Konflikt w RPP przybiera na sile

Z jednej strony zarzuty o utrudnianie pracy i złą komunikację, z drugiej zarzuty o kłamstwo i straszenie prokuraturą - tak wygląda konflikt w Radzie Polityki Pieniężnej, który coraz bardziej przypomina otwartą wojnę prezesa NBP Adama Glapińskiego z nowymi członkami Rady powołanymi przez Senat. W tle jest rekordowa, wciąż rosnąca inflacja i decyzje mające wpływ na portfele milionów Polaków.

Rosną koszty prowadzenia biznesów. "Nie ma rzeczy, która by nie zdrożała"

Rosnące ceny prądu, ogrzewania i braki w dostawie węgla uderzają w małe i średnie biznesy. Przedsiębiorstwa ograniczają produkcję, skracają godziny pracy, zwalniają personel albo zastanawiają się, czy nie zamknąć działalności. Wszystko z powodu poszukiwania oszczędności. Są miejsca, gdzie rachunki za energię wzrosły 300 procent.

Sędzia Piotr Gąciarek chce wrócić do pracy. "Stoi za mną prawo"

Sędzia Piotr Gąciarek, zgodnie z decyzją sądu,ma wrócić do pracy. W środę rano stawił się w warszawskim sądzie okręgowym, gdzie złożył pismo o przywrócenie go do orzekania. Sędzia został wcześniej zawieszony przez kwestionowaną i zlikwidowaną już Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Teraz sam stawia pytanie - czy prezes sądu będzie respektował prawo?

Samorządowcy w sprawie dystrybucji węgla: możemy pomóc

Samorządowcy po namyśle mówią, że w sprawię węgla mogą pomóc. Pytań i znaków zapytania ciągle w tej sprawie jest jednak dużo. Samorządowcy tłumaczą, że nie maja ani doświadczenia w handlu węglem, ani infrastruktury. Czasu na składanie uwag jest coraz mniej.

Komisja wspólna rządu i samorządu pozytywnie zaopiniowała projekt w sprawie maksymalnych cen prąd

Coraz bliżej jest porozumienia w sprawie maksymalnych cen prądu. Wspólna komisja z udziałem rządu i samorządowców zaopiniowała pozytywnie projekt ustawy wprowadzającej regulowane taryfy. Strona samorządowa ma jednak parę zastrzeżeń i zwraca uwagę na wysokie marże dostawców energii. Obie strony mówią jednak o konstruktywnej rozmowie. Wiedzą też, że czasu na spotkania jest co raz mniej.

Z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi odeszli anestezjolodzy. Rodzice są zdesperowani

Rodzice dzieci czekających na operację w Klinice Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi alarmują, że operacje są od kilku miesięcy tylko przekładane. Wszystko z powodu braków anestezjologów, którzy złożyli rezygnacje. W poniedziałek szpital poinformował, że rozstrzygnięto konkurs i jedenastoosobowy zespół anestezjologów już znieczula pacjentów do zabiegów i opiekuje się nimi po operacjach.

Pedofilia w Kościele. Co wiedział Jan Paweł II?

W Kościele katolickim przez lata próbowano ukrywać prawdę o przypadkach pedofilii w imię dobrego wizerunku Kościoła. Dzisiaj padają pytania już nawet nie o to, co wiedział Watykan, ale o to, co wiedział polski papież. Do Jana Pawła II docierały informacje o molestowaniach.

Ceny paliw mogą wzrosnąć tak, że ostatecznie spadną. Eksperci wyjaśniają

Na stacjach paliwowych od dawna jest drogo, ale będzie drożej. Musimy przygotować się na rekordowe podwyżki. W najbliższych dniach benzyna dziewięćdziesiątka piątka średnio może już kosztować powyżej siedmiu złotych za litr, a olej napędowy - ośmiu złotych. To przez decyzję OPEC+ o zmniejszeniu wydobycia ropy. Jeśli jednak dojdzie przez to do spowolnienia gospodarczego, to potem ceny spadną.

Przedsiębiorcy obawiają się rosnących cen energii

Rachunki przedsiębiorców za prąd rosną nawet kilkukrotnie. Zakłady mięsne, restauracje i pensjonaty próbują sobie radzić, ale boją się, że będą musiały podnosić ceny i zwalniać pracowników. Rząd obiecuje pomoc i zamrożenie stawek za energię. Przedsiębiorcy wciąż czekają na konkrety.

Ciąg dalszy zapowiedzi rządu w sprawie węgla. Konkretów wciąż brak

Ustawa będzie, pomoc będzie, pracujemy nad szczegółami - tak rząd informuje o swoich pracach nad dostarczeniem Polakom węgla, z czym, jak zapewniał obóz PiS przez pół roku, miało nie być problemu. Problemy jednak są, a rozwiązania - jak słyszymy - dopiero są opracowywane. Teraz rząd mówi, że da sobie radę, jeśli dostarczeniem węgla zajmą się samorządy.

Prezydent Elbląga przedstawił ekspertyzę w sprawie pogłębienia toru wodnego

Miała być rewolucja, a jest spór o to, kto pogłębi ostatni odcinek toru wodnego przed portem morskim w Elblągu. PiS chce, żeby to zrobił samorząd, ale prezydent Elbląga przedstawia ekspertyzy prawne i twierdzi, że to zadanie Skarbu Państwa. Bez tego odcinka nowa droga wodna wraz z Kanałem Żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną nie będzie funkcjonalna.

Dystrybucja węgla przez samorządy. Pomysł Sasina wciąż budzi kontrowersje

Pomysł wicepremiera Jacka Sasina wciąż wywołuje wiele pytań. Samorządy zastanawiają się, jak miałyby dystrybuować węgiel. Na razie nie mają prawa, by surowcem handlować. W piątek przedstawiciele władz lokalnych protestowali przeciwko rzucaniu na nich odpowiedzialności. Tymczasem doradca prezydenta Andrzeja Dudy Andrzej Zybertowicz winę za cenę węgla zrzuca na opozycję.

Nauczyciele protestują w Warszawie. Powstało miasteczko

Nauczyciele mają głos i to głos sprzeciwu wobec sytuacji oświaty. Przez tydzień w Warszawie będzie działało miasteczko nauczycielskie organizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, Forum Związków Zawodowych, organizacje rodzicielskie i pozarządowe.

Andrzej Poczobut został uznany przez reżim Łukaszenki za terrorystę

Już półtora roku - tyle członek Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi i dziennikarz "Gazety Wyborczej" Andrzej Poczobut przebywa w białoruskim więzieniu. Teraz - jak poinformowało białoruskie Centrum Praw Człowieka "Wiosna" - Poczobut został wpisany na "listę terrorystów" prowadzoną przez białoruskie KGB.

Film "Apokawixa" już w kinach

W Warszawie odbyła się uroczysta premiera "Apokawixy" w reżyserii Xawerego Żuławskiego. Film to łącząca elementy slashera i komedii opowieść o maturzystach żyjących w dobie COVID-19, którzy tuż po egzaminie maturalnym postanawiają zorganizować imprezę, którą zapamiętają na długie lata. Producentem obrazu jest TVN Warner Bros. Discovery.