Terlecki o "drastycznych rozwiązaniach", Suski o "okupancie brukselskim". "Osobą, która powinna zareagować, jest wicepremier Kaczyński"

09.09.2021 | Terlecki o "drastycznych rozwiązaniach", Suski o "okupancie brukselskim". "Osobą, która powinna zareagować, jest wicepremier Kaczyński"
09.09.2021 | Terlecki o "drastycznych rozwiązaniach", Suski o "okupancie brukselskim". "Osobą, która powinna zareagować, jest wicepremier Kaczyński"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
09.09.2021 | Terlecki o "drastycznych rozwiązaniach", Suski o "okupancie brukselskim". "Osobą, która powinna zareagować, jest wicepremier Kaczyński"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

W środę na Forum Ekonomicznym w Karpaczu wicemarszałek Sejmu szukał "drastycznych rozwiązań" w relacjach Polski z Unią Europejską i podawał za przykład brexit. W czwartek jednak Ryszard Terlecki stwierdził, że "Polska była, jest i będzie członkiem Unii Europejskiej". To jednak nie pierwszy raz, kiedy politycy PiS-u krytykowali Unię Europejską. Najnowszym przykładem jest wypowiedź posła PiS Marka Suskiego, który mówi o walce z "okupantem brukselskim".

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki na Forum Ekonomicznym w Karpaczu w środę powiedział, że "powinniśmy myśleć nad tym, jak najbardziej możemy współpracować, żebyśmy wszyscy byli w Unii, ale żeby ta Unia była taka, jaka jest dla nas do przyjęcia".

Jego słowa miały wpływ na przebieg czwartkowej konferencji prasowej Jarosława Gowina, który miał mówić tylko o podatkach, a zaczął od polexitowych rozważań Terleckiego.

- Słowa Ryszarda Terleckiego są niewątpliwie dzwonkiem alarmowym. Słowa wicemarszałka wymagają reakcji. Osobą, która powinna zareagować jest pan prezes i wicepremier Jarosław Kaczyński - skomentował Gowin.

Sam Ryszard Terlecki w opublikowanym wpisie na Twitterze odniósł się do swojej środowej wypowiedzi.

We wpisie zapewnił, że "Polska była, jest i będzie członkiem UE". Jednocześnie oskarżył, że polexit to "szopka wymyślona przez PO i TVN24".

Wpis Ryszarda TerleckiegoTwitter@RyszardTerlecki

Każdy jednak może przeczytać wpis wicemarszałka Sejmu i oskarżenia o "szopkę" porównać z jego wypowiedzią, którą w środę przedstawiły "Fakty" TVN.

- Powinniśmy myśleć nad tym, jak najdalej możemy, jak najbardziej możemy współpracować. Właśnie żebyśmy wszyscy byli w Unii, ale żeby ta Unia była taka, jaka jest dla nas do przyjęcia. Jeżeli pójdzie tak, jak się zanosi, że pójdzie, to musimy szukać rozwiązań drastycznych. Brytyjczycy pokazali, że dyktatura brukselskiej biurokracji im nie odpowiada i się odwrócili, i wyszli - powiedział w środę Terlecki podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Kontrowersyjne wypowiedzi Pawłowicz

Atakowanie kogoś za to, że w wypowiedzi wicemarszałka Sejmu widzi snucie planów wyprowadzania Polski z Unii przypomina strategię stosowaną przez lata, gdy politycy pod szyldem PiS-u wręcz zohydzali Unię Europejską, a Jarosław Kaczyński kłamstwem nazywał obawy, że PiS zmierza ku polexitowi.

- W centrum tej manipulacji jest jedno twierdzenie: to mianowicie, że Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje polexit - mówił w przeszłości prezes PiS.

Zestawiając to jednak z wypowiedzią byłej posłanki Prawa i Sprawiedliwości, można odnieś inne wrażenie.

- W Unii Europejskiej rządzi pokolenie 68. roku. Tych, którzy się - za przeproszeniem - gździli po tych placach, palili, ćpali i robili, co się chciało - mówiła Krystyna Pawłowicz dodając, że "fakt istnienia Unii Europejskiej narusza podstawową zasadę prawa międzynarodowego".

Po skrajnie antyunijnych wypowiedziach PiS wyniosło Krystynę Pawłowicz na szczyt władzy sądowniczej - do Trybunału Konstytucyjnego.

Jednocześnie to wszystko dzieje się w czasie, gdy premier Mateusz Morawiecki ostrzega, że jesteśmy ofiarami agresji ze wschodu, a poseł koalicji rządowej mówi, jak bardzo nie podoba mu się Unia Europejska - obok NATO największy sojusznik Polski.

- Z jakiegoś powodu do Unii Europejskiej nie chce przystąpić Szwajcaria, Norwegia. Z jakiegoś powodu Wielka Brytania opuściła Unię Europejską - mówi Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski.

Marek Suski: będziemy walczyć z okupantem brukselskim

Unia Europejska od czasu powstania gwarantuje pokój i dobrobyt. Jednak innego zdania jest poseł PiS Marek Suski, którego wypowiedź podczas uroczystości 76. rocznicy uwolnienia żołnierzy Armii Krajowej z więzienia UB w Radomiu zarejestrował i opublikował poseł Koalicji Obywatelskiej Konrad Frysztak.

- Polska "nielegalna" walczyła w czasie II wojny światowej z jednym okupantem. Walczyła z okupantem sowieckim i będziemy walczyć z okupantem brukselskim - mówił Suski.

- Nagle się okazuje, że głównymi partnerami na Zachodzie są wszyscy zwolennicy Putina i przeciwnicy Unii Europejskiej - ocenia politykę Prawa i Sprawiedliwości Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Lewica domaga się od Ministerstwa Spraw Zagranicznych sejmowej informacji, jakie są plany wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej.

MSZ jednak zapewnia, że nie ma takich planów.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS