Rezydenci chcą spotkania z premier i prezesem PiS. "Minister stwierdził, że na wiele problemów patrzy tak jak my"

Trzecia doba głodówki lekarzy rezydentów i pytanie - czy będzie przełom? W środę o godzinie 18:00 protestujący mają się spotkać z ministrem zdrowia. Lista ich żądań pozostaje niezmienna. Chcą więcej pieniędzy - nie tylko dla siebie, ale także dla całego systemu opieki zdrowotnej. Jak mówią, bez potężnego zastrzyku finansowego, nie są w stanie pomagać pacjentom. Wątpią też, czy pomóc im jest w stanie tylko szef resortu zdrowia. Dlatego chcą rozmawiać także z premier Beatą Szydło i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Wystarczy jedno cięcie. Innowacyjna metoda usuwania raka płuc

Bez bólu i i bardziej precyzyjnie. Centrum Onkologii w Bydgoszczy jako jeden z niewielu ośrodków w Polsce wprowadził innowacyjną metodę wycinania nowotworów płuc. By usunąć chorą tkankę wystarczy jedno, krótkie cięcie. Pacjent po operacji mniej cierpi i może szybciej wrócić do domu.

Agresywny pies rzucił się na 10-latka. Tobiasz ratował się pozycją żółwia

Pozycja żółwia - to ona uratowała dziesięcioletniego Tobiasza przed jeszcze dotkliwszymi skutkami pogryzienia przez agresywnego psa. Mimo to chłopiec z miejscowości Konary koło Rawicza (woj. wielkopolskie) został poraniony i założono mu kilkadziesiąt szwów. Zwierzę wybiegło z posesji i zaatakowało uczniów idących do szkoły. Zachowanie Tobiasza to dowód na to, że szkolne pogadanki mają sens.

"Problem rezydentów to tylko wierzchołek góry lodowej". Młodzi lekarze rozpoczęli głodówkę

Na miejsce protestu lekarze rezydenci wybrali jeden z najnowszych polskich placówek medycznych. Przyjechali z całego kraju do Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie i rozpoczęli tam głodówkę. Niskie wynagrodzenia za odpowiedzialną pracę i dorabianie na dodatkowych dyżurach - tak ich zdaniem wygląda codzienność młodych lekarzy. Wszystko to odbywa się kosztem ich rodzin i pacjentów, którzy od lat czekają w długich kolejkach i maja wiele zastrzeżeń do opieki zdrowotnej. Młodzi lekarze chcą, by i to się zmieniło.

Pan Przemysław nie mógł wysiąść z pociągu. Powód? Wózek inwalidzki

Zamiast pomóc niepełnosprawnemu, nie chciał wypuścić go z pociągu. Poruszający się na wózku inwalidzkim pan Przemysław długo zapamięta swoją ostatnią podróż koleją. Kupił bilet z Wrocławia do Białegostoku, ale kiedy chciał wysiąść z pociągu, od konduktora usłyszał, że na pomoc nie ma co liczyć. Niepełnosprawny szukał jeszcze ratunku na infolinii, rozmowa kosztowała 20 zł. Ostatecznie za panem Przemysławem musieli się wstawić inni podróżni.

Władze Legii nie pójdą na wojnę z kibicami. "Straty poszłyby w miliony złotych"

Pseudokibice Legii napadli na piłkarzy swojego klubu po przegranej z Lechem Poznań. Co zarząd warszawskiego klubu zamierza z tym zrobić? Na razie jest mocno zachowawcze oświadczenie i prawdopodobnie na tym się skończy, bo na wojnę z kibicami władze klubu się nie zdecydują. Nie milkną jednak komentarze, bo jak wytłumaczyć tolerowanie tego, że zawodnicy pod swoim stadionie dostają w twarz i nikt nie reaguje.

Rodziny zastępcze zamiast domów dziecka. Rusza łódzki program

Łódź bez domów dziecka. Urzędnicy chcą, by rolę placówek przejęły całkowicie rodziny zastępcze. Mają już na to pomysł i pieniądze. Celem jest znalezienie prawie 300 chętnych. Na razie w ciągu miesiąca zgłosiło się kilkudziesięciu kandydatów, a to oznacza, że pierwsze placówki mogą zniknąć już za pół roku. Jeśli plan uda się zrealizować, za łódzkim przykładem mogą pójść inne miasta.

Zmiany w służbie zdrowia. Dorośli mogą trafiać do szpitali pediatrycznych

Reforma służby zdrowia autorstwa PiS, czyli sieć szpitali, wchodzi w życie w niedzielę. Według zapowiedzi, zmiany mają wyjść na lepsze. Reforma chorych odeśle nie do przychodni, a do szpitali. Ma to odciążyć przeciążone dotąd Szpitalne Oddziały Ratunkowe, jednak nie wszystkie placówki są zadowolone z nowych rozwiązań. Przykładowo, w Poznaniu do szpitala pediatrycznego mieliby w takich sytuacjach trafiać dorośli.

Spór o wycinki w puszczy. Szyszko: materiały Komisji nie mają wartości dowodowej

Ministerstwo środowiska odpowiada Komisji Europejskiej w sprawie Puszczy Białowieskiej. "Naszym celem jest dobro przyrody i bezpieczeństwo ludzi" - pisze mininster Jan Szyszko i dodaje, że materiały dostarczone przez Komisję "nie posiadają żadnej wartości dowodowej:. Strona polska wnioskuje też o o wyłączenie wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości z postępowania dotyczącego wycinki.

Podszedł do kobiety i zaciągnął ją do auta. Nagranie z monitoringu

Policja poszukuje kobiety porwanej na przedmieściach Los Angeles. Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek, a dramatyczne chwile zarejestrowały kamery monitoringu. Na nagraniu widać, jak na środku ulicy zatrzymuje się samochód i wychodzi z niego mężczyzna. Podejrzany wyszedł na przeciw idącej chodnikiem kobiety, podniósł ją i siłą zaciągnął do samochodu. Porwana próbowała walczyć i uciec, ale w samochodzie był drugi napastnik, który pomógł pierwszemu porywaczowi zatrzymać ją w aucie. W pewnym momencie obok samochodu przejechał inny pojazd, ale jego kierowca najprawdopodobniej nie zorientował się, że tuż obok dochodzi własnie do porwania. Pierwszy z porywaczy ostatecznie umieścił kobietę w samochodzie i sam wsiadł do pojazdu. Po chwili, auto odjechało. Wiadomo, że jeden z okolicznych mieszkańców usłyszał krzyk kobiety i zadzwonił na policję. Śledczy udostępnili nagranie z monitoringu i liczą na pomoc w rozpoznaniu sprawców. Na razie udało się ustalić, że samochód porywaczy był jasno-szary i miał teksańską rejestrację.

Nocna i świąteczna opieka medyczna po nowemu. "Będzie bałagan"

Zmiany w nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Od 1 października wszystkie poradnie zostaną zamknięte, a w zamian drzwi pacjentom otworzą szpitale. To jeden z pomysłów ministra zdrowia, który ma sprawić, że zmniejszą się kolejki. Jakie jest nastawienie pacjentów i lekarzy na dwie doby przed zmianą?

Konflikt na linii prezydent-PiS zażegnany? "Z upływem czasu spory rosną"

Prezydent mówi, że się cieszy z tego, że jest w ekipie PiS. PiS znowu - oficjalnie - cieszy się, że prezydent staje po stronie swojego obozu. Rzecznik prezydenta zwraca się do opozycji, by nie liczyła na to, że Andrzej Duda zawsze będzie się PiS sprzeciwiał. Po przedstawieniu przez prezydenta jego projektów ustaw w obozie władzy jest wyraźne odprężenie, choć pewne napięcie zostaje.

Krystyna Przybylska dla TVN24. "Chciałam pokazać Anię taką, jaka rzeczywiście jest"

Zachwycała na ekranie, dawała przykład w domu. Marzyła o aktorstwie, ale na pierwszym planie była rodzina. Anna Przybylska we wspomnieniach jej najbliższych. Bez lukrowania i koloryzowania. Biografia zmarłej trzy lata temu aktorki właśnie trafiła do księgarń. Ewelina Woźnica rozmawiała z mamą artystki, dotarła też do materiałów archiwalnych z pierwszych castingów aktorki, sprzed ponad 20 lat.

W czasie napadu czytał gazetę. Zdezorientował tym napastnika

Napastnik trzykrotnie zażądał wydania pieniędzy. W pewnym momencie - wyciągnął nawet nóż. I wszystko na nic. Niewzruszony pracownik stacji benzynowej we Wschowie przez cały czas trwania napadu... przeglądał gazetę. Zdezorientowany napastnik w końcu postanowił uciec.

Mało brakowało do tragedii. Pendolino zderzyło się z autobusem

Przejazd w Nowym Dworze Mazowiecki był strzeżony. Rogatki - opuszczone. Było także czerwone światło na sygnalizatorze. A mimo to, autobus pełen pasażerów wjechał na tory i zderzył się z pociągiem pendolino. Nikt nie ucierpiał, ale oba pojazdy zostały uszkodzone. Kierowca usłyszał zarzut bezpośredniego sprowadzenia niebezpieczeństwa w ruchu lądowym.

Konsultacje w sprawie ustaw o sądownictwie. "Targ polityczny między PiS a prezydentem"

PiS nie bojkotuje konsultacji u prezydenta. Klub reprezentuje jego szef, czyli wicemarszałek sejmu Ryszard Terlecki. Pytanie, czy partia zbojkotuje prezydenckie propozycje, czy, a jeśli tak, to jak mocno zmieni je w parlamencie? Jak zmienią się relacje na linii rząd - Nowogrodzka - Pałac Prezydencki? I według jakich linii będą teraz przebiegały podziały w obozie Zjednoczonej Prawicy?

Motocyklowa podróż życia. W osiem miesięcy zjechali obie Ameryki

Osiem miesięcy, 60 tysięcy kilometrów i dwa kontynenty. Martę i Łukasza połączyła miłość do motocykli. Postanowili więc porzucić życie w korporacji i wyjechać w podróż. Na swoim jednośladzie, który pieszczotliwie nazywają "osiołkiem", zwiedzili Amerykę Północną i Południową. I już planują kolejną wyprawę.

"Każdy coś wie, każdy coś mówi. Ale...". Nowe ustalenia w sprawie śmierci Iwony Cygan

Nieudolność policjantów czy lokalny układ? Są nowe ustalenia w sprawie śmierci Iwony Cygan. Młoda dziewczyna ze Szczucina została brutalnie zamordowana niemal 20 lat temu, a jej oprawcy do tej pory nie zostali ukarani. Reporterom "Superwizjera" udało się dotrzeć do nowych świadków i nigdy dotąd niepublikowanych dokumentów. Jako pierwsi zrekonstruowali ostatnie chwile życia nastolatki.

To ma być azyl dla dzieci, którym dorośli zgotowali piekło. Pierwsza taka placówka w Polsce

Spotkanie z prokuratorem, sędzią, policyjne przesłuchanie - dla dziecka to niezwykle stresujące i trudne doświadczenie. Zwłaszcza, kiedy dziecko jest ofiarą czy świadkiem przestępstwa. Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim to pierwsza w Polsce placówka, która oferuje pomoc psychologiczną, prawną oraz medyczną dzieciom pokrzywdzonym w wyniku przestępstwa. Założycielem jest Fundacja "Dajemy dzieciom siłę". Inwestycja kosztowała pół miliona złotych. W planach jest otwarcie jeszcze trzech takich placówek, bo do tej pory dzieci, które były ofiara przemocy czy wykorzystywania seksualnego, pomocy musiały szukać w rożnych miejscach.

Franciszek Pieczka dla TVN24: póki w stawach za mocno nie skrzypi, to można być dalej aktorem

Ten aktor skradł show gwiazdom tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Jego głos rozpoznaje niemal każdy i uwielbiają go pokolenia filmowych widzów. W Gdyni 90. urodziny świętował Franciszek Pieczka. Od Stowarzyszenia Filmowców Polskich odebrał kilka statuetek, a od publiczności setki urodzinowych życzeń. Podczas festiwalu udzielił tylko dwóch wywiadów, w tym redakcji "Faktów po Południu" TVN24.

Remontują poczekalnie onkologiczne, by pacjenci lepiej się czuli

Ponure i zatłoczone poczekalnie w przychodniach onkologicznych to częste zjawisko. Jak mówią lekarze, przyjazne otoczenie pacjenta odgrywa dużą rolę. Fundacja Rak'n'roll od kilku lat remontuje poczekalnie onkologiczne. Wszystko po to, by pacjenci choć przez chwilę mogli poczuć się lepiej.