KRRiT: informacja o rozwiązaniu zgromadzenia pojawiła się o 3:30. Pokazujemy, że to nieprawda

13.12.2017 | KRRiT: informacja o rozwiązaniu zgromadzenia pojawiła się o 3:30. Pokazujemy, że to nieprawda
13.12.2017 | KRRiT: informacja o rozwiązaniu zgromadzenia pojawiła się o 3:30. Pokazujemy, że to nieprawda
Maciej Knapik | Fakty TVN
13.12.2017 | KRRiT: informacja o rozwiązaniu zgromadzenia pojawiła się o 3:30. Pokazujemy, że to nieprawdaMaciej Knapik | Fakty TVN

Wolne i niezależne media są niezbędne dla silnej demokracji - podkreśla Departament Stanu USA. To najmocniejsze, jak dotąd, dotyczące Polski oświadczenie z Waszyngtonu. Rzeczniczka amerykańskiej dyplomacji mówi o 1,5 mln zł kary nałożonej na nadawcę TVN24 przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. - Jesteśmy ogromnie zaniepokojeni kierunkiem, w jakim Polska zdaje się zmierzać - dodaje Departament Stanu.

Tego nie dało się powiedzieć bardziej bezpośrednio. - Wyrażamy zaniepokojenie z faktu, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wczorajszą decyzją, z jedenastego listopada, ukarała grzywną prywatną stację telewizyjną TVN za rzekomo stronnicze relacjonowanie demonstracji, które wydarzyły się między szesnastym a osiemnastym grudnia. Wielu z Państwa także oglądało te demonstracje w tutejszych programach informacyjnych - powiedziała we wtorek rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert.

W pisemnym komunikacie Departamentu Stanu cytowany jest sekretarz stanu Rex Tillerson: Społeczeństwa zbudowane na dobrym rządzeniu, silnym społeczeństwie obywatelskim i otwartych oraz wolnych mediach są dostatniejsze, stabilne i bezpieczne".

W odpowiedzi polski MSZ informuje, ze Krajowa Rada to organ autonomiczny, a zatem niezależny od władz.

"Media nie są dla władzy, media są dla społeczeństwa"

Argument polskiej dyplomacji nie przekonuje jednak organizacji monitorujących prawa człowieka i wolność prasy. - Media nie są dla władzy, media są dla społeczeństwa - podkreśla Konrad Siemaszko z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - Relacjonowanie prac parlamentarnych i zgromadzeń publicznych stanowi jeden z podstawowych obowiązków mediów w demokracji - dodaje.

- To może być zapowiedz skrajnych kroków, które w ogóle zagrożą wolnym mediom - ocenia z kolei Pauline Ades-Marvel z organizacji Reporterzy bez Granic.

Informacja zbyt późno?

W całej sprawie chodzi o niemal półtora miliona złotych kary dla TVN24 za relacje z 16 grudnia - z Sejmu i sprzed Sejmu - oraz o relacje z dwóch kolejnych dni. W tym czasie doszło do demonstracji ulicznych i blokady mównicy sejmowej.

Jeden z zarzutów z uzasadnienia decyzji KRRiT mówi o tym, że telewizja TVN24 poinformowała o rozwiązaniu zgromadzenia przed Sejmem zbyt późno - dopiero o 3:30 w nocy.

Tyle, że to nieprawda. TVN24 podała tę informację już o 1:07.

Krajowa Rada do uzasadnienia swojej decyzji wykorzystała raport przygotowany przez osobę związaną z telewizją TRWAM. Raport, który TVN uznaje za skrajnie nieobiektywny i niestaranny. Stacja odwoła się od decyzji KRRiT do sądu.

Polska konstytucja zapewnia wolność prasy. Zapewnia tez wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. I relacjonowania wydarzeń. Niezależnie czy są zgodne czy niezgodne z prawem. A to może ocenić sąd już po tych wydarzeniach, a nie w ich trakcie.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Będą konsultacje i ekspertyzy, ale nikt nie ukrywa, że ścieżka legislacyjna będzie możliwie szybka, a intencja jest oczywista - zaostrzenie kar za nielegalną sprzedaż alkoholu, zmiany przepisów, tak by zmniejszyć jego dostępność czy możliwość reklamowania. Prace już ruszyły.

Zaostrzenie przepisów dotyczących sprzedaży alkoholu. "Po tym, co się wydarzyło, mamy większą liczbę sojuszników"

Zaostrzenie przepisów dotyczących sprzedaży alkoholu. "Po tym, co się wydarzyło, mamy większą liczbę sojuszników"

Źródło:
Fakty TVN

- Ukraińscy jeńcy są rozstrzeliwani, a przeciwnicy Putina są w Rosji więzieni w nieludzkich warunkach i torturowani. System więzienny niewiele zmienił się od czasów Stalina - mówi opozycjonista Ilia Jaszyn. Niedawno został wymieniony na szpiegów i morderców na usługach rosyjskich służb.

System więzienny jak za czasów Stalina. "To było dla mnie szokującym odkryciem"

System więzienny jak za czasów Stalina. "To było dla mnie szokującym odkryciem"

Źródło:
Fakty TVN

Jest lepiej, jeśli chodzi o świadomość społeczną, że nie można milczeć, ale wciąż jest źle, jeśli chodzi o skalę zjawiska przemocy domowej. Dlatego wystartowała kampania "Krzyki w czterech ścianach" i powstało hasło "Nie czekaj, przerwij przemoc". To jest wezwanie adresowane zarówno do ofiar, jak i świadków. Bo obojętność może kosztować nawet czyjeś życie.

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jarosław Kaczyński ostrzega przed tym, co sam chciał zrobić. To on skończył III Rzeczpospolitą w takim rozumieniu, że właściwie podważył działanie konstytucji - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezesa PiS, w której ten mówił o potrzebie uchwalenia nowej konstytucji i o "systemie, który nie będzie tak łatwy do podważenia".

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

Źródło:
TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24