"W Polsce jest zakaz szerzenia nienawiści. Policja i minister Błaszczak nic z tym nie zrobili"

12.11.2017 | Kontrowersje wokół obchodów 11 listopada, w tle także reparacje. "Pewną wolnością jest to, że skojarzenia mogą być rożne"
12.11.2017 | Kontrowersje wokół obchodów 11 listopada, w tle także reparacje. "Pewną wolnością jest to, że skojarzenia mogą być rożne"
Maciej Knapik | Fakty TVN
12.11.2017 | Kontrowersje wokół obchodów 11 listopada, w tle także reparacje. "Pewną wolnością jest to, że skojarzenia mogą być rożne"Maciej Knapik | Fakty TVN

- Trzeba odbudować patriotyzm i odrzucić mikromanię - wzywa Jarosław Kaczyński, a minister Mariusz Błaszczak spiera się z oponentami, jak wygląda rasizm i co jest dumą narodową, a co nawoływaniem do nienawiści. Policja widzi propagowanie faszyzmu na transparencie antyfaszystów. Prezes PiS czci Święto Niepodległości, domagając się reparacji.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak nie dostrzega treści rasistowskich w napisach takich jak "biała Europa", "śmierć wrogom ojczyzny" na banerach niesionych przez niektórych uczestników Marszu Niepodległości.

- Proszę nie ulegać takim skojarzeniom jednoznacznym, uważam, że pewną wolnością jest to, że skojarzenia mogą być rożne - mówił 11 listopada minister.

Policyjna wolność skojarzeń jest na tyle szeroka, że propagowanie faszyzmu zarzucono zatrzymanym i odwiezionym na komisariat kontrmanifestantom. Co, w opinii jednego z uczestników, kontrmanifestacji "pachnie szpitalem psychiatrycznym".

Chodziło o transparent z namalowaną swastyką. - Zdjęcie znalazło się w kontekście porównania sytuacji z nazistowskich Niemiec z marszami odbywającymi się obecnie - tłumaczył radca prawny Marek Tulipan.

Na komisariacie do końca dnia, czyli około sześciu godzin, przetrzymano 45 osób. - Żadnej z tych osób nie przedstawiono zarzutów - poinformował nadinsp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji.

Impreza cykliczna

Marsz Niepodległości dostał status imprezy cyklicznej, a więc uprzywilejowanej. Kontrmanifestacje uznawane są za nielegalne.

Policja zajęła stanowisko w sprawie incydentu przed marszem. Zapewnia w nim, że funkcjonariusz nie obraził kobiety, która trafiła do radiowozu. Policjant miał powiedzieć do swojego kolegi "siadaj Kulson". Zainteresowana usłyszała jednak co innego: "siadaj k**wo".

Kobiety z Obywateli RP, które zdołały zaprotestować, miały być pobite. - One stanęły na trasie tego marszu zamiast służb państwa. Tam powinna stać policja - ocenił Paweł Kasprzak, lider Obywateli RP.

To, czego nie dostrzegł ma marszu Mariusz Błaszczak, widział jednak wicepremier Piotr Gliński. - Chciałbym wyraźnie powiedzieć, że nie popieramy tego typu haseł - powiedział.

Podobne zdanie ma opozycja. - W Polsce jest zakaz szerzenia nienawiści. Policja i minister Błaszczak nic z tym nie zrobili - mówi Marcin Kierwiński z PO.

Reparacje

W Krakowie, przy okazji Święta Niepodległości, Jarosław Kaczyński przypomniał o sprawie reparacji. - Francuzom zapłacono, Żydom zapłacono, wielu zapłacono za straty z czasu drugiej wojny światowej. Polakom nie - powiedział prezes.

Dla opozycji słowa Kaczyńskiego to kolejna próba wzbudzenia antyniemieckich i antyeuropejskich nastrojów. Przy udziale polityków Kukiz'15, ale bez żadnych konkretów.

- Gadanie dla gadania, bo nie ma żadnych efektów z tego - tak sytuację ocenia Sławomir Neumann z PO.

Z taką opinią nie zgadza się wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. - To nieprawda. Wystarczy spojrzeć ile opinii prawnych zostało przygotowanych - stwierdził.

Jak donosił ostatnio "Newsweek", Biuro Analiz Sejmowych ukryło jedną z opinii prawnych, która wykluczała możliwość reparacji. Opublikowano tylko te korzystne dla PiS.

- To jest polityka samoizolowania Polski na arenie międzynarodowej - tak sytuację oceniał w "Faktach po Faktach" były premier Włodzimierz Cimoszewicz.

Kancelaria Prezydenta w tej sprawie milczy. - Wtedy, kiedy pojawi się oficjalne stanowisko rządu, to będziemy się do tego odnosić - mówi Paweł Mucha, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Podział widać było nie tylko na ulicach. Także uroczystości, dzieliły się na te oficjalne z prezydentem i oddzielne - specjalnie dla prezesa Kaczyńskiego - nazywane społecznymi. Premier Szydło i duża część rządu dwukrotnie składali wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza. I dwukrotnie - w tej samej intencji - modlili się w kościele.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS