"W jednym momencie ludzie klęczeli na ulicy i się modlili w stronę budynku, bo wiedzieli, co tam się stało"

10.09.2021 | "W jednym momencie ludzie klęczeli na ulicy i się modlili w stronę budynku, bo wiedzieli, co tam się stało"
10.09.2021 | "W jednym momencie ludzie klęczeli na ulicy i się modlili w stronę budynku, bo wiedzieli, co tam się stało"
Marcin Wrona | Fakty TVN
10.09.2021 | "W jednym momencie ludzie klęczeli na ulicy i się modlili w stronę budynku, bo wiedzieli, co tam się stało"Marcin Wrona | Fakty TVN

W sobotę mija dokładnie 20 lat od zamachów z 11 września 2001 roku. Wspomnienia świadków ataków na dwie bliźniacze wieże World Trade Center nadal są niezwykle świeże. W swoich relacjach opowiadają między innymi o tym, jak wyglądał moment uderzenia samolotu w jeden z budynków. - Przez sekundę nie było w ogóle dźwięku i dopiero potem wybuch - mówi Sylwester Łukasiewicz, świadek ataków z 11 września 2001 roku.

Nieco spóźniony Sylwester Łukasiewicz spieszył się do redakcji i nagle zobaczył nad ulicą przelatujący samolot. To była jedna z maszyn, które wbiły się w wieże World Trade Center 11 września 2001 roku.

- Wbił się w ciszy, przez sekundę nie było w ogóle dźwięku i dopiero potem wybuch - wspomina Sylwester Łukasiewicz.

Mężczyzna wbiegł do budynku i natychmiast chwycił za kamerę.

- Chyba wiedziałem, że nic nie mogłem zrobić w tym momencie, poza tym, co miałem w ręce: czyli poza kręceniem - opowiada świadek ataków na World Trade Center.

Sylwester Łukasiewicz 20 lat temu zaczynał swoją przygodę z telewizją, dziś ma na swoim koncie między innymi dwie nagrody Emmy i współpracuje z "Faktami" TVN. Mimo doświadczenia i upływu lat, wydarzenia z 11 września 2001 roku są w nim ciągle żywe.

- W jednym momencie ludzie klęczeli na ulicy i się modlili w stronę budynku, bo wiedzieli, co tam się stało - opowiada ze łzami w oczach.

Sylwestrowi Łukasiewiczowi z kamerą "Faktów" TVN towarzyszyliśmy w spotkaniu z nowojorską legendą sprzed dwudziestu lat w miejscu, gdzie stały dwie bliźniacze wieże World Trade Center. Wtedy Rudy Giuliani był nazywany "burmistrzem Ameryki", bo to on jednoczył nowojorczyków i Amerykanów.

- Bardzo trudno mi tu przychodzić, unikam tego miejsca, nawet jak jadę do Waszyngtonu czy New Jersey, to wybieram drogę na około, bo tu jest za dużo wspomnień, które wracają. Ktoś skakał z okna, ktoś umierał tuż przede mną - mówi Rudy Giuliani.

Atak drugiego samolotu

Części osób udało się uratować z budynków World Trade Center. Wśród nich jest pani Leokadia, która uciekła z 82. piętra pierwszej wieży.

- Kiedy dobiegłam do drzwi, to już na naszym piętrze w holu był czarny, gęsty dym. Właściwie ściana dymu w drzwiach. Ja byłam pewna, że to już jest koniec mojego życia, że ja po prostu muszę umrzeć. Tego się nie da opisać, co człowiek w takim momencie czuje - opowiada pani Leokadia Głogowska.

Gdy pani Leokadia starała się wydostać z budynku, w drugą wieżę uderzył kolejny samolot. Moment wybuchu na nagraniu zarejestrował między innymi Sylwester Łukasiewicz.

- Najpierw był dźwięk, ten sam dźwięk, ale nikt nie wiedział, co się działo, bo ten samolot przyleciał z drugiej strony. Ja nie wiedziałem, że to był samolot, nikt nie wiedział, bo my go nie widzieliśmy - opowiada Sylwester, świadek ataków na World Trade Center.

Po dwudziestu latach od ataków na World Trade Center wśród uczestników tamtych wydarzeń emocje, ból i rany nadal są niezwykle świeże.

Autor: Marcin Wrona / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Sylwester Łukasiewicz

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

Każda ze stron musi dbać o swoją opinię publiczną i o swoich obywateli, tak że nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Truszczyński, dyplomata i były wiceszef MSZ, komentując wizytę ukraińskiego premiera na granicy i brak spotkania z przedstawicielami strony polskiej. - Nie myślę, żeby Ukraińcy liczyli tutaj na taką szybką i taką "w biegu" odpowiedź strony polskiej. Strona polska prawidłowo odpowiedziała - stwierdził profesor Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych, wykładowca SGH.

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS