Żeby nie powiedzieć: żegnaj, mówimy: dziękujemy

27.08.2017 | "Żeby nie powiedzieć: żegnaj, mówimy: dziękujemy"
27.08.2017 | "Żeby nie powiedzieć: żegnaj, mówimy: dziękujemy"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
27.08.2017 | "Żeby nie powiedzieć: żegnaj, mówimy: dziękujemy"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

"Co pewien czas świat staje dęba" - tak mówił. Nasz świat stanął, kiedy on zniknął. Bo był autorytetem i serdecznym kolegą, przyjacielem i nauczycielem, przewodnikiem i kompanem, do śmiechu i do zadumy. Grzegorz Miecugow nie żyje i to pustka, którą dziś próbujemy wypełnić wspomnieniami. Dla "Faktów" TVN i dla TVN24 był jak fundament, dla młodych dziennikarzy jak mistrz, a dla widzów często jak spowiednik. Miał nie tylko inny, ale też niezwykły punkt widzenia, i nawet najtrudniejszy moment potrafił oswoić słowami.

Pan Mirosław Staniszewski przyjechał specjalnie pod siedzibę TVN, by podziękować Grzegorzowi Miecugowowi za to, że by "inspiracją normalności. My także chcemy mu podziękować za to, czego nas nauczył, i za to, jaki był. Trudno się nam pogodzić z tym, że trzeba o nim mówić "był". On zawsze jest. Wśród widzów. Wśród przyjaciół. - To do mnie nie dociera. Swoje najlepsze lata życia spędziłam razem z Grzesiem - mówi dziennikarka Monika Olejnik, która współpracowała z Grzegorzem Miecugowem w Programie Trzecim Polskiego Radia i w TVN24.

Zawsze na stanowisku, gdy w Polsce dzieje się coś ważnego. Od początku wolności. Obserwuje polityczne przełomy i sam jest ich twórcą, gdy jako pierwszy pokazuje głosowanie na cztery ręce. - To był dziennikarz czystej wody - ocenia Mariusz Walter, twórca TVN.

Dziennikarz i filozof

Zaczyna w radiowej "Trójce", której nadaje niepowtarzalny charakter, potem w TVP prowadzi "Wiadomości" i transmisje z obrad Sejmu. - Miał dar bycia w środku i jednocześnie na zewnątrz - podkreśla Tomasz Lis, redaktor naczelny "Newsweeka".

W Warszawie mieszka od dziesięcioleci, ale jego korzenie są w Krakowie. Tam się urodził i tam dorastał, w literacko-dziennikarskim środowisku. - Był krakowskim intelektualistą i taki pozostał do końca - komentuje rysownik Andrzej Mleczko.

I może stąd ta jego umiejętność patrzenia z dystansu, z odrobiną melancholii. - To był bardzo subtelny, wrażliwy i delikatny człowiek, skrywający to pod maską twardego gościa - zaznacza Marek Przybylik.

To nie jest przypadek, że to właśnie on przekazuje Polakom smutną wiadomość, że papież nie żyje. I to nie jest przypadek, że to on towarzyszy Polakom w trudnych dniach po śmierci Jana Pawła II.

Później, gdy Polska, wstrząśnięta katastrofą smoleńską, chce być razem, on słucha i rozmawia. Jego umiejętność rozmowy jest legendarna. - Gdyby jakiś dziennikarz miał przekazać informację o końcu świata, to tylko Grzegorz - uważa Jerzy Owsiak. - Łączył w sobie spokój i dynamikę - dodaje dziennikarz TVN Tomasz Sianecki, który także prowadzi "Szkło Kontaktowe".

Twórca TVN24

Grzegorz Miecugow jest także dynamicznym newsowcem, znakomicie czuje, co jest ważne, a co należy bagatelizować. I gdy powstaje TVN, jest tu od początku. Współtworzy "Fakty" i pierwszy całodobowy program informacyjny TVN24. - Grzegorz włożył cały swój wysiłek w tę stację - mówi redaktor naczelny TVN24 Adam Pieczyński.

Tworzy kultowy program - "Szkło kontaktowe" - w którym, jest zabawny, złośliwy, kiedy trzeba, i, kiedy trzeba, poważny.

Wytchnienie od newsów daje mu program "Inny Punkt Widzenia", w którym rozmawia o sprawach nieoczywistych w newsowej stacji - o Bogu, o fizyce, o literaturze i malarstwie.

Ma swoje pasje - grę w "Scrabble" i spacery z psem. Ma słabość do kolorowych butów i dżinsowych kurtek. Z równą pasją uprawia dziennikarstwo i go uczy. Pokolenia coraz młodszych dziennikarzy uczą się od niego i na jego przykładzie.

- Nie wiem, czy on miał świadomość, kim był dla całego środowiska dziennikarskiego - zastanawia się Monika Olejnik.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS