Premier przyznał 80 milionów na centrum imienia Kornela Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki przyznał 80 milionów złotych na budowę centrum imienia jego ojca. Uniwersytet Wrocławski najpierw pochwalił się otrzymaniem dotacji, a teraz - gdy o sprawie zrobiło się głośno - informuje, że organa kolegialne dopiero zastanowią się nad wnioskiem. Wnioskiem nowego rektora, który już został wysłany, zaakceptowany i jest realizowany.

Opozycja chce wyjaśnień od Orlenu w sprawie polityki cenowej

Polscy kierowcy byli nabijani w butelkę i płacili zawyżone ceny za paliwo - alarmuje opozycja i domaga się wyjaśnień w Sejmie. Orlen nie dopuszcza do skontrolowania go przez NIK. Chwali się za to rekordowymi zyskami i rzekomym prezentem dla Polaków w postaci braku kolejek na stacjach przed świętami.

Impas w sprawie KPO trwa. W grze jest także prezydent Duda

Pieniądze na KPO są naszej gospodarce potrzebne. Solidarna Polska i PiS nie mogą się porozumieć co do ustawy o Sądzie Najwyższym, która skłoniłaby Komisję Europejską do odblokowania środków. W dodatku także prezydent Duda ma swoje zdanie o zmianach w sądownictwie.

Reporterzy bez Granic: procedura podjęta wobec TVN jest zagrożeniem dla wolności prasy

Międzynarodowa organizacja Reporterzy bez Granic wzywa Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, żeby ta porzuciła procedurę mającą na celu ukaranie telewizji TVN po skardze Antoniego Macierewicza na reportaż "Siła kłamstwa". - Taka procedura, która może prowadzić do nałożenia kary finansowej lub ograniczenia koncesji, nie jest godna demokratycznego państwa. Demokratyczne państwo musi pozwolić dziennikarzom na dyskutowanie nawet na wrażliwe tematy i pozwolić im na szukanie prawdy - mowi w rozmowie z TVN24 Pavol Szalai, szef Biura do spraw Unii Europejskiej i Bałkanów organizacji Reporterzy bez Granic.

Wielkimi krokami zbliża się 31. Finał WOŚP

Wielkimi krokami zbliża się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku Orkiestra gra pod hasłem "Chcemy wygrać z sepsą. Gramy dla wszystkich - małych i dużych". Do zbiórki może dołączyć się każdy, nie tylko wrzucając pieniądze do puszki.

Tridemia uderza w polski system ochrony zdrowia

Wracają obostrzenia w domach pomocy społecznej - jest dezynfekcja i zakaz odwiedzin. Zakaz wprowadza też wiele szpitali przepełnionych chorymi - zwłaszcza na grypę, ale też COVID-19 czy RSV. W przyszłym tygodniu tak zwane testy combo mają trafiać do lekarzy rodzinnych - zapewnia o tym Ministerstwo Zdrowia.

Bardzo dobre rezultaty Polaków w Turnieju Czterech Skoczni

To był konkurs wielu rodzajów radości. Ze sportowego sukcesu w austriackim Bischofshofen cieszył się Norweg Halvor Egner Granerud. Z rekordowym dorobkiem punktowym wygrał 71. Turniej Czterech Skoczni. Drugi był Dawid Kubacki. Do tego na krótko przed skokiem dowiedział się, że po raz drugi został ojcem. Emocji było po korek - mówi polski skoczek, lider klasyfikacji w Pucharze Świata. Świetnie w turnieju spisali się też jego koledzy z kadry.

31. finał WOŚP coraz bliżej. Internetowe aukcje już ruszyły

31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 29 stycznia. Ruszyły już aukcje internetowe, w których można wylicytować niezwykłe przedmioty oraz doświadczenia. Do akcji po raz kolejny dołączyli dziennikarze i prowadzący TVN24 i TVN. Można wylicytować kolacje z Mateuszem Walczakiem, kurtkę sejmową Arlety Zalewskiej czy morsowanie z Agatą Adamek.

UOKiK sprawdza, czy na rynku paliw nie było zmowy cenowej

Kilkanaście tygodni daje sobie UOKiK na analizę sytuacji na rynku paliw w Polsce i na odpowiedź na kluczowe pytanie - czy doszło do zmowy cenowej i czy w ostatnich miesiącach 2022 roku Polacy na stacjach benzynowych przepłacali. Pierwsze pytania Urząd skierował do Orlenu.

GUS: inflacja rok do roku w grudniu mniejsza niż w listopadzie

16,6 procent rok do roku - tyle wyniosła inflacja w grudniu w tak zwanym szybkim szacunku GUS. To nieco mniej niż w listopadzie i nieco mniej niż przewidywali analitycy. To jednak nic nie znaczy, jeśli chodzi o sytuację milionów Polaków i ich portfele. Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny utrzymała stopy procentowe.

Dlaczego KRRiT znów uderza w wolne media? Przewodniczący milczy

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski milczeniem zbywa pytanie "czy chce uciszyć wolne media". Nie chciał też rozmawiać z dziennikarzami. Kilkadziesiąt redakcji mediów ogólnopolskich i lokalnych połączyło się w solidarnym sprzeciwie wobec wszczęcia postępowania, które ma na celu ukarać finansowo TVN za wyemitowanie reportażu o tzw. podkomisji smoleńskiej.

Papież Benedykt XVI został pochowany w Grotach Watykańskich

Papież Franciszek przewodniczył mszy pogrzebowej swojego poprzednika. Pontyfikat Benedykta XVI trwał 8 lat i przerwała go pierwsza od prawie 600 lat abdykacja. Zgodnie z życzeniem papieża emeryta na Placu Świętego Piotra były tylko dwie oficjalne państwowe delegacje: z Włoch i z rodzinnych Niemiec. Pozostali przywódcy byli tam prywatnie. Były też tysiące wiernych. Papież emeryt został pochowany w Grotach Watykańskich.

Wybuch w KGP. Najpierw wezwano strażą pożarną, później odwołano

Dziennikarze "Superwizjera" TVN prześwietlają wciąż niejasne kulisy eksplozji w Komendzie Głównej Policji. Jak się okazuje, Komenda Główna Policji nie zawiadomiła Straży Pożarnej o wystrzale z granatnika. Poinformowano jedynie o "zawaleniu się stropu". Potem z nieznanych wciąż powodów ekipa strażaków skierowana do gmachu przy Puławskiej została cofnięta. Senator Brejza mówi o próbie zamiecenia sprawy pod dywan.

UOKiK i NIK wzięły pod lupę sprawę cen paliw na stacjach Orlenu

Polityka cenowa Orlenu znalazła się pod lupami Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także Najwyższej Izby Kontroli. Politycy PiS bronią spółki i próbują tłumaczyć cenowy cud na stacjach. Sęk w tym, że nie chodzi o to, dlaczego teraz nie jest drożej, tylko dlaczego wcześniej było tak drogo.