Jak wygląda pozycja Polski w UE? "Stracimy wizerunkowo bardzo dużo na obecnej sytuacji"

29.12.2017 | Jak wygląda pozycja Polski w UE? "Stracimy wizerunkowo bardzo dużo na obecnej sytuacji"
29.12.2017 | Jak wygląda pozycja Polski w UE? "Stracimy wizerunkowo bardzo dużo na obecnej sytuacji"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
29.12.2017 | Jak wygląda pozycja Polski w UE? "Stracimy wizerunkowo bardzo dużo na obecnej sytuacji"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Rzadko zabierający głos w sprawie polityki krajowej były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, mówi, że "serce mu się kroi", gdy patrzy, jak Polska marnuje i traci swoją pozycję w Unii. PiS zapewnia, że nowy premier wyjaśni w Brukseli, iż wszyscy krytycy się mylą. Prof. Buzek uważa, że nie da się tego zrobić wbrew faktom.

- Warto, by ten kapitał zachować. Dzisiaj go roztrwaniamy i to w sposób dramatyczny - mówił w Jerzy Buzek w czwartek w "Faktach po Faktach". To nie jest wyłącznie głos europosła PO. To głos byłego premiera i byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, polityka, który niemal 15 lat temu przekonywał Polaków o korzyściach z bycia w UE.

- Dlatego czasami serce się kroi, jak ja słyszę w zasadzie podważanie naszych relacji z Unią Europejską. My też trochę zaniedbaliśmy, że nie tłumaczyliśmy. Może to trzeba robić tak jak przed referendum akcesyjnym w 2003 roku - mówił były premier.

Brak porozumienia

Bo choć Polaków do Unii nikt dziś przekonywać nie musi, bo jesteśmy europejskim fenomenem (w ostatnim sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 aż 83 procent pytanych mówi UE "tak"), to zdaniem Jerzego Buzka tak ostry i wieloletni spór rządu z Komisją Europejską może z czasem rozbudzić antyeuropejskie nastroje. Na pewno nie łagodzi ich stanowisko polskiego rządu.

- Komisja chciałaby, żeby było jak było i by wrócić do 2015 roku. A na to nie ma zgody politycznej w kraju. Wybory w 2015 roku pokazały, że społeczeństwo chce radykalnych zmian, jeśli chodzi o sądownictwo - mówił w czwartek Witold Waszczykowski.

- Czym innym jest naprawa sądownictwa, żeby było sprawniejsze, a czym innym niestosowanie się do naszych własnych reguł prawa. Komisja Europejska upomina się o to, żebyśmy stosowali polskie prawo - przekonywał Buzek.

Polityka PiS pod hasłem "unijni urzędnicy ingerują w suwerenne sprawy Polski" i tłumaczenie, że poparcie Budapesztu odsuwa widmo sankcji, nie zmienia faktu, że, sięgając po artykuł 7, Komisja Europejska stwierdza: polski rząd łamie zasady praworządności. Czyni to nasz kraj krajem pod specjalnym nadzorem.

- Zło się już stało. To PiS nałożyło na Polskę sankcje. Skłócają nas z tą częścią Europy, do której my chcemy należeć - komentował prof. Leszek Balcerowicz.

Koszty dla obu stron sporu

- Polska straci bardzo dużo wizerunkowo na obecnej sytuacji i, mówię to z największym żalem, straci na tym Unia - ocenił prof. Michał Kleiber z PAN. - Dla Polski UE jest wielką sprawą i nie mogę sobie wyobrazić sytuacji, w której Unia, nie daj Boże, się rozpada, albo choćby nasz kraj zostaje w niej zmarginalizowany. To byłoby absolutnie fatalne - dodał.

Profesor Kleiber uważa, że koszty tego bezprecedensowego w historii Unii sporu poniosą obie strony. Z tym zastrzeżeniem, że Polska, tracąc swoją pozycję, ponosi ten koszt tu i teraz.

- Ja w ogóle nie rozumiem tego podziału na centrum Europy i peryferia. Jeżeli mamy być w centrum za cenę wyprzedaży polskich interesów narodowych, to takiej obecności nasz rząd jest zdecydowanie przeciwny - mówi wicepremier Jarosław Gowin.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons (CC-BY-SA 2.0)

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS