Najnowsze

Najnowsze

Groźny wypadek na torze w Indianapolis

Na liczniku miał ponad 300 kilometrów na godzinę. Z taką prędkością uderzył w betonową ścianę . Groźny wypadek miał na torze w Indianapolis Francuz Sebastien Bourdais. Do tego zdarzenia doszło w czasie kwalifikacji do słynnego wyścigu Indy500. Wydobycie Francuza z pojazdu zajęło służbom ratowniczym ok. 10 minut, później został odwieziony do szpitala. Zawodnik cały czas był przytomny i był z nim kontakt. Okazało się, że ma liczne pęknięcia miednicy i biodra.

Happening w Szczecinie, manifestacja w Krakowie

Białe róże, czarna płachta i zdjęcia dzieci z wadami genetycznymi pojawiły na happeningu w Szczecinie. Tak organizacja Dziewuchy Dziewuchom przekonuje, że potrzebna jest zmiana prawa liberalizująca przepisy aborcyjne. Przeciw temu środowiska pro-life manifestowały w Krakowie - w czasie marszu dla Życia i Rodziny.

Rok temu Igor zmarł w komisariacie. Reporter "Faktów" dotarł do nowych nagrań

Przesłuchanie w komisariacie i wyjątkowo drastyczne zdjęcia. To, co widać na filmie z kamery zamieszczonej na policyjnym paralizatorze może nie mieścić się w głowie. Rok temu 25-letni Igor został zatrzymany na wrocławskim rynku, bo przypominał poszukiwaną osobę. Komisariat policji opuścił martwy. Do wstrząsających policyjnych zdjęć i świadków przesłuchania dotarł reporter "Faktów" TVN. Reportaż Wojciecha Bojanowskiego w "Superwizjerze" o 20:00 na antenie TVN24.

Pierwszy Kongres Prawników Polskich. Głos środowiska przeciwko zmianom, buczenie i okrzyki "konstytucja"

Prawnicy i sędziowie zebrali się w Katowicach na pierwszym Kongresie Prawników Polskich. Minister w kancelarii prezydenta, Andrzej Dera, odczytał list Andrzeja Dudy, został on jednak wybuczany przez część zgromadzonych. Głos zabrał także wiceminister sprawiedliwości, Marcin Warchoł, który przedstawił rządową poprawkę do ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Gdy krytykował środowiska sędziowskie za brak oczyszczenia po upadku PRL, część osób wyszła z sali. - Jestem zdruzgotana - powiedziała o jego wystąpieniu Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego, prof. Małgorzata Gersdorf.

Będą szersze autostrady. "Dziecko urosło i potrzebuje nowego ubranka"

Dwa pasy na A2 przestały wystarczać. Korki na tej autostradzie to już norma, więc powinien powstać kolejny pas. Nie wiadomo, kiedy zostanie zbudowany, ale plan już jest. To nie jedyna droga, która ma wzbogacić się o nowe pasy. Mają być one budowane także na autostradzie A1 oraz drogach ekspresowych S8, S11 i S17.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich - miliardy Euro na inwestycje w Polsce

Dzięki pieniądzom unijnym mamy inwestycje. Gdyby nie fundusze UE nie byłoby między innymi ratowniczych śmigłowców, ekspresowych dróg, boisk, basenów czy bibliotek. Dziś, w czasie Dni Otwartych Funduszy Europejskich, można było sobie o tym przypomnieć. W latach 2004-2013, Polska otrzymała 140 miliardów euro, 120 miliardów trafi między rokiem 2014 a 2020.

Zastępczy rodzice zwierząt. Pomagają małym wiewiórkom, łosiom czy zającom

Pięć małych wiewiórek dostaje od pana Wojciecha wszystko, co mogłyby sobie wymarzyć. - Trudno nie kochać takich wiewiórek - mówi. Mały łoś bez mamy też nie może narzekać, za to jego rodzina narzeka na noce bez snu. W Polsce są domy, w których ludzie opiekują się osieroconymi zwierzętami. Wymaga to jednak wielu wyrzeczeń.

Prognoza pogodny na niedzielę 21 maja

W niedzielę na wschodzie i południowym wschodzie przelotne opady deszczu i burze. Lokalnie z gradem. Na pozostałym obszarze pogodnie. Temperatura maksymalna od 19 stopni Celsjusza na Pomorzu do 25 stopni Celsjusza na Podlasiu. Wiatr umiarkowany i dość silny. W porywach burzowych do 70 km/h. Północno-zachodni.

Odnaleźć ORP "Orła". Ekspedycja wyruszyła na Morze Północne

Polscy badacze i nurkowie chcą odnaleźć wrak ORP "Orła". Rozpoczynają ekspedycję, przez 3 tygodnie będą szukać polskiej jednostki na Morzu Północnym. Sprawdzą, czy „Orzeł” został zatopiony przez brytyjskie lotnictwo, czy też zaginął z innej przyczyny. To nie pierwsza taka wyprawa, jednak są ogromne nadzieje, że tym razem tajemnica okrętu zostanie ostatecznie wyjaśniona.

Chcą ukrócić śmiecenie w lasach. Zakładają specjalne fotopułapki

Jest bat na śmieciarzy w lasach i parkach. Straż Miejska w Łodzi zastawia na nich tzw. fotopułapki. Osoba, która wyrzuca śmieci w niedozwolonych miejscach, może zostać przyłapana przez ukryty aparat fotograficzny. Na zdjęciach wszystko jest już jasne, widać twarz, samochód i numery rejestracyjne. W taki sposób z dzikimi wysypiskami śmieci walczy już Toruń czy też Gdynia. W ten sposób zapobiega się także kradzieżom drewna.

Ostrzelano autokar z dziećmi. Do tragedii zabrakło centymetrów

Autokar z dziećmi został ostrzelany z broni śrutowej w trakcie jazdy przez Nowogród Bobrzański w Lubuskiem. Kula przeleciała na wysokości głowy jednego z pasażerów. Zabrakło centymetrów, żeby doszło do tragedii. Kto i dlaczego strzelał ustala policja. Właściciel ostrzelanego autokaru oferuje 2 tysiące złotych nagrody za informacje, które pomogą ująć sprawcę ataku.

"Takimi wypowiedziami prezydent Andrzej Duda przynosi sobie i nam wstyd"

- Słuchałem tego z zaciśniętymi zębami i ze wstydem. Takimi wypowiedziami jak ta prezydent Andrzej Duda przynosi sobie i nam wstyd. Po prostu - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były szef MSZ Andrzej Olechowski, komentując słowa Andrzeja Dudy o tym, że nie wyobraża sobie, by uchodźcy byli siłą przywożeni i przetrzymywani w Polsce, bo to łamanie praw człowieka. - To narracja fałszywa. Przecież natychmiast zauważył to prezydent Niemiec, który powiedział, że nikt czegoś takiego nie proponuje - dodał były szef MSZ. - Takimi wypowiedziami prezydent robi z nas troglodytów - powiedział Olechowski i dodał, że kontekst, w jakim padły słowa prezydenta Dudy był taki, że "Polska jest krajem tak nieprzyjemnym, że ludzi trzeba przywozić w kajdanach". - Jak na Sybir... Przecież to są jakieś brednie - ocenił. Gość "Faktów z Zagranicy" dodał, że "prezydent pogłębia takimi wypowiedziami moralną degrengoladę Polaków". Zdaniem Olechowskiego Polska ma się zająć uchodźcami jak gospodarz na początku, by mogli stanąć na nogi, a później "będą robić to, co chcą". - Nie wierzę, że prezydent nie wie jak to działa. Wiem, dlaczego to robi - stwierdził. - Moim zdaniem to jest paskudne - ocenił Olechowski.

Obawy o ataki kiboli w trakcie mistrzostw w Rosji. Pomóc ma specjalny robot

Rosyjscy chuligani piłkarscy dali się poznać z jak najgorszej strony podczas mistrzostw we Francji. Istnieje ogromna obawa, że na swoim terenie będą jeszcze gorsi. Jak zapowiadają, ich celem mają być przede wszystkim przyjezdni z Anglii, bo chuligani z tego kraju chełpili się kiedyś, że to oni są największymi twardzielami. Kibole z Rosji chcą więc rozwiać wszelkie wątpliwości, ale są próby, by do tego nie dopuścić. Jedna z nich to propozycja naukowców. Do ochrony kibiców z Anglii zaproponowali specjalnego robota.

Duda zmienia polską narrację ws. uchodźców. Mówił m.in. o łamaniu praw człowieka

Prezydenci Polski i Niemiec spotkali się w piątek w Warszawie. To pierwsza wizyta Franka-Waltera Steinmeiera odkąd objął urząd, ale na pierwszy plan wybijają się nie sprawy dotyczące relacji Polska - Niemcy, lecz polska polityka wobec Unii, w kontekście uchodźców. Andrzej Duda mówił m.in. że nie wyobraża sobie, by ktoś był przywożony do Polski siłą i w Polsce przetrzymywany, ponieważ to wiąże się z łamaniem praw człowieka. Prezydent Niemiec odpowiedział, że nie zna nikogo w Europie, kto chciałby to zrobić.

Nieustępliwy na torze i w powrocie do zdrowia. Gollob czuje się coraz lepiej

Tomasz Gollob czuje już położenie swoich nóg i może siedzieć, co bardzo ułatwia rehabilitację. Jego lekarze mówią, że nie ma drugiego tak zmotywowanego pacjenta. Kierowca odzyskał już czucie głębokie, czyli ma świadomość, która z jego nóg jest ruszana w czasie badań lub zabiegów. Przed Gollobem jednak jeszcze długa droga.

Te systemy rakietowe chce kupić polska armia. Reporter "Faktów" w fabryce Patriotów

Amerykanie chwalą się najnowocześniejszym radarem. Pokazują dziennikarzom część systemu obrony rakietowej Patriot, który chcą kupić Polacy. Rząd chce zapłacić 30 mld złotych za ten sprzęt. MON liczy, że podpisze umowę jeszcze przed końcem tego roku. Polskie wyrzutnie być może będą jako pierwsze na świecie wyposażone w nowoczesne radary, wykorzystujące technologię aktywnego skanowania. Reporter "Faktów" był w fabryce Patriotów w Massachusetts.

"Puszcza Białowieska jak Wawel". Artyści chcą interwencji prezydenta i premier

Ponad 200 aktorów, muzyków, pisarzy i naukowców pisze do najwyższych instancji w państwie, żeby ratować najstarszy w Polsce las - Puszczę Białowieską. Zaczyna ona przypominać pustkowie. - To jest pomnik przyrody, który można porównać do bazyliki na Wawelu - mówi Kamil Sipowicz, muzyk, jeden z sygnatariuszy. Przedstawiciele Lasów Państwowych mówią, że drzewa są usuwane ze względów bezpieczeństwa.

Prognoza pogody na sobotę 20 maja

W sobotę postępująca na wschód linia zbieżności obejmie swoim wpływem województwa zachodnie i środkowe, przynosząc wzrost zachmurzenia do dużego, przelotne opady deszczu i burze (z sumą 10-20 mm i porywami wiatru do 80 km/h). W województwach wschodnich będzie raczej słonecznie. Temperatura maksymalna do 18 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 27 stopni Celsjusza na Podlasiu. Wiatr słaby i umiarkowany, z sektora północno-zachodniego. Ciśnienie spada, w południe 1000 hPa.

Pół miliona złotych będzie kosztować konkurs na pomniki smoleńskie

Pół miliona złotych ma kosztować konkurs na dwa pomniki smoleńskie. Procedura już trwa, ale decyzja stołecznego ratusza w sprawie lokalizacji nadal nie zapadła. Termin zgłaszania projektów upływa za tydzień. W lipcu pierwsze będą miały miejsce pierwsze rozstrzygnięcia a w listopadzie ostateczne. Społeczny komitet już dziś zapowiada dalszą zbiórkę na budowę pomników, a opozycja pyta, czy to przypadkiem nie jest zła kolejność.

Wideokonferencje ze Strażą Miejską w Tarnowie

Straż miejska w Tarnowie zaprasza mieszkańców na wideokonferencje. Za pośrednictwem nowo uruchomionej platformy mieszkańcy mogą pytać, zgłaszać czy interweniować, nie odchodząc od komputera. Powiew nowoczesności w swoim urzędzie zapowiada także prezydent miasta, Roman Ciepiela

Los wyjątkowej szkoły w Bytomiu wisi na włosku

Dla rodziców to dramat, dla uczniów jeszcze większy. Przyszłość jedynej w Polsce szkoły sportowej dla dzieci niepełnosprawnych wisi na włosku. Lada dzień placówka w Bytomiu może być zamknięta. Urząd Marszałkowski w Katowicach uznał, że jej utrzymanie się nie opłaca. Szkoła prowadzi unikalną na skalę kraju rehabilitację przez sport. Dowodem na jej skuteczność jest każdy z siedemdziesięciorga podopiecznych.

Referendum konstytucyjne. Prezydent na tak, PiS mówi "zobaczymy"

Prezydent chce referendum w sprawie konstytucji. To jest pewne. Czy zechce PiS? Tego jeszcze nie wiadomo. Zapowiedziane na 11 listopada 2018 roku referendum na razie utknęło w proceduralnej poczekalni. W tym wypadku liczy się głos Senatu, czyli de facto głos obozu rządzącego. Stamtąd na razie zamiast "tak" słychać raczej "jeszcze zobaczymy".