Najnowsze

Najnowsze

Kryształowa Antena dla "Faktów" TVN. Dziękujemy za zaufanie

Możemy pochwalić się nagrodą - "Fakty TVN" programem informacyjnym roku. Kryształowa Antena Świata Telekomunikacji i Mediów jest za profesjonalny i obiektywny przekaz informacji, dzięki któremu "Fakty" stały się najchętniej oglądanym programem informacyjnym w Polsce.

Prognoza pogody na czwartek 30 marca

Na wschodzie, południu i krańcach zachodnich kraju będzie pochmurno z przejaśnieniami. Miejscami możliwe niewielkie opady deszczu do 1-3 mm. Temperatura maksymalna od 8 stopni Celsjusza na Warmii i Suwalszczyźnie, 12 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 14 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Wiatr północny i północno-zachodni, tylko na zachodzie południowo-zachodni. Słaby i umiarkowany.

Uciekła przed wojną, urzędnicy kazali jej wyjechać. Zmiana decyzji

W ciągu miesiąca miała opuścić Polskę i wrócić na Ukrainę z której uciekła razem z dziećmi. Urząd do spraw Cudzoziemców nie chciał przyznać kobiecie statusu uchodźcy. Ale po licznych interwencjach urzędnicy zmienili zdanie, a pani Ludmiła odetchnęła z ulgą. Będzie mogła zostać w Polsce, a jej dzieci nie będą musiały przypominać sobie o wojnie.

W Afganistanie pomagał polskim żołnierzom, teraz sam potrzebuje pomocy

W Ghazni współpracował z Polakami, ratował życie naszych żołnierzy. Dzisiaj sam potrzebuje pomocy. Kapitan afgańskiej policji Ahmad Zia ponownie przyleciał do Polski. Cztery lata temu, po ataku talibów, stracił obie nogi. Wtedy pomogli polscy żołnierze. Dzisiaj też pomagają, bo posterunek, w którym pracuje Ahmad, został ponownie ostrzelany. Kapitan w szpitalu w Bydgoszczy przechodzi rehabilitację i czeka na nowe protezy.

"Fakty" TVN programem informacyjnym roku

"Fakty" TVN wyróżnione w kategorii "program informacyjny roku". W czasie Wielkiej Gali Złotych i Kryształowych Anten Świata Telekomunikacji i Mediów nagrodę w imieniu zespołu odebrał Grzegorz Kajdanowicz. Nagrody zostały wręczone podczas XVII Sympozjum Świata Telekomunikacji i Mediów.

Kraje bałtyckie to "poważne kraje, które prowadzą stabilną politykę"

- Jeszcze niedawno nie było żadnego wydarzenia, o które zabiegały państwa bałtyckie, a w które nie wciągałyby Polskę - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS" były ambasador Polski w USA Ryszard Schnepf. Skomentował w ten sposób wtorkowe spotkanie szefów dyplomacji Estonii, Łotwy i Litwy z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem. Schnepf odnotował, że kraje bałtyckie obeszły się w tym wypadku bez Polski. - To poważne kraje, które prowadzą stabilną politykę wobec mocarstwa, jakim jest USA - dodał.

"Uchodźcy i tak do nas nie przyjdą, trzeba to dyplomatycznie wykorzystać"

- Mamy do czynienia z inwazją islamską, ludzi, którzy nie chcą szanować naszych wolności - przekonywał w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Marian Piłka z Prawicy Rzeczypospolitej, mówiąc o uchodźcach z krajów muzułmańskich. - Absolutnie nie zgadzam się na takie podejście, że muzułmanin jest zły, a chrześcijanin jest dobry - mówił z kolei drugi gość programu, Andrzej Rozenek z partii "Biało-Czerwoni". Jego zdaniem "ci ludzie i tak tutaj nie przyjadą", więc Polska powinna się zgodzić na wielotysięczny przydział uchodźców. - Pan po prostu bredzi - odparł mu Piłka.

Waszczykowski popełnia gafę za gafą. "Nie jesteśmy liderem tej części Europy"

Nowy Sekretarz Stanu USA, Rex Tillerson, już po spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z Litwy, Łotwy i Estonii. Polski szef dyplomacji Witold Waszczykowski z Tillersonem jeszcze nie miał okazji porozmawiać, choć próbował. Oskarżył także Radę Europejską - o fałszerstwo przy reelekcji Donald Tuska na urząd Przewodniczącego Rady Europejskiej. - Nie jesteśmy liderem tej części Europy. To były pobożne życzenia - komentuje były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Jaki jest właściwie kierunek polskiej polityki zagranicznej?

PiS chce konsultacji w sprawie zmiany ustroju Warszawy. Lepiej późno niż wcale?

- W tej sprawie popełniliśmy błędy. Niepotrzebnie ujawniono projekt przed rozpoczęciem konsultacji społecznych - oświadczył senator Zjednoczonej Prawicy Adam Bielan po ogłoszeniu wyników referendum w Legionowie. Teraz PiS podkreśla rolę szerokich konsultacji przed ewentualną zmianą ustroju Warszawy i okolicznych gmin. Lepiej późno niż wcale?

Nagły atak nożownika na rynku w Rybniku. Trzy osoby ranne

Atak z nożem w ręku na rynku w Rybniku, dramatyczne nagranie z telefonu alarmowego i człowiek z przeciętą szyją czekający na pomoc. 21-letni napastnik zranił w sumie trzy osoby - jedną był przypadkowy przechodzień, który rzucił się na pomoc ofierze napastnika. Nożownik może resztę życia spędzić w więzieniu - grozi mu dożywocie.

Prognoza pogody na środę 29 marca

W środę postępująca od zachodu strefa dużego zachmurzenia i przelotnych opadów deszczu (do 8 mm) w ciągu dnia obejmie cały kraj. Temperatura maksymalna od 9 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 18 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami w porywach do 60 km/h, zachodni. Ciśnienie spada - w Warszawie, w południe 1004 hPa.

Pod nosem mieszkańców Górzykowa rosną góry śmieci. Cuchną i zagrażają ich zdrowiu

Miała być rekultywacja i oaza zieleni - jest składowisko odpadów. Mieszkańcy lubuskiego Górzykowa mają uzasadnione powody do obaw i niezadowolenia - pod nosem rosną im góry z odpadów chemicznych, medycznych i tekstylnych. Odór, jaki wydzielają, jest nie do wytrzymania, a co najgorsze - rośnie wraz z temperaturą. Kto zawinił i kto poniesie odpowiedzialność i kto wreszcie naprawi szkodę? Sprawą zajął się Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska - niewykluczone, że dołączy do niego prokuratura.

Chuligaństwo, niepodporządkowanie się, stawianie oporu. Reżim rozprawia się z protestującymi

Wyroki za weekendowe protesty. Białoruski reżim rozprawia się z uczestnikami prodemokratycznych demonstracji, jakie odbyły się z okazji Dnia Wolności. Sądy w Mińsku rozpatrzyły prawie 150 spraw. Kary to głównie areszty - od kilku do kilkunastu dni - oraz grzywny. W sobotę i w niedzielę zatrzymano około 900 osób. Przed wymiarem sprawiedliwości w swoim kraju odpowiadają za chuligaństwo, niepodporządkowanie się milicji i stawianie oporu.

Mały Lori został przedszkolakiem. Musi nauczyć się, jak żyć bez ludzkiej mamy

Ma cztery miesiące, oczy jak pięciozłotówki, a swoim wyglądem jest niepodobny do niczego innego - i w tym także tkwi jego urok. Mały Lori, jak na malucha wołają pracownicy zoo, właśnie został przedszkolakiem. W swojej nowej klatce spędza osiem godzin, aby potem z ludzką mamą wrócić do domu. Czyli z panią Olgą, która przygarnęła odrzuconego po narodzinach zwierzaka. Dla niego zmieniła swój tryb życia na nocny - by móc, zgodnie z jego naturalnym rytmem, w odpowiednich porach go karmić. Teraz przed tą nietypową dwójką najtrudniejszy czas - rozstania.

"Pokłon Trzech Króli" odzyskał blask. Konserwacja obrazu Leonarda da Vinci zajęła sześć lat

W galerii Uffizi niezwykła chwila - moment odsłonięcia obrazu pędzla Leonarda da Vinci, "Pokłonu Trzech Króli". prace konserwatorskie mające przywrócić dziełu świetność zajęły aż sześć lat. Co ciekawe - da Vinci w zasadzie nigdy nie namalował obrazu przedstawiającego Maryję z dzieciątkiem Jezus, do której zbliżają się trzej królowie. Wykonał jedynie jego szkic, zgodnie z umową podpisaną z mnichami z kościoła San Donato a Scopeto w marcu 1481 r. Dlaczego go nie ukończył - hipotezy są dwie. Jedna zakłada, że prawdopodobnie geniusz uświadomił sobie, iż nie jest w stanie zrealizować wszystkich założonych celów. Druga - że powodem była niezaakceptowanie przez zakonników na szkicu Leonarda bitwy dwóch wojowników na koniach.

Zamach stanu "to jedyna możliwa forma zmiany władzy" w Rosji

- Nie wierzę, że w Rosji można zmienić władzę przez protesty publiczne - oświadczył w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS politolog Paweł Kowal z PAN. Zdaniem Kowala bardziej możliwe jest to, że niepokoje społeczne w Rosji posłużą do "przewrotów pałacowych" na Kremlu. Paweł Zalewski stwierdził z kolei, że pomimo złej sytuacji wewnętrznej większość Rosjan wciąż popiera Putina. Nie oznacza to jednak, że prezydent Rosji powinien czuć się pewny swojej pozycji. - To jest dla Putina dzwonek alarmowy - stwierdził Zalewski.