"Wybory powinny zostać odwołane"

Wybory prezydenckie powinny odbyć się 10 maja - mówi Jarosław Kaczyński, a kandydat jego partii, jako prezydent, wciąż ma narzędzia i środki do prowadzenia aktywnej kampanii wyborczej. Uziemieni przez epidemię rywale zarzucają Andrzejowi Dudzie, że zabiega o głosy wyborców na specjalnych zasadach. Polityczne zaplecze prezydenta broni go i przekonuje, że akurat Andrzej Duda na epidemii traci.

Coraz więcej zakażeń SARS-CoV-2. Służby apelują o odpowiedzialność

Apele o pozostanie w domach wciąż obowiązują, a łamiącym nakaz kwarantanny grozi nawet trzydzieści tysięcy złotych kary. Wezwania do odpowiedzialnych zachowań słychać zewsząd. Ratownicy przypominają o akcji "nie kłam medyka", epidemiolodzy o tym, że kiedy występują objawy, to nie należy iść na SOR, tylko zgłosić się do sanepidu. Należy też częściej i dłużej myć ręce i zachowywać odpowiedni dystans. Od wykrycia pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce minęło siedemnaście dni, od tego czasu przypadków zakażeń wciąż przybywa.

Premier ogłosił stan epidemii. Co to oznacza?

W Polsce do godziny 15 w sobotę wykryto w sumie 452 przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Pięć zakażonych osób zmarło. W ślad za kolejnymi zakażeniami idą kolejne decyzje rządu. W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował o przejściu ze stanu zagrożenia epidemicznego do stanu epidemii.

54-latek uciekł ze szpitala zakaźnego. Grozi mu do 8 lat więzienia

Jest prokuratorskie śledztwo w sprawie ucieczki ze szpitala zakaźnego w Zgierzu. W czwartek po południu 54-latek, u którego podejrzewa się zakażenie koronawirusem, bez wiedzy lekarzy i pielęgniarek opuścił szpital. Szukano go przez 3 godziny. Teraz grozi mu kara nawet do 8 lat więzienia. Późnym popołudniem ma być wynik jego testu.

Rząd udostępnił aplikację dla osób objętych kwarantanną

Prośba o selfie - kilka razy dziennie i zawsze "z zaskoczenia". Tak ma działać nowa rządowa aplikacja na smartfony dla osób objętych kwarantanną. Ma to odciążyć służby odpowiedzialne za kontrolowanie osób objętych kwarantanną domową i usprawnić użytkownikom kontakt w razie potrzeby skorzystania z pomocy pracowników socjalnych. Aplikacja "Kwarantanna domowa" jest dostępna w Google Play i App Store.

Pomoc dla szpitali i lekarzy. Obywatelskich inicjatyw nie brakuje

W walce z koronawirusem trzeba działać razem. Zwłaszcza, kiedy w szpitalach na już potrzebne są dodatkowe środki ochrony osobistej i specjalistyczny sprzęt. Coraz więcej jest oddolnych inicjatyw, jak i działań samorządowców, ale z każdym dniem ta pomoc może być potrzebna jeszcze bardziej.

Posiedzenie Sejmu na Stadionie Narodowym? Pomysł "mało poważny"

Politycy mają różne pomysły na organizację posiedzenia Sejmu. Pojawił się i taki pomysł, żeby posiedzenie odbyło się na Stadionie Narodowym. Wicemarszałek Sejmu i szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki zapewnia, że Kancelaria Sejmu pracuje nad tym, aby zapewnić bezpieczeństwo posłom, ale pomysł, by organizować posiedzenie Sejmu na Stadionie Narodowym, wydaje mu się mało poważny.

Dramatyczny apel wiceministra nauki. "Jeżeli się złamie te zasady kwarantanny, to oni umrą"

Wszędzie widać zaostrzone środki ostrożności w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego. Po tym, jak okazało się, że jeden z wiceministrów rolnictwa, Ryszard Kamiński, jest zakażony koronawirusem SARS-CoV-2, całe kierownictwo resortu zostało poddane kwarantannie i pracuje zdalnie. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Wojciech Maksymowicz podkreśla, że musimy ograniczać kontakty z innymi ludźmi i przestrzegać zasad kwarantanny, aby chronić zdrowie osób najbardziej narażonych. - Jeżeli się złamie te zasady kwarantanny, to oni umrą - twierdzi.

Coraz więcej odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce

W szpitalu w Łańcucie zmarła 27-letnia kobieta, u której wykryto koronawirusa SARS-CoV-2. 27-latka niedawno urodziła dziecko. Bezpośrednią przyczyną jej śmierci miała być sepsa. Tym samym stała się ona szóstą osobą w Polsce, która zmarła i u której wykryto nowego koronawirusa.

Co proponuje rząd w ramach tarczy antykryzysowej?

Wsparcie gospodarki, przedsiębiorstw i pracowników - to cele o jakich mówi rząd w ramach zaproponowanego pakietu antykryzysowego. Jak przekazał na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, wartość pakietu to ponad 200 miliardów złotych. Pytanie jednak na ile może liczyć biznes oraz czy ta tarcza uchroni miejsca pracy.

Samorządowcy ruszają na pomoc przedsiębiorcom. "Sytuacja jest wyjątkowa"

Samorządy nie czekają na wsparcie z rządu i idą na wojnę ze skutkami kryzysu wywołanego epidemią SARS-CoV-2. Działają na własną rękę, bo wielu ludzi wsparcia potrzebuje w trybie pilnym. Wrocław ma swój pakiet pomocowy, Kraków szykuje ulgi podatkowe dla branży hotelarskiej, a Oleśnica proponuje zwolnienie z czynszu.

Film Jana Komasy "Sala Samobójców. Hejter" dostępny w serwisie player.pl

Analitycy szacują, że w związku z pandemią koronawirusa Hollywood może stracić miliardy dolarów w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. W krytycznej sytuacji są też polskie sieci. Film "Sala samobójców. Hejter”, mimo dobrych wyników, przestał być wyświetlany po kilku dniach w związku z zamknięciem kin. Ci, którzy nie zdążyli obejrzeć najnowszego obrazu Jana Komasy, mogą to teraz zrobić bez wychodzenia z domu. Produkcja 18 marca została udostępniona na platformie player.pl.

Opozycja krytykuje tarczę antykryzysową i przedstawia swoje propozycje

Rząd mówi o "tarczy" i o rozwiązaniach, które mają uchronić gospodarkę przed koronawirusem, prezydent czeka na ustawy do podpisania, a opozycja apeluje o jak najszybsze wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Po to, by realnie walczyć z pandemią, która rozlewa się coraz szerzej. Do czwartku potwierdzono w Polsce 325 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

"Nie okłamujcie nas". Medycy apelują do Polaków

Kłamstwo ma krótkie nogi, ale w tym przypadku może mieć też bardzo poważne konsekwencje. Są przypadki chorych, którzy nie mówią, że są na kwarantannie, albo że mieli kontakt z osobą, która mogła być zakażona. Dlatego przedstawiciele zawodów medycznych apelują: nie okłamujcie nas.

Personel medyczny najbardziej narażony na zakażenie koronawirusem

Kilkadziesiąt nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Wśród nich znajdują się ludzie, którzy stoją na pierwszej linii frontu w walce z pandemią. Mowa tu o lekarzach, pielęgniarkach i pracownikach szpitali. Coraz głośniej wybrzmiewa apel, by chronić tych, którzy ratują nasze życie i zdrowie. Przedstawiciele systemu ochrony zdrowia mówią wprost, że potrzebują więcej sprzętu, więcej środków ochronnych i testów.

Wolontariusze rozdają wodę i jedzenie w kolejce do granicy z Polską

Na polsko-niemieckich przejściach granicznych od strony Niemiec ciągną się ogromne kolejki. Kierowców czeka nawet 30 godzin czekania w kilkudziesięciokilometrowych korkach. Każda osoba wracająca do Polski musi przejść przez specjalną procedurę, w tym także wypełnić kartę lokalizacyjną. Dodatkowo na specjalny transport czekają obywatele krajów bałtyckich, którzy chcą wrócić do domu. Gigantyczne zatory mają zostać rozładowane przez nowo otwarte przejścia graniczne, a podróżujących starają się wspierać wolonatriusze, którzy rozdają wodę i jedzenie.

"Koronawirus. Raport". Na pytania od widzów odpowiadają eksperci

Pytania widzów, odpowiedzi ekspertów. Mówimy o faktach, obalamy mity. To program "Koronawirus. Raport". Codziennie o godzinie 18 antena TVN24 staje się miejscem, gdzie można usłyszeć odpowiedzi od ekspertów na pytania widzów. Ze wszelkimi pytaniami związanymi z pandemią koronawirusa mierzą się lekarze, prawnicy i naukowcy. Najlepsi eksperci. Wystarczy wysłać pytanie na portalu Kontakt24.

Pierwszy polski pacjent z COVID-19 "uznany za wyleczonego"

Polski "pacjent zero", czyli 66-latek, który był pierwszą osobą w Polsce, u której wykryto nowego koronawirusa, doszedł do zdrowia i wychodzi ze szpitala. 66-latek przyjechał autokarem z Niemiec. Do zdrowia dochodził w szpitalu w Zielonej Górze. W Polsce odnotowano w sumie dotąd 251 zakażeń SARS-CoV-2.