"Gdybym zamarł bez ruchu, czułbym, że przestaję istnieć"

02.04.2018 | "Gdybym zamarł bez ruchu, czułbym, że przestaję istnieć"
02.04.2018 | "Gdybym zamarł bez ruchu, czułbym, że przestaję istnieć"
Renata Kijowska | Fakty TVN
02.04.2018 | "Gdybym zamarł bez ruchu, czułbym, że przestaję istnieć"Renata Kijowska | Fakty TVN

Czują, że coś z nimi nie tak. Dotyk, ubranie, a nawet zapach potrafi ich boleć. W dorosłym życiu zdiagnozowano u nich autyzm i opowiadają reporterce "Faktów" TVN, z czym muszą się mierzyć na co dzień.

- Bardzo długo nie rozumiałem, po co ludzie mnie przytulają - wspomina Kosma Moczek. - Wiedziałem, że się tak robi, że to zasadniczo powinno być przyjemne, ale coś jest nie tak. Najgorsze były ciotki, ciotki wyperfumowane, ciotki, które mokrymi ustami w policzek... To coś strasznego - dodaje.

Gdy dotyk jest tak wielkim problemem, nawet ubranie może boleć. Zapach - kaleczyć. Wszystkie dźwięki są za głośno, światła - za jasne.

Kojąca świadomość

To wszystko przez autyzm - zaburzenie rozwoju. Kosma i Agnieszka dowiedzieli się o tym w dorosłym życiu i... odetchnęli z ulgą. Dlatego, że przez większość życia byli odrzuceni i czuli się upokorzeni. Autyzmowi towarzyszy też depresja.

Jedna osoba na sto ma element, który daje poczucie niedopasowania. - To jedna osoba na sto. W każdej szkole mamy dziecko ze spektrum autyzmu, w każdym zakładzie pracy jest ktoś ze spektrum autyzmu - mówi pedagog Joanna Ławicka z Fundacji "Prodeste".

Ten element wciąż bezsensownie próbuje się "leczyć". - Spotkałem się z egzorcyzmami na autyzm, które rzecz jasna nie pomogły - mówi Kosma.

Pomóc może akceptacja i terapia, która ma wesprzeć, a nie dopasować do typowej reszty.

- Jeżeli ja siedzę w metrze i się kiwam albo trzepoczę dłońmi, to nie dlatego, że jestem głupi, naćpany czy pijany, tylko dlatego, że mam inne problemy - tłumaczy Joanna Grochowska, psycholog z Fundacji "Synapsis".

Wyjątkowe zachowania

Objawy zaburzenia dostrzega się zazwyczaj u dzieci w wieku dwóch lat, które nie mówią, a więcej uwagi poświęcają przedmiotom niż ludziom. Wśród osób z autyzmem są i te, z którymi nie można się porozumieć, i geniusze.

Agnieszka nosi zawsze słuchawki i kaptur, aby uniknąć zawrotów głowy. W krytycznym momencie szuka sklepu ze śrubkami. Nauczyła się patrzeć w oczy, z książek nauczyła się rozumieć żarty. Kosma uwielbia fotografować i mówić, czym jest autyzm.

- Dzisiaj prawie nic nie mówiłem, bo pomyślałem, że dobrze by było mieć na wywiad trochę zapasowych słów - mówi.

Na jednej rzeczy Kosma skupia się przez cały dzień. Pamiętając, by cały czas trochę się poruszać. - Gdybym zamarł bez ruchu, po kilku chwilach czułbym, że przestaję istnieć fizycznie. To dość przerażające uczucie - mówi.

A jednak za nic nie chcieliby nie mieć autyzmu. Mówią, że umarliby z nudów.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS