Opozycja chce nowelizacji ustawy o ochronie danych niejawnych

Człowiek odpowiedzialny za jedną z najważniejszych transakcji w Polsce nie ma poświadczenia bezpieczeństwa, a to oznacza, że Daniel Obajtek nie ma dostępu do informacji niejawnych. Opozycja uważa, że to niedopuszczana sytuacja i proponuje nowelizację ustawy o ochronie informacji niejawnych tak, żeby objęła między innymi prezesów spółek Skarbu Państwa.

Co dalej z komendantem głównym policji? Rządzący czekają na wyniki śledztwa

Przyszłość komendanta głównego policji będzie zależała od wyników toczącego się śledztwa - mówi rzecznik PiS Rafał Bochenek. Według szefa BBN-u podobnego zdania jest prezydent. Chodzi sprawę wybuchu w gabinecie generała. Generał Jarosław Szymczyk w mediach mówił, że wystrzelił granatnik, który był prezentem od Ukraińców i - zgodnie z ich zapewnieniami - miał być pusty. Na razie po ukraińskiej stronie zawieszony został generał Dmytro Bondar, który granatnik podarował.

Fuzja Orlenu i Lotosu. Opozycja zawiadamia CBA, chodzi nie tylko o umowę z Saudi Aramco

Koalicja Obywatelska składa zawiadomienie do CBA w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem. Zdaniem posłów wokół sprzedaży Lotosu pojawia się coraz więcej wątpliwości i żadne nie zostały wyjaśnione. Posłowie uważają również, że fuzja Orlenu z Lotosem jest skrajnie sprzeczna z polskim interesem narodowym. Rzecznik PiS Rafał Bochenek, odnosząc się do tych zarzutów, stwierdził, że cała transakcja była przeprowadzona pod nadzorem KE, UOKiK-u, a wszystkie międzynarodowe agencje ratingowe badające takie transakcje oceniły ją bardzo pozytywnie.

Ustawy sądowe wciąż w grze? Morawiecki chce rozmawiać z Ziobrą

Premier zapowiada, że jeszcze w tym tygodniu zaprosi ministra sprawiedliwości do dyskusji w sprawie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Mateusz Morawiecki zapewnia, że kompromis wypracowany w tej sprawie z Komisją Europejską nie przekroczył żadnych "czerwonych linii". Mateusz Morawiecki dodał, że wymiar sprawiedliwości "jest kulą u nogi" polskiej gospodarki i całego systemu społecznego.

Wybuch paczki w Siecieborzycach. Trwa intensywne śledztwo

31-letnia kobieta i jej dzieci walczą o życie i zdrowie na oddziale intensywnej terapii po tym, jak w rękach kobiety wybuchła paczka, którą ktoś zostawił na progu jej domu w Siecieborzycach w Lubuskiem. Kobieta ma amputowaną dłoń, może też stracić wzrok. Z ciał 7-latki i 2-latka lekarze musieli usunąć odłamki. Cała trójka jest w stanie śpiączki farmakologicznej. Prokuratura wszczęła postępowanie dotyczące usiłowania zabójstwa wielu osób. Grozi za to nawet dożywocie.

Wybuch w KGP. Swoje śledztwo wszczęli Ukraińcy

Generał Dmytro Bodnar, który przekazał prezent w postaci granatnika komendantowi głównemu policji, został zawieszony. Taką informacje przekazały ukraińskie służby. W tej sprawie wszczęto również postępowanie karne na Ukrainie. W Polsce też prowadzone jest śledztwo, ale Jarosław Szymczyk ma w nim status pokrzywdzonego. Dziś jest przesłuchiwany. Zarówno opozycja, jak i cytowani przez media byli policjanci, uważają, że komendant do czasu wyjaśnienia sprawy powinien być zawieszony w obowiązkach.

Zaspy na drogach. Najgorsza sytuacja jest na Opolszczyźnie

Trudne warunki na drogach panują w południowej części kraju. Najgorzej jest na Opolszczyźnie. Tam sypie śnieg, a oczyszczanie dróg utrudnia bardzo silny wiatr. Kierowcy stoją w wielokilometrowych korkach. Niektóre samochody utknęły w zaspach. Lokalne władze utworzyły w wielu miejscach centra kryzysowe, gdzie osoby, które od wielu godzin stoją na drogach, mogą się ogrzać.

Ślizgawka na ulicach polskich miast. Jest naprawdę niebezpiecznie

Oblodzone chodniki i jezdnie dają się we znaki mieszkańcom wielu polskich miast. Marznące opady przynoszą ze sobą "szklankę" na jezdniach i chodnikach. W wielu miejscach sytuacja jest fatalna. Są kłopoty z transportem, a niebezpieczne oblodzenie doprowadziło do wielu urazów. W Warszawie po upadku zmarł 38-letni mężczyzna.

Rząd podzielony w sprawie ustaw sądowych. Opozycja deklaruje gotowość do współpracy

Jarosław Kaczyński ocenia, że skutki nowej ustawy sądowej mogłyby być w Polsce skrajnie destrukcyjne. Chodzi o możliwość podważania nominacji sędziowskich. Prezes PiS-u po nagłym wycofaniu projektu mówi, że wymaga on dalszych konsultacji. Opozycja z kolei zachęca premiera do współpracy, bo wynegocjowane przez rząd przepisy mogą odblokować unijne miliardy dla Polski.

Wolontariuszka roku jednak odbierze nagrodę. Wcześniej obawiała się utraty świadczenia pielęgnacyjnego

Anna Nowak, która otrzymała tytuł wolontariuszki roku, jednak odbierze nagrodę w wysokości czterech tysięcy złotych związaną z tym wyróżnieniem. Wcześniej kobieta nie chciała odebrać nagrody z obawy o to, że straci przez to świadczenie pielęgnacyjne. Wszystko przez obowiązujące w Polsce przepisy, które mówią, że osoby pobierające świadczenie wynoszące nieco ponad dwa tysiące nie mogą osiągać przychodów z innych źródeł.

Nowe przepisy miały odblokować unijne środki, ale w rządzie wciąż nie ma zgody

Polska wciąż czeka na unijne środki na KPO. Ich odblokowanie miała zapewnić nowelizacja ustaw sądowych, ale w rządzie na razie nie ma zgody co do przepisów. Protestuje minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który przypomina, że premier gwarantował pieniądze z UE i brak szantażu ze strony unijnych przedstawicieli. O projekcie krytycznie wypowiada się też Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny.

Zbigniew Ziobro chciałby znać treść umowy z Saudi Aramco

Ciąg dalszy pytań i kontrowersji wokół sprzedaży Lotosu. Opozycja składa doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w tej sprawie. Chodzi o umowę, która ma być niekorzystna dla Polski i stawiać bezpieczeństwo energetyczne pod znakiem zapytania. Jak ustalili dziennikarze "Czarno na białym", Polska po fuzji Orlenu z Lotosem może stracić kontrolę nad gdańską rafinerią. Sprawą ma zająć się Najwyższa Izba Kontroli, a minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówi, że jest zwolennikiem transparentności i warto poznać tę umowę.

Czym jest zrównoważona gospodarka leśna? Eksperci wyjaśniają

Aż 93 procent Polaków uważa, że ochrona naszych lasów jest ważna - wynika z danych WWF. Jednak ponad połowa nie wie, co oznacza zrównoważona gospodarka leśna. Dlatego eksperci wyjaśniają, że polega ona na dbaniu o leśne zasoby, zachowaniu różnorodności biologicznej, ale też na zaspokojeniu potrzeb społeczeństwa, bo regularne spacery po lesie obniżają poziom stresu i pomagają w walce z depresją.

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy za prąd na 2023 rok

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii pięciu tzw. sprzedawcom z urzędu i pięciu największym spółkom dystrybucyjnym. URE podkreślił, że dla odbiorcy od stycznia 2023 roku - do określonego w przepisach rocznego limitu zużycia energii elektrycznej - będą obowiązywały ceny i stawki zgodne z taryfami stosowanymi w dniu 1 stycznia 2022 roku.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego krytycznie o projekcie PiS. Mówi o trzech istotnych zagrożeniach

Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny krytykują projekt zmian w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Oba sądy wskazują, że przepisy mają wiele wad, a wprowadzanie go w życie doprowadziłoby do chaosu w sądownictwie. Projekt, według autorów, ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" w sprawie odblokowania unijnych środków.

Wątpliwości wokół fuzji Orlenu i Lotosu. Senatorowie chcą, by sprawą zajęła się prokuratura i NIK

Orlen może nie mieć wpływu na to, komu Saudyjczycy sprzedadzą swoje udziały w Rafinerii Gdańskiej - to jedna z wątpliwości dotyczących umowy z Saudi Aramco. W piątek sprawą zajmowały się połączone senackie komisje, które chcą, by kontrowersyjną fuzję zbadały Najwyższa Izba Kontroli oraz prokuratura. Reporterzy programu "Czarno na białym" TVN24 dotarli do projektu umowy, z którego wynika, że Polska może utracić kontrolę nad Rafinerią, choć Saudom sprzedano tylko 30 procent. Nie wiadomo, czy zapisy projektu znalazły się w finalnej umowie, ale sam Orlen w wydanym oświadczeniu temu nie zaprzecza.

Minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiada "lex Czarnek 3.0"

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że jest bardzo zaskoczony zawetowaniem przez prezydenta ustawy zwanej "lex Czarnek 2.0", i od razu zapowiedział, że przedstawi nowy projekt, w którym nie zmieni nic. W czwartek prezydent Andrzej Duda zdecydował, że ustawy nie podpisze. Dodał, że na jego decyzji zaważyły liczne protesty obywateli i środowiska oświatowego.

Zima tworzy trudne warunki drogowe dla kierowców

Atak zimy na Polskę nie ustaje. W całym kraju sypie śnieg, który bardzo utrudnia sytuację na drogach. Stąd apel do kierowców o bardzo ostrożną jazdę. W Tatrach natomiast ratownicy ostrzegają przed osuwającym się śniegiem. Obowiązuje tam trzeci stopień zagrożenia lawinowego.