Referendum, wybory, spór z Unią. 2018 rok w polityce będzie gorący

Referendum, wybory, spór z Unią. 2018 rok w polityce będzie gorącyFakty TVN

Przed nami rok szczególny - mówił w noworocznym w orędziu prezydent. I rzeczywiście, 2018 rok zapowiada się gorąco: referendum w sprawie nowej konstytucji, wybory samorządowe i historyczna rocznica. Rok stulecia niepodległości zaczyna się jednak pełzającą rekonstrukcją rządu i sporem z Unią Europejską.

Referendum w sprawie zmian w konstytucji będzie dla prezydenta Andrzeja Dudy w 2018 roku najważniejsze. Ale nawet PiS nie przyjmuje z entuzjazmem pomysłu prezydenta.

Choć rządząca partia nie ma większości konstytucyjnej w Sejmie, to po zmianach w Trybunale Konstytucyjnym i w sądownictwie właściwie nie musi się przejmować, czy jej projekty są zgodne z konstytucją czy nie. Nie musi ryzykować debaty konstytucyjnej, więc w referendum może się zdecydować na ogólne pytania, które niczego nie rozstrzygną. Dla opozycji to i tak byłoby za dużo.

- Jak można mówić o konstytucji w sposób świadomy i adekwatny do sytuacji, kiedy jednocześnie nie przestrzega się starej? Kiedy jednocześnie w tak jasny sposób łamie się przepisy konstytucji, na którą prezydent przysięgał przed Bogiem i ojczyzną? - pyta Cezary Tomczyk (PO).

- Na pewno jest to ciekawy pomysł prezydenta, ale to też pokazuje, że ta dyskusja na temat zmian w konstytucji to jest długa droga - komentuje z kolei Bartłomiej Wróblewski (PiS).

Spór z Europą

Po zmianach w wymiarze sprawiedliwości i po orędziu prezydenckim widać, że w tym roku nie będzie śladu po napięciach na linii PiS-prezydent. Nawet jeśli Andrzejowi Dudzie źle się pracuje z Antonim Macierewiczem.

- Mija rok 2017. Kolejny rok ważnych zmian. To był czas budowy państwa służącego obywatelom – wszystkim bez wyjątku. Czas reform, dzięki którym instytucje i organy państwa będą działać w sposób przejrzysty, pod zwiększoną kontrolą demokratyczną - mówił Andrzej Duda w orędziu.

Jednak zmiany, które chwali prezydent, przerażają Komisję Europejską i w nadchodzącym roku to będzie problem. Zamiast tylko się cieszyć członkostwem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ polska dyplomacja na czele z premierem będzie się tłumaczyła ze zmian, które Zachód uznaje za niedemokratyczne. W styczniu Mateusz Morawiecki ruszy do Brukseli, a wcześniej na Węgry, do Viktora Orbana, który jest przy okazji największym europejskim sojusznikiem Władimira Putina.

- Jesteśmy dzisiaj zakładnikiem kaprysów Viktora Orbana. Z nikim innym nie mamy relacji w Europie - ocenia Sławomir Neumann (PO).

- Decyzja Komisji Europejskiej (o uruchomieniu artykułu 7 - przyp.red.) jest nieszczęściem bardziej dla Unii Europejskiej i jej instytucji niż dla Polski, bo to się skończy kompromitacją Komisji Europejskiej - przekonuje jednak Jarosław Sellin (PiS).

Ten ostry antyeuropejski kurs rządu - także w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej, ale przede wszystkim w sprawie obaw Europy o polską demokrację - może być groźny w obliczu najważniejszych unijnych negocjacji, tych finansowych.

- Kto będzie chciał zawierać koalicję nad podziałem budżetu Unii z kimś, kto został oficjalnie uznany za trędowatego, kto jeszcze nie ma nałożonego knebla, ale już wiadomo, że jest straszliwie parchaty? - pyta retorycznie Ludwik Dorn, były wiceprezes PiS.

Nowe wybory, nowa ordynacja

Pełzająca rekonstrukcja rządu, zapowiadane wyniki prac smoleńskiej podkomisji Antoniego Macierewicza - to też będą ważne punkty w tym roku. Także nowa ordynacja wyborcza i wiążące się z nią obawy opozycji.

- Przypomnę to powiedzenie: urna wyborcza to taka szkatułka, wrzucasz Mikołajczyka, a wychodzi Gomułka. Nie chciałbym, żeby w Polsce w 2018 roku coś takiego się wydarzyło. Ratujmy uczciwe wybory. Mężowie zaufania w każdej komisji. To musi być porozumienie bardzo szerokie - podkreśla Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL).

- Wybory będą wolne, z zachowaniem wszelkich standardów demokratycznych - przekonuje jednak Stanisław Pięta (PiS).

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN