Obraz współczesnego terroryzmu. "Zmienili nie tylko metodę działania, ale nawet strukturę"


To już kolejne zamachy bez użycia bomby, najprostsze do wykonania, najtrudniejsze do przewidzenia. Bez wielkiej organizacji, bez skomplikowanej techniki, po prostu z użyciem samochodu. Co o tym mówią służby i eksperci?

Schemat działania terrorystów jest obecnie największym wyzwaniem dla służb specjalnych. Powtarzalność widziana jest w następujący sposób: "W ciągu nieco ponad roku osiem zamachów dokonanych tą samą techniką, straszliwie prostą; skosić tłum przy użyciu pojazdu. Zamachowcy nie mają fantazji; my nie mamy pamięci" - pisze włoski dziennik "Corriere della Sera".

- Mimo tak barbarzyńskich ataków, terroryści nie zmuszą nas do zmiany naszego stylu życia - zadeklarował Agustín Nuñez Martínez, ambasador Hiszpanii w Polsce.

Kolejny już raz nie ma bomby, pasu szahida z przypiętymi ładunkami wybuchowymi czy samobójcy, który wysadza się na zatłoczonym placu. W czasie ostatnich ataków, zamachowcy wjeżdżali samochodem, często skradzionym, w tłum na popularnym deptaku, świątecznym kiermaszu czy moście pełnym ludzi.

Zmiana strategii działań

Dokładnie do tego nawołuje teraz swoich zwolenników tzw. Państwo Islamskie (ISIS). - Weź to, co masz pod ręką, nawet nóż, młotek czy cokolwiek innego - tłumaczy prof. Daniel Boćkowski, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego z Uniwersytetu w Białymstoku. - Terroryści zmienili nie tylko metodę działania, ale nawet strukturę - dodaje Grzegorz Cieślak, ekspert do spraw terroryzmu z Collegium Civitas.

Powszechne wyobrażenie o siatkach terrorystycznych ukształtował zamach, który rozpoczął globalną wojnę z terroryzmem. Przez lata, po ataku na wieże World Trade Center w Nowym Jorku, ta struktura była niemal niezmienna. Można ją nazwać "siecią dystrybucji terroryzmu". Na górze był lider organizacji, która szkoliła i wysyłała, na przykład do Europy, swojego człowieka. To on miał za zadanie stworzyć siatkę terrorystów, której członek dokonywał na końcu zamachu.

Teraz bardzo często występuje ochotnik, który radykalizuje się i szuka dojścia do lidera. Nie buduje już żadnej siatki. Sam staje się autorem planu i wykonawcą zamachu. - Dzisiaj mamy franszyzę, do której może dołączyć każdy, a nie sieć - ocenia Grzegorz Cieślak.

Oto główny powód dla którego terroryści zmienili metody działania. - Słabe Państwo Islamskie oznacza, że potrzebuje ono jakiegoś spektakularnego sukcesu - zaznacza dr Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

ISIS słabnie na Bliskim Wschodzie

Obecnie w Syrii i Iraku tzw. Państwo Islamskie jest w odwrocie. Przez lata radykałowie stamtąd zapewniali wsparcie i logistykę swoim terrorystom w Europie. Obecnie, organizacja ta jest porozbijana. Jej siła zwijała się na Bliskim Wschodzie przez ostatnie lata, podczas krwawej i brutalnej wojny. Nawet na terenach dalej zajmowanych przez dżihadystów, nie jest już tak silna jak trzy lata temu czy nawet przed rokiem.

- Paradoksalnie, im więcej sukcesów w walce z ISIS na Bliskim Wschodzie, tym większe jest zagrożenie w Europie - podkreśla dr Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem w Collegium Civitas. Swoją wypowiedź tłumaczy tym, że coraz więcej bojowników wraca do Europy i tu prowadzi walkę.

W maju zatrzymano w Madrycie dwóch dżihadystów, którzy szykowali zamach. Jednak służby specjalne bardzo rzadko chwalą się takimi sukcesami. Nieoficjalnie mówi się jednak nawet o dziesiątkach udaremnianych zamachów każdego roku.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS