Terlecki o "drastycznych rozwiązaniach", Suski o "okupancie brukselskim". "Osobą, która powinna zareagować, jest wicepremier Kaczyński"

09.09.2021 | Terlecki o "drastycznych rozwiązaniach", Suski o "okupancie brukselskim". "Osobą, która powinna zareagować, jest wicepremier Kaczyński"
09.09.2021 | Terlecki o "drastycznych rozwiązaniach", Suski o "okupancie brukselskim". "Osobą, która powinna zareagować, jest wicepremier Kaczyński"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
09.09.2021 | Terlecki o "drastycznych rozwiązaniach", Suski o "okupancie brukselskim". "Osobą, która powinna zareagować, jest wicepremier Kaczyński"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

W środę na Forum Ekonomicznym w Karpaczu wicemarszałek Sejmu szukał "drastycznych rozwiązań" w relacjach Polski z Unią Europejską i podawał za przykład brexit. W czwartek jednak Ryszard Terlecki stwierdził, że "Polska była, jest i będzie członkiem Unii Europejskiej". To jednak nie pierwszy raz, kiedy politycy PiS-u krytykowali Unię Europejską. Najnowszym przykładem jest wypowiedź posła PiS Marka Suskiego, który mówi o walce z "okupantem brukselskim".

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki na Forum Ekonomicznym w Karpaczu w środę powiedział, że "powinniśmy myśleć nad tym, jak najbardziej możemy współpracować, żebyśmy wszyscy byli w Unii, ale żeby ta Unia była taka, jaka jest dla nas do przyjęcia".

Jego słowa miały wpływ na przebieg czwartkowej konferencji prasowej Jarosława Gowina, który miał mówić tylko o podatkach, a zaczął od polexitowych rozważań Terleckiego.

- Słowa Ryszarda Terleckiego są niewątpliwie dzwonkiem alarmowym. Słowa wicemarszałka wymagają reakcji. Osobą, która powinna zareagować jest pan prezes i wicepremier Jarosław Kaczyński - skomentował Gowin.

Sam Ryszard Terlecki w opublikowanym wpisie na Twitterze odniósł się do swojej środowej wypowiedzi.

We wpisie zapewnił, że "Polska była, jest i będzie członkiem UE". Jednocześnie oskarżył, że polexit to "szopka wymyślona przez PO i TVN24".

Wpis Ryszarda TerleckiegoTwitter@RyszardTerlecki

Każdy jednak może przeczytać wpis wicemarszałka Sejmu i oskarżenia o "szopkę" porównać z jego wypowiedzią, którą w środę przedstawiły "Fakty" TVN.

- Powinniśmy myśleć nad tym, jak najdalej możemy, jak najbardziej możemy współpracować. Właśnie żebyśmy wszyscy byli w Unii, ale żeby ta Unia była taka, jaka jest dla nas do przyjęcia. Jeżeli pójdzie tak, jak się zanosi, że pójdzie, to musimy szukać rozwiązań drastycznych. Brytyjczycy pokazali, że dyktatura brukselskiej biurokracji im nie odpowiada i się odwrócili, i wyszli - powiedział w środę Terlecki podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Kontrowersyjne wypowiedzi Pawłowicz

Atakowanie kogoś za to, że w wypowiedzi wicemarszałka Sejmu widzi snucie planów wyprowadzania Polski z Unii przypomina strategię stosowaną przez lata, gdy politycy pod szyldem PiS-u wręcz zohydzali Unię Europejską, a Jarosław Kaczyński kłamstwem nazywał obawy, że PiS zmierza ku polexitowi.

- W centrum tej manipulacji jest jedno twierdzenie: to mianowicie, że Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje polexit - mówił w przeszłości prezes PiS.

Zestawiając to jednak z wypowiedzią byłej posłanki Prawa i Sprawiedliwości, można odnieś inne wrażenie.

- W Unii Europejskiej rządzi pokolenie 68. roku. Tych, którzy się - za przeproszeniem - gździli po tych placach, palili, ćpali i robili, co się chciało - mówiła Krystyna Pawłowicz dodając, że "fakt istnienia Unii Europejskiej narusza podstawową zasadę prawa międzynarodowego".

Po skrajnie antyunijnych wypowiedziach PiS wyniosło Krystynę Pawłowicz na szczyt władzy sądowniczej - do Trybunału Konstytucyjnego.

Jednocześnie to wszystko dzieje się w czasie, gdy premier Mateusz Morawiecki ostrzega, że jesteśmy ofiarami agresji ze wschodu, a poseł koalicji rządowej mówi, jak bardzo nie podoba mu się Unia Europejska - obok NATO największy sojusznik Polski.

- Z jakiegoś powodu do Unii Europejskiej nie chce przystąpić Szwajcaria, Norwegia. Z jakiegoś powodu Wielka Brytania opuściła Unię Europejską - mówi Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski.

Marek Suski: będziemy walczyć z okupantem brukselskim

Unia Europejska od czasu powstania gwarantuje pokój i dobrobyt. Jednak innego zdania jest poseł PiS Marek Suski, którego wypowiedź podczas uroczystości 76. rocznicy uwolnienia żołnierzy Armii Krajowej z więzienia UB w Radomiu zarejestrował i opublikował poseł Koalicji Obywatelskiej Konrad Frysztak.

- Polska "nielegalna" walczyła w czasie II wojny światowej z jednym okupantem. Walczyła z okupantem sowieckim i będziemy walczyć z okupantem brukselskim - mówił Suski.

- Nagle się okazuje, że głównymi partnerami na Zachodzie są wszyscy zwolennicy Putina i przeciwnicy Unii Europejskiej - ocenia politykę Prawa i Sprawiedliwości Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Lewica domaga się od Ministerstwa Spraw Zagranicznych sejmowej informacji, jakie są plany wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej.

MSZ jednak zapewnia, że nie ma takich planów.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS