Jak wygląda pozycja Polski w UE? "Stracimy wizerunkowo bardzo dużo na obecnej sytuacji"

29.12.2017 | Jak wygląda pozycja Polski w UE? "Stracimy wizerunkowo bardzo dużo na obecnej sytuacji"
29.12.2017 | Jak wygląda pozycja Polski w UE? "Stracimy wizerunkowo bardzo dużo na obecnej sytuacji"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
29.12.2017 | Jak wygląda pozycja Polski w UE? "Stracimy wizerunkowo bardzo dużo na obecnej sytuacji"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Rzadko zabierający głos w sprawie polityki krajowej były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, mówi, że "serce mu się kroi", gdy patrzy, jak Polska marnuje i traci swoją pozycję w Unii. PiS zapewnia, że nowy premier wyjaśni w Brukseli, iż wszyscy krytycy się mylą. Prof. Buzek uważa, że nie da się tego zrobić wbrew faktom.

- Warto, by ten kapitał zachować. Dzisiaj go roztrwaniamy i to w sposób dramatyczny - mówił w Jerzy Buzek w czwartek w "Faktach po Faktach". To nie jest wyłącznie głos europosła PO. To głos byłego premiera i byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, polityka, który niemal 15 lat temu przekonywał Polaków o korzyściach z bycia w UE.

- Dlatego czasami serce się kroi, jak ja słyszę w zasadzie podważanie naszych relacji z Unią Europejską. My też trochę zaniedbaliśmy, że nie tłumaczyliśmy. Może to trzeba robić tak jak przed referendum akcesyjnym w 2003 roku - mówił były premier.

Brak porozumienia

Bo choć Polaków do Unii nikt dziś przekonywać nie musi, bo jesteśmy europejskim fenomenem (w ostatnim sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 aż 83 procent pytanych mówi UE "tak"), to zdaniem Jerzego Buzka tak ostry i wieloletni spór rządu z Komisją Europejską może z czasem rozbudzić antyeuropejskie nastroje. Na pewno nie łagodzi ich stanowisko polskiego rządu.

- Komisja chciałaby, żeby było jak było i by wrócić do 2015 roku. A na to nie ma zgody politycznej w kraju. Wybory w 2015 roku pokazały, że społeczeństwo chce radykalnych zmian, jeśli chodzi o sądownictwo - mówił w czwartek Witold Waszczykowski.

- Czym innym jest naprawa sądownictwa, żeby było sprawniejsze, a czym innym niestosowanie się do naszych własnych reguł prawa. Komisja Europejska upomina się o to, żebyśmy stosowali polskie prawo - przekonywał Buzek.

Polityka PiS pod hasłem "unijni urzędnicy ingerują w suwerenne sprawy Polski" i tłumaczenie, że poparcie Budapesztu odsuwa widmo sankcji, nie zmienia faktu, że, sięgając po artykuł 7, Komisja Europejska stwierdza: polski rząd łamie zasady praworządności. Czyni to nasz kraj krajem pod specjalnym nadzorem.

- Zło się już stało. To PiS nałożyło na Polskę sankcje. Skłócają nas z tą częścią Europy, do której my chcemy należeć - komentował prof. Leszek Balcerowicz.

Koszty dla obu stron sporu

- Polska straci bardzo dużo wizerunkowo na obecnej sytuacji i, mówię to z największym żalem, straci na tym Unia - ocenił prof. Michał Kleiber z PAN. - Dla Polski UE jest wielką sprawą i nie mogę sobie wyobrazić sytuacji, w której Unia, nie daj Boże, się rozpada, albo choćby nasz kraj zostaje w niej zmarginalizowany. To byłoby absolutnie fatalne - dodał.

Profesor Kleiber uważa, że koszty tego bezprecedensowego w historii Unii sporu poniosą obie strony. Z tym zastrzeżeniem, że Polska, tracąc swoją pozycję, ponosi ten koszt tu i teraz.

- Ja w ogóle nie rozumiem tego podziału na centrum Europy i peryferia. Jeżeli mamy być w centrum za cenę wyprzedaży polskich interesów narodowych, to takiej obecności nasz rząd jest zdecydowanie przeciwny - mówi wicepremier Jarosław Gowin.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons (CC-BY-SA 2.0)

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS