Donald Tusk chce zbadania powiązań polityki energetycznej PiS-u z Rosją

Wraca temat afery podsłuchowej. Donald Tusk nazywa ją wielką aferą węglową i żąda komisji śledczej, by - niezależnie od prokuratury - wyjaśnić, na czym polega wpływ rosyjskich służb na energetyczną politykę PiS-u. Lider Platformy Obywatelskiej zwraca uwagę na znaczny wzrost importu rosyjskiego węgla po wygranej PiS w 2015 roku, czyli rok po ujawnieniu nagrań z restauracji Sowa i Przyjaciele.

Kolejne miliardy z UE dla Polski zagrożone. Bruksela czeka na propozycje z Warszawy

Unijne miliardy - nie tylko z KPO, także z polityki spójności - są zagrożone, a Polska bardzo ich potrzebuje. Finansowe konsekwencje przeforsowanej przez PiS pseudoreformy w sądownictwie mają konkretny wymiar. Czy rząd ma konkretny plan by to zmienić? Bruksela czeka na nowe propozycje z Warszawy. Warszawa czeka - jak mówi premier - na odrobinę dobrej woli Brukseli.

"Newsweek": Marek Falenta miał sprzedać nagrania rosyjskim służbom

Pojawił się nowy wątek afery podsłuchowej z rosyjskimi służbami w tle - a może nawet w roli głównej. Zanim nagrania z restauracji Sowa i Przyjaciele ujrzały światło dzienne i w 2014 roku doprowadziły do kryzysu w rządzie Donalda Tuska, ich autorzy mieli je sprzedać właśnie rosyjskim służbom. Takie zeznania w prokuraturze złożyć wspólnik Marka Falenty - Marcin W. Sprawę opisał "Newsweek".

Spotkania z prezesem PiS. Biletów nie ma, jest specjalna lista

Jarosław Kaczyński jeździ po Polsce, ale wejścia na spotkania są tylko dla wybranych. Chętnych jest dużo, ale wchodzą tylko ci, którzy dotarli podstawionymi autokarami. Prezes PiS mówi o rządzeniu przez 27 lat. Na drodze mogą - jego zdaniem - stać jednak siły antypolskie.

Kolejne unijne fundusze dla Polski zagrożone

Nic nie zapowiada, żeby do Polski trafiły pieniądze z KPO. Unia Europejska gotowa jest zamrozić też inne środki przeznaczone dla Polski. Chodzi między innymi o fundusz spójności. Rząd ciągle ma nadzieje, że tak nie będzie, ale oprócz nadziei trzeba wypełnić także pewne warunki - a z tym jest już zdecydowanie gorzej.

Kolejna tragedia w Tatrach. Ratownicy TOPR ostrzegają przed skrajnie trudnymi warunkami

Takiej serii wypadków w polskich Tatrach nie było od lat. W ciągu kilku dni zginęło aż sześć osób. TOPR-owcy mówią o skrajnej nieodpowiedzialności. W wyższych partiach gór leży już śnieg, a temperatura spada momentami poniżej zera. Niestety, zdarzają się osoby ubrane w getry i adidasy do fitnessu. Sprzęt i umiejętności są kluczowe, żeby górską wyprawę przeżyć - podkreślają ratownicy.

Elon Musk zmienił zdanie w sprawie Starlinków dla Ukrainy

Chiński MSZ wzywa swoich obywateli przebywających w Ukrainie do wyjazdu. Podobne kroki podjęły władze Kazachstanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Białorusi, Egiptu i Indii. Zdaniem ekspertów to reakcja na kolejną falę rosyjskich ataków na cele cywilne. Elon Musk zadeklarował, że SpaceX wciąż będzie pokrywać koszty operacyjne terminalów Starlink używanych przez ukraińskie wojsko, choć wcześniej chciał, żeby jednak zapłacił za to rząd USA.

Pozew Brejzy przeciwko Kaczyńskiemu ma być ponownie rozpatrzony. "Decyzja sądu apelacyjnego miażdży wcześniejsze rozstrzygnięcie"

Sąd Apelacyjny w Gdańsku zdecydował, że pozew senatora Platformy Obywatelskiej przeciwko prezesowi Prawa i Sprawiedliwości Jarosławowi Kaczyńskiemu ma być rozpatrzony raz jeszcze. W czerwcu bydgoski sąd temat chciał zamknąć. Krzysztof Brejza Jarosława Kaczyńskiego pozwał w styczniu tego roku po publikacji wywiadu, jakiego tygodnikowi "Sieci" udzielił prezes rządzącej partii. Jarosław Kaczyński powiedział, że Krzysztof Brejza pojawia się w kontekście rzekomych przestępstw popełnionych w Inowrocławiu.

PiS wraca do antyunijnej retoryki. Poseł Suski twierdzi, że Polacy są gorzej traktowani niż zbrodniarze rosyjscy

Na unijne miliardy nie ma co liczyć - daje do zrozumienia prezes PiS Jarosław Kaczyński. Z kolei Marek Suski znów uderza w Unię Europejską. "Sojusz komunistów z faszystami, Rosji z Niemcami, trwał i wydaje się, że trwa nadal" - twierdzi poseł PiS i dodaje, że Polacy w UE są "gorzej traktowani niż rosyjscy zbrodniarze''. Słowa polityka padają, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się krwawa wojna i kiedy w kraju szaleje inflacja, a Polacy nie mogą skorzystać z unijnych środków, które wynegocjował premier.

Dzień nauczyciela w cieniu protestu pedagogów

W dniu swojego święta nauczyciele protestują i wołają o pomoc. Jak mówią - są lekceważeni i chcą pilnych zmian. Zdaniem ZNP brakuje nawet 20 tysięcy nauczycieli. Minister Czarnek przekonuje, że tak dobrze w edukacji jeszcze nie było.

Rosną ceny paliw na stacjach benzynowych

Ceny paliw znów poszybowały w górę. Dziś za olej napędowy trzeba już zapłacić powyżej ośmiu złotych. Rośnie popyt w energetyce na olej napędowy i opałowy. Rafinerie nie mogą wyrobić się z produkcją. Do tego dochodzi słaby złoty i drogi dolar - a to już dla portfela wybuchowa mieszanka.

Jak obowiązkowa przerwa kontrolera lotów wpłynęła na otwarcie Baltic Pipe

Kontroler na przerwie, premier Danii w powietrzu, polscy prezydent i szef rządu uziemieni. Tak wyglądały kulisy otwarcia Baltic Pipe. VIP-y nie mogły dotrzeć na czas, bo jedyny kontroler lotów w Goleniowie miał obowiązkową przerwę. Efekt był taki, że duńska premier latała nad Szczecinem, a Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki nie mogli wylecieć z Warszawy.

Zmiany w rządzie. Jeden aferzysta zastąpił drugiego

Na czele kancelarii premiera staje Marek Kuchciński. Były marszałek Sejmu, który stanowisko stracił po aferze samolotowej, teraz zastąpi Michała Dworczyka, o którym było głośno w związku z aferą mailową. Michał Dworczyk w rządzie zostaje, gdyż jest ministrem bez teki. Żegna się za to ze swoją teką Konrad Szymański - ministrem do spraw Unii będzie Szymon Szynkowski vel Sęk. Zdaniem opozycji może to oznaczać pójście na ostateczne zwarcie z Unią.

Konflikt w RPP narasta, komentarzy przybywa. "Zamordyzm nieoświecony"

W Radzie Polityki Pieniężnej spór narasta. Jeśli refleksji nie będzie, pójdę do sądu - mówi członek Rady Przemysław Litwiniuk. Oskarża on prezesa NBP Adama Glapińskiego o to, że nie stwarza on członkom Rady odpowiednich warunków do wykonywania swoich obowiązków. Przybywa komentarzy dotyczących tej sytuacji.

Rosja uszkodziła 1/3 ukraińskiej infrastruktury energetycznej

Rosja uszkodziła 1/3 ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Prezydent Zełenski mówi, że putinowska armia przeprowadziła drugą falę ataku terrorystycznego. Z kolei ukraińskie siły zbrojne odbiły pięć miejscowości w obwodzie chersońskim na południu kraju.