Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN
Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać
Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać
Marek Nowicki/Fakty TVN
Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikaćMarek Nowicki/Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Na działkach i w ogrodach praca wre. Schylona sylwetka, a do tego kręcące się intensywnie nadgarstki, łokcie i bark mogą spowodować, że przyjemny wypoczynek zakończy się kontuzją.

- Większość z tych kontuzji na działce wynika z tego, że my całą zimę sobie siedzimy przed telewizorem i nagle w majówkę, gdy jest pięć ciepłych dni, idziemy na działkę i tam na przykład 10 godzin kopiemy, następnego dnia 10 godzin przycinamy kwiatki i trzeciego dnia budzimy się z bólem. Po prostu zrobiliśmy za dużo w zbyt krótki czasie - tłumaczy Michał Kaczorowski, fizjoterapeuta.

Jak uniknąć kontuzji w majówkę?

O rady pytamy panią Jadwigę Wasiak, która w majówkę zaprosiła "Fakty" TVN do swojego królestwa. Pani Jadwiga podpowiada, jak bardzo ważna jest odpowiednia technika schylania oraz używanie podkładki pod kolana. Dzięki temu kolana mają ochronę nie tylko przed chłodem i wilgocią, ale też przed urazami. Pani Jadwiga nie dźwiga też bez potrzeby - żadnych ciężkich wiaderek z wodą czy konewek. Żadnego długiego i żmudnego pracowania motyczką czy łopatą.

Co jeszcze grozi działkowcom? - Bardzo często pojawiają się kontuzje w obrębie barków, naszych pleców, zwykle na dole w odcinku lędźwiowym, ale też bardzo często zdarzają się w okolicy łokcia - mówi Kaczorowski.

Chodzi o tak zwany syndrom łokcia tenisisty wywołany serią mikrourazów. Wcale, pomimo nazwy, syndrom nie jest typowy tylko dla sportowców, ale także spotykany wśród działkowców wykonujących powtarzające się ruchy - następuje wtedy przeciążenie przyczepów ścięgien do kości. Pani Jadwiga ma też na to sposób. - Ja mam graczkę i ja obydwoma rękoma sobie radzę - mówi pani Jadwiga.

Jak grillować, żeby uniknąć zagrożeń dla zdrowia? Porady lekarzy i dietetyków
Jak grillować, żeby uniknąć zagrożeń dla zdrowia? Porady lekarzy i dietetykówMarek Nowicki/Fakty TVN

ZOBACZ TEŻ: Jak grillować, żeby uniknąć zagrożeń dla zdrowia? Porady lekarzy i dietetyków Tym, którzy przeciążyli stawy i mięśnie Michał Kaczorowski fizjoterapeuta proponuje kilka prostych ćwiczeń. - Skręty nadgarstka - mówi Kaczorowski. - Zarówno na łokieć tenisisty, jak i golfisty, będzie to bardzo dobre ćwiczenie - podkreśla. Wystarczy do tego trzymać w dłoni butelkę. Oprócz skrętów nadgarstka - zgięcia i prostowanie nadgarstka - radzi fizjoterapeuta.

Najlepiej jednak unikać przeciążeń, a jeżeli to już niemożliwe, to dobrze jest się nimi po prostu podzielić. I robić wszystko bez zbędnego pośpiechu. - Jeżeli są prace cięższe, to się sąsiada wezwie, pomoże, pogadamy, posiedzimy i coś tam wymyśli się zawsze - podsumowuje pan Roman Duszak.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

- Wydawało się, że gdzieś są granice, których nie można przekroczyć, a okazuje się, że nie, że kandydat PiS-u może te granice przekroczyć - oceniła wydarzenia na Jasnej Górze posłanka Monika Rosa (KO). - Złe jest to, że w tę pielgrzymkę tak mocno zaangażowali się ojcowie paulini - komentował Piotr Zgorzelski (PSL). Tematem rozmowy w "Faktach po Faktach" była również sprawa ekshumacji polskich ofiar na Wołyniu.

"Wydawało się, że gdzieś są granice, których nie można przekroczyć"

"Wydawało się, że gdzieś są granice, których nie można przekroczyć"

Źródło:
TVN24

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Klapsy zamiast braw - mówi premier Słowacji, komentując incydent w słowackim pałacu prezydenckim. Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki. Wytłumaczył się potem w mediach, że jest przeciwny antyukraińskiej i antyunijnej polityce słowackich liderów politycznych. Prezydent się nie obraził, co innego premier. Robert Fico, który stawia na zbliżenie z Rosją, skomentował, że student powinien za brak szacunku dostać nauczkę.

Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki 

Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Księżna Kate w ostatnich miesiącach mierzyła się z nowotworem. Część z tego trudnego czasu rozgrywała się w londyńskim szpitalu, gdzie poddawana była chemioterapii i walczyła o zdrowie. Teraz wróciła tam z kamerami, żeby podziękować bohaterom jej historii, czyli lekarzom i służbom medycznym. Czy wróciła zdrowa? "To ulga wiedzieć, że się jest w remisji" - napisała księżna.

Księżna Kate o swojej chorobie: to ulga, że ​​teraz jestem w remisji

Księżna Kate o swojej chorobie: to ulga, że ​​teraz jestem w remisji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS