Reksio na pomoc bocianom. Polska kreskówka trafiła do Libanu

Słynny polski Reksio został psim ambasadorem bocianów w Libanie. Bohater polskiej kreskówki uczył libańskie dzieci jak chronić bociany. Polscy przyrodnicy przekazali libańskim szkołom niemal tysiąc płyt z filmem "Reksio i bocian". Liczą, że pod ich wpływem w ochronę bociana włączą się nie tylko dzieci, ale też ich rodzice.

PO składa zawiadomienie do prokuratury ws. przetargu na śmigłowce

PO składa zawiadomienie do prokuratury ws. przetargu na śmigłowce i wylicza Ministerstwu kłamstwa. Wacław Berczyński miał dostęp do tajnych dokumentów i uczestniczył w rozmowie z Francuzami - twierdzą posłowie Platformy. MON zarzuty odpiera i zapowiada złożenie zawiadomienia przeciwko posłom. Wyścig na zawiadomienia właśnie się zaczął.

Niechciane bobry

Apel wójta gminy Cedry Wielkie. Chce zmniejszyć do zera liczbę bobrów żyjących na jego terenie. Wójt podkreśla, że chronione zwierzęta stanowią duże zagrożenie dla wałów przeciwpowodziowych, a w efekcie dla okolicznych mieszkańców. Chce, żeby Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska pozwoliła na odstrzał zwierząt albo ich przeniesienie.

Dworzec i kolej pod ziemią. Nietypowe muzeum w Pniewie

Majówka pod ziemią jednym ze sposobów na poznawanie historii Ziemi Lubuskiej. Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie poleca swoje podziemne trasy. Do dyspozycji jest kilka wariantów: od trwającej 1,5 godziny do nawet 8-godzinnej wycieczki. Na trasie znajdziemy podziemny dworzec kolejowy i kolejkę wąskotorową. Zespół potężnych fortyfikacji w latach 30. zbudowali Niemcy, by odeprzeć atak ze strony polskich sił zbrojnych.

Wystawiany jest raz w roku. Tak wygląda oryginał Konstytucji 3 maja

To jeden z najważniejszych polskich dokumentów. Konstytucji 3 maja uchwalona dokładnie 226 lat temu była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. W Szczecinie mieszkańcy mieli wyjątkową okazję zobaczyć oryginał dokumentu na własne oczy.

Straż Miejska wypowiada wojnę plakatom. Będzie wieszać własne

Straż Miejska w Białystoku rozpoczęła walkę z nielegalnymi plakatami. Stróże prawa przekonują, że każdy sposób jest dobry, żeby oczyścić miasto z ulotek i ogłoszeń zaśmiecających ulice. Nie chodzi o walory estetyczne - naklejanie ogłoszeń pod tytułem "szukam, wynajmę, kupie, sprzedam" w niedozwolonych miejscach to łamanie prawa. Grozi za to mandat w wysokości do 500 złotych. Żeby uczulić i przestrzec mieszkańców przed konsekwencjami, Straż Miejska współpracuje z administratorami budynków i swoje plakaty będzie wywieszać tylko w wyznaczonych do tego miejscach.

Prezesi Sądów Najwyższych państw unijnych ostro o polskich reformach. PiS: stronnicze oświadczenie

Zamach na praworządność i podważanie zaufania do wymiaru sprawiedliwości. Prezesi Sądów Najwyższych państw unijnych ostro i jednoznacznie o ingerencjach polskich władz w sądownictwo. Reformy forsowane przez ministra Ziobrę stanowią według nich poważne zagrożenie. Prawo i Sprawiedliwość odrzuca oskarżenia. Mówi o stronniczym oświadczeniu opartym na jednostronnych informacjach. Tyle, że to kolejne już gremium, które krytykuje proponowane zmiany.

Niepodawanie dłoni i oskarżenia ze sceny. Lewica razem, ale osobno

Ulicami wielu polskich miast przeszły tradycyjne pochody pierwszomajowe. Słychać było postulaty godnej płacy, poszanowania praw i troski o pracownika. Organizowały je środowiskowa lewicowe, ale nie ponad podziałami. Spór było widać w Warszawie. Były utarczki słowne, ale i symboliczne. Działaczka Partii Razem odmówiła podania dłoni szefowi SLD.

Sopot poszukuje ulicznych artystów. Zorganizowano casting

Wokaliści, mimowie, tancerze i zespoły muzyczne pilnie poszukiwane. Sopot organizuje casting na ulicznych artystów, którzy przy miejskim dworcu mają witać turystów. Wszystko po to, by - jak mówią organizatorzy akcji - Sopot tętnił życiem, a w jego sercu grała muzyka.

Od "dorżniemy watahę" do "gorszego sortu". Polityczny spór o mowę nienawiści

Zawieszenie to za mało - opozycja apeluje o pilną dymisję konsul honorowej w Ohio. Jej losy ważą się po tym, jak na jej koncie pojawił się fotomontaż Donalda Tuska w mundurze SS. Politycy mówią zgodnie, źe trzeba skończyć z językiem nienawiści, który niszczy poziom debaty publicznej. Tyle tylko, że winny szukają u politycznych rywali.

Superbohaterowie opanowali miasto. Tłumy na poznańskim Pyrkonie

Spiderman, Batman, Księżniczka Leia i Lord Vader - superbohaterowie opanowali Poznań. Na Pyrkonie, czyli Ogólnopolskim Festiwalu Fantastyki, każdy mógł wcielić się w swoją ulubioną postać i poczuć super moc. Fani fantasy mówią, że to super zabawa, która może być także sposobem na życie.

Mają talent, pasję i marzenia. Walczą, by reprezentować Polskę

Mają po kilkanaście lat do tego talent, pasję i marzenia. Marzenia, aby z boisk przy domach dziecka trafić na światowe murawy. W piłkarskich Mistrzostwach Polski Dzieci z Domów Dziecka wystartowało 40 drużyn z całego kraju. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę na mistrzostwach świata w lipcu.

Trudna noc strażaków. Prawie 800 interwencji po ulewach

Strażacy mieli pracowitą noc po ulewach na południu Polski. Interweniowali prawie 800 razy - najczęściej na Śląsku. Dobra informacja jest taka, że sytuacja stabilizuje się. Pada już co raz mniej i nie ma zagrożenia powodzią. Trwa sprzątanie, szacowanie strat i oczekiwanie na pogodne oblicze tej majówki.

Wielkie serca widzów TVN24. Wystarczył jeden szczegół i ruszyła lawina

Małe gesty mogą mieć wielkie znaczenie, a telewizyjny przekaz - wielką siłę. Na antenie TVN24 - także w "Faktach po Południu" - w świątecznych relacjach ze Śląskiego Centrum Chorób Serca pojawił się Kuba, a w tle mignął piłkarski szalik. I tak się to zaczęło. Potem był łańcuszek wrażliwych ludzi, odruchy serca, a na samym końcu - uśmiechnięte dzieciaki i prezenty, które są czymś o wiele więcej niż tylko przedmiotami.

Pretensje zamiast udzielenia pomocy. Niepełnosprawni utknęli na stacji

To miał być zwykły wypad za miasto, a skończyło się długim oczekiwaniem na pustej stacji kolejowej. Pani Iza i Pan Daniel - oboje niepełnosprawni - o pomoc w podróży z Krakowa do Sędziszowa poprosili pracowników PKP. Zgodnie z procedurami zrobili to odpowiednio wcześnie. Wbrew procedurom pomocy na miejscu nie było. Były za to pretensje i niewybredne uwagi. Wbrew zwykłej ludzkiej przyzwoitości.

Kajakiem przez Atlantyk

W ubiegłym roku się nie udało ale na początku maja po raz kolejny spróbuje samotnie kajakiem przepłynąć Atlantyk. Podróżnik, kajakarz, zdobywca i odkrywca - Aleksander Doba znów rusza na wyprawę. Dziś leci do Nowego Jorku.

Przypłynie gaz z USA

Amerykański gaz przypłynie do Polski tankowcem. Do terminala w Świnoujściu dotrze na początku czerwca. Umowę podpisano z firmą z Teksasu. To na razie jednorazowy transport i nie zanosi się, by surowiec ze Stanów zastąpił ten z Rosji.

Najnowszy sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24. Duże zmiany

Zmiana na pozycji lidera w sondażu poparcia dla partii politycznych. W badaniu przeprowadzonym przez Kantar Millward Brown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 31 procent respondentów deklaruje, że zagłosowałoby na Platformę Obywatelską. 29 procent ankietowanych wskazało wspólną listę Prawa i Sprawiedliwości, Polski Razem i Solidarnej Polski. Trzecie miejsce przypadło ugrupowaniu Kukiz'15, na które zagłosowałoby 10 procent badanych.