"W jednym momencie ludzie klęczeli na ulicy i się modlili w stronę budynku, bo wiedzieli, co tam się stało"

10.09.2021 | "W jednym momencie ludzie klęczeli na ulicy i się modlili w stronę budynku, bo wiedzieli, co tam się stało"
10.09.2021 | "W jednym momencie ludzie klęczeli na ulicy i się modlili w stronę budynku, bo wiedzieli, co tam się stało"
Marcin Wrona | Fakty TVN
10.09.2021 | "W jednym momencie ludzie klęczeli na ulicy i się modlili w stronę budynku, bo wiedzieli, co tam się stało"Marcin Wrona | Fakty TVN

W sobotę mija dokładnie 20 lat od zamachów z 11 września 2001 roku. Wspomnienia świadków ataków na dwie bliźniacze wieże World Trade Center nadal są niezwykle świeże. W swoich relacjach opowiadają między innymi o tym, jak wyglądał moment uderzenia samolotu w jeden z budynków. - Przez sekundę nie było w ogóle dźwięku i dopiero potem wybuch - mówi Sylwester Łukasiewicz, świadek ataków z 11 września 2001 roku.

Nieco spóźniony Sylwester Łukasiewicz spieszył się do redakcji i nagle zobaczył nad ulicą przelatujący samolot. To była jedna z maszyn, które wbiły się w wieże World Trade Center 11 września 2001 roku.

- Wbił się w ciszy, przez sekundę nie było w ogóle dźwięku i dopiero potem wybuch - wspomina Sylwester Łukasiewicz.

Mężczyzna wbiegł do budynku i natychmiast chwycił za kamerę.

- Chyba wiedziałem, że nic nie mogłem zrobić w tym momencie, poza tym, co miałem w ręce: czyli poza kręceniem - opowiada świadek ataków na World Trade Center.

Sylwester Łukasiewicz 20 lat temu zaczynał swoją przygodę z telewizją, dziś ma na swoim koncie między innymi dwie nagrody Emmy i współpracuje z "Faktami" TVN. Mimo doświadczenia i upływu lat, wydarzenia z 11 września 2001 roku są w nim ciągle żywe.

- W jednym momencie ludzie klęczeli na ulicy i się modlili w stronę budynku, bo wiedzieli, co tam się stało - opowiada ze łzami w oczach.

Sylwestrowi Łukasiewiczowi z kamerą "Faktów" TVN towarzyszyliśmy w spotkaniu z nowojorską legendą sprzed dwudziestu lat w miejscu, gdzie stały dwie bliźniacze wieże World Trade Center. Wtedy Rudy Giuliani był nazywany "burmistrzem Ameryki", bo to on jednoczył nowojorczyków i Amerykanów.

- Bardzo trudno mi tu przychodzić, unikam tego miejsca, nawet jak jadę do Waszyngtonu czy New Jersey, to wybieram drogę na około, bo tu jest za dużo wspomnień, które wracają. Ktoś skakał z okna, ktoś umierał tuż przede mną - mówi Rudy Giuliani.

Atak drugiego samolotu

Części osób udało się uratować z budynków World Trade Center. Wśród nich jest pani Leokadia, która uciekła z 82. piętra pierwszej wieży.

- Kiedy dobiegłam do drzwi, to już na naszym piętrze w holu był czarny, gęsty dym. Właściwie ściana dymu w drzwiach. Ja byłam pewna, że to już jest koniec mojego życia, że ja po prostu muszę umrzeć. Tego się nie da opisać, co człowiek w takim momencie czuje - opowiada pani Leokadia Głogowska.

Gdy pani Leokadia starała się wydostać z budynku, w drugą wieżę uderzył kolejny samolot. Moment wybuchu na nagraniu zarejestrował między innymi Sylwester Łukasiewicz.

- Najpierw był dźwięk, ten sam dźwięk, ale nikt nie wiedział, co się działo, bo ten samolot przyleciał z drugiej strony. Ja nie wiedziałem, że to był samolot, nikt nie wiedział, bo my go nie widzieliśmy - opowiada Sylwester, świadek ataków na World Trade Center.

Po dwudziestu latach od ataków na World Trade Center wśród uczestników tamtych wydarzeń emocje, ból i rany nadal są niezwykle świeże.

Autor: Marcin Wrona / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Sylwester Łukasiewicz

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS