Nowi komisarze wyborczy. Wśród nich osoby kojarzone z ministrem sprawiedliwości

31.03.2018 | Nowi komisarze wyborczy. Wśród nich osoby kojarzone z ministrem sprawiedliwości
31.03.2018 | Nowi komisarze wyborczy. Wśród nich osoby kojarzone z ministrem sprawiedliwości
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
31.03.2018 | Nowi komisarze wyborczy. Wśród nich osoby kojarzone z ministrem sprawiedliwościDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Część sędziów mówi o oligarchii. Opozycja - o kolejnej strefie wpływów Zbigniewa Ziobry. Co dziesiąty z ponad 100 nowych komisarzy wyborczych jest powiązany z ministrem sprawiedliwości. Powołała ich Państwowa Komisja Wyborcza, ale selekcjonował szef MSWiA. W założeniu komisarze mają być apolityczni.

Krzysztof Józefowicz jest jednym ze 100 komisarzy wyborczych, których właśnie wybrała Państwowa Komisja Wyborcza. Jest też jedną z kilkunastu osób na tym stanowisku, która blisko współpracowała ze Zbigniewem Ziobro.

Nowy poznański komisarz jest sędzią Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, ale przez dwa lata (2005-2007), za poprzednich rządów PiS, był wiceministrem sprawiedliwości, zastępcą Zbigniewa Ziobry.

- Nie jestem związany z partią PiS. Na bardzo ważne funkcje w wymiarze sprawiedliwości powoływali mnie politycy różnych partii: SLD, PO i PiS, więc to nie jest problem. Najważniejsze jest moje doświadczenie - przekonuje.

"Nowa oligarchia sędziów"

Krzysztof Józefowicz nie jest jedyną osobą kojarzoną z obecnym ministrem sprawiedliwości. Według dziennikarzy RMF FM spośród 100 osób wybranych na to stanowisko przez PKW średnio co dziesiąty to osoba powiązana z Prokuratorem Generalnym. Wśród komisarzy są prezesi i wiceprezesi sądów awansowani przez ministra, sędzia delegowana do resortu sprawiedliwości czy też osoby, które zgłaszały kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

- Ich powiązania z ministrem sprawiedliwości są oczywiste. I to jest dowód, że tworzy nam się nowa oligarchia sędziów, która pod względem finansowym jest dowartościowywana przez resort sprawiedliwości - komentuje Krystian Markiewicz ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Oficjalnie komisarzy wybrała PKW. Ale - zgodnie z nowym prawem wyborczym - kandydatury przedstawił komisji szef resortu spraw wewnętrznych i administracji. Wiadomo, że chętnych było ponad 700. Spośród nich minister wybrał 144 kandydatów. Ostatecznej selekcji dokonała PKW.

- To pokazuje, jak (rządzący - red.) traktują państwo, proces wyborczy. Nieważne będą wybory, ważne, kto będzie liczył - ocenia Michał Szczerba (PO).

Nowi komisarze, nowe uprawnienia

"Fakty" próbowały ustalić, dlaczego wybrano właśnie te osoby. PKW nie odpowiedziała. Resort spraw wewnętrznych przesłał "Faktom" jedynie kryteria, które musieli spełnić kandydaci. To między innymi wyższe wykształcenie prawnicze, rękojmia należytego pełnienia funkcji i w końcu brak zaangażowania w działalność partii politycznych.

- To środowiska zgłaszają swoich kandydatów, PO również mogła z takiej możliwości skorzystać, tak jak inne partie opozycyjne - mówi Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS).

- Nie mamy swoich ludzi jako komisarzy wyborczych, ponieważ uważamy, że pewne instytucje nie powinny być upolitycznione - odpowiada Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna).

Komisarze wyborczy są powoływani na pięć lat. To oni mają organizować obwodowe komisje wyborcze czy też zarządzać drukiem kart do głosowania. Od przyszłego roku mają dostać jeszcze większe uprawnienia. Będą dzielić gminy na okręgi wyborcze i obwody do głosowania.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W sporze o ambasadorów mieliśmy już kilka zwrotów akcji. Teraz prezydent podpisał się pod nominacją dla stałej przedstawicielki przy Unii. Jak dowiedziały się "Fakty" TVN - kolejny ma być ambasador przy NATO. Czy to zatem koniec konfliktu na koniec prezydentury?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Źródło:
Fakty TVN

Jeszcze kilka pokoleń temu była to sytuacja rzadka. Obecnie to wyraźny trend. Wczesne macierzyństwo jest w odwrocie. To 40-latki chcą, planują i zachodzą w ciąże - częściej niż kobiety przed dwudziestką. To dane z amerykańskiego raportu, ale tendencja wyraźna też w Polsce. Jakie są tego powody?

Coraz więcej czterdziestolatek decyduje się na ciążę

Coraz więcej czterdziestolatek decyduje się na ciążę

Źródło:
Fakty TVN

Jest na tyle duży, że rozumie, że ta walka toczy się o jego życie. Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć. Ale bez nas - drodzy Państwo - nic się nie uda. Pięcioletni Krzyś Zawada mierzy się z najgorszym i bezwzględnym przeciwnikiem - z chorobą, która powoduje powolny zanik wszystkich mięśni. Jest sposób, by mu pomóc i by wrócił do pełni zdrowia, ale terapia w Stanach Zjednoczonych jest horrendalnie droga. Ale są Święta. A w Święta stać nas na więcej. W tym na wiarę, że się uda.

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widzieć siebie nawzajem i nie zapomnieć o sobie w święta wielkanocne - to zadanie dla nas wszystkich. O osobach ubogich i samotnych pamiętali również w tym roku organizatorzy miejskich świątecznych spotkań.

Chociaż przez chwilę nie byli sami. "Wszyscy mogą tu usiąść"

Chociaż przez chwilę nie byli sami. "Wszyscy mogą tu usiąść"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS