Kłopotliwa dekomunizacja w Kołobrzegu i Warszawie. "Sprawa budzi bardzo dużo emocje"

13.11 | Kłopotliwa dekomunizacja ulic w Kołobrzegu i Warszawie. "Sprawa budzi bardzo dużo emocje"Fakty TVN

W Warszawie zdekomunizowanych ma być kilkadziesiąt nazw ulic. W Kołobrzegu mieszkańcy się buntują. Na liście zmian jest plac 18 Marca, upamiętniający najkrwawszą bitwę o miasto. Z Niemcami walczyli, ginęli i zwyciężyli Polacy i przez fakt, że razem z nimi byli też Rosjanie, to plac ma otrzymać nową nazwę.

- Jak się przeprowadza taką operację to możliwe są jakieś błędy, ale można je korygować - taki komunikat od Patryka Jakiego, wiceministra sprawiedliwości, popłynął z Warszawy do Kołobrzegu.

Bo wojewoda zachodniopomorski dekomunizując ulice, poszedł tu o "jeden plac za daleko". - 18 marca kojarzy nam się z dniem, gdy Kołobrzeg stał się polskim miastem, gdzie zginęło 1300 Polaków - podkreślił Janusz Gromek, prezydent Kołobrzegu.

Kluczowa bitwa

Data z tabliczki na placu 18 Marca w Kołobrzegu wojewodzie kojarzy się jednak źle. - Wydaje nam się, że być może wojewoda został wprowadzony w błąd - ocenił dr Radosław Ptaszyński z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego.

To garść faktów z tragicznej historii końcówki II wojny światowej: 18 marca 1945 roku w Kołobrzegu rozegrała się zwycięska dla Polski i kluczowa dla powodzenia tzw. operacji pomorskiej bitwa z niemieckimi wojskami.

Prawdą jest, że walczyliśmy tam u boku Armii Czerwonej, ale to Polacy odbili Kołobrzeg z rąk armii III Rzeszy. I to Polakom oraz mieszkańcom Kołobrzegu historia przypisała to zwycięstwo.

Świadczy o tym fakt, że już w wolnej Polsce, w 1990 roku umieszczono nazwę tej bitwy u na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

- Wojewoda zdaje sobie sprawę, że ta nazwa budzi bardzo dużo emocje - komentowała Agnieszka Muchla z Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. A to oznacza, że wojewoda jeszcze raz sprawdzi, czy trzeba było dekomunizować plac.

- Będzie brał również pod uwagę głos mieszkańców - zapewniła Agnieszka Muchla. Wojewoda mazowiecki mieszkańców Warszawy pytać już nie zamierza.

Aleja Kaczyńskiego zamiast Armii Ludowej?

W stolicy lista "patronów niesłusznych" jest bardzo długa. Jest ich prawie 50. Leona Kruczkowskiego - cenionego pisarza, ale z partyjną legitymacją, zastąpi Zbigniew Herbert. Komunistę - ideowca Sylwestra Bartosika - Grzegorz Przemyk, śmiertelnie pobity maturzysta podczas stanu wojennego, a Wincentego Rzymowskiego - polityka, który uwierzył radzieckim towarzyszom, zastąpi jeden z bardów antykomunistycznego podziemia Przemysław Gintrowski.

Warszawscy radni Platformy zapowiadają jednak walkę. - Jeżeli pan wojewoda tak uznał, to my uważamy inaczej. Dlatego od jego zarządzenia będziemy się odwoływać do sądów administracyjnych - zapowiada Jarosław Szostakowski, stołeczny radny PO.

Radni PO twierdzą, że co było trzeba już zdekomunizowano i że w nowej akcji "dekomunizacja" chodzi o jedną główną zmianę. Żeby jednej z najważniejszych alei Warszawy, noszącej nazwę Armii Ludowej, części Trasy Łazienkowskiej, nadać patronat Lecha Kaczyńskiego. Nazwisko byłego prezydenta jest na liście nowych nazw ulic, przygotowanej przez wojewodę.

Liście, która powstała wbrew ratuszowi i większości w radzie miasta. - Te ulice, o których mówi teraz wojewoda, nie spełniają, w naszym przekonaniu, wymogów ustawy - ocenił Jarosław Szostakowski.

Zupełnie innego zdania są radni z klubu PiS. - Nie rozumiem dlaczego Platforma broni komunizmu w Polsce. Bo tak to trzeba odczytywać jeżeli popiera, by w nazwach ulic byli bohaterowie zupełnie innej tradycji, niż Polska niepodległa - skomentował Dariusz Figura, stołeczny radny PiS.

To próbka dyskusji, która w czwartek przeniesie się na salę rady miasta w Warszawie.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali, i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Przez bardzo długi czas byliśmy zależni od Amerykanów w naszej obronności. Teraz zaczynamy rozumieć, że powinniśmy sami odpowiadać za europejską obronność - powiedział unijny komisarz do spraw obrony Andrius Kubilius w "Faktach po Faktach" w TVN24. Powiedział przy tym, że rozwój militarny Chin "wymaga coraz więcej uwagi ze strony USA".

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS