Pieniądze na leczenie najdroższym lekiem na świecie zebrane. Mała Nikola rozpoczęła terapię

17.08.2017 | Pieniądze na leczenie najdroższym lekiem na świecie zebrane. Mała Nikola rozpoczęła terapię
17.08.2017 | Pieniądze na leczenie najdroższym lekiem na świecie zebrane. Mała Nikola rozpoczęła terapię
Renata Kijowska | Fakty TVN
17.08.2017 | Pieniądze na leczenie najdroższym lekiem na świecie zebrane. Mała Nikola rozpoczęła terapięRenata Kijowska | Fakty TVN

To przełomowy moment w życiu Nikoli. W Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczęła kurację najdroższym lekiem na świecie. Dzięki hojności widzów "Faktów" udało się zebrać blisko półtora miliona złotych. Pieniędzy starczy na ponad 2 lata. Nie wiadomo jednak, co z dalszą refundacją leku. W czwartek Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat, w którym poinformowało, że negocjacje z producentem leków zostały wstrzymane.

Nikola nie zastanawia się, po co jej nowa kroplówka. Za dziewczynkę denerwują się mama i lekarki. Kropla po kropli, minuta po minucie oddala się najgorsza wizja. Rośnie szansa Nikoli na życie. - Rozpoczęliśmy podawanie leku. Będzie to trwało dwie godziny - mówiła Beata Leszczyńska, nefrolog dziecięcy z Katedry i Kliniki Pediatrii i Nefrologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Najdroższy lek świata - 25 tysięcy złotych w jednej dawce. Teraz najważniejsze, jak dwulatka na niego zareaguje. Nikt wcześniej w Polsce tego leku nikomu nie podawał.

Ale jeszcze większa od obaw jest radość. Dominika Adamczuk, pediatra z Katedry i Kliniki Pediatrii i Nefrologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przyznaje, że dla chorych na bardzo rzadką chorobę - atypowy zespół hemolityczno-mocznicowy (aHUS) - to wielki dzień. - Czekaliśmy na ten moment i się udało - przyznaje Adamczuk.

Pierwsze pozytywne efekty. Jest nadzieja na przeszczep nerki

Darczyńcy na leczenie dziewczynki wpłacili prawie 1 milion 412 tysięcy złotych. - Choroba zostanie wygaszona, nie będzie atakować kolejnych narządów. Będzie fajnie już. Nie będziemy się bać, jak do tej pory - cieszy się mama Nikoli.

Po podaniu leku możliwy będzie też przeszczep nerki. Dwulatka musi tylko przytyć, bo dziś waży tyle, co półroczne dziecko. W 2016 roku, gdy choroba zaatakowała Nikolę, doktor Leszczyńska czuła się bezsilna. Wiedziała jak leczyć, wiedziała, że jest lek. Lek jednak był niedostępny, bo nierefundowany. - To jest duże przeżycie. Nie tylko dla rodzica, dla pacjenta, ale również dla tych, którzy leczą, a nie mają możliwości leczenia tak, jak to mogłoby być - mówi doktor Leszczyńska.

Przerwane negocjacje

Pod opieką doktor Leszczyńskiej, oprócz Nikoli, jest dwadzieścioro dzieci chorych na aHUS. A Polska jest jednym z zaledwie czterech krajów w Europie, które nie refundują preparatu. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek w komunikacie, że negocjacje w sprawie refundacji zostały wstrzymane na wniosek producenta leku. Żadnych szczegółów nie ujawniono. Urzędnicy konsekwentnie odmawiają wypowiedzi przed kamerą.

Zebrane pieniądze wystarczą Nikoli na nieco ponad dwa lata. Przy pierwszej dawce już strach o to, co dalej. - Jest to radość zabarwiona niepewnością, co w kolejnych latach. Dla niektórych dzieci naszych może być za późno - mówiła Zofia Lisicka ze Stowarzyszenia na rzecz chorych na aHUS.

Kilka godzin po podaniu leku jedno jest pewne: Nikola czuje się dobrze. - Ten lek to jest teraz drugie życie dla Nikoli - cieszy się mama dziewczynki.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający", to o wiele za mało. Jeśli teraz powstaje "Dom dobry", to lepiej nie zakładać, że tym razem będzie pogodnie. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

"Zdrajcy!" - tak swój temat okładkowy tytułuje prestiżowy tygodnik "Der Spiegel". To ustalenia dziennikarzy na temat partii Alternatywa dla Niemiec - w skrócie AfD. "Der Spiegel" podaje wprost, że za strategią ugrupowania stoi Kreml. To kolejne doniesienia o powiązaniach AfD z wrogami Zachodu - nie tylko z Rosją, ale też z Chinami. Problem ukrytych wpływów Kremla na polityków jest nie tylko niemiecki.

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS