"Rywalizacja na tym poziomie to wyścig zbrojeń". Kulisy przygotowań polskich skoczków

02.04 | "Rywalizacja na tym poziomie to wyścig zbrojeń". Tak wykuwają się sukcesy skoczkówFakty TVN

Ich trening to istny wyścig zbrojeń. Przez siedem dni w tygodniu są ważeni, mierzeni, ćwiczeni i pilnowani. Ich dieta planowana jest z aptekarską precyzją - tak wygląda codzienność kadry skoczków. Fani widzą jak zwyciężają. Reporter "Faktów" sprawdzał jak wykuwają sukcesy.

W nadchodzącym sezonie znów będą mierzyć wysoko.

By po raz kolejny dobrze się do niego przygotować, przerwę na odpoczynek mają już za sobą.

- Maksymalnie dwa razy do roku mamy właśnie taki okres tygodnia, który jest totalnie bez treningów, no i to jest tyle - mówi Dawid Kubacki, reprezentant Polski w skokach narciarskich.

Czas więc wrócić do pracy. - Sportowcem jest się 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nawet, jeżeli jest dzień wolnego, to trzeba umiejętnie ten czas spędzić na regeneracji - tłumaczy Maciej Kot.

Potrzebny jest więc solidny plan. Także ten żywieniowy. - Rywalizacja na tym poziomie to wyścig zbrojeń. Wiedzy i technologii. Dlatego nie mogliśmy się już zatrzymać tylko na liczeniu kalorii - mówi Magdalena Wieczorek, dietetyk polskich skoczków.

Mała waga, ścisła dieta

W przeszłości skoczkowie, jeśli chodzi o dietę, musieli liczyć tylko na siebie. - Ja, powiem szczerze, nawet w Korei jadłem bułkę z bananem - wspomina Adam Małysz. - Chodziłem z taką małą wagą, kładłem potrawy na tę wagę, nawet w hotelach, gdzie się na początku ze mnie śmiali, później, po dwóch latach, w zasadzie jak już brałem na widelec, nabijałem kawałek mięsa, czy czegoś innego, wiedziałem mniej więcej, ile to waży - dodaje legenda polskich skoków.

Dziś kadrowicze nie potrzebują już wagi. Diety dobierane są indywidualnie i to na podstawie specjalistycznych badań, które sportowcy przechodzą co pięć tygodni. Co ważne, w skokach nie ma już mowy o przesadnym odchudzaniu się.

- Tego też kibice nie wiedzą. Mówią, że skoczkowie się odchudzają. To jest racja tylko, że za za małą wagę też można być zdyskwalifikowanym i trzeba uważać. Trzeba jeść, wiedząc co i w jakich ilościach, i kiedy - podkreśla Jakub Kot, były skoczek narciarski, komentator Eurosportu.

Poświętować można

Ostateczna decyzja zawsze oczywiście należy do zawodnika. - Staram się, aby właściwie wszyscy spożywali olej rzepakowy. To mój priorytet, żeby jedli ryby zimnych mórz, bogactwo kasz, i żeby rano jedli śniadanie białkowo-tłuszczowe - mówi Magdalena Wieczorek.

Dań do wyboru jest jednak więcej. Co ciekawe, mogą wśród nich być także te ulubione. - Jakieś fajne mięsko, kotlecik, czy właśnie taki stek - jak najbardziej. Wiem, że okazjonalnie, jak gdzieś są w Norwegii, na pizzę sobie wychodzą, żeby poświętować przy piwie i pizzy - zdradza Jakub Kot.

A jeśli trener i dietetyk nie pozwolą na to, co zawodnik chce, to przecież zawsze można to sobie zrekompensować... smakiem zwycięstwa.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS