Znicze i kwiaty dużo droższe niż rok temu. Producenci wyjaśniają

1 listopada w tym roku to nie tylko czas zadumy i wspomnień, ale też oszczędności. Możemy pozwolić sobie na znacznie mniej niż przed rokiem. Ceny zniczy wzrosły o 30-40 procent, a w niektórych miejscach nawet o 50 procent. Winne są coraz wyższe ceny szkła i parafiny. Kupujemy mniej, a często nawet decydujemy się na przygotowanie ozdób samodzielnie.

Westinghouse wybuduje w Choczewie pierwszą w Polsce elektrownię atomową

To Amerykanie wybudują pierwszą elektrownię atomową w Polsce. Budowa ma ruszyć w 2026 roku, a pierwszy reaktor - według zapowiedzi - będzie gotowy w 2033 roku. Nie wiadomo, co dokładnie przesądziło o tym, że wygrała firma amerykańska, a nie koreańska czy francuska, ale politycy obozu władzy tłumaczą: im więcej amerykańskich inwestycji, tym bezpieczniej dla Polski.

Wojna w Ukrainie. Amerykanie zapowiedzieli kolejny pakiet pomocy

Żelazo pęka, ale nie my - mówią ukraińscy żołnierze. Walczą, wypierają z kraju rosyjskiego okupanta. Trwa kontrofensywa w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Rosjanie ściągają tam posiłki. Każą mieszkańcom przygotować się do ewakuacji na Krym. Likwidują szpitale, wywożą leki. Tymczasem kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy zapowiedzieli Amerykanie.

W Polsce ruszyły coroczne pomocowe kwesty

W wielu polskich miastach przed Uroczystością Wszystkich Świętych ruszyły tradycyjne kwesty. Cele zbiórek są różne, ale założenie wszędzie jest takie samo: niesienie pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują, a sami pomóc sobie nie mogą. Tak jak podopieczni hospicjów w wielu miastach w Polsce. Takie zbiórki do dla niech nie tylko pomoc, ale też nadzieja.

Polska wciąż nie otrzymała pieniędzy na KPO. Komisja potrąciła nam kolejną transzę kar

Premier zapewniał, że najpóźniej do końca października do Brukseli trafi pierwszy wniosek w sprawie wypłaty pieniędzy na KPO. Wniosku nie ma i nie wiadomo, kiedy będzie. Tymczasem Komisja Europejska już po raz siódmy potrąciła nam kolejną transzę kar. Suma wszystkich potrąconych do tej pory środków to miliard 300 milionów złotych. Rząd nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, nie chce też płacić kar, więc Komisja sama potrąca te sumy z funduszy, które się Polsce należą.

Amerykanie wybudują pierwszą elektrownię atomową w Polsce

Już wiadomo, że to Amerykanie wybudują pierwszą elektrownię atomową w Polsce. Do współpracy wybrano firmę Westinghouse. Elektrownia ma powstać na Pomorzu. Budowa ma się rozpocząć w 2026 roku, a pierwszy reaktor mógłby rozpocząć pracę w roku 2033. Polska chce w sumie zbudować 6 reaktorów, oddawanych kolejno co 2 lata. Oprócz Amerykanów, swoje oferty dotyczące budowy elektrowni jądrowych w Polsce złożyli także Francuzi i Koreańczycy.

Sejm przegłosował ustawę o dystrybucji węgla przez samorząd

Ustawa o dystrybucji węgla przez samorządy została przegłosowana. Sejm przyjął ją z częścią senackich poprawek. Gminy mają kupować surowiec od państwowych spółek i sprzedawać go mieszkańcom po preferencyjnej cenie. Część gmin pomoc już zadeklarowała. Co nie znaczy, że nie mają obaw. Niepokój jest też w środowisku importerów węgla i wśród właścicieli składów opału.

Tęczowy Piątek obchodzony w polskich szkołach

W szkołach w całej Polsce organizowany jest Tęczowy Piątek. To święto obchodzone od 2016 roku w ostatni piątek października jest wyrazem wsparcia dla młodzieży LGBT+. Raporty pokazują, że to właśnie ci uczniowie osiem razy częściej niż pozostali doświadczają dyskryminacji.

Wszystkich Świętych. Za kwiaty i znicze zapłacimy zdecydowanie więcej

Przed 1 listopada jest coraz większy ruch na cmentarzach. Za kwiaty i znicze trzeba w tym roku zapłacić zdecydowanie więcej niż przed rokiem. Ceny wzrosły o 30-40 procent, a w niektórych miejscach nawet o 50 procent. Winne są coraz wyższe ceny szkła i parafiny. Kupujemy mniej, a często nawet decydujemy się na przygotowanie ozdób samodzielnie.

Blisko 270 milionów euro. Tyle unijnych pieniędzy straciła Polska

Tracimy kolejne unijne pieniądze. Komisja Europejska już po raz siódmy potrąciła nam kolejną transzę kar. Tym razem to 30 milionów euro. Suma wszystkich potrąconych do tej pory środków to blisko 270 milionów euro, czyli miliard 300 milionów złotych. Zadziałał ten sam mechanizm - rząd nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, nie chce też płacić kar, więc Komisja sama potrąca te sumy z funduszy, które się Polsce należą.

Pożar w miejscowości Nieskurzów Stary. Zginęła 4-osobowa rodzina

Tragiczny pożar domu jednorodzinnego w miejscowości Nieskurzów Stary w województwie świętokrzyskim. Zginęła 4-osobowa rodzina - dwoje dzieci i dwoje dorosłych. W czasie akcji ratowniczej poszkodowany został jeden ze strażaków. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.

Zakopane ciało dziecka. Matka i jej partner tymczasowo aresztowani

19-letnia matka 4,5-letniego chłopca, którego zwłoki odnaleziono w lesie koło Garwolina, oraz jej partner zostali aresztowani na trzy miesiące. Tak zdecydował sąd. Mężczyzna przyznał się do zamordowania chłopca. Dziś została też przeprowadzona sekcja zwłok dziecka, która pomoże ustalić przyczynę i datę jego śmierci.

Hakerzy zaatakowali senackie serwery

Oprócz węgla w Senacie w czwartek głosowano także nad ustawą o maksymalnych cenach energii. Mimo, że to głosowanie miało być formalnością, to pojawiły się niespodziewane przeszkody. Marszałek Tomasz Grodzki poinformował, że trwa silny atak hakerski na senackie serwery. Problemy po niespełna godzinie udało się usunąć.

Senat zdecydował w sprawie dystrybucji węgla przez gminy

Senat jednogłośnie przyjął ustawę o dystrybucji węgla przez gminy, wprowadzając do niej ponad 20 poprawek. Teraz ustawa wróci do Sejmu. Problemy z węglem - jak były - tak są. Nawet nie chodzi o to, że surowca brakuje, ale o to, że jest horrendalnie drogi. Za tonę trzeba zapłacić ponad 3000 złotych, czyli trzy razy więcej niż w 2021 roku. Trudno się więc dziwić, że chętnych nie ma.

Sejmowa debata o funduszach z Unii

Miliony euro leżą na unijnym stole, wystarczy tylko spełnić warunki postawione przez Komisję Europejską. Warunki, na które zgodził się premier Mateusz Morawiecki. PiS nie chce jednak tego zrobić. Jarosław Kaczyński zapowiada, że jak PiS wygra wybory, to pieniądze z Unii do nas popłyną.

Białystok: manifestacja solidarności z więźniami politycznymi na Białorusi

W Białymstoku odbyła się demonstracja w obronie więźniów politycznych na Białorusi. Jest ich około 1300, a wśród nich od 19 miesięcy Andrzej Poczobut. Dziennikarz, któremu reżim postawi zarzuty propagowania nazizmu i podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym, może dostać wyrok 12 lat pozbawienia wolności. Z kolei Andżelika Borys jest w areszcie domowym. Procesy polityczne są nagminne - w ten sposób Alaksandr Łukaszenka kurczowo trzyma się władzy.

Straż Miejska sprawdza, czym Polacy ogrzewają domy

Mrozów jeszcze nie ma, ale kontrole już ruszają. Strażnicy miejscy sprawdzają, czym Polacy palą w piecach. Drony zbierające próbki powietrza latają już w Szczecinie. Jednocześnie eksperci i lekarze ostrzegają przed paleniem węglem brunatnym czy miałem węglowy, ale prezes PiS Jarosław Kaczyński bagatelizuje ich opinie.

Nauczyciele i uczniowie protestowali przeciwko nowej odsłonie lex Czarnek

Wyrzucenia do kosza projektu lex Czarnek 2.0 domagali się przed Sejmem demonstranci, ale PiS nie rezygnuje. Ustawa między innymi wzmacnia nadzór kuratorów nad dyrektorami szkół. Minister edukacji Przemysław Czarnek twierdzi, że w szkołach nie ma autonomii, a prezes PiS Jarosław Kaczyński, że Czarnek dzielnie walczy z rzekomo szkodliwą dla patriotyzmu tak zwaną pedagogiką wstydu.

Ukraińcy są coraz bliżej odbicia Chersonia

Ukraińcy są coraz bliżej odbicia okupowanego przez Rosjan Chersonia na południu kraju. Jednocześnie rosną obawy o reakcję Putina. Padają pytania, czy wysadzi pobliską tamę i zaleje okolicznych mieszkańców, czy użyje taktycznej broni jądrowej. Na to drugie może wskazywać rosyjska propaganda, która sugeruje, że użycie tak zwanej brudnej bomby ma rzekomo planować Kijów.