Uciekła z płonącego domu w Mosulu i straciła kontakt z rodziną. Historia Ameery

Ameera to kobieta przebywająca w obozie dla uchodźców w Iraku, która rozpaczliwie szuka swoich krewnych. Straciła kontakt z najbliższymi po pożarze jej domu w Mosulu. Każdego dnia siada nad kartką papieru i spisuje wspomnienia z nadzieją, że odnajdzie swoje dzieci. Kobieta nie ma żadnej pamiątki po nich, nawet zdjęć. Zapiski pomagają jej podtrzymać pamięć o najbliższych.

W wielu miejscach w kraju brakuje krwi, zwłaszcza grupy 0 Rh-

Centra krwiodawstwa od lat zmagają się z problemem mniejszej liczby dawców w wakacje, gdy krwi potrzeba najwięcej. W krytycznych sytuacjach trzeba nawet odwoływać planowe zabiegi operacyjne. Szczególnie brakuje krwi grupy 0 Rh-. Jest to tzw. grupa uniwersalna, którą można podać każdemu pacjentowi. Lekarze przypominają, ze krew nie tylko ratuje życie, ale także leczy.

Rząd chce ograniczyć przyjmowanie matek z dziećmi przez schroniska dla bezdomnych

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce ograniczyć przyjmowanie matek z dziećmi przez schroniska dla bezdomnych. Zdaniem ministerstwa, dla takich kobiet powinno być schronienie w domach samotnej matki. Problem w tym, że takich ośrodków jest za mało. Ponadto, kiedy dziecko rośnie to prędzej czy później i tak trafia do schroniska. Tam często mieszkają razem kilka lat, bo tyle muszą czekać na mieszkanie socjalne.

Spór Beaty Szydło i Konstantego Radziwiłła o opłaty w szpitalach

Różnica zdań między premier Beatą Szydło a ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem. Chodzi o opłaty za świadczenia w publicznych szpitalach. Zgody wszystkich ministrów nie ma też w kwestiach emerytalnych. Tu różne poglądy mają wicepremier Mateusz Morawiecki i minister Elżbieta Rafalska. Czy to tylko różne głosy w dyskusji czy już poważne tarcia w rządzie?

Polska technologia może znacząco poprawić efekty leczenia miażdżycy

Ta innowacyjna technologia w leczeniu miażdżycy jest w stu procentach polska. Opracowali ją lekarze i naukowcy z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca i Śląskiego Centrum Chorób Serca. Przez kardiologów w Europie została uznana za przełomową. Po badaniach klinicznych przyszedł czas na pierwszy zabieg, który odbył się w Chrzanowie.

Wiceszef BOR rezygnuje ze służby po 19 latach. "Osobiste powody"

Niewiele wiadomo o przyczynach i okolicznościach rezygnacji pułkownika Tomasza Kędzierskiego z funkcji wiceszefa Biura Ochrony Rządu. Jedyny oficjalny komunikat mówi o osobistych powodach odejścia. Płk Tomasz Kędzierski był w grupie ochrony osobistej prezydenta i zabezpieczał wielkie wydarzenia w Polsce, takie jak szczyt NATO, czy Światowe Dni Młodzieży. W BOR pracował od 1998 roku. Opozycja zwraca uwagę, że to już kolejna głośna dymisja w tej formacji.

Sprawa "córki leśniczego" może trafić do CBA

Premier Beata Szydło zapowiada, że sprawa tajemniczej koperty od córki leśniczego, którą to minister Szyszko przekazał ministrowi Błaszczakowi musi zostać wyjaśniona. Jak całe zajście określiła szefowa rządu, "taki wypadek przy pracy nie miał prawa się zdarzyć". Nadal jednak nie wiadomo, jaka była treść korespondencji i co się z nią stało. Wszystkie zabiegi wokół tej sprawy podsycają spekulacje.

Kilkuset triathlonistów w Starogardzie Gdańskim. Wśród nich niepełnosprawna Paulina

Niemal 400 zawodników zmierzyło się w zawodach triathlonowych, czyli w pływaniu, bieganiu i jeździe na rowerze, zorganizowanych w Starogardzie Gdańskim. Wśród nich pojawił się wyjątkowy duet: chora na porażenie mózgowe 10-letnia Paulina oraz jej wujek. Dziewczynka jest pierwszą w Polsce niepełnosprawną osobą, która wzięła udział w takich zawodach. Gdy jej wujek płynął, znajdowała się w pontonie, w czasie jazdy na rowerze była w specjalnej przyczepce, a podczas biegu - w wózku.

Policja przypomina: kierowcy, trzymajcie łapki na kierownicy

Korzystanie z telefonu komórkowego podczas prowadzenia auta obniża koncentrację i utrudnia bezpieczne poruszanie się po drodze. Niby to jasne, a jednak policjanci muszą o tym przypominać. "Łapki na kierownicę" nazywa się nowa akcja policji, która ma zwrócić uwagę na to, jak niebezpieczne jest korzystanie z komórki w czasie jazdy.

Antoni Macierewicz: Ta katastrofa dokonała się w powietrzu

Zjazd klubów "Gazety Polskiej" i goście z pierwszych ław rządowych. Do Spały przyjechał m.in. prezydent Andrzej Duda i przedstawiciele rządu. Nie zabrakło ministra obrony Antoniego Macierewicza, który przez ponad godzinę mówił o ustaleniach podkomisji smoleńskiej. - Ta katastrofa dokonała się w powietrzu - mówił szef MON. Zapowiedział, że komisja popracuje jeszcze co najmniej rok i ogłosił, że chce zaangażować do współpracy "najlepsze instytuty świata". Na Zjeździe nie było prezesa Jarosława Kaczyńskiego ani Premier Beaty Szydło, którzy wystosowali listy do uczestników wydarzenia.

Jedyna w Polsce szkoła sportowa dla niepełnosprawnych dzieci w Bytomiu zagrożona zamknięciem

Były negocjacje, spotkania i rozmowy, ale nic z nich na razie nie wynika. Przyszłość szkoły sportowej dla dzieci niepełnosprawnych w Bytomiu ciągle stoi pod dużym znakiem zapytania. To jedyna tego typu placówka w kraju. - Nie ujmując szkołom masowym, tu nie ma podziałów na dzieci zdrowe i na dzieci chore. Tu wszystkie dzieci są równe - mówi Ewa Kulik-Fojd, matka jednego z uczniów tej szkoły. Właściciel budynku chce go sprzedać. - Negocjujemy w tym kierunku, aby dzieci nie musiały opuszczać naszych nieruchomości - mówi Michał Gramatyka, wicemarszałek województwa śląskiego. Rodzice zapowiadają, że będą walczyć o szkołę do końca.

Perfumy za dopuszczenie do obrony. Skazana profesor wciąż jest pracownikiem uczelni

Wystarczyło przynieść flakon drogich perfum, żeby obronić prace magisterską. Takie metody stosowała doktor habilitowana z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Sąd Rejonowy skazał kobietę na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata, 6 tysięcy złotych grzywny i 3 letni zakaz zajmowania stanowiska nauczyciela akademickiego. Wyrok nie jest prawomocny, dlatego Teresa B. nadal jest na liście pracowników uczelni. Jej przełożeni zapewniają, że nie ma już żadnych zajęć ze studentami.

Mają 96 i 86 lat. Startują w zawodach pływackich i odnoszą sukcesy

Pan Kazimierz ma 96 lat i w piątek popłynął w mistrzostwach "Masters". Wystartował tam także jego kolega, pan Jan - 86-latek, który w ciągu pięciu ostatnich lat zdobył 34 medale. Przed nimi trzy dni zmagań podczas Letnich Otwartych Mistrzostw w pływaniu "Masters", w których udział weźmie 506 osób z 11 państw.

Dwukrotnie ranił policjanta nożem i uciekł. Zatrzymali go antyterroryści

Zatrzymano 21-latka który ranił policjanta w Tarnowie. Do zdarzenia doszło około 1 w nocy. Młody mężczyzna jadący rowerem zaczepiał kobietę wracającą z nocnej zmiany w pracy. Kobieta wezwała policję. Kiedy jeden z funkcjonariuszy próbował złapać mężczyznę, ten wyciągnął nóż i dwukrotnie ugodził nim policjanta. Później wsiadł na rower i uciekł. Policjant przeszedł operacje w tarnowskim szpitalu. Przebywa obecnie na oddziale chirurgii ogólnej. Po kilkunastu godzinach zatrzymano napastnika, który był już wcześniej znany policji. Odpowie za czynną napaść na funkcjonariusza.

Lekarze nie dawali Nell szans, ale jej rodzice nie poddali się. Teraz prowadzą centrum terapeutyczne

Historia o nadziei i determinacji silniejszych, niż lekarskie diagnozy. Rodzice 13 lat temu usłyszeli wyrok. Nell urodziła się z porażeniem mózgowym. Nikt nie dawał szans, że będzie chodzić, ani że kiedykolwiek się usamodzielni. Mimo to, nie poddali się. Na własną rękę zaczęli szukać nowych metod terapii. Dziś dziewczynka chodzi, uczy się w klasie integracyjnej, wykonuje coraz więcej czynności, a małżeństwo Hawryluków dzieli się swoimi doświadczeniami z innymi rodzicami. Prowadzą w Warszawie centrum terapeutyczne, do którego przyjeżdżają pacjenci z całej Europy.

Dostosowane mieszkania, darmowe taksówki i inne udogodnienia. Poznań chce pomóc seniorom

Poznań frontem do seniorów. Urzędnicy proponują szereg ułatwień dla osób starszych, tak, by żyło im się lepiej i wygodniej. Specjalnie dostosowane mieszkania, komunikacyjne ułatwienia, w tym między innymi darmowe przejazdy taksówkami do lekarza i w sprawach urzędowych. To tylko niektóre z elementów całego pakietu wsparcia dla starszych osób. Według Światowej Organizacji Zdrowia, Poznań jest drugim po Gdyni najbardziej przyjaznym seniorom miastem w Polsce.

Kampania Dopal Dopalaczom. "Jeśli spróbujesz, możesz umrzeć".

"Jeśli spróbujesz, możesz umrzeć". Trudno o bardziej prosty przekaz. W ustach popularnych raperów brzmi nie jak wskazówka, a wręcz jak nakaz. "Dopal Dopalaczom" to teledysk, który ma być najnowszą bronią przeciwko tego typu środkom odurzającym. W ostatnim czasie nie ma tygodnia, by nie pojawiały się doniesienia o kolejnych zatruciach i coraz młodszych poszukiwaczach zabójczego odlotu. - Uzależniają się ci, którzy mają szczęście, ponieważ ci, co mają pecha, po pierwszym razie lądują w piachu - mówi Robert Rutkowski, terapeuta uzależnień.

Ekwador: zerwał się most wiszący, kilkadziesiąt osób rannych

Co najmniej 30 osób zostało rannych, kiedy zawalił się most wiszący w Ekwadorze. Moment zdarzenia został nagrany przez świadka wypadku. Na moście w prowincji Manabi na zachodzie Ekwadoru stało 150 osób. Oglądali występy na lokalnym festynie. W pewnym momencie most się zerwał i kilkadziesiąt osób wpadło do wody. Niektórzy z nich zostali ciężko ranni. Według władz, główny powód katastrofy to przeciążenie konstrukcji. Lokalne media poinformowały, że most nie był konserwowany w odpowiedni sposób.

Nowa metoda leczenia wzroku komórkami macierzystymi

Szansa na rewolucyjne leczenie wzroku za pomocą komórek macierzystych z rogówki zdrowego oka. Pionierską operację właśnie wykonali polscy lekarze - specjaliści z Klinicznego Oddziału Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. To pierwsza na świecie taka terapia komórkami macierzystymi. W kolejce są następni pacjenci, między innymi 9-letni Kuba.

Policjanci skarżą się, że zarabiają za mało. Związkowcy grożą strajkiem

Sygnał ostrzegawczy w policji. Na alarm biją sami policjanci, bo mówią, że służba potrzebuje gruntownej naprawy. Jest coraz gorzej: funkcjonariusze zwalniają się ze służby, żeby pracować w supermarketach, a system szkoleń jest najkrótszy w Europie. Policyjni związkowcy przygotowali program naprawczy, przekażą go ministrowi spraw wewnętrznych. Jeśli nie wprowadzi go w życie, to ma odbyć się ogólnopolski strajk.

Wystartował festiwal "Memphis in Poland" w Sopocie

Tydzień wyjątkowych wydarzeń zakończony koncertem w sopockiej Operze Leśnej i pokazem kulinarnym - to wszystko z okazji festiwalu "Memphis in Poland" w Sopocie. W poniedziałek wydarzenie zainaugurowała wystawa "Freedom Award" w Europejskim Centrum Solidarności poświęcona laureatom Nagrody Wolności.

Jechał pewnie, ale egzaminator wyczuł alkohol. Obywatel Niemiec ukarany

Obywatel Niemiec próbował zdać egzamin na prawo jazdy w Szczecinie. Najpierw bez problemu zaliczył łuk, ale kiedy egzaminator wszedł do samochodu, natychmiast wyczuł alkohol. I chociaż kursant jeszcze w samochodzie zapewniał, że nic nie pił, to w trakcie badania alkomatem przyznał, że już jedno prawo jazdy w Niemczech stracił. Właśnie za jazdę pod wpływem. Sąd ukarał go ekspresowo.

Rusza komisja ds. reprywatyzacji w stolicy. Wezwana ma zostać Gronkiewicz-Waltz

Ruszyły prace komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji w Warszawie. Na razie komisja kierowana przez Patryka Jakiego ustaliła harmonogram prac i już wiadomo, że pierwsze rozprawy odbędą się w sprawie ulicy Twardej. Na świadka zostanie wezwana prezydent Warszawy, ale Hanna Gronkiewicz-Waltz już wcześniej zapowiadała, że stawić się nie zamierza.

Warszawa, Kraków i Rzeszów w czołówce. Zaskakujący ranking bezpieczeństwa w polskich miastach

Najbezpieczniej w Warszawie, niewiele gorzej w Krakowie i Rzeszowie. To wnioski z raportu Polskiej fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera przygotowanego przez "Politykę Insight", a dotyczącego bezpieczeństwa w polskich miastach. Pod lupę wzięto ponad 60 z nich. Miasta oceniano nie tylko przez pryzmat liczby przestępstw i działań organów ścigania. Pod uwagę wzięto także czynniki związane m.in. z szansami na znalezienie pracy.