Zdalne lekcje w budynku szkoły. "Musieliśmy zająć się tymi dziećmi"

W szkole podstawowej w Danówku na Podlasiu lekcje zdalne odbywają się w szkole. Rodzice muszą iść do pracy, nie mają z kim zostawić swoich dzieci i boją się, że dzieci nie zrealizują obowiązku szkolnego. Są też inne przyczyny takiej sytuacji - część uczniów nie ma dostępu do szybkiego łącza internetowego lub komputera. Takie "nauczanie zdalne" w szkole odbywa się tylko w przypadku uczniów z klas 1-3. W praktyce do szkoły przychodzi na zajęcia kilkunastu uczniów, są też dni, kiedy nie ma ich wcale.

"Bulwersuje mnie forma tego, co się stało". Policja bez nakazu zarekwirowała flagę

Na balkonie prywatnego mieszkania w Warszawie od miesiąca wisiała flaga Polski z błyskawicą - symbolem Strajku Kobiet. W sobotę bez uprzedzenia i bez nakazu policjanci weszli do mieszkania i flagę zarekwirowali. Przekonują, że mieli do tego prawo i skierowali sprawę do prokuratury, a prokuratura wszczęła śledztwo. Chodzi o rzekome znieważenie flagi. Zdaniem RPO policja naruszyła mir domowy.

Janusz Kowalski straci stanowisko w rządzie? Ziobro: traktuję to jako plotkę

Czy Zjednoczona Prawica nadal jest zjednoczona? W bilansie zysków i strat po batalii o mechanizm praworządności Solidarna Polska znalazła się na minusie. Polska Agencja Prasowa poinformowała, że partia może stracić jedną z rządowych posad. Podobno dymisja wiceministra aktywów państwowych Janusza Kowalskiego ma być przesądzona. Zbigniew Ziobro zapewnia, że to tylko plotka.

"Oczekiwaliśmy na ten most długie lata"

Mieszkańcy dwóch nadwiślańskich gmin - Gręboszów w Małopolsce i Nowy Korczyn w województw świętokrzyskim - nareszcie mają nowy most, który ich łączy. Poprzedni został zniszczony w trakcie drugiej wojny światowej.

Pomoc dla ubogich i restauratorów. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę

Nie będzie, jak co roku, Wigilii dla ubogich, ale będą za to posiłki na wynos. Restauracje otrzymują pomoc i jednocześnie pomagają. W Warszawie wolontariusze już dostarczają paczki z żywnością dla osób bezdomnych i zbierają środki, by w ten szczególny dzień Bożego Narodzenia każdy mógł poczuć namiastkę rodzinnych świąt.

Doświadczają "mgły pocovidowej" lub męczy ich nawet zwykła rozmowa. W Zgierzu powstał oddział dla ozdrowieńców

Przeszli COVID-19, ale do pełni sił i zdrowia droga jeszcze daleka - takim pacjentom mają pomóc oddziały rehabilitacyjne. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu powstał pierwszy taki oddział w województwie łódzkim. Trafią tam osoby, które chorowały na COVID-19, ale które wciąż odczuwają skutki zakażenia koronawirusem, takie jak osłabienie czy "mgła pocovidowa".

Polska himalaistka chce zdobyć K2 zimą

Himalaistka Magdalena Gorzowska z Chorzowa chce zdobyć K2, i to zimą. Jeszcze nikomu to się nie udało. Magdalena Gorzowska na swoim koncie ma trzy ośmiotysięczniki: Everest, Makalu i Manaslu. Ma nadzieję, że czwarty to będzie K2, ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik świata.

Mobilizacja policji w trakcie niedzielnych demonstracji

60 wniosków o ukaranie do sądu, 6 protestujących ukaranych mandatami, 3 osoby zatrzymane - to bilans policyjny niedzielnego Strajku Kobiet w Warszawie. Ogromne wrażenie robiły siły policyjne w stolicy - gigantyczna policyjna blokada w pobliżu domu prezesa PiS i otoczony policyjnym kordonem pomnik ofiar smoleńskich.

"Był arystokratą na scenie". Przyjaciele żegnają Piotra Machalicę

Jeden z najsłynniejszych polskich aktorów teatralnych i telewizyjnych, Piotr Machalica, zmarł w wieku 65 lat. Jego bliscy i znajomi są bardzo poruszeni, bo tak nagłego odejścia się nie spodziewali. Piotr Machalica od lat zmagał się z problemami zdrowotnymi. Ci, którzy go znali, wspominają jego zjawiskowy głos, wielki talent i niezwykłą wrażliwość.

"Zabij to i wyjedź z tego miasta" z nagrodą na 45 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Animacja na miarę Złotych Lwów. Film Mariusz Wilczyńskiego "Zabij to i wyjedź z tego miasta" został najlepszym filmem konkursu głównego 45 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Powstawał kilkanaście lat, teraz wzrusza i inspiruje. Na kartach polskiej kinematografii film zapisuje się tez z innego powodu. Nagrody rozdano też w kilkunastu innych kategoriach. Ze względu na epidemię i obostrzenia laureatów w Gdyni nie było.

"Te pokłady miłości, które w sobie mają, mogą jeszcze komuś przekazać"

Seniorki z Poznania znów pozytywnie zaskakują. Pomysłodawczynie akcji "Senior maluszka tuli" wychodzą z kolejną inicjatywą. Teraz własnoręcznie przygotowują szydełkowe prezenty dla dzieci, które Boże Narodzenie spędzą w szpitalu. Przed pandemią przychodziły na oddział noworodków i pomagały w opiece nad dziećmi. Teraz jest zakaz wchodzenia do szpitala, dlatego znalazły inny sposób na sprawienie radości dzieciom.

"Szczególnie dzisiaj musimy o sobie pamiętać"

"Weekend cudów" trwa. Wolontariusze cały czas są w drodze, a kolejne rodziny dostają prezenty. To weekend pełen uśmiechów, ale i łez wzruszenia. Bardzo często Szlachetna Paczka dociera do tych, których na co dzień nie widać, a bardzo pomocy potrzebują.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 8977 nowych zakażeniach SARS-CoV-2

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci kolejnych 188 osób zakażonych SARS-CoV-2. Ale jeśli spojrzeć szerzej - widać że śmiertelność jest bardzo wysoka. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło prawie 9000 nowych zakażeń. Wśród walczących z COVID-em są także ci, którzy na co dzień walczą o zdrowie i życie pacjentów.

"Nie walczymy już w tym momencie tylko o prawa kobiet, ale o prawa wszystkich"

"Idziemy po wolność, idziemy po wszystko" - pod takim hasłem maszerowały kolejne protesty strajku kobiet w wielu polskich miastach. W Warszawie przyłączyły się też inne środowiska, przedsiębiorcy, a nawet górale. Stołeczne ulice, przez które przechodzą manifestujący, obstawiają policyjne kordony. Policyjna blokada pojawiła się w okolicy domu wicepremiera, prezesa PiS na Żoliborzu. Protesty odbyły się także m.in w Krakowie, Łodzi, Gliwicach i Kielcach.

Leśnicy zachęcają do kupowania żywych choinek

Naturalna choinka prosto z lasu. Będzie przyjazna dla oka, dla środowiska i jeszcze - co cieszy podwójnie - dla portfela. W urokliwym Nadleśnictwie Knyszyn ruszyła sprzedaż świątecznych drzewek. Choinkę samemu można wybrać, w ścięciu pomogą leśnicy. Wrażenia są bezcenne, a magia świąt - gwarantowana.

Stany Zjednoczone dają zielone światło szczepionce Pfizera

Za oceanem zapaliło się zielone światło dla szczepionki Pfizera. Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła jej awaryjne użycie. Pierwsze szczepienia mają ruszyć w przyszłym tygodniu. Wielu amerykanów w szczepionce pokłada wielkie nadzieje, bo Stany Zjednoczone są krajem najbardziej dotkniętym przez pandemię. Zmarło już ponad 300 tysięcy ludzi.