień.

Zbigniew Ziobro chce, by Trybunał Konstytucyjny ocenił europejską konwencję praw człowieka

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro chce zbadania zgodności z konstytucją artykułu 6 ustęp 1 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, na który powołał się Europejski Trybunał Praw Człowieka w ocenie legalności składu sędziowskiego polskiego Trybunału Konstytucyjnego. W wyroku ETPCz chodziło o sprawę spółki Xero Flor - trybunał uznał, że Polska naruszyła artykuł 6 konwencji, bo w składzie orzekającym TK w sprawie skargi konstytucyjnej złożonej przez spółkę zasiadał sędzia, który nie miał do tego prawa.

Coraz więcej osób staje w obronie TVN. Pod listem otwartym jest już kilkaset podpisów

Podpisy i głosy wsparcia, listy i apele - od wolnych ludzi dla wolnych mediów. W sprawę lex TVN zaangażowało się wiele osób. Kilkaset dziennikarzy podpisało się pod apelem w obronie telewizji TVN, a podpisów wciąż przybywa. Swój apel i swoje obawy mają też przedsiębiorcy. Kobiety aktywne politycznie i społecznie, a wraz z nimi ponad osiem tysięcy osób, zaapelowały o wsparcie do wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamali Harris. 9 sierpnia kanał TVN24 będzie obchodzić swoje 20. urodziny.

Prognoza pogody na sobotę 31 lipca

W sobotę zachmurzenie kłębiaste umiarkowane i duże. Okresami opady deszczu od 5 l/m2 na Pomorzu do 40 l/m2 na południu i wschodzie Polski, gdzie wystąpią również burze z gradem i opadami lokalnie do 60 l/m2. Tylko na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce na ogół bez opadów. Temperatura maksymalna od 23 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim do 29 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni i zachodni, umiarkowany, okresami dość silny. W burzach wiatr silny, o prędkości do 80-100 km/h.

Zbigniew Ziobro pyta TK o uprawnienia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją artykułu 6 ustęp 1 Europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności w zakresie, w jakim umożliwia Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka ocenę legalności wyboru sędziów TK. Przepis ten dotyczy prawa do sądu ustanowionego ustawą. Europejski Trybunał Praw Człowieka w jednej ze spraw stwierdził, że polski Trybunał Konstytucyjny był nieprawidłowo obsadzony. Nowy RPO prof. Marcin Wiącek poinformował, że będzie wnosił o oddalenie tego wniosku.

Rząd zdecyduje się na obowiązkowe szczepienia? Dworczyk: decyzje do tej pory nie zapadły

Rząd do szczepień na COVID-19 zachęca na różne sposoby, ale obowiązku szczepień na tę chorobę nie ma. Rada Medyczna jest za obowiązkiem szczepień dla określonych grup zawodowych, w tym lekarzy i nauczycieli. Szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk zaznaczył, że decyzje w sprawie obowiązkowych szczepień jeszcze nie zapadły. Tymczasem w akcję szczepień coraz odważniej włącza się Kościół.

Kary za nieprawidłowo zaparkowane hulajnogi. Nowe przepisy w Sopocie

Sopot ustanowił przepisy, które umożliwiają odholowywanie z dróg nieprawidłowo zaparkowanych hulajnóg elektrycznych. W piątek w mieście rozpoczęło się ich wielkie sprzątanie. Usuwane są wszystkie nieprawidłowo zaparkowane hulajnogi. Ich właściciele zapłacą karę za holowanie urządzeń oraz za każdą dobę ich przechowywania.

W dom przy zakręcie przez lata uderzały samochody. Droga została poprawiona po nagłośnieniu sprawy

Rodzina z Sułkowic żyła w nieustannym strachu, bo w jej dom bardzo często uderzały samochody wypadające z zakrętu. Łącznie doszło tam do około 50 wypadków. Rodzina od lat pisała w tej sprawie do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, ale urzędnicy ignorowali prośby o zajęcie się problemem, a winę zrzucali na kierowców przekraczających prędkość. Dopiero po wyemitowaniu materiału na ten temat w TVN24 urzędnicy postanowili podjąć decyzję o wyremontowaniu drogi. Od tamtego czasu wypadki ustały.

Tokio 2020. Awans polskich siatkarzy do ćwierćfinału, nasi lekkoatleci i żeglarze też nie dają za wygraną

Polacy na igrzyskach olimpijskich w Tokio na razie zdobyli jeden medal, ale wciąż możemy liczyć na więcej. Polska sztafeta mieszana 4x400 metrów awansowała do finału. Awans do ćwierćfinału przypieczętowali polscy siatkarze. Z kursu na złoto nie zbaczają płynące w żeglarskiej klasie 470 Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar - po półmetku rywalizacji wciąż są liderkami.

Setki niewyjaśnionych śmierci dzieci rdzennych mieszkańców Kanady. Nie cichną apele o przeprosiny

W Kanadzie na jaw wychodzą kolejne fakty związane ze sprawą setek nieoznaczonych grobów dzieci przy byłych szkołach dla rdzennych mieszkańców. Przeszukane mają być kolejne tereny. W szkołach stworzonych specjalnie dla dzieci rdzennych mieszkańców uczniowie byli maltretowani, a czasami torturowani. Szkoły te prowadziły kościoły, najczęściej Kościół katolicki. Przeprosił rząd Kanady, przeprosiły kościoły protestanckie. Nie przeprosił Watykan. Dlatego dziś Kanadyjczycy oczekują przeprosin od papieża, i to wygłoszonych w Kanadzie.

Marian Banaś oficjalnie poinformowany o wniosku o uchylenie jego immunitetu

W piątek Marian Banaś przekazał, że do Najwyższej Izby Kontroli wpłynęła informacja od marszałek Sejmu Elżbiety Witek o wniosku prokuratury o uchylenie immunitetu prezesa NIK. Śledczy chcą prezesowi NIK postawić między innymi zarzut składania fałszywych oświadczeń majątkowych. Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk uważa, że Marian Banaś jest "politycznym świadkiem koronnym" w sprawach afer PiS.

Wzrost cen w Polsce najwyższy od dekady. GUS przekazał najnowsze dane

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu wzrosły o 5 procent rok do roku, a w porównaniu z czerwcem - o 0,4 procent - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Oznacza to, że tempo wzrostu cen jest najszybsze od maja 2011 roku. Premier Mateusz Morawiecki wskazuje, że kwestia inflacji niepokoi zarówno rząd, jak i Radę Polityki Pieniężnej. Jednocześnie podkreśla, że inflację należy zestawiać ze wzrostem wynagrodzeń.

"Nasza konstytucja została złamana". Ponad trzy tysiące sędziów domaga się wykonania wyroku TSUE

Ponad trzy tysiące sędziów podpisało się pod apelem do polskich władz o wykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 lipca, w którym trybunał w Luksemburgu stwierdził, że system dyscyplinarny polskich sędziów jest niezgodny z prawem Unii. Sędziowie w apelu podkreślają, że niewykonanie orzeczenia "godzi w krajowy porządek konstytucyjny". Do apelu również przyłączyło się ponad 300 prokuratorów.

Wprowadzanie Polskiego Ładu ma zacząć się od podatków. Kto zapłaci więcej?

Minister finansów Tadeusz Kościński w poniedziałek zaprezentował założenia ustawy podatkowej będącej częścią Polskiego Ładu. Zachwalając projekt, mówił między innymi o "historycznej obniżce podatków". W rzeczywistości lepiej zarabiający Polacy zapłacą wyższe podatki, także dlatego, że odliczenie składek zdrowotnych od podatku ma zostać zlikwidowane.

Białoruski reżim uderza w telewizję Biełsat. Strona kanału uznana za ekstremistyczną

Alaksandr Łukaszenka bierze się za niezależnych dziennikarzy. Białoruski sąd uznał portal internetowy niezależnej telewizji Biełsat oraz jego sieci społecznościowe za ekstremistyczne. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych żąda od Białorusi wyjaśnień w tej sprawie. Tymczasem na Białorusi reżim wciąż prześladuje zwykłych Białorusinów za to, że występują przeciwko władzy pozbawionej w ich oczach jakiejkolwiek legitymacji. Stan ten trwa od zeszłorocznych wyborów prezydenckich, w których zdaniem opozycji wygrała Swiatłana Cichanouska.