Nowi komisarze wyborczy. Wśród nich osoby kojarzone z ministrem sprawiedliwości

31.03.2018 | Nowi komisarze wyborczy. Wśród nich osoby kojarzone z ministrem sprawiedliwości
31.03.2018 | Nowi komisarze wyborczy. Wśród nich osoby kojarzone z ministrem sprawiedliwości
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
31.03.2018 | Nowi komisarze wyborczy. Wśród nich osoby kojarzone z ministrem sprawiedliwościDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Część sędziów mówi o oligarchii. Opozycja - o kolejnej strefie wpływów Zbigniewa Ziobry. Co dziesiąty z ponad 100 nowych komisarzy wyborczych jest powiązany z ministrem sprawiedliwości. Powołała ich Państwowa Komisja Wyborcza, ale selekcjonował szef MSWiA. W założeniu komisarze mają być apolityczni.

Krzysztof Józefowicz jest jednym ze 100 komisarzy wyborczych, których właśnie wybrała Państwowa Komisja Wyborcza. Jest też jedną z kilkunastu osób na tym stanowisku, która blisko współpracowała ze Zbigniewem Ziobro.

Nowy poznański komisarz jest sędzią Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, ale przez dwa lata (2005-2007), za poprzednich rządów PiS, był wiceministrem sprawiedliwości, zastępcą Zbigniewa Ziobry.

- Nie jestem związany z partią PiS. Na bardzo ważne funkcje w wymiarze sprawiedliwości powoływali mnie politycy różnych partii: SLD, PO i PiS, więc to nie jest problem. Najważniejsze jest moje doświadczenie - przekonuje.

"Nowa oligarchia sędziów"

Krzysztof Józefowicz nie jest jedyną osobą kojarzoną z obecnym ministrem sprawiedliwości. Według dziennikarzy RMF FM spośród 100 osób wybranych na to stanowisko przez PKW średnio co dziesiąty to osoba powiązana z Prokuratorem Generalnym. Wśród komisarzy są prezesi i wiceprezesi sądów awansowani przez ministra, sędzia delegowana do resortu sprawiedliwości czy też osoby, które zgłaszały kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

- Ich powiązania z ministrem sprawiedliwości są oczywiste. I to jest dowód, że tworzy nam się nowa oligarchia sędziów, która pod względem finansowym jest dowartościowywana przez resort sprawiedliwości - komentuje Krystian Markiewicz ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Oficjalnie komisarzy wybrała PKW. Ale - zgodnie z nowym prawem wyborczym - kandydatury przedstawił komisji szef resortu spraw wewnętrznych i administracji. Wiadomo, że chętnych było ponad 700. Spośród nich minister wybrał 144 kandydatów. Ostatecznej selekcji dokonała PKW.

- To pokazuje, jak (rządzący - red.) traktują państwo, proces wyborczy. Nieważne będą wybory, ważne, kto będzie liczył - ocenia Michał Szczerba (PO).

Nowi komisarze, nowe uprawnienia

"Fakty" próbowały ustalić, dlaczego wybrano właśnie te osoby. PKW nie odpowiedziała. Resort spraw wewnętrznych przesłał "Faktom" jedynie kryteria, które musieli spełnić kandydaci. To między innymi wyższe wykształcenie prawnicze, rękojmia należytego pełnienia funkcji i w końcu brak zaangażowania w działalność partii politycznych.

- To środowiska zgłaszają swoich kandydatów, PO również mogła z takiej możliwości skorzystać, tak jak inne partie opozycyjne - mówi Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS).

- Nie mamy swoich ludzi jako komisarzy wyborczych, ponieważ uważamy, że pewne instytucje nie powinny być upolitycznione - odpowiada Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna).

Komisarze wyborczy są powoływani na pięć lat. To oni mają organizować obwodowe komisje wyborcze czy też zarządzać drukiem kart do głosowania. Od przyszłego roku mają dostać jeszcze większe uprawnienia. Będą dzielić gminy na okręgi wyborcze i obwody do głosowania.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sto operacji ortopedycznych w ciągu pięciu lat - z perspektywy przeciętnego szpitala w Polsce to żaden wyczyn, ale w Rwandzie i w Zambii to aż sto zabiegów, ratujących kończyny i przywracających sprawność. Dla miejscowych pacjentów to często jedyna szansa na pomoc. Stoją za tym lekarze z Polski.

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Źródło:
Fakty TVN

Pary jednopłciowe mają nadzieje na zmianę, bo jest w tym kierunku ważny krok. Mimo, że wciąż nie ma politycznej zgody na równość małżeńską, to minister sprawiedliwości daje zielone światło dla uznawania w Polsce zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samem płci.

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Około setka uczennic i uczniów w sobotę przyszła do jednej z białostockich szkół, by porozmawiać z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Wśród tematów jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczennic i uczniów. Pomysł uczniowskiego okrągłego stołu padł podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem ze strony jednego ucznia.

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

10 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Liczba uchodźców rośnie: rok temu szacowano ją na 110 milionów osób, w tym roku szacuje się ją nawet na 120 milionów. Głównymi przyczynami są kryzys w Strefie Gazy oraz kolejne ucieczki w związku z przesuwającym się frontem w Ukrainie. Według prognoz Banku Światowego, do 2050 roku liczba uchodźców może wzrosnąć do 216 milionów osób. 

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS