Radni Małopolski wciąż nie uchylili uchwały anty-LGBT. Zamiast tego odwołali wicemarszałka sejmiku

Radni Małopolski wciąż nie uchylili uchwały anty-LGBT. Zamiast tego odwołali wicemarszałka sejmiku
Radni Małopolski wciąż nie uchylili uchwały anty-LGBT. Zamiast tego odwołali wicemarszałka sejmiku
Paweł Laskosz | Fakty po południu
Radni Małopolski wciąż nie uchylili uchwały anty-LGBT. Zamiast tego odwołali wicemarszałka sejmikuPaweł Laskosz | Fakty po południu

Województwom, które przyjęły uchwały anty-LGBT zostały cztery dnia na ich uchylenie. W innym przypadku Komisja Europejska zapowiada konsekwencje i utratę przez te regiony unijnych środków. Jednak na razie radni województwa małopolskiego zajęli się personaliami i z funkcji wicemarszałka odwołali Tomasza Urynowicza, który wskazywał, ile region może stracić przez kontrowersyjną uchwałę.

Tomasz Urynowicz z Porozumienia nie będzie już pełnił funkcji wicemarszałka województwa małopolskiego. O jego odwołaniu zdecydowali w piątek tamtejsi radni - w większości z Prawa i Sprawiedliwości. Urynowicz apelował między innymi o uchylenie uchwały anty-LGBT.

- Ten sejmik naprawdę zamienia się w niemy sejmik, gdzie de facto zarządza się decyzjami politycznymi, jak głosować. To przykre, bo tak naprawdę jesteśmy najwyższym szczeblem samorządu, a samorząd to przede wszystkim dbałość o dobro wspólne - komentuje Urynowicz.

Deklarację wyrażającą sprzeciw wobec wprowadzenia ideologii LGBT+ do wspólnot samorządowych Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął w kwietniu 2019 roku.

- Nie chcemy, żeby takie środowiska wywierały aż taką presję - uzasadnia przyjęcie uchwały Jan Duda, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Z takim podejściem nie zgadza się Komisja Europejska, bo jej zdaniem uchwała anty-LGBT może naruszać unijne prawo dotyczące niedyskryminacji ze względu na orientację seksualną.

Zdaniem radcy prawnego Tomasza Darosa, uchwała przyjęta przez radnych małopolski "dyskryminuje osoby nieheteronormatywne i transpłciowe, wykluczając je ze wspólnoty samorządowej".

- Wyjaśniamy wątpliwości, które pojawiały się w przestrzeni publicznej, jakoby w Małopolsce były strefy wolne od LGBT: to jest nieprawda i to powtarzamy przedstawicielom Komisji Europejskiej - zaznacza jednak Dawid Gleń z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Interwencja Komisji Europejskiej

W sierpniu opozycja wnioskowała o wycofanie uchwały anty-LGBT, ale głosowanie przegrała.

- Ślubowanie składa się przed mieszkańcami Małopolski, a nie przed wodzami partyjnymi. Nie wiem, czy w PiS-ie jest jakaś przysięga, ale jeżeli jest, to najpierw jest Małopolska, a dopiero potem polityka - mówi Jacek Krupa, radny województwa małopolskiego z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

Komisja Europejska na zajęcie stanowiska w sprawie uchwały przez władze województwa małopolskiego czeka do 14 września. Jeśli dokument nie zostanie uchylony, do regionu mogą przestać płynąć unijne pieniądze, na które składają się nie tylko bieżące fundusze , ale i około 11 miliardów euro przez 7 kolejnych lat.

- Uważam za skandaliczne zachowanie władz województwa małopolskiego, które podejmują ryzyko utraty tych środków - skomentował Łukasz Krupa, radny powiatu krakowskiego.

Apel prezydenta Krakowa

Od uchwały przyjętej przez Sejmik Województwa Małopolskiego odcina się prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Napisał list do Komisji Europejskiej z prośbą o indywidualną oceną działań miasta na rzecz osób LGBT+, niezależnych od decyzji władz województwa małopolskiego.

"W Krakowie nie powstała i nie powstanie żadna strefa, która miałaby kogokolwiek wykluczać (...) Sprzeciwiamy się mowie nienawiści i dyskryminacji osób LGBT+ i ponad wszystko będziemy stać na straży równych praw, gwarantowanych w Konstytucji RP" - można przeczytać w fragmencie listu do Komisji Europejskiej.

- W Krakowie jest trochę niż w Małopolsce. Mianowicie my zawsze byliśmy miastem wielonarodowościowym, wieloreligijnym, wielokulturowym i nie widzimy możliwości jakichkolwiek dyskryminacyjnych ruchów - podkreśla prezydent Krakowa.

Głosów sprzeciwu jest jednak więcej. Radny powiatu krakowskiego Łukasz Krupa apeluje do Rzecznika Praw Obywatelskich, "by wszczął procedurę i zwrócił się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o uchylenie uchwały".

Marszałek województwa małopolskiego - zamiast wyrzucenia uchwały w całości - proponuje powołanie Rady do spraw Równego Traktowania i Rodziny. - Żeby stworzyć fundament do rozmowy na trudne tematy, które wzbudzają tyle emocji. Zobaczymy, jaka będzie reakcja przedstawicieli administracji Komisji Europejskiej - mówi Witold Kozłowski.

Uchwała anty-LGBT w innych regionach

Podobne uchwały przegłosowano w czterech innych województwach: łódzkim, świętokrzyskim, lubelskim oraz podkarpackim. Tam również interweniuje Komisja Europejska.

- Żadna dyskryminacja nie ma miejsca - przekonuje Remigiusz Małecki z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Część samorządowców w przyszłość patrzy z obawą.

- Jestem z miasta, które ma budżet około 70 milionów złotych. Zablokowanie jakichkolwiek pieniędzy na rozwój, na poprawę życia moich mieszkańców, to jest cofnięcie się cywilizacyjne miasta. Nie mamy szans na to, żeby realizować cokolwiek - zwraca uwagę Wojciech Czaplij, zastępca burmistrza Łęczycy.

Część samorządowców z województwa łódzkiego domaga się unieważnienia przegłosowanej przez sejmik Samorządowej Karty Praw Rodzin.

- Nie zgadzamy się na to aby ktoś, prowadząc wojnę ideologiczną, przekładał to nad straty finansowe dla naszych mieszkańców - mówi Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.

Województwo łódzkie może stracić nawet blisko 10 miliardów złotych.

Autor: Paweł Laskosz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS