Referendum w sprawie aborcji? Politycy o możliwych scenariuszach

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego zmusza do doprecyzowania przepisów - powiedział w "Kawie na ławę" w TVN24 prezydencki minister Andrzej Dera, który został zapytany o to, co dalej z prawem aborcyjnym. - Jedyne, co można zrobić, to wstrzymać publikacje i przeprowadzić referendum - mówiła posłanka Urszula Pasławska z Koalicji Polskiej.

Protesty po decyzji TK nie ustają

Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartkowym orzeczeniu za niezgodne z konstytucją prawo do aborcji z powodu trwałych i nieodwracalnych wad płodu. Ta decyzja wyprowadziła tysiące osób na ulice wielu polskich miastach.

Rozporządzenie premiera wprowadza nowe ograniczenia dla seniorów

Wraz z wprowadzeniem na terenie całego kraju strefy czerwonej, ograniczenia dotknęły również seniorów. W opublikowanym rozporządzeniu - podpisanym przez Mateusza Morawieckiego - można przeczytać, że osoby, które ukończyły siedemdziesiąty rok życia, mogą się przemieszczać wyłącznie w celach związanych z pracą zawodową, z zaspokajaniem niezbędnych potrzeb życia codziennego i sprawowaniem lub uczestniczeniem w sprawowaniu kultu religijnego.

Szpital wezwał taksówkę do zakażonego pacjenta

Zakażony koronawirusem pacjent ze szpitala wrócił taksówką. Na jej wezwanie w nocy zdecydowała się pielęgniarka. W trakcie zamawiania poinformowała dyspozytora o tym, że pacjent miał dodatni wynik na obecność SARS-CoV-2.

Od soboty nowe ograniczenia w Polsce

Od soboty czerwoną strefą objęta jest cała Polska. Dodatkowymi obostrzeniami - restauracje, kawiarnie i bary, które obecnie posiłki mogą wydawać wyłącznie na wynos. Seniorzy i młodzież mają ograniczoną możliwość wychodzenia z domu. Wesela, komunie, jakiekolwiek przyjęcia okolicznościowe zostają odwołane. W kościołach może przebywać mniej wiernych. Wszystkich obowiązuje niezmiennie dystans, częsta dezynfekcja i maseczka i na ustach i na nosie.

Kolejny dzień protestów po orzeczeniu TK w sprawie aborcji

W sobotę rozpoczęły się kolejne protesty przeciw decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją prawo do aborcji z powodu trwałych i nieodwracalnych wad płodu. Demonstracje odbywają się już między innymi w Łodzi i Poznaniu, a kolejne zaplanowane są w wielu innych miastach Polski.

Niemcy uznali Polskę za obszar podwyższonego ryzyka

Polska została określona przez Niemców obszarem podwyższonego ryzyka. Nasi sąsiedzi zza zachodniej granicy wprowadzają obostrzenia dla osób przyjeżdżających z Polski - w tym obowiązek kwarantanny i testowania.

Cała Polska została objęta czerwoną strefą

Premier zapewnia o przemyślanej strategii rządu, ale obostrzenia wprowadza z dnia na dzień, czym w kłopoty finansowe i logistyczne wpędza przede wszystkim właścicieli lokali gastronomicznych, bo ci na przystosowanie do nowej sytuacji dostali raptem kilkanaście godzin. Od soboty 24 października - przez co najmniej dwa tygodnie - restauracje będą zamknięte, a posiłki wydawać mogą wyłącznie na wynos. Od 24 października cała Polska jest tak zwaną czerwoną strefą.

Cmentarze zamknięte 1 listopada? Premier: decyzja w przyszłym tygodniu

Zamiast odwiedzin na cmentarzu - modlitwa. Zamiast wizyty na grobach pierwszego listopada można wybrać inny dzień. Na sytuację związaną z pandemią reagują najwyżsi hierarchowie kościelni. Na czele z papieżem Franciszkiem. Swoje rozwiązania wprowadzają samorządy, a premier wciąż nie wyklucza zamknięcia cmentarzy.

Komentarze po orzeczeniu TK w sprawie prawa antyaborcyjnego

PiS wydał wojnę kobietom, ale to kobiety tę wojnę wygrają - mówi wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy. Lider Platformy Borys Budka dorzuca, że pod osłoną pandemii i rękami "pseudosędziów PiS" zaostrza ustawę aborcyjną. Choć przedstawiciele obozu władzy przekonują, że Trybunał podjął niezależną decyzję, a państwo będzie pomagać kobietom rodzącym niepełnosprawne dzieci. Czwartkowe orzeczenie praktycznie przekreśla obowiązujący od niemal 30 lat tak zwany kompromis aborcyjny.

"Nie dla piekła kobiet". Manifestacje w wielu polskich miastach

Zdecydowane "nie" dla piekła kobiet słychać było nie tylko w Warszawie. Chcemy same o sobie decydować - mówiły uczestniczki protestów w Poznaniu, Krakowie, Gdańsku czy Łodzi. Mimo szalejącej pandemii i mimo obostrzeń. To jest wojna - mówią organizatorki akcji i nie zamierzają składać broni.

Protesty po decyzji Trybunału Konstytucyjnego

Kiedy w Sejmie przedłużały się prace nad ustawami covidowymi, w kierowanym przez Julię Przyłębską Trybunale Konstytucyjnym ważyły się losy prawa aborcyjnego. Przeciwnicy jego zaostrzania gromadzili się przed Trybunałem od rana. A kiedy decyzja zapadła, tłum zaczął gęstnieć. Fala oburzenia rozlała się po całym kraju. Ale to w Warszawie protest miał najostrzejszy przebieg. Na jego trasie pojawiło się kilkuset policjantów. W okolicy domu prezesa PiS doszło do starć. 15 osób zatrzymano, posypały się mandaty, jest kilkadziesiąt wniosków do sądu i 200 zawiadomień do sanepidu.

Przekładane głosowanie nad wyborem nowego RPO. "Pan marszałek nie zdecydował się dać mi nawet kilku minut"

Decyzja w sprawie wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich miała zapaść w środę, ale trafiła do czwartkowego bloku głosowań. Czekamy na rozstrzygnięcie. Przede wszystkim czeka na nie jednak Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Jedyna kandydatka na objęcie schedy po Adamie Bodnarze. Ma ogromne poparcie organizacji społecznych. Ale poparcia sejmowej większości brak. Stąd brak przesłanek, że wynik sejmowego głosowania może być zaskoczeniem.

W Sejmie klaruje się ostateczny kształt ustawy covidowej

W środę pierwsze czytanie, potem jedenaście godzin obrad w sejmowej Komisji Zdrowia i przesuwane wciąż głosowania. W Sejmie klaruje się ostateczny kształt ustawy covidowej. Będzie doprecyzowany obowiązek noszenia maseczek. Za ich brak - nawet do tysiąca złotych grzywny. Będzie też złagodzenie odpowiedzialności karnej lekarzy.

Mimo zakazu zorganizowali dyskotekę. Rusza prokuratorskie śledztwo

Rusza prokuratorskie śledztwo w sprawie dyskoteki zorganizowanej w Częstochowie. Mogło się na niej bawić nawet tysiąc osób. Impreza została zorganizowana mimo obowiązujących obostrzeń. Śledztwo prowadzone jest w kierunku spowodowania zagrożenia epidemiologicznego oraz narażenia innych osób na niebezpieczeństwo, za co może grozić kara nawet do 8 lat więzienia.

ZNP apeluje o zamknięcia szkół podstawowych w Małopolsce

Zmierzamy do "szkolnego lockdownu" - alarmują nauczyciele z województwa małopolskiego. W samym Krakowie już niemal co dziesiąty nauczyciel jest na zwolnieniu lekarskim, a ponad 200 jest zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje o ferie jesienne i zamknięcie szkół w regionie na najbliższe dwa tygodnie.

To oni walczą na pierwszej linii frontu. Z czym mierzą się medycy?

Wyrazy podziwu i wdzięczność płyną z całej Polski dla lekarzy, pielęgniarki i ratowników - dla tych, którzy od miesięcy są na pierwszej linii frontu. To ich praca, często ponad siły, jest tym najcięższym orężem w walce z epidemią. Medycy opisują, jak wygląda ich codzienność, a te opisy można przeczytać na platformie Kontakt 24.

Morawiecki apeluje o współpracę, opozycja mówi o odrzuconych projektach

W środę rano rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie Sejmu. Posłowie pracują nad ustawami dotyczącymi walki z koronawirusem. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił także aktualną informację na temat walki z epidemią. Krytykował osoby nienoszące maseczek, wzywał do solidarności i apelował o rygorystyczne przestrzeganie obostrzeń.

Kolejne protesty rolników. Demonstrujący zablokowali część dróg w Polsce

Piątka dla zwierząt znowu wyprowadziła na ulice protestujących rolników. Punktowe blokady paraliżują drogi w kraju. Demonstrujących popierają związki zawodowe i przedstawiciele izb rolniczych. Oni także żądają odrzucenia nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Tymczasem prace legislacyjne trwają. Poprawiony przez senatorów projekt wrócił do Sejmu. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiada dyscyplinę partyjną w głosowaniu.

Ponad 10 tysięcy potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 jednej doby

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 040 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Przekazano także informację o śmierci 130 osób. Niemal dziewięć i pół tysiąca osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2, wymaga leczenia szpitalnego. Wirus nie wybiera i może zaatakować każdego, bez względu na wiek czy zawód. Chorują aktorzy, nauczyciele, politycy.