Betonowy kajak

Studenci z gliwickiej Politechniki Śląskiej zabłysnęli na regatach w Holandii. Zawody to nietypowe bo konstrukcje betonowe. Konkurencji było kilka, Polacy wygrali w kategorii kreatywności.

Motocyklowa "Gymkhana" w Szczecinie

Ryk silników, zapach spalin i widowiskowe przejazdy czyli motocyklowa Gymkhana w Szczecinie. To nietypowy wyścig - tu liczy się aptekarska precyzja, taneczna finezja i perfekcyjna technika.

Groźny wypadek na torze w Indianapolis

Na liczniku miał ponad 300 kilometrów na godzinę. Z taką prędkością uderzył w betonową ścianę . Groźny wypadek miał na torze w Indianapolis Francuz Sebastien Bourdais. Do tego zdarzenia doszło w czasie kwalifikacji do słynnego wyścigu Indy500. Wydobycie Francuza z pojazdu zajęło służbom ratowniczym ok. 10 minut, później został odwieziony do szpitala. Zawodnik cały czas był przytomny i był z nim kontakt. Okazało się, że ma liczne pęknięcia miednicy i biodra.

Happening w Szczecinie, manifestacja w Krakowie

Białe róże, czarna płachta i zdjęcia dzieci z wadami genetycznymi pojawiły na happeningu w Szczecinie. Tak organizacja Dziewuchy Dziewuchom przekonuje, że potrzebna jest zmiana prawa liberalizująca przepisy aborcyjne. Przeciw temu środowiska pro-life manifestowały w Krakowie - w czasie marszu dla Życia i Rodziny.

Odnaleźć ORP "Orła". Ekspedycja wyruszyła na Morze Północne

Polscy badacze i nurkowie chcą odnaleźć wrak ORP "Orła". Rozpoczynają ekspedycję, przez 3 tygodnie będą szukać polskiej jednostki na Morzu Północnym. Sprawdzą, czy „Orzeł” został zatopiony przez brytyjskie lotnictwo, czy też zaginął z innej przyczyny. To nie pierwsza taka wyprawa, jednak są ogromne nadzieje, że tym razem tajemnica okrętu zostanie ostatecznie wyjaśniona.

Chcą ukrócić śmiecenie w lasach. Zakładają specjalne fotopułapki

Jest bat na śmieciarzy w lasach i parkach. Straż Miejska w Łodzi zastawia na nich tzw. fotopułapki. Osoba, która wyrzuca śmieci w niedozwolonych miejscach, może zostać przyłapana przez ukryty aparat fotograficzny. Na zdjęciach wszystko jest już jasne, widać twarz, samochód i numery rejestracyjne. W taki sposób z dzikimi wysypiskami śmieci walczy już Toruń czy też Gdynia. W ten sposób zapobiega się także kradzieżom drewna.

Ostrzelano autokar z dziećmi. Do tragedii zabrakło centymetrów

Autokar z dziećmi został ostrzelany z broni śrutowej w trakcie jazdy przez Nowogród Bobrzański w Lubuskiem. Kula przeleciała na wysokości głowy jednego z pasażerów. Zabrakło centymetrów, żeby doszło do tragedii. Kto i dlaczego strzelał ustala policja. Właściciel ostrzelanego autokaru oferuje 2 tysiące złotych nagrody za informacje, które pomogą ująć sprawcę ataku.

Pół miliona złotych będzie kosztować konkurs na pomniki smoleńskie

Pół miliona złotych ma kosztować konkurs na dwa pomniki smoleńskie. Procedura już trwa, ale decyzja stołecznego ratusza w sprawie lokalizacji nadal nie zapadła. Termin zgłaszania projektów upływa za tydzień. W lipcu pierwsze będą miały miejsce pierwsze rozstrzygnięcia a w listopadzie ostateczne. Społeczny komitet już dziś zapowiada dalszą zbiórkę na budowę pomników, a opozycja pyta, czy to przypadkiem nie jest zła kolejność.

Wideokonferencje ze Strażą Miejską w Tarnowie

Straż miejska w Tarnowie zaprasza mieszkańców na wideokonferencje. Za pośrednictwem nowo uruchomionej platformy mieszkańcy mogą pytać, zgłaszać czy interweniować, nie odchodząc od komputera. Powiew nowoczesności w swoim urzędzie zapowiada także prezydent miasta, Roman Ciepiela

Los wyjątkowej szkoły w Bytomiu wisi na włosku

Dla rodziców to dramat, dla uczniów jeszcze większy. Przyszłość jedynej w Polsce szkoły sportowej dla dzieci niepełnosprawnych wisi na włosku. Lada dzień placówka w Bytomiu może być zamknięta. Urząd Marszałkowski w Katowicach uznał, że jej utrzymanie się nie opłaca. Szkoła prowadzi unikalną na skalę kraju rehabilitację przez sport. Dowodem na jej skuteczność jest każdy z siedemdziesięciorga podopiecznych.

Referendum konstytucyjne. Prezydent na tak, PiS mówi "zobaczymy"

Prezydent chce referendum w sprawie konstytucji. To jest pewne. Czy zechce PiS? Tego jeszcze nie wiadomo. Zapowiedziane na 11 listopada 2018 roku referendum na razie utknęło w proceduralnej poczekalni. W tym wypadku liczy się głos Senatu, czyli de facto głos obozu rządzącego. Stamtąd na razie zamiast "tak" słychać raczej "jeszcze zobaczymy".

Samochód stał na przejeździe, pociąg nie zdążył wyhamować. Ta symulacja miała ostrzec kierowców

Lokomotywa wjeżdżająca w samochód osobowy stojący na przejeździe kolejowym. To brzmi groźnie, jednak na szczęście to była tylko symulacja. Dzisiaj w Dąbrowie Górniczej pokazano jak wygląda akcja ratunkowa podczas takiego wypadku. Chodziło o skłonienie kierowców do zachowania ostrożności, bo od początku tego roku na przejazdach kolejowych doszło już do ponad 60 wypadków i kolizji.

Mała suczka była o krok od śmierci. Znalazł ją przypadkowy wędkarz

Mieszkaniec pomorskiego Gniewu zawiązał na szyi swojego rocznego psa foliową reklamówkę i zostawił na wysepce. Przywiązany do drzewa na odludziu pies był krok od śmierci. Na szczęście na psa trafił przypadkowy wędkarz. Okrutny właściciel jest już w rękach policji. Grozi mu do dwóch lat więzienia.

Badania nie pozostawiają złudzeń. Przemoc w gimnazjach to poważny problem

Badania nie zostawiają złudzeń - przemoc wśród nastolatków jest dużym problemem. Według Instytutu Badań Edukacyjnych aż jedna piąta gimnazjalistów - miesiącu poprzedzającym jedno z badań - była dręczona psychicznie lub fizycznie. Ostatnim przykładem obrazującym ten problem było pobicie gimnazjalistki w Gdańsku. Jak radzić sobie z przemocą?

2,5-letnia dziewczynka zadzwoniła do dzielnicowego. Matka była pijana

2,5-letnia dziewczynka, powtarzając słowo "mama", zadzwoniła do dzielnicowego z Bytomia. Zaniepokojony policjant rozpoczął działania. Funkcjonariusze w mieszkaniu znaleźli dziecko i jej matkę. Kobieta spała, była pijana. Nigdy wcześniej do policyjnych interwencji w tym mieszkaniu nie dochodziło, a dziecko było zadbane.

Twierdzi, że poszedł porozmawiać, ale zabrał nóż. Przyznał się do morderstwa

Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla Macieja S., podejrzanego o wyjątkowo okrutne zabójstwo w Radomiu. 34-latek przyznał się do zabicia byłej partnerki i jej półtorarocznego syna. Martwą kobietę i dziecko znaleziono w piątek wieczorem w mieszkaniu na jednym z osiedli w Radomiu. Napastnik zadał jej kilkanaście ciosów nożem, a kilka kolejnych - dziecku.

Polscy studenci docenieni przez NASA. Problemem jest kwota potrzebna na wyjazd do USA

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej są utalentowani i pełni zapału - konstruują rakiety i łaziki marsjańskie. Zostali docenieni przez amerykańską NASA i dostali wyjątkową szansę, aby pojechać na konkurs organizowany przez Agencję w Stanach Zjednoczonych. CanSat Competition to prestiżowe zawody małych sond atmosferycznych. Dostają się tam tylko najlepsi. Młodym naukowcom z Krakowa brakuje jednak dwudziestu tysięcy złotych na odbycie podróży do USA.

Foodsharing w Polsce obchodzi pierwsze urodziny

"Foodsharing", czyli po polsku "jadłodzielnie". To odpowiedź na co raz powszechniejszy problem marnowania jedzenia. Zostawiamy na półce coś, czego mamy za dużo, a bierzemy to, co z całą pewnością wykorzystamy. Pierwsze takie miejsce pojawiło się w Polsce rok temu. Teraz jest ich piętnaście.