Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN
Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać
Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać
Marek Nowicki/Fakty TVN
Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikaćMarek Nowicki/Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Na działkach i w ogrodach praca wre. Schylona sylwetka, a do tego kręcące się intensywnie nadgarstki, łokcie i bark mogą spowodować, że przyjemny wypoczynek zakończy się kontuzją.

- Większość z tych kontuzji na działce wynika z tego, że my całą zimę sobie siedzimy przed telewizorem i nagle w majówkę, gdy jest pięć ciepłych dni, idziemy na działkę i tam na przykład 10 godzin kopiemy, następnego dnia 10 godzin przycinamy kwiatki i trzeciego dnia budzimy się z bólem. Po prostu zrobiliśmy za dużo w zbyt krótki czasie - tłumaczy Michał Kaczorowski, fizjoterapeuta.

Jak uniknąć kontuzji w majówkę?

O rady pytamy panią Jadwigę Wasiak, która w majówkę zaprosiła "Fakty" TVN do swojego królestwa. Pani Jadwiga podpowiada, jak bardzo ważna jest odpowiednia technika schylania oraz używanie podkładki pod kolana. Dzięki temu kolana mają ochronę nie tylko przed chłodem i wilgocią, ale też przed urazami. Pani Jadwiga nie dźwiga też bez potrzeby - żadnych ciężkich wiaderek z wodą czy konewek. Żadnego długiego i żmudnego pracowania motyczką czy łopatą.

Co jeszcze grozi działkowcom? - Bardzo często pojawiają się kontuzje w obrębie barków, naszych pleców, zwykle na dole w odcinku lędźwiowym, ale też bardzo często zdarzają się w okolicy łokcia - mówi Kaczorowski.

Chodzi o tak zwany syndrom łokcia tenisisty wywołany serią mikrourazów. Wcale, pomimo nazwy, syndrom nie jest typowy tylko dla sportowców, ale także spotykany wśród działkowców wykonujących powtarzające się ruchy - następuje wtedy przeciążenie przyczepów ścięgien do kości. Pani Jadwiga ma też na to sposób. - Ja mam graczkę i ja obydwoma rękoma sobie radzę - mówi pani Jadwiga.

Jak grillować, żeby uniknąć zagrożeń dla zdrowia? Porady lekarzy i dietetyków
Jak grillować, żeby uniknąć zagrożeń dla zdrowia? Porady lekarzy i dietetykówMarek Nowicki/Fakty TVN

ZOBACZ TEŻ: Jak grillować, żeby uniknąć zagrożeń dla zdrowia? Porady lekarzy i dietetyków Tym, którzy przeciążyli stawy i mięśnie Michał Kaczorowski fizjoterapeuta proponuje kilka prostych ćwiczeń. - Skręty nadgarstka - mówi Kaczorowski. - Zarówno na łokieć tenisisty, jak i golfisty, będzie to bardzo dobre ćwiczenie - podkreśla. Wystarczy do tego trzymać w dłoni butelkę. Oprócz skrętów nadgarstka - zgięcia i prostowanie nadgarstka - radzi fizjoterapeuta.

Najlepiej jednak unikać przeciążeń, a jeżeli to już niemożliwe, to dobrze jest się nimi po prostu podzielić. I robić wszystko bez zbędnego pośpiechu. - Jeżeli są prace cięższe, to się sąsiada wezwie, pomoże, pogadamy, posiedzimy i coś tam wymyśli się zawsze - podsumowuje pan Roman Duszak.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy wreszcie finał sporu, o którym już wiele razy mówiliśmy w "Faktach" TVN. Chodzi o lekarzy, którzy przepisywali mleko na receptę ciężko chorym dzieciom. Narodowy Fundusz Zdrowia upierał się, że przepisywano je bezzasadnie i oczekiwał zwrotu siedmiu milionów złotych z tytułu nienależnej refundacji. Najpierw sąd stanął po stronie lekarzy, a teraz minister zdrowia jest gotowa na ugodę.

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

Źródło:
Fakty TVN

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jako PSL złożyliśmy swój projekt, który mówi o tym, żeby wrócić do zapisów sprzed haniebnego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. To byłby pierwszy krok - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), komentując odrzucenie ustawy dekryminalizującej pomocnictwo w aborcji. Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wskazywała, że "w umowie koalicyjnej nie ma słowa na A, ale jest mowa o prawach kobiet i o prawie kobiet do decydowania o sobie".

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Źródło:
TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS