Włamywacze z Wiszni Małej aresztowani na 3 miesiące

Prokuratura stawia zarzuty, sąd godzi się na trzymiesięczny areszt. Trafią do niego dwaj mężczyźni zatrzymani w związku z sobotnią strzelaniną w Wiszni Małej w województwie dolnośląskim. Zginął wtedy jeden z policjantów, a także przestępca, który do niego strzelał. Włamywacze próbowali obrabować bankomat. Wrocławska prokuratura jest zdania, że nie pierwszy raz.

O zmianach w ordynacji za zamkniętymi drzwiami

Na zamkniętym dla mediów posiedzeniu, oficjalnie z powodu zamknięcia Sejmu przed orędziem prezydenta przed Zgromadzeniem Narodowym, nadzwyczajna komisja pracowała nad zmianami w Kodeksie wyborczym. Przepadły jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do rad gmin, zamiast tego wprowadzona będzie ordynacja proporcjonalna, która jest korzystniejsza dla dużych partii.

Zjechał Afrykę, za cel bierze Amerykę. Najpierw maluch musi przejść renowację

Arkady Paweł Fiedler - wnuk podróżnika i pisarza - odziedziczył po słynnym dziadku nie tylko imię, ale też jego pasję. Podjął właśnie kolejne wyzwanie. "Maluchem" chce przemierzyć obie Ameryki. Do pokonania ma prawie 30 tysięcy kilometrów. Najważniejsze to odpowiednio przygotować samochód. Na szczęście z pomocą ruszyli mu uczniowie i mechanicy szkoły samochodowej w Radomiu.

Strzelał gdzie popadnie, zużył dwa magazynki. Policjant usłyszał zarzuty

Policjant, który po pijanemu urządził strzelaninę w Łodzi, traci wolność i pracę. Sąd zdecydował o areszcie dla funkcjonariusza, a policja wydaliła go ze swoich szeregów. Strzelał, bo prawdopodobnie podejrzewał żonę o zdradę, ale oskarżony nie chce dokładnie wytłumaczyć dlaczego na ulicy opróżnił dwa magazynki.

"Skoczyła przez płot i krzyczała: co ja narobiłam?"

Zaprószenie ognia z pieca lub świeczki - to najbardziej prawdopodobna przyczyna tragicznego pożaru w Piechowicach (woj. dolnośląskie). Zginęła w nim trójka rodzeństwa. Tylko dziadek, który spał w pokoju obok, zdążył uciec. Nie wykluczone, że on lub matka dzieci usłyszą zarzuty. Prokuratura wszczyna śledztwo. Szuka też odpowiedzi na pytanie, czy rodzina miała zapewnioną odpowiednią pomoc ze strony opieki społecznej.

"Okoliczności dla smogu będą sprzyjające". Alarm na południu Polski

Smog dusi na południu Polski. W wielu miastach na Śląsku i w Małopolsce jakość powietrza jest fatalna. W sobotni poranek w Katowicach stężenie niebezpiecznych pyłów wynosiło aż 408 procent normy. Najbardziej narażone są osoby chorujące na astmę, dzieci i seniorzy. Szczególnie oni powinni przełożyć weekendowe spacery.

Łapiński: to kwestia spełnienia warunków, a nie zadowolenia prezydenta

Prezydent Andrzej Duda w czasie ostatniej zagranicznej wizyty w Wietnamie na pewno myślami był w Polsce. W tym czasie jego dwa projekty ustaw zmieniali politycy PiS. Prezydent wyznaczył granice tych zmian, ale na pytanie, czy nie zostały one przekroczone, jego urzędnicy nie udzielają konkretnej odpowiedzi. Opozycja apeluje o weto i mówi , że to nie są już prezydenckie ustawy.

Miała być lokalna atrakcja, zwierzęta umierają pod płotem. "Nikt nie reagował"

Bez jedzenia, picia i schronienia - w takich warunkach, według obrońców praw zwierząt, żyje około 200 zwierząt w mini zoo pod Myślenicami. Jak mówią inspektorzy - barany, kozy, emu i renifery brodzą w błocie i pozbawione są odpowiedniej opieki. Za zoo odpowiada ksiądz, za księdza urzędnicy, ale nikt nie ma sobie nic do zarzucenia, choć według inspektorów zwierzęta mogły być zaniedbywane od co najmniej roku.

Rewolucja w profilaktyce raka. Polacy stworzyli innowacyjne testy

Polscy specjaliści jako pierwsi na świcie opracowali tanie testy wykrywające większą podatność na nowotwory złośliwe. Wystarczy rejestracja na stronie i pobranie krwi. Specjaliści ocenią 70 genów zwiększających ryzyko zachorowania i jeśli znajdą mutację - zaczną profilaktykę. Nowej generacji testy genetyczne w onkologii są wspólnym osiągnięciem specjalistów Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Zakładu Medycyny Genomowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wyniki były w piątek, informacja w poniedziałek. Śledczy badają sprawę zatrucia wody

Prokuratura w Siemiatyczach wyjaśnia dlaczego doszło do zatrucia wody. W miejskim wodociągu wykryto bakterie z grupy coli. 15 tysięcy mieszkańców ma spory kłopot, bo woda z kranu nawet po przegotowaniu nie nadaje się do picia. Śledczy sprawdzają również, czy nie doszło do niedopełnienia obowiązków przez urzędników, którzy zbyt późno poinformowali mieszkańców o zagrożeniu. Sanepid wstępne wyniki miał w piątek, ale oficjalny komunikat pojawił się dopiero w poniedziałek, bo w weekend laboratorium nie pracuje. I wtedy okazało się, że woda nie tylko nie nadaje się picia czy gotowania, ale też do kąpieli i mycia naczyń. Na ulicach stanęły beczkowozy, a do przedszkoli, szkół, szpitali dowożona jest woda w butelkach.

Niemcy wydali instrukcję w sprawie żubrów. Odstrzelenie "w absolutnie wyjątkowych sytuacjach"

Co powinien zrobić Niemiec, jeśli na swojej drodze spotka żubra z Polski? Na pytanie odpowiada Ministerstwo Środowiska Brandenburgii. Opublikowano specjalną instrukcję, zgodnie z którą w przypadku pojawienia się zwierzęcia należy zachować spokój i zawiadomić właściwe urzędy, a żeby zyskać czas, zwierzę można osaczyć lub zamknąć. Instrukcję wydano po tym, jak dwa miesiące temu myśliwy zastrzelił żubra z Polski.

Wieszaki pod gołym niebem. "Wymiana Ciepła" także w Kaliszu

Ciepłe ubrania na zimne tygodnie potrzebne są wszystkim, ale nie wszystkich na nie stać. Na szczęście wielu stać na dobry gest - stąd powodzenie akcji "Wymiana Ciepła". Na ulicach Kalisza stanęły wieszaki. Kto może, ten zostawia na nich kurtki, płaszcze i szaliki. Bierze ten, kto potrzebuje. Bez opłat, bez formalności i bez wstydu. Podobne wieszaki mają Warszawa, Wrocław, Szczecin czy Łódź.

Radny o Kenijczykach w półmaratonach: podobne do cyrku wędrownego

Kontrowersyjne słowa radnego ze Świdnicy. Miał zażądać zakazu startu Kenijczyków w miejskim półmaratonie, a ich występy porównał do "cyrku wędrownego ze zwierzętami". Radny uznał, że Kenijczycy startują w maratonie tylko po to, aby zarobić. Część świdnickich urzędników nie kryje oburzenia, obrońcy praw człowieka mówią, że to rasizm.

Premiera "Ludzi z klisz" w Walimiu

Wyjątkowa premiera - wyjątkowego filmu. W Walimiu, bo tam się wszystko zaczęło. Historie mieszkańców tej miejscowości zamknięte w czarno-białych kadrach. Odnalezione przypadkowo na strychu ocalone i odtworzone na nowo. W filmową całość zebrał je nasz redakcyjny kolega - Mateusz Kudła. Jego praca była wielokrotnie nagradzana na zagranicznych festiwalach. Teraz "Ludzi z klisz" obejrzeli ludzie z Walimia.

Są zarzuty za dla matki i jej partnera, którzy katowali dzieci

Koszmar kilkuletnich chłopców - w marcu ubiegłego roku zostali odebrani matce, która się nad nimi znęcała. Kobieta została pozbawiona praw rodzicielskich i czeka na rozprawę sądową. Chłopcy leczą rany, nadal nie tylko psychiczne. Matka i jej partner usłyszeli zarzuty usiłowania zabójstwa Marcela, znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad obojgiem starszych chłopców, a Marek K. dodatkowo - ich gwałcenia.