"Fakty" nieoficjalnie: Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych nie dostał zgody na lot z prezydentem


Zbiegły się dwa wyjazdy - minister Antoni Macierewicz i jego ludzie mieli czym polecieć, a ludzie prezydenta Andrzeja Dudy długo nie. W końcu i im się udało wylecieć - po ponad dobie. Ministerstwo Obrony Narodowej zapewnia, że nie stawiało przeszkód.

24 godziny przed wylotem prezydenta do Kuwejtu, cała wizyta stanęła pod znakiem zapytania. Bo choć Andrzej Duda na wigilijne spotkanie z żołnierzami leciał cywilnym Embraerem to ludzie prezydenta, zamiast przygotowywać i zabezpieczać wizytę na miejscu, jeszcze dobę wcześniej byli uziemieni w Polsce. Kulisy lotu opisał dziennik "Fakt".

- Mimo pewnych perturbacji związanych bardziej z samolotem, wizyta odbyła się ze wszystkimi standardami bezpieczeństwa - zaznacza Krzysztof Łapiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Kolejne problemy

Problemy z samolotem zaczęły się już w poniedziałek. To wtedy członkowie tak zwanej grupy przygotowawczej - między innymi oficerowie BOR i BBN - dowiadują się że Hercules, którym mają lecieć do Kuwejtu, jest niesprawny. We wtorek, podstawionym przez MON autobusem, wszyscy jadą na lotnisko, ale pod Poznań. Tam czekać ma sprawna maszyna, ale i tą - jak się okazuje - nie polecą. Powodem ma być wyciek z silnika.

Moment na znalezienie innego transportu jest trudny, bo w tych dniach dwa samoloty Casa i nowy Gulfstream poleciały z ministrem Antonim Macierewiczem na spotkanie z żołnierzami do Afganistanu.

- Pan prezydentowi zależało, żeby ta wizyta się odbyła - podkreślił Łapiński.

MON dementuje

Rzeczniczka Antoniego Macierewicza dementuje informacje, jakoby MON w jakikolwiek sposób miało utrudniać wylot personelu prezydenta.

Dziś redakcja @FAKT24PL zamieściła kolejny FakeNews/kłamstwo dot. @MON_GOV_PL Panie redaktorze Ł. Maziewski @jodynaa oraz M. Rubaj : Wszystkie informacje przypisujace MON jakiekolwiek działania na niekorzyść BBN i BOR, które umiesciliscie w artykule są kłamstwem!— AnnaPęziołWójtowicz (@AnnaPeziol) 30 grudnia 2017

Wiceszef MON dodał, że loty realizowane były zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i przepisami prawa.

Przedstawione w #FAKT tezy dot. wylotu personelu zabezpieczajacego wizytę Prezydenta RP @AndrzejDuda są kłamstwem, manipulacją, fake news. Bezpieczeństwo lotu jest najważniejsze. Kupione za PO „nowoczesne”, ponad 40 letnie Herculesy symbolem modernizacji SZ RP za ich czasów.— Bartosz Kownacki (@KownackiBartosz) 30 grudnia 2017

Tyle, że to właśnie te maszyny dostała do dyspozycji Kancelaria Prezydenta. Do tego - po usunięciu wycieku z silnika - samolot nie mógł wystartować, bo wydane przez resort obrony zezwolenie wygasło. A gdy w końcu Hercules oderwał się od ziemi, po zaledwie godzinie na pokładzie zapada decyzja: maszyna musi zawrócić z powodu kolejnej usterki.

Według nieoficjalnych informacji, miało dojść do rozszczelnienia bocznych drzwi samolotu. Ostatecznie, przy czwartej próbie i po 28 godzinach opóźnienia, ekipa prezydenta tym samym Herculesem doleciała bezpiecznie do Kuwejtu.

Szersze tło

Były Dowódca Wojsk Lądowych chaos wokół tej wizyty wpisuje w szerszy konflikt na linii prezydent - MON. Tej delegacji nie towarzyszył nikt z resortu obrony. Z nieoficjalnych informacji "Faktów" wynika, że Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych na wspólną wizytę z prezydentem nie dostał zgody ministra. Poleciał jego zastępca.

- Stawianie prezydenta i jego ludzi w takiej sytuacji można określić jednym słowem - to jest celowe działanie, które ma utrudnić panu Andrzejowi Dudzie sprawowanie funkcji Zwierzchnika Sil Zbrojnych - mówił generał Waldemar Skrzypczak.

Problemy techniczne Herculesa najprawdopodobniej zbada Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS