Jak ma się ubierać sędzia? Godnie, wygodnie i bez żadnych koszulek z napisem "konstytucja". Specjalną uchwałę o strojach przyjęła nowa KRS. Jak napisano oficjalnie - sędzia ma być apolityczny, a napis "konstytucja" jest utożsamiana z określoną opcją polityczną.
KRS przyjęła uchwałę, w której stwierdziła, że "zachowaniem mogącym podważyć zaufanie do niezawisłości i bezstronności sędziego jest publiczne używanie infografik, symboli, które w sposób jednoznaczny są lub mogą być identyfikowane z partiami politycznymi, a także z ruchami społecznymi".
Członek nowej KRS Jarosław Dudzicz w swoim internetowym wpisie uściślił, że nie chodzi o słowo "konstytucja" samo w sobie, ale o "określony znak graficzny z takim napisem".
W odpowiedzi na uchwałę sędziowie przygotowali kartki świąteczne i bombki, na których widnieje niemile widziany przez KRS napis.
- Myślę, że będziemy je wysyłać z jakaś ładną dedykacją. Może właśnie do KRS-u. Wydaje się, że jesteśmy mimo wszystko wolnymi ludźmi w wolnym kraju - mówi Dariusz Mazur z sędziowskiego stowarzyszenia "Themis".
A skoro to wolny kraj, to poza salą posiedzeń można się ubierać ta, jak się chce - mówią sędziowie. Uchwała KRS będzie więc bojkotowana.
Sędzia Igor Tuleya określa ją mianem "gaciowej" i zastanawia się, czy następnym krokiem KRS nie będzie kontrola sędziowskich jadłospisów i długości zarostu. - Może rzucą garść przepisów na potrawy z buraka - ironizuje Tuleya.
"To jest jakaś groteska"
- To jest jakaś groteska - komentuje sytuację Krystian Markiewicz, prezes stowarzyszenia "Iustitia". I nie jest w tym osamotniony, bo pojawiają się głosy, że cała sytuacja to odwracanie kota ogonem. I że to nie konstytucja jest upolityczniona, ale nowa KRS.
- Oni chcą mówić innym sędziom, w jaki sposób maja się zachowywać? - pyta ze zdziwieniem Bartłomiej Przymusiński, rzecznik "Iustitii".
Inaczej całą sprawę widzi wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
- Czy pan sobie wyobraża, żeby osoba, która nosi taką koszulkę jak Tuleya, byłaby w stanie uczciwie osądzić na przykład Patryka Jakiego? - pytał dziennikarzy.
W ostatnim procesie, w którym spotkali się Lech Wałęsa i Jarosław Kaczyński, to były prezydent występował w rzeczonej koszulce, a prowadząca rozprawę sędzia też była w takiej samej widziana. Mimo to, proces został wygrany przez Jarosława Kaczyńskiego.
Wyraz słabości KRS
Cały czas też nie padła odpowiedź na pytanie czy za noszenie zakazanej koszulki będą wyciągane konsekwencje dyscyplinarne.
Prof. Ewa Łętowska, była sędzia Trybunału Konstytucyjnego, zaznacza, że konstytucja nie jest symbolem żadnej z partii politycznych, a inni dodają, że takim symbolem są za to wyrazy "prawo" i "sprawiedliwość."
- To jest nazwa własna organizacji politycznej. Prawo i Sprawiedliwość. Tak sobie przyjęli - tłumaczy Ryszard Kalisz, były polityk lewicy, adwokat.
Co bardziej kojarzy się politycznie? Prawo, sprawiedliwość czy konstytucja?
- Każdej osobie, której zależy na przestrzeganiu konstytucji, koszulka "Konstytucja" kojarzy się z konstytucją - uważa Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.
- Jest (uchwała KRS - przyp. red.) wyrazem słabości tej organizacji, ponieważ już naprawdę nie maja co do roboty, tylko podejmować tego rodzaju uchwały - podsumowuje całą sytuację Ewa Łętowska.
Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN