Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na środę 26 lipca

Środa będzie deszczowa na zachodzie, a na północnym wschodzie wręcz burzowa. W pozostałych regionach kraju będzie pogodnie. Temperatura maksymalna w trakcie dnia będzie sięgać od 20 stopni Celsjusza na Pomorzu do 24 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach burzowych do 80km/h, zachodni.

Dziękowali za dwa weta, domagali się trzeciego. Kolejne uliczne protesty

Politycy naradzali się w poniedziałek, a obywatele znowu wyszli na ulice. Dziękowali za dwa weta, ale domagali się trzeciego. Sędziowie dziękowali im za wsparcie, a politycy opozycji - za to, że obronili niezawisłość sądów. Orężem uczestników ulicznych protestów były białe róże, świece i determinacja, która zaskoczyła chyba wszystkich, w tym także zagranicę.

"Najgorszą dla demokracji rzeczą jest to, jeżeli ona nie obchodzi obywateli"

- Polskę trzeba naprawiać razem z ludźmi, a nie w kontrze do nich - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były doradca prezydenta Komorowskiego i działacz opozycji w PRL-u Henryk Wujec, komentując protesty przeciwko reformie sądownictwa zaproponowanej przez PiS. - Ja to porównuję do sytuacji latem 1980 roku, kiedy tworzyła się „Solidarność” i to poczucie, że wreszcie mamy coś do powiedzenia. Klimat jest ten sam, bo nie ma agresji - ocenił. Drugi gość programu, historyk dr Zbigniew Girzyński, docenił frekwencję na demonstracjach, tym bardziej imponującą, że mamy okres wakacyjny. - Najgorszą dla demokracji rzeczą jest to, jeżeli ona nie obchodzi obywateli - stwierdził.

"Prezydent podjął działania, które mają na celu rozładowanie sytuacji"

- Prezydent podjął działania, które mają na celu rozładowanie tej sytuacji, by debata w tak ważnych sprawach przebiegała w sposób godny i merytoryczny, a nie wiecowy - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Marian Piłka z Prawicy Rzeczypospolitej, komentując prezydenckie weto dla ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. - To lekko osłabi napięcie w relacjach z Unią Europejską, ale w Komisji Europejskiej wciąż toczy się postępowanie wobec Polski - przypomniał drugi gość programu, Marcin Święcicki z Platformy Obywatelskiej. Trzeci gość "Faktów z Zagranicy", politolog Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk, wyraził opinię, że Andrzej Duda podjął decyzję między innymi pod wpływem protestów słyszanych z różnych stron. - Od pewnego momentu było jasne, że nie protestują tylko przeciwnicy rządu Prawa i Sprawiedliwości, ale ludzie o różnych intencjach, także bardzo patriotycznych - zwrócił uwagę.

Prezydent zaskoczył PiS. Zamierza zawetować ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS

Andrzej Duda postanowił zawetować dwie z trzech ustaw reformujących sądownictwo: o Sądzie Najwyższym i KRS. Ustawę o ustroju sądów powszechnych podpisze. - W polskiej tradycji konstytucyjnej prokurator generalny nigdy nie miał żadnego nadzoru nad Sądem Najwyższym - argumentował. Jednocześnie prezydent Duda obiecał, że w ciągu dwóch miesięcy przedstawi własne projekty ustaw reformujących te instytucje. Politycy PiS nie kryją zaskoczenia i rozczarowania. Prezes Jarosław Kaczyński skomentował to krótko: bez komentarza.

Protesty wciąż trwają. "Pokazaliśmy, czym jest społeczeństwo obywatelskie"

Przez kilka ostatnich dni, o weto prezydenta prosiły tłumy przed Pałacem Prezydenckim. W poniedziałek na Krakowskim Przedmieściu także było wiele osób. Jedni dziękują, inni nie dowierzają, jeszcze inni czekają na trzecie weto, dotyczące ustawy o ustroju sądów powszechnych. To wyjątkowo gorący początek tygodnia. Na pierwszym planie ludzie, którzy mieli czas, siły i chęci na na obywatelski sprzeciw.

Pochwały dla prezydenta za weto. "Prokurator Generalny nie może rządzić Sądem Najwyższym"

- Żyłam już w kraju, w którym prokurator generalny mógł prawie wszystko i nie mam ochoty jeszcze raz - mówiła dziennikarzom legenda PRL-owskiej opozycji, Zofia Romaszewska. Wcześniej to samo powiedziała prezydentowi. Do Andrzeja Dudy z podziękowaniami pisze nawet Episkopat, a sędziowie odwiedzają go w Pałacu. - Czekaliśmy na trzy weta, ale te dwa to dobry znak - mówi Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego i dodaje: dziękujemy Polakom, a sądom powszechnym będziemy się przyglądać.

Kalendarium ustawy o Sądzie Najwyższym

Droga do rewolucji w sądach miała być bez przeszkód, hamulców i kompromisów. Miało tak być, bo ustawa o Sądzie Najwyższym zaskoczyła Parlament w nocy i wtedy też z niego wyszła. Był to polityczny ekspres pełen emocji i na pełnym gazie.

Prognoza pogody na wtorek 25 lipca

We wtorek w zachodniej części kraju opady ciągłe, do 30 mm. We wschodniej przelotny deszcz i burze, z opadami 10-20 mm i porywami wiatru do 80 km/h. Temperatura maksymalna od 17 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 26 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. Ciśnienie spada, w południe 986 hPa.

Prezydent zawetował dwie ustawy, ale protesty mają trwać

"Trzy razy nie" skandowali protestujący od kilku dni na ulicach polskich miast. Wzywali prezydenta, by zawetował on trzy ustawy, które zmieniałyby system sądownictwa w Polsce. Weta są dwa, a ustawa o ustroju sądów powszechnych ma zostać podpisana. Jak zauważają prawnicy i politycy opozycji, ona sama wystarczy, by mówić o upartyjnieniu sądów i uzależnieniu ich od decyzji Prokuratora Generalnego. Organizatorzy manifestacji zapowiadają więc, że mimo decyzji prezydenta, "łańcuch światła nie zgaśnie".

Młodzi protestują. "Rodzice kiedyś musieli o to walczyć. My już trzeci dzień jesteśmy i trwamy"

Świat młodych w ulicznym tłumie, jednak nie "ubeków", "zdrajców" czy "komunistów". Urodzili się w latach dziewięćdziesiątych, więc Solidarność znają, ale wyłącznie ze szkolnych podręczników lub rodzinnych historii. Teraz piszą własną historię, prosząc o weto przed Pałacem, błagając o szanowanie konstytucji, albo pisząc do prezydenta o sędziach Sądu Najwyższego: czerpiemy z ich mądrości, to nasze autorytety.

Prognoza pogody na poniedziałek 24 lipca

W poniedziałek na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie, w Małopolsce, na Śląsku i Ziemi Lubuskiej zachmurzenie umiarkowane i duże z opadami deszczu do 10-30 mm i burzami z gradem. Poza tym pogodnie, tylko na północy i północnym-wschodzie kraju więcej chmur i lokalnie słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 21 stopni Celsjusza na Wybrzeżu, 26 stopni Celsjusza w centrum kraju do 28 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr północno-zachodni, skręcający na zachodzie na południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, podczas burz silny do 90 km/h.

Luc Besson, reżyser filmu "Valerian i Miasta Tysiąca Planet", opowiada o jego realizacji

Ten film ma być rewolucją na miarę "Avatara". Zbliża się premiera superprodukcji "Valerian i miasto tysiąca planet". To najdroższy film w historii europejskiego kina, bo kosztował ponad 200 milionów dolarów. Na ekranie zobaczymy między innymi Rihannę, Carę Delevigne, a w tytułowej roli, Dane'a Dehaana. Reżyserem filmu jest legenda światowej kinematografii - Luc Besson. Z twórcą "Valeriana" rozmawiała dziennikarka TVN24, Ewelina Woźnica.

Trzylatek z psem wyszli po pomoc na ulicę. "Wskazywał paluszkiem i krzyczał słowo: mama"

Policjanci z Myszkowa natknęli się w Poraju na nietypową parę. 3-letni chłopiec i mały york błąkali się po ulicach. Jak się okazało, nie bez celu. Chłopiec, choć wystraszony i zdezorientowany, był też zdeterminowany, żeby sprowadzić pomoc dla mamy. Pies doprowadził policjantów do mieszkania, w którym leżała nieprzytomna kobieta. A ci, reanimowali ją tak długo, aż odzyskała przytomność.

Nie ustają protesty przeciwko zmianom w sądownictwie. Także podczas obchodów Święta Policji

Politycy obozu rządzącego nie kryją swojego stosunku do tysięcy osób protestujących na ulicach od kilku dni w dużych i mniejszych miastach. Demonstrują oni w obronie wolnych sądów i z niezmiennym żądaniem zawetowania zmian przez prezydenta. "3 razy nie" dla ustaw zmieniających sądownictwo brzmiało w sobotę przed domem Jarosława Kaczyńskiego, a w niedzielę - przed bramą Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, gdzie Andrzej Duda gościł na obchodach Święta Policji. Z protestującymi prezydent się nie spotkał.

Ustawa o Sądzie Najwyższym przeszła przez Senat. Prezydent ma jednak zastrzeżenia

W nocy decyzja Senatu, w dzień głos prezydenta. Jest też głos z Brukseli i odpowiedź z Warszawy. Ustawa o Sądzie Najwyższym przez Senat przechodzi jak burza - bez poprawek i bez zastrzeżeń. Prezydent Andrzej Duda jednak zastrzeżenia ma. Jego rzecznik mówi o proceduralnych błędach. Jednak nawet prawnicy z Biura Legislacyjnego Senatu wyrazili obawę o konstytucyjność nowych przepisów.

Na kogo zagłosowaliby Polacy? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

W badaniu przeprowadzonym przez KANTAR Millward Brown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 32 procent respondentów deklaruje, że zagłosowałoby na wspólną listę Prawa i Sprawiedliwości, Polski Razem i Solidarnej Polski. 23 procent ankietowanych wskazało Platformę Obywatelską. Trzecie miejsce przypadłoby Nowoczesnej, na którą zagłosowałoby 10 procent badanych.