Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Oparty na faktach film "Wstrząs" z Willem Smithem w roli głównej opowiada o lekarzu patologu, który odkrywa, że z powodu częstych urazów mózgu niektórzy zawodnicy futbolu amerykańskiego przedwcześnie zmarli. Do uszkodzenia mózgu może jednak dojść także podczas uprawiania innych, mniej kontaktowych dyscyplin.

- Miałam wstrząśnienie mózgu w czasie mistrzostw świata w 2021 i kolejne tydzień później. Przez kilka dni leżałam w szpitalu w zaciemnionym pokoju. Miałam trudności, żeby wstać z łóżka. Ale chcesz jak najszybciej stamtąd wyjść i wrócić na trasę. Teraz wiem, że nie wolno się z tym spieszyć - przyznaje Hattie Harden, kolarka górska i reprezentantka Anglii.

- Nie wyobrażam sobie uprawiania innego sportu. Wiem, że gdy patrzysz na to z zewnątrz, to kolarstwo górskie wygląda jak kompletne szaleństwo. Ale jest takie powiedzenie, że jeśli nie żyjesz na krawędzi, to nie żyjesz - dodaje Reece Wilson, były mistrz świata w kolarstwie górskim, reprezentant Szkocji.

Groźne mikrourazy

Dla nich kolarstwo górskie to całe życie ze wszystkimi, także zdrowotnymi, konsekwencjami. I wcale nie musi dojść do poważnego wypadku, nawet jeśli kolarz nie uderzył głową o kamień, to codzienne, wielogodzinne treningi na wyboistych, górskich szlakach też mogą prowadzić do mikrourazów mózgu.

W Szkocji grupa zawodowych kolarzy górskich testuje właśnie urządzenie, które monitoruje przeciążenia podczas jazdy. Niewielki czip jest przyczepiany do kasku. Mierzy i zlicza siły oddziałujące na głowę zawodnika. Gdy przeciążenie jest zbyt duże - uruchamia się system ostrzegawczy.

- Ludzie nie wiedzą, kiedy powinni przestać i czy mogą jechać dalej. Nie wiedzą, czy mieli wstrząśnienie czy nie. W mózgu nie ma receptorów bólu, ale informacje, które nasze urządzenie dostarcza, pomagają podjąć słuszną decyzję - mówi Euan Bowen, założyciel i projektant firmy HIT.

- Podobne badania prowadzą już w rugby. Wyzwaniem jest określenie dopuszczalnych przeciążeń. Nie mamy empirycznych dowodów na ten temat, więc naukowe określenie tych wartości, to jeden z naszych celów - mówi Angus Hunter, neurofizjolog z Uniwersytetu Nottingham Trent.

Ile razy piłkarz może odbić głową piłkę, by było to bezpieczne?

Ile razy piłkarz może odbić głową piłkę, by było to bezpieczne? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Zdaniem lekarzy ważne są indywidualne predyspozycje zawodnika - masa kości czy zdolność do regeneracji - a także czas ekspozycji, siła uderzeń i wcześniejsze urazy.

Wiadomo też, że w przypadku kobiet znaczenie ma faza cyklu menstruacyjnego. Zaobserwowano, że zwiększone wydzielanie hormonów potęguje ryzyko wystąpienia wstrząśnienia mózgu.

Dlatego w Walii zawodniczki rugby testują aplikację, która pomaga wykrywać niepokojące objawy, które są następnie zestawiane z fazą cyklu zawodniczki.

- Dzięki aplikacji wiem dokładnie w jakim etapie cyklu jestem. I czy mogę docisnąć na siłowni, czy mogę zrobić jeszcze kilka dodatkowych powtórzeń, czy też powinnam odpuścić. Fajnie przesuwać granicę swoich możliwości, ale trzeba też znać swoje ciało i go słuchać - mówi Natalia John, zawodniczka rugby.

- Coraz więcej kobiet zawodowo trenuje sport. Chcemy poznać specyfikę wyczynowego potencjału ich ciał. Chcemy osiągać jak najlepsze rezultaty, ale jednocześnie musimy zrozumieć wszystkie sygnały, które ciało wysyła - komentuje Jo Perkins, lekarka kobiecej reprezentacji Walii w rugby.

Otwarte złamanie nogi oznacza natychmiastowe wykluczenie z gry, ale chwilowe zawroty głowy często były bagatelizowane. Wstrząśnienia mózgu wreszcie przestają być w zawodowym sporcie tematem tabu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS