Kryzys energetyczny. Samorządowcy ostrzegają przed masowymi zwolnieniami

Samorządowcy alarmują - w przyszłym roku za prąd przyjdzie nam zapłacić nawet 10-krotnie więcej, a to może oznaczać konieczność zamknięcia domów kultury, ośrodków sportowych, czy likwidację dodatkowych zajęć w szkołach. W konsekwencji może to doprowadzić do masowych zwolnień. Rząd zapowiada, że prace nad pomocą dla samorządów trwają, ale nie wiadomo, kiedy się zakończą.

Katowice: 36-latka urodziła martwe dziecko. Zmarła kilka dni po porodzie

Pani Marta trafiła do szpitala w 20. tygodniu ciąży. Choć była pod stałą opieką, to - według jej męża - lekarze nie postawili na czas właściwej diagnozy. Kobieta i jej nienarodzony syn zmarli w szpitalu. Prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie. Dramatyczna historię opisali dziennikarze programu "Uwaga!" TVN.

ETPCz: sześciu sędziów nie powinno orzekać w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej SN

Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN, która została powołana w miejsce Izby Dyscyplinarnej, miała we wtorek zdecydować o sprawach sędziów Piotra Gąciarka i Marzanny Piekarskiej-Drążek. Sprawy jednak zostały odroczone. Likwidacja Izby Dyscyplinarnej była jednym z warunków postawionych przez Komisję Europejską, by odblokować pieniądze na KPO. Problem w tym, że w 11-osobowym składzie zasiada sześciu sędziów, którzy według decyzji Europejskiego Trybunału Praw człowieka nie powinni orzekać, bo zostali powołani na wniosek upolitycznionej KRS.

Wspólna konferencja byłych prezydentów i liderów opozycji. Padły słowa o współpracy

We wtorek odbyła się konferencja z okazji 25-lecia rozpoczęcia przez Polskę negocjacji akcesyjnych do NATO, zorganizowana z inicjatywy byłych prezydentów - Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego. Na spotkaniu przemawiali między innymi liderzy opozycji. Wszyscy podkreślali znaczenie i wagę jedności Sojuszu, zwłaszcza w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę. Padały też słowa o potrzebie zbudowania porozumienia przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi.

Nie żyje mały ryś. Policja szuka sprawcy

Policja szuka sprawcy, który zastrzelił w małego rysia w województwie zachodniopomorskim. Czteromiesięczny drapieżnik urodził się na wolności, był dzieckiem pochodzącej z programu reintrodukcji gatunku samicy o imieniu Cleo II. Na świat przyszły trzy kociaki. Przyrodnicy podejrzewają, że cały miot rysi nie żyje.

Wielki sukces balu charytatywnego Fundacji TVN. Zebrane środki zostaną przekazane na Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży

Bal Nocy Letniej wrócił po trzech latach. To jedno z największych i najbardziej prestiżowych wydarzeń charytatywnych w Polsce, organizowane przez Fundację TVN. Zebrane w sobotę pieniądze zostaną przeznaczone na budowę pierwszego w Polsce Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży. Podczas gali wylicytowano wyjątkowe przedmioty, między innymi rakietę Igi Świątek z ostatniego finału US Open.

Prezydent wyznaczył sędziów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN

Prezydent Andrzej Duda wyznaczył 11 sędziów do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Większość składu stanowią sędziowie wybrani przez neo-KRS, której działalność podważają europejskie trybunały. Dlatego znowu pojawiają się wątpliwości i pytania o środki na Krajowy Plan Odbudowy.

"Ławeczki patriotyczne" mają niebawem zniknąć

Ławki w konturach Polski zwane "patriotycznymi" już niedługo znikną ze scenerii miast. Każda kosztowała 100 tysięcy złotych, a jest ich w sumie 16. Ławki sfinansował należący do Skarbu Państwa Bank Gospodarstwa Krajowego. Miały promować polskie inwestycje, ale zaszkodził im deszcz.

Zakupy tańsze nawet o połowę. Otwarto pierwszy w Polsce sklep społeczny

W Tychach został otwarty pierwszy w Polsce sklep społeczny. Zakupy mogą w nim robić już nie tylko podopieczni ośrodków pomocy społecznej, ale też osoby powyżej 60. roku życia, a w sobotę wszyscy mieszkańcy. To pomysł Fundacji Wolne Miejsce, która od dwóch lat na Śląsku otwiera sklepy socjalne. Ideą sklepów socjalnych i społecznych jest sprzedaż produktów, których ceny nie przekraczają 50 procent ceny rynkowej. W dobie rosnącej inflacji, wyższych rachunków za prąd i ogrzewanie, to ogromna pomoc dla wielu rodzin.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną otwarty. W uroczystości uczestniczył prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda w sobotę oficjalnie otworzył kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Mówił o wielkiej inwestycji, zwycięstwie Polski i patriotów. Pierwszy etap inwestycji kosztował blisko dwa miliardy złotych, ale to jeszcze nie koniec - kanał zatrzymuje się kilometr przed portem. Według rządu, z chwilą uruchomienia kanału, Polska zerwie z dominacją Rosji w regionie.

Nawet 15 punktów karnych za wykroczenie. W życie wchodzi nowy taryfikator

Drogowy błąd na drodze będzie kosztował teraz kierowcę więcej. W życie wchodzi nowy taryfikator punktów karych, który jest bezlitosny dla recydywistów i surowy dla tych, którzy przekraczają prędkość, wyprzedzają na przejściu, czy korzystają z telefonu w czasie jazdy. Naprawienie błędu też będzie trudniejsze, bo zniesiono szkolenia, po odbyciu których liczba punktów ulegała zmniejszeniu.

Polacy szukają sposobów na oszczędności

Rosnąca inflacja, wyższe rachunki za prąd i gaz i coraz wyższe ceny węgla i innych surowców zmuszają do oszczędzania. Samorządy, przedsiębiorcy, ale też polskie rodziny zastanawiają się, gdzie i na czym można jeszcze zaoszczędzić. W Kołbaskowie w nocy nie palą się już latarnie, w Suwałkach zamknięto pływalnie.