Najnowsze

Najnowsze

Wakacje za pasem, a brakuje pracowników sezonowych

Przed wakacyjnym sezonem pracodawcy pilnie szukają pracowników. Szczególnie w gastronomii potrzeba wielu rąk do pracy. Przedsiębiorcy mają problem i przyznają, że gdyby nie pracownicy z Ukrainy, to mieliby problemy ze skompletowaniem zespołów. Podnoszą więc stawki i proponują lepsze warunki. Mimo to chętnych wciąż brakuje, bo nawet po podwyższeniu płac wielu młodych nie chce pracować.

Migalski: niechęć do uchodźców podsycana jest świadomą, systematyczną, codzienną propagandą

Sytuacja w Europie wywołuje u wszystkich lęki co przekłada się na irracjonalne zachowania - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS doktor Zbigniew Girzyński, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Skomentował w ten sposób informację o tym, że kierowca autokaru nie pozwolił na Dworcu Zachodnim wejść do pojazdu Togijczykowi. Jego zdaniem zachowanie kierowcy wynikało właśnie ze strachu, a nie było motywowane niechęcią do narodowości pasażera. Doktor Marek Migalski, politolog z Uniwersytetu Śląskiego, zauważył, że lęków Polaków nie podsycają wyłącznie zamachy w Europie. - Rok temu te nastroje (w stosunku do uchodźców - przyp. red.) były prawie diametralnie odmienne. To oznacza, że coś się stało. To nie tylko rzeczywistość wpłynęła na zmianę tych poglądów i dzisiaj 75 proc. Polaków jest niechętna przyjmowaniu uchodźców, ale również świadoma, systematyczna, codzienna propaganda - stwierdził.

Kamiński o słowach Błaszczaka. "Cyniczne granie lękami"

Nie podzielam argumentów ministra Błaszczaka. Jest to bardzo cyniczne granie lękami - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Michał Kamiński (Europejscy Demokraci) o wypowiedziach szefa MSWiA dotyczących przyjmowania imigrantów. - W latach dziewięćdziesiątych Polska przyjęła 100 tysięcy muzułmanów z Czeczenii. Nic się nie stało, myśmy nie widzieli tych ludzi na ulicach. Siedmiu tysięcy uchodźców też byśmy nie widzieli - dodał. Zdaniem Kamińskiego jeśli Unia Europejska obłoży Polskę sankcjami przez nieprzyjęcie uchodźców, największą cenę jaką zapłacimy będzie cena wizerunkowa.

Prognoza pogody na wtorek 13 czerwca

Na Pomorzu, Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie słaby, przelotny deszcz. Poza tym pogodnie. Temperatura maksymalna od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 21 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. W północnej części kraju porywy mogą przekraczać 60 km/h. Ciśnienie rośnie, w południe 998 hPa.

Ładunek wybuchowy w samochodzie nauczycielki. Zatrzymano jej męża

Z zespołu szkół w miejscowości Warlubie niedaleko Świecia trzeba było ewakuować blisko 700 osób. Pod samochodem jednej z nauczycielek zainstalowane było urządzenie, które wydawało dźwięk tykania. Na miejsce sprowadzono saperów. Wiele wskazuje na to, że to nie była atrapa, a mała bomba. Jak dowiedział się reporter TVN24, w sprawie został zatrzymany 42-letni mąż nauczycielki. We wtorek ma zostać zatrzymany przez prokuraturę.

Wystartował festiwal "Memphis in Poland" w Sopocie

Tydzień wyjątkowych wydarzeń zakończony koncertem w sopockiej Operze Leśnej i pokazem kulinarnym - to wszystko z okazji festiwalu "Memphis in Poland" w Sopocie. W poniedziałek wydarzenie zainaugurowała wystawa "Freedom Award" w Europejskim Centrum Solidarności poświęcona laureatom Nagrody Wolności.

Jechał pewnie, ale egzaminator wyczuł alkohol. Obywatel Niemiec ukarany

Obywatel Niemiec próbował zdać egzamin na prawo jazdy w Szczecinie. Najpierw bez problemu zaliczył łuk, ale kiedy egzaminator wszedł do samochodu, natychmiast wyczuł alkohol. I chociaż kursant jeszcze w samochodzie zapewniał, że nic nie pił, to w trakcie badania alkomatem przyznał, że już jedno prawo jazdy w Niemczech stracił. Właśnie za jazdę pod wpływem. Sąd ukarał go ekspresowo.

Rusza komisja ds. reprywatyzacji w stolicy. Wezwana ma zostać Gronkiewicz-Waltz

Ruszyły prace komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji w Warszawie. Na razie komisja kierowana przez Patryka Jakiego ustaliła harmonogram prac i już wiadomo, że pierwsze rozprawy odbędą się w sprawie ulicy Twardej. Na świadka zostanie wezwana prezydent Warszawy, ale Hanna Gronkiewicz-Waltz już wcześniej zapowiadała, że stawić się nie zamierza.

Warszawa, Kraków i Rzeszów w czołówce. Zaskakujący ranking bezpieczeństwa w polskich miastach

Najbezpieczniej w Warszawie, niewiele gorzej w Krakowie i Rzeszowie. To wnioski z raportu Polskiej fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera przygotowanego przez "Politykę Insight", a dotyczącego bezpieczeństwa w polskich miastach. Pod lupę wzięto ponad 60 z nich. Miasta oceniano nie tylko przez pryzmat liczby przestępstw i działań organów ścigania. Pod uwagę wzięto także czynniki związane m.in. z szansami na znalezienie pracy.

Jeden granat znaleziony. Drugiego szukają z wykrywaczami metalu

Jedna zguba znaleziona, ale wciąż nie wiadomo co z drugą. Nadal prowadzona jest akcja poszukiwania granatu zagubionego w czasie akcji antyterrorystów z Rzeszowa. Policjanci przeczesują tereny kilku gmin na Podhalu z wykrywaczami metalu. Prokuratura z Nowego Targu prowadzi śledztwo w sprawie zgubionych granatów.

Po amputacji zdobywają góry. "Z każdego szczytu widać trzy kolejne"

Zbierają pieniądze na protezy, uczą jak w nich chodzić i jak wrócić do normalnego życia. Wolontariusze Fundacji Jaśka Meli "Poza Horyzonty" pomagają osobom niepełnosprawnym zdobywać szczyty nie tylko własnych możliwości, ale i te górskie. Razem chodzili już po Beskidzie Niskim, Tatrach Wysokich, zdobywali tysięczniki. Przed nimi kolejne wyprawy i wyzwania.

Prognoza pogody na poniedziałek 12 czerwca

Zachmurzenie kłębiaste umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu do 10 mm. W pasie od Mazur i Suwalszczyzny przez centrum kraju, Mazowsze po Śląsk i Małopolskę rozwiną się miejscami burze z opadami do 20 mm i gradem. Temperatura maksymalna od 17 stopni Celsjusza na Wybrzeżu, 20 stopni Celsjusza na Pomorzu, Mazurach i Suwalszczyźnie, 26 stopni Celsjusza w centrum kraju do 28 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, umiarkowany, okresami dość silny, na Wybrzeżu w porywach do 70 km/godz., w burzach silny do 90 km/godz.

Chcą być jak Lewandowski. Młode talenty piłkarskie w Warszawie

Być jak Lionel Messi czy Robert Lewandowski to marzenie wielu początkujących piłkarzy. Aby stać się naprawdę dobrym zawodnikiem, trzeba dużo pracować i to od najmłodszych lat. Do Warszawy przyjechało w ten weekend wiele dzieci z całej Polski. Jedni, żeby trenować i uczyć się gry od najlepszych z Ekstraklasy, a inni po to, żeby dostać się do szkoły piłkarskiej FC Barcelony - Escola Varsovia.

Niezwykłe urządzenie, które pozwala niemym komunikować się. Cyber-oko

Niezwykłe urządzenie, które pozwala chorym mówić. Cyber-oko to niepozornie wyglądający monitor, który śledzi ruch gałek ocznych. Pacjent wzrokiem wskazuje właściwą odpowiedź i dzięki temu nareszcie może wyrazić, co go boli, co chce zjeść, a nawet nauczyć się mówić i pisać. To wielki krok w rehabilitacji osób niepełnosprawnych i po udarach. Urządzenie stworzyli polscy naukowcy.

Wiceminister środowiska chce odstrzału łosi. Po 16 latach zakazu

"Łoś groźny dla życia ludzi" - do takiego wniosku doszedł wiceminister środowiska, Andrzej Konieczny. Jak mówi "można zacząć racjonalne użytkowanie łosia". A to oznaczałoby zniesienie obowiązującego od 16 lat zakazu strzelania do tych zwierząt. Łosi jest w Polsce dużo i powodują one wiele wypadków na drogach.