Sędzia Piotr Gąciarek wrócił do pracy. Był zawieszony przez 14 miesięcy

Sędzia Piotr Gąciarek w czwartek wrócił do pracy w Sądzie Okręgowym, choć nie do wydziału karnego, a do wykonawczego. W środę sędzia został przywrócony do orzekania po tym, jak Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego uchyliła decyzję o jego zawieszeniu. Gąciarek zapewnia, że nie odstąpi od walki o praworządność, bo to neo-KRS - jak mówi - zatruwa polskie państwo i produkuje pseudosędziów.

Mnożą się pytania po incydencie w pobliżu Naftoportu. Premier: zleciłem bardzo gruntowny raport tej sprawy

Pojawia się coraz więcej pytań po tym, jak trzech nurków, którzy podawali się za Hiszpanów, z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu schodziło pod wodę w środku nocy w okolicy Naftoportu w Gdańsku. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że ochrona infrastruktury krytycznej jest wzmocniona, ale "zlecił bardzo gruntowny raport tej sprawy". Z kolei szef klubu PiS Ryszard Terlecki przyznaje, że "trochę się dziwi", gdy słyszy o takich sytuacjach, a opozycja nie dowierza i żąda wyjaśnień.

Tajemniczy nurkowie w pobliżu kluczowej infrastruktury

Gdzie były służby - pytają z niedowierzaniem eksperci i komentatorzy po niecodziennej interwencji ratowników w Zatoce Gdańskiej. Trzej - rzekomo - obywatele Hiszpanii w środku nocy, bez dokumentów, ale ze specjalistycznym sprzętem do nurkowania, byli na wyciągnięcie ręki od kluczowej infrastruktury krytycznej. Policja puściła ich wolno, bo mężczyźni powiedzieli, że tylko szukali bursztynów.

Zamieszanie z wykładem doktor Hanny Machińskiej

Doktor Hanna Machińska pojawiła się we wtorek po południu na Uniwersytecie Warszawskim. Wygłosiła trwający około 40 minut "wstęp do wykładu". Jego dalsza część ma się odbyć w późniejszym terminie. Zamieszanie wokół wydarzenia to skutek decyzji rektora, który odwołał je z "przyczyn technicznych". Potem jednak zmienił zdanie.

Będą ograniczenia przy zakupie mieszkań. Ministerstwo podało szczegóły

To ma być koniec hurtowego wykupowania mieszkań. Przynajmniej teoretycznie. Osoba mająca już pięć lokali, z których co najmniej jedno kupiła w ciągu roku, lub taka, która chce kupić więcej niż pięć, nie będzie mogła nabyć więcej niż jednego mieszkanie raz na rok. Ograniczeniami mają nie być objęte mieszkania uzyskane w wyniku dziedziczenia, darowizn, wyroku sądu czy egzekucji zobowiązania. Zgodnie z projektem, osoba, która ma już pięć mieszkań, zapłaci przy transakcji wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych. Podatek ma wynieść 6 procent.

Fundacja polityków PiS kupuje willę za pieniądze od ministerstwa

Za ponad pięć milionów złotych od ministra edukacji Przemysława Czarnka fundacja Polska Wielki Projekt kupuje willę na warszawskim Mokotowie. Kupuje od Polskiego Holdingu Nieruchomości, który jest pod nadzorem ministra Jacka Sasina. Fundację kontrolują politycy PiS, a do kwietnia jej prezeską była Anna Bielecka, u której odbywają się słynne niedzielne obiady z udziałem Jarosława Kaczyńskiego. Po pięciu latach willa będzie mogła być przeznaczona na cele komercyjne.

18-letni Eryk Goczał zachwycił podczas Rajdu Dakar

Jadący z hiszpańskim pilotem Oriolem Meną Eryk Goczał był objawieniem Dakaru. Dopiero w listopadzie uzyskał prawo jazdy i niespełna dwa miesiące później został najmłodszym w historii kierowcą startującym w tym jednym z najtrudniejszych rajdów na świecie. Wygrał w sumie cztery etapy.

Sprawa Łukasza S. wywołuje masę pytań. Czy nad bratem komendanta głównego policji jest parasol ochronny?

Są poważne zarzuty, ale nie ma aresztu. Stąd pojawia się pytanie - czy nad bratem komendanta głównego policji prokuratura Zbigniewa Ziobry rozłożyła parasol ochronny? "Gazeta Wyborcza" ze szczegółami opisuje sprawę Łukasza S. Zarzuty, jakie usłyszał pod koniec roku, są wagi ciężkiej. Między innymi udział w zorganizowanej grupie przestępczej czy pranie brudnych pieniędzy. W tle jest karuzela VAT-owska i wyłudzenie milionów złotych. Tym bardziej dziwi interwencja prokuratora regionalnego w Lublinie. Jest komentarz MSWiA i reakcja prokuratury.

Sepsa zabija miliony ludzi, głównie dzieci. Dlatego ważna jest szybka diagnostyka

Zabija więcej osób niż rak płuc czy zawał serca. Chociaż sepsa jest gigantycznym zagrożeniem dla zdrowia, polskie laboratoria właściwie nie są przygotowane do walki z nią. Nowoczesny sprzęt jest kluczowy, żeby szybko ustalić, jakiego leczenia wymaga pacjent. Od wykrycia pierwszych objawów sepsy do pełnych wyników diagnostyki musi minąć jak najmniej czasu. Właśnie to jest celem tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Ustawa o SN uchwalona przez Sejm, Komisja Europejska czeka na "ustawę wiatrakową"

Ustawa o Sądzie Najwyższym, która ma przekonać Komisję Europejską do odblokowania środków na KPO, przeszła przez Sejm. Wynik głosowania pokazał, że Zjednoczona Prawica zjednoczona nie jest - bo posłowie z Solidarnej Polski byli przeciw. Jedności zabrakło też w opozycji. Część głosowała przeciw, część wstrzymała się od głosu, niektórzy wyciągali karty do głosowania. Ustawie - wbrew wcześniejszym ustaleniom - sprzeciwili się wszyscy posłowie Polski 2050. Tymczasem Komisja Europejska wskazuje na inny "kamień milowy" - ułatwienie budowy wiatraków prądotwórczych.

16-letni Igor cierpiał na padaczkę lekooporną. Pomógł mu sprzęt od WOŚP

Od pięciu lat życie 16-letniego Igora dominowały napady padaczki, które miewał kilka razy dziennie. Od powrotu ze szczecińskiego szpitala, gdzie dwa miesiące temu został zoperowany, nie miał żadnego napadu. Wszystko dzięki specjalnemu sprzętowi zakupionemu przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Po raz pierwszy w Polsce elektrody zamontowano nie w czepku, a wszczepiono w mózg. Dzięki temu precyzyjnie zlokalizowano, a następnie zoperowano źródło padaczki. Dziś Igor może cieszyć się życiem. W czwartek spotkał się też z Jurkiem Owsiakiem.

Uczniowie pięciu województw rozpoczną ferie zimowe

Od poniedziałku ferie zimowe rozpoczynają uczniowie pięciu województw. Z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że w zorganizowanym wypoczynku będzie uczestniczyło ponad 167 tysięcy uczniów. Tylko, niestety, śniegu brak.

Nie milkną dyskusje wokół ustawy dotyczącej sądownictwa

Zmiany w polskim systemie sprawiedliwości muszą zostać wprowadzone - mówi szefowa Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen zastrzega jednak, że Komisja oceni prawo wówczas, jak wejdzie w życie. Zdaniem premiera w przyjętej ustawie nie należy niczego zmieniać i Senat powinien przyjąć ją jak najszybciej. Wtedy środki z KPO mogłyby trafić do nas w drugiej połowie roku. Opozycja uważa jednak, że ustawa w obecnym kształcie w wielu punktach łamie konstytucję.