Samorządy walczyły z przymusową dekomunizacją ulic. Teraz będzie im trudniej

30.12.2017 | Samorządom będzie trudniej przywracać nazwy ulic
30.12.2017 | Samorządom będzie trudniej przywracać nazwy ulic
Paweł Płuska | Fakty TVN
30.12.2017 | Samorządom będzie trudniej przywracać nazwy ulicPaweł Płuska | Fakty TVN

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dekomunizacyjnej, która ma być reakcją na próby przywracania przez samorządy nazw ulic zmienionych przez wojewodów. Samorządy powołują się na wolę mieszkańców. Ustawa nakazuje im pytać o zgodę IPN i władze wojewódzkie.

Na tablicach to ciągle Plac Zwycięstwa, choć oficjalnie, po decyzji wojewody, to plac Lecha Kaczyńskiego - ale chyba tylko do piątku. Łódzcy radni chcą przywrócić starą nazwę placu przed wejściem w życie nowelizacji tzw. ustawy dekomunizującej przestrzeń publiczną, którą właśnie podpisał prezydent.

- Samorządy stracą możliwość zaskarżania decyzji wojewodów. PiS wprowadza rządy dekretów tylko po to, aby tworzyć kult Lecha Kaczyńskiego - ocenia Tomasz Kacprzak, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi (PO).

Trudniejsze przywrócenie

Po zdekomunizowaniu nazwy placu czy ulicy przez wojewodę i nadaniu nowej, samorządy mogą tę decyzję zaskarżyć do sądu, a nawet po prostu zmienić nazwę w drodze głosowania - tak jak to już zrobiono w Bydgoszczy. Alei Lecha Kaczyńskiego przywrócono starą nazwę.

Sądząc po wypowiedzi rzecznika pana prezydenta, Andrzejowi Dudzie się to nie spodobało. - To źle świadczy o świadomości historycznej i wiedzy tych samorządowców. Jeśli chcą utrzymywać nazwy typu "Planu 6-letniego", no to może pora wrócić do szkoły - sugeruje Krzysztof Łapiński.

Gdy nowelizacja ustaw wejdzie w życie, by z powrotem zmienić nazwę, samorząd będzie musiał dostać zgodę IPN-u i wojewody. Czyli w praktyce, co krytykuje Związek Miast Polskich, samorządy będą mniej samorządne. - Diabeł zawsze tkwi w szczegółach i PiS nawet takiej prostej ustawy, jak zmiana nazw ulic, nie jest w stanie przeprowadzić bez konfliktu - komentuje Adam Szłapka (Nowoczesna).

Rząd kontra samorząd

Konflikt widać nie tylko na posiedzeniach rad miejskich. W Katowicach protestowano nie tylko po zdekomunizowaniu placu Wilhelma Szewczyka, ale też z powodu zmiany nazwy na plac Lecha i Marii Kaczyńskich. - PiS oczywiście oszukał Polaków, to miała być dekomunizacja placów i ulic. Zastąpił to promocją swoich bohaterów i polityki historycznej - przekonuje Jarosław Makowski, radny sejmiku województwa śląskiego (PO).

Z drugiej strony politycy PiS przypominają, że samorządy miały czas. Mogły same zmieniać nazwy ulic i placów z tych, kojarzących się z dawnym systemem, na dowolne inne. - Przecież miały znakomitą szansę, okazję, do uczczenia polskich ulic i placów nazwiskami na przykład Tadeusza Mazowieckiego, Bronisława Geremka czy Władysława Bartoszewskiego - wymienia Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa naturalnego.

Tyle, że w całej sprawie - co podkreślają również zwolennicy zmian - nie chodzi wyłącznie o nazwiska, ale o samorządność i styl, w jakim władza centralna traktuje te lokalne. - Nazywanie ulic na siłę miało miejsce w latach 40-tych i 50-tych. Wtedy ulice zmieniano w sposób gwałtowny na odpowiednie dla ówczesnej władzy. Nie powtarzajmy tych błędów - mówi Grzegorz Długi (Kukiz'15).

Nowelizacja przewiduje też likwidację wszelkich postkomunistycznych pomników do końca marca.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS