Uczniowie pięciu województw rozpoczną ferie zimowe

Od poniedziałku ferie zimowe rozpoczynają uczniowie pięciu województw. Z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że w zorganizowanym wypoczynku będzie uczestniczyło ponad 167 tysięcy uczniów. Tylko, niestety, śniegu brak.

Nie milkną dyskusje wokół ustawy dotyczącej sądownictwa

Zmiany w polskim systemie sprawiedliwości muszą zostać wprowadzone - mówi szefowa Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen zastrzega jednak, że Komisja oceni prawo wówczas, jak wejdzie w życie. Zdaniem premiera w przyjętej ustawie nie należy niczego zmieniać i Senat powinien przyjąć ją jak najszybciej. Wtedy środki z KPO mogłyby trafić do nas w drugiej połowie roku. Opozycja uważa jednak, że ustawa w obecnym kształcie w wielu punktach łamie konstytucję.

Kierowca zawrócił w tunelu i jechał pod prąd. Stracił prawo jazdy

Zawrócił w tunelu, jechał pod prąd i tłumaczył się potem, że o czymś zapomniał. Kierowca straci prawo jazdy. Grozi mu też grzywna w wysokości 30 tysięcy złotych. Do sytuacji doszło na Zakopiance w niedawno otwartym tunelu. Przypadków nieodpowiedzialnych kierowców było tam - i nie tylko tam - znacznie więcej.

PiS chce zmienić Kodeks wyborczy. Opozycja podnosi alarm

Nowy Kodeks wyborczy otworzy strumień pieniędzy do kampanii wyborczych. Podniesie limit wpłat na partię i pozwoli na prowadzenie kampanii nie tylko przez komitety wyborcze, ale także przez wyborców. Już w poprzednich kampaniach PiS dostawał pieniądze od swoich nominatów w spółkach Skarbu Państwa. Teraz może być tych środków jeszcze więcej.

GUS: inflacja w grudniu wyniosła 16,6 procent rok do roku

Inflacja w grudniu wyniosła 16,6 procent licząc rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Ceny nadal szybko rosną, ale nie aż tak szybko jak w listopadzie. To nie znaczy, że wszystko drożeje tak samo - niektóre produkty dużo bardziej, zwłaszcza cukier i opał.

Sejm przyjął ustawę sądową. Opozycja kolejny raz się skonfliktowała

Sejm przyjął nową ustawę sądową. Rzecznik Komisji Europejskiej potwierdza, że to ważny krok w kierunku wypełnienia zobowiązań rządu dotyczących niezależności sądów. Chodzi o tak zwane kamienie milowe i o miliardy euro na KPO. Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry głosowała "przeciw". Ustawa została przyjęta, bo opozycja w większości się wstrzymała. PiS odrzucił wszystkie jej poprawki. "Przeciw" głosowali posłowie Polski 2050. Z tego powodu Borys Budka mówi o braku zaufania do Szymona Hołowni.

Na Pomorzu Zachodnim znaleziono martwego żubra

Są pod ochroną, a znów padają ofiarą człowieka. Postrzelonego, martwego żubra znaleziono na Pomorzu Zachodnim. To piąty taki przypadek w tym rejonie w ciągu ostatnich miesięcy. Zbulwersowani są przyrodnicy i Polski Związek Łowiecki. Niestety - przypadki kłusownictwa dotyczą też rysi i wilków.

Opozycja nie wykorzystała szansy, by odrzucić projekt zmian w Kodeksie wyborczym

Do dalszych prac w komisji został skierowany projekt zmian w Kodeksie wyborczym. Według PiS - to walka o zwiększenie wyborczej frekwencji. Według opozycji - o zwiększenie wyborczych szans obozu rządzącego. Na dodatek już w trakcie wyborczego roku, co można uznać za próbę zmiany reguł w trakcie gry. Jednak opozycja nie wykorzystała szansy, by odrzucić projekt w pierwszym czytaniu.

Nowa ustawa sądowa trafiła do prac w komisji

Wbrew głosom Solidarnej Polski oraz Konfederacji - dzięki wspólnym głosom PiS i opozycji - nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym trafiła do dalszych prac. Opozycja deklaruje, że są przygotowane wspólne poprawki. Co zrobi, jeśli PiS te poprawki odrzuci?

PKP Intercity podnosi ceny. Od środy zapłacimy więcej za bilety

Już od środy zapłacimy więcej za bilety na pociąg. To największa do tej pory podwyżka w PKP Intercity. Lewica apeluje do PKP i Ministerstwa Infrastruktury o wycofanie się z decyzji o droższych biletach. Jej zdaniem cena w PKP nie idzie w parze z jakością usług. Przewoźnik argumentuje, że podwyżki wiążą się z rosnącymi cenami energii.

Trudna sytuacja w Kalifornii. Joe Biden zdecydował o wprowadzeniu stanu wyjątkowego

Ulewne deszcze, gwałtowne burze, porywisty wiatr, osunięcia ziemi i lawiny błotne, a nawet ryzyko tornad. Pogodowa mieszanka, która nawiedza zachodnie wybrzeże Ameryki od ponad tygodnia. Zginęło co najmniej 14 osób. Prezydent Joe Biden ogłosił stan wyjątkowy, a mieszkańcy Kalifornii mówią, że spokojne rzeki w godzinę potrafiły wezbrać o prawie metr.

Ambasador USA w Polsce przypomina, jak ważna jest wolność mediów

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski przypomniał w TVN24, że wolność mediów jest podstawą demokracji. Mówił, że to prawo obywateli do rzetelnej informacji, a także ważna wartość dla NATO i istotna przesłanka dla inwestorów. Słowa polityka padają w momencie, kiedy władza znowu zainteresowała się stacją TVN po reportażu o manipulacjach w podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza.

Sprawa śmierci Jerzego Ziobry. "Żartowali, że przyszło kolejne lex Pilarczyk"

To początek autorytaryzmu - mówi sędzia, która czuła się zastraszana i naciskana w procesie dotyczącym śmierci w szpitalu Jerzego Ziobry - ojca Zbigniewa Ziobry. Kłopoty mieli też biegli, którzy nie znaleźli przesłanek, by uznać, że przyczyną śmierci był błąd lekarzy. W trakcie procesu doszło do zmiany prawa. Zbigniew Ziobro ogłosił, że wyłącza się ze sprawy, ale tego nie zrobił. Pokazał to reportaż Marty Gordziewicz w programie "Czarno na białym" TVN24.

Walka o KPO. Solidarna Polska mówi nie, PiS zwraca się ku opozycji, samorządy czekają

Spór w sprawie reformy sądownictwa z Zjednoczonej Prawicy trwa. Premier Mateusz Morawiecki staje w kontrze do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i zapowiada, że jeśli projekt nowej ustawy sądowej zostanie w Sejmie zmieniony, to nie weźmie wtedy za niego odpowiedzialności. Jednocześnie PiS szuka sojusznika i otwarcie mówi o tym, że liczy na pomoc opozycji, a samorządy zwracają uwagę, jak bardzo teraz potrzebują unijnego wsparcia.

W Puszczy Białowieskiej ma powstać farma fotowoltaiczna

Wójt Gminy Białowieża, Albert Litwinowicz, wydał decyzję środowiskową dla budowy farmy fotowoltaicznej na Polanie Białowieskiej - na terenie Puszczy Białowieskiej. Mimo, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku odmówiła uzgodnienia realizacji przedsięwzięcia. Zagrożone są siedliska chronionych gatunków, w tym orlika krzykliwego.