Konstytucja w szkołach. Kurator oświaty widzi w tym polityczną akcję

10.11.2017 | Konstytucja w szkołach. Kurator oświaty widzi w tym polityczną akcję
10.11.2017 | Konstytucja w szkołach. Kurator oświaty widzi w tym polityczną akcję
Renata Kijowska | Fakty TVN
10.11.2017 | Konstytucja w szkołach. Kurator oświaty widzi w tym polityczną akcjęRenata Kijowska | Fakty TVN

Konstytucja trafiła do wielu szkół w całej Polsce. Czy uczniowie nie powinni się czegoś dowiedzieć o najważniejszym polskim prawie, a zwłaszcza poznać preambułę? - pytają nauczyciele i samorządowcy. Wywieszaniu preambuły sprzeciwiła się małopolska kurator.

Z umową albo rządem uczniom z trzeciej klasy podstawówki kojarzy się konstytucja. Z małą książeczką wielkiej wagi zapoznawali ich prawnicy.

Lekcje o prawach i obowiązkach Stowarzyszenie im. Zbigniewa Hołdy organizowało już po raz czwarty - w różnych klasach w 400 szkołach w całej Polsce. W ten przystępny sposób chcą wskazać, że konstytucja dotyczy każdego.

Prawnicy są przekonani, że zapisy ustawy zasadniczej musimy znać. - Na przykład pokazujemy im, że to w konstytucji jest mowa o ich smartfonie. O tym, w jaki sposób można ograniczyć im prawo do korzystania - wskazywał adwokat Krzysztof Sokołowski.

Szkolenia prawników wypełnia lukę w pokazywaniu młodym Polakom mechanizmy działania państwa. - Potrzeba edukacji obywatelskiej, którą właśnie powinniśmy zaczynać już w szkole - podkreśliła Sylwia Gregorczyk-Abram ze Stowarzyszenia im. Zbigniewa Hołdy.

- Co wolno obywatelom, jakie mają prawa i obowiązki. To jest wręcz obowiązek państwa, a nie działalność polityczna - ocenił inny adwokat Michał Wawrykiewicz.

"Konflikt społeczny jest przenoszony do szkoły"

Nie każdy tak to rozumie. Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak "polityczną akcją" nazywa rezolucję podjętą przez radnych Krakowa. Apelują w niej do dyrektorów szkół samorządowych, aby ci umieścili w widocznym miejscu preambułę konstytucji.

- Tylko ta preambuła jest właśnie taką oznaką tego, że ten cały konflikt społeczny jest przenoszony do szkoły. I na to mojej zgody nie ma - podkreśla kurator Nowak.

- Wystąpienia kurator podczas miesięcznic smoleńskich, jak również robienie ołtarzyka smoleńskiego po katastrofie w szkole, której była wtedy dyrektorem, jej zdaniem nie jest akcją polityczną - odpowiada Andrzej Hawranek, krakowski radny z PO.

W preambule jest "szacunek do drugiego człowieka"

Teraz dyrektorzy są między młotem a kowadłem. Między kuratorium, a prezydentem Krakowa. Ten ostatni popiera konstytucyjny pomysł.

- Jeżeli cytat z podstawowego aktu prawnego, obowiązującego w danym momencie uważamy za politykę, to ja przestaję cokolwiek rozumieć - komentuje zamieszanie Jacek Majchrowski.

Znaleźli się szefowie krakowskich placówek, którzy zdecydowali się na powieszenie w szkole preambuły konstytucji.

- Napisana jest zbyt trudnym językiem, jak dla dzieci czy nawet młodzieży. Trzeba by ją przetłumaczyć ale jest tam coś, co rozumie każdy: szacunek do drugiego człowieka - oceniła Jolanta Gajęcka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Krakowie.

To wie nawet trzecioklasista. Reszty dowie się na lekcji o konstytucji.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali, i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Przez bardzo długi czas byliśmy zależni od Amerykanów w naszej obronności. Teraz zaczynamy rozumieć, że powinniśmy sami odpowiadać za europejską obronność - powiedział unijny komisarz do spraw obrony Andrius Kubilius w "Faktach po Faktach" w TVN24. Powiedział przy tym, że rozwój militarny Chin "wymaga coraz więcej uwagi ze strony USA".

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS