PiS liderem w kolejnych sondażach. "Opozycji brakuje charyzmatycznego lidera"

17.09.2017 | PiS liderem w kolejnych sondażach. "Opozycji brakuje charyzmatycznego lidera"
17.09.2017 | PiS liderem w kolejnych sondażach. "Opozycji brakuje charyzmatycznego lidera"
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
17.09.2017 | PiS liderem w kolejnych sondażach. "Opozycji brakuje charyzmatycznego lidera"Dariusz Prosiecki | Fakty TVN

Głośno nikt w tego w rządzącej partii nie powie, ale patrząc na kolejne sondaże kolejnych pracowni, PiS nie ma z kim przegrać. Partia Jarosława Kaczyńskiego jest niekwestionowanym liderem badań opinii publicznej. Opozycja szuka sposobów na sondażowe odbicie, ale na razie ich nie znajduje.

Duże protesty w obronie sądów i demokracji, które przetoczyły się przez Polskę podczas tegorocznych wakacji, dla rządzącej partii miały być sygnałem, że zjednoczona opozycja ma ogromne poparcie społeczeństwa, jest gotowa do działania i do politycznej walki.

Ale niespełna miesiąc po zakończeniu protestów w rządowych ławach nastał spokój. Bo wszystkie sondaże poparcia dla partii wskazują tylko jednego zwycięzcę.

- Rzeczywiście poparcie jest wysokie, bo mam wrażenie, że Polacy doceniają to, że ciężko pracujemy zarówno w rządzie, jak również politycy partii rządzącej, którzy zasiadają w parlamencie - oceniał Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej.

Lider po dwóch latach

Po niespełna dwóch latach rządzenia poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości jest nadal wysokie. W ostatnim sondażu CBOS z 15 września 44 procent pytanych deklarowało, że głosowałoby na PiS. Na Platformę Obywatelską zaś 19 procent. Na trzecim miejscu znalazło się ugrupowanie Pawła Kukiza z 8 procentami. A Nowoczesna i PSL są nieco ponad progiem wyborczym. W badaniu Nowoczesna uzyskała 6 procent poparcia, a PSL - 5 procent.

W sondażu Kantar Public z 12 września na prowadzeniu również jest PiS - głosowanie na partię Jarosława Kaczyńskiego deklaruje w tym badaniu 38 procent ankietowanych. Deklarowane poparcie dla PO to 16 procent. Oprócz tych dwóch partii, do Sejmu weszłyby też Kukiz 15 (9 procent) i Nowoczesna (8 procent). PSL w tym sondażu nie przekracza progu wyborczego - cieszy się poparciem 4 procent ankietowanych.

Wrześniowy sondaż Kantar Public

- PiS-owi udało się wcielić w życie program bardzo radykalnych zmian w funkcjonowaniu państwa w połączeniu ze stosunkowo dobrą, stabilną sytuacją ekonomiczną. To jest niewątpliwie po części zasługa również tego rządu - ocenia dr Jacek Sokołowski, politolog.

Opozycja mówi o programie

Rządzącej partii nie zaszkodziły spor o sądy, wycinka w Puszczy Białowieskiej ani konflikt z Unią Europejską. Te kontrowersyjne działania rządu, jak przyznają liderzy opozycji, były okazją do zjednoczenia i wspólnej walki.

Ale poza taką aktywnością potrzeba jeszcze innego działania. - Problem opozycji polega głównie na tym, że nie wszystkie podmioty zrozumiały, że trzeba przedstawić Polakom pewną wizję. My ją mamy i oczekujemy od innych podmiotów, żeby też spostrzegły, że nie wystarczy być ani PiS-bis, ani totalną opozycją - mówi Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

- Jesienią będzie duża konwencja samorządowa, będzie bardzo konkretny program samorządowy. Pod koniec roku pojawią się główni kandydaci w wyborach samorządowych i to z reguły budzi emocje - mówi z kolei Iwona Śledzińska-Katarasińska z Platformy Obywatelskiej.

Zmiany wizerunkowe konieczne?

Eksperci śledzący polską scenę polityczną potwierdzają, że konkretny program i propozycje to podstawa. Ale dodają, że opozycji potrzebne są też inne zmiany. Zmiany wizerunkowe.

- Opozycji brakuje, jak sądzę, takiego charyzmatycznego lidera, bo co byśmy nie mówili o Grzegorzu Schetynie, nie ma takiego daru, żeby pociągnąć za sobą - ocenia dr Krzysztof Piekarski, politolog.

- Nie ma innych partii opozycyjnych, nie ma innych liderów i ich nie będzie. Mrzonki o jakichś nowych liderach, nowych partiach są naiwnym prowadzeniem do tego, żeby PiS miało kolejną kadencję - podkreśla jednak Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej.

W podobnym tonie mówią politycy Nowoczesnej, którzy również nie widzą konieczności zmian partyjnych liderów.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS