Zwyciężczyni "MasterChef Junior" serwuje specjalne danie. "Chciałabym pomóc tym dzieciom"

17.09.2017 | Zwyciężczyni "MasterChef Junior" serwuje specjalne danie. "Chciałabym pomóc tym dzieciom"
17.09.2017 | Zwyciężczyni "MasterChef Junior" serwuje specjalne danie. "Chciałabym pomóc tym dzieciom"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
17.09.2017 | Zwyciężczyni "MasterChef Junior" serwuje specjalne danie. "Chciałabym pomóc tym dzieciom"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Jedzenie krokietów z kaszy nadziewanych jagnięciną w słusznej sprawie. To pomysł Julki, zwyciężczyni programu "MasterChef Junior". Pieniądze z zamówionego dania są w całości przekazane na pomoc dzieciom w Libanie.

"Dobre połączenie, ciekawy smak", "Pyszne, bardzo dobre. W połączeniu z tą sałatką rewelacja" - chwalą przepis Julki klienci. Jej danie jest przyjemne i do tego pożyteczne.

- Pieniążki, które są zapłacone za danie, są przeznaczone dla dzieci - mówi Julia Cymbaluk, zwyciężczyni 2. edycji programu MasterChef Junior.

Julia wraz z szefem kuchni restauracji Shipudei Berek przygotowują krokiety, by pomagać. - To bardzo bliskowschodnie danie. Smażone krokiety z kaszy bulgur tradycyjnie faszerowane jagnięciną - opisuje Ofir Vidavsky.

Bulgurki Julki można zjeść w ośmiu warszawskich restauracjach, by - nie wstając od stołu - przenieść się do Libanu, do szkoły dla dzieci uchodźców.

Szczytny cel

- Potrzebują oni zdobyć zawód, potrzebują wejść w dorosłość. Rodziny tych uchodźców syryjskich nie chcą uciekać do Europy. Ci ludzie chcą wrócić do swoich domów, ale przede wszystkim muszą dotrzeć w godności do momentu, kiedy będą mogli bezpiecznie, dobrowolnie powrócić do Syrii - tłumaczy Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Pozarządowa organizacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej od pięciu lat pomaga w Libanie. W przeliczeniu na jednego mieszkańca, to właśnie ten kraj przyjął najwięcej ofiar wojny domowej w Syrii. W Libanie żyje milion uchodźców. Połowa z nich to dzieci.

"Dobro powraca"

- Chciałabym pomóc tym dzieciom, żeby miały różne podręczniki. Przede wszystkim, żeby chodziły do szkoły - mówi Julia. Bo szkoła zbudowana za pieniądze polskiego MSZ to nie tylko normalność dla sześciuset dzieci bez dzieciństwa. To też zawód, który pomoże im odbudować ich kraj, gdy skończy się wojna.

- Dzieci to dzieci, nieważne skąd pochodzą. Edukacja to najlepszy sposób, żeby zapobiec wojnom. Jeśli na takich terenach dzieci chodzą do szkoły, uświadamiają sobie, że mogą żyć normalnie, jak my - mówi Vidavsky.

Warto więc usiąść do stołu. Albo do komputera, bo pomóc można też wpłacając pieniądze na konto akcji "JaDANIE Wspieranie"[LINK]. - Dobro powraca - zachęca Julia.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS