Puste krzesło prezydenta, apel I Prezes i modlitwa kardynała. Sąd Najwyższy świętuje 100-lecie istnienia


Trzymajmy się wewnętrznej niezawisłości - mówiła I Prezes Sadu Najwyższego do sędziów i pustego krzesła prezydenta. Sto lat to zazwyczaj święto, jednak w czwartek świątecznej atmosfery zabrakło. O zachowanie trójpodziału władzy Boga prosił kardynał.

Był przygotowany fotel dla prezydenta, było oczekiwane jego wystąpienie z okazji stulecia Sądu Najwyższego. W zastępstwie przyszła szefowa kancelarii, prezes Sądu zaś przemawiała do pustego krzesła w pierwszym rzędzie.

- Należy ze wszystkich sił dbać o wartość, jaką stanowi niezależne polskie sądownictwo na czele z Sądem Najwyższym. Sądy nie mogą być wciągane w wir gier politycznych. Państwo nie ma bowiem większej siły niż moc jego prawa - mówiła podczas uroczystości I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf.

Prezydent mógł spodziewać się takiego apelu, zwłaszcza po tym jak rozbudził nadzieję sędziów, opozycji i sporej części obywateli, że jego ustawy zasadniczo będą się różnic od ustaw, które zawetował. Nie różnią się.

Słowa kardynała

- Powinni tutaj być i prezydent i ważni ministrowie. Bo to służy budowaniu państwa, to służy sile państwa - ocenia były prezydent Aleksander Kwaśniewski. - Niezależność sądów jest fundamentem demokracji - dodaje były prezydent Bronisław Komorowski.

Słowa dwóch byłych prezydentów nie zrobią pewnie wrażenia ani na prezydencie, ani na prezesie PiS, który realnie - właściwie jednoosobowo - zdecyduje, czy PiS niemal całkowicie wymieni kadry w Sądzie Najwyższym - jak chce prezydent, czy wymieni je całkowicie - jak pierwotnie sam planował.

Jednak są słowa, które mogą zrobić na politykach PiS większe wrażenie. Chodzi o słowa, które padły w homilii podczas mszy świętej z okazji 100-lecia istnienia Sądu Najwyższego.

- Nikt nie przypuszczał, że jubilat się znajdzie w takiej sytuacji głębokiej troski o samą instytucję i ludzi i jednocześnie głębokiej obawy o jej przyszłość. (...) Proszę Boga, żeby nic złego się nie stało, żeby nie został zachwiany żaden fundament w trójpodziale władzy i służbie na rzecz państwa i człowieka - kardynał Kazimierz Nycz.

Ostatnia rocznica?

Jeśli PiS zrealizuje swój plan, to ostatnia rocznica Sądu Najwyższego, którą Małgorzata Gersdorf świętuje jako prezes.

- Mogą odebrać nam niezależność tego sądu, mogą zniszczyć gwarancje niezawisłości, ale nikt i nic nie jest w stanie przekreślić naszej niezależności wewnętrznej - mówiła w środę na spotkaniu z sędziami.

- Gdybym był złośliwy, to bym powiedział, że musimy poczekać do jutra, czy pani profesor nie powie, że była zmęczona i te słowa nie były wypowiedziane z należytą refleksją - ironizuje wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Kilka kurtuazyjnych życzeń odczytała szefowa kancelarii prezydenta. Jakichkolwiek deklaracji jednak zabrakło.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS