Świnki morskie, które były nietrafionym prezentem. Studenci postanowili im pomóc

Psy, koty, króliki - te zwierzęta często znajdujemy w formie prezentu pod choinką. Weterynarze od lat apelują: nie podejmujmy spontanicznych decyzji bo czasem kończy się to tragicznie. W tym roku studenci Akademii Morskiej zorganizowali akcję pomocy świnkom morskim. Proszą o wsparcie stowarzyszenia i jednocześnie przestrzegają, że te gryzonie często kończą tak samo jak szczeniaki czy kociaki.

Respiratorów nie ma, środki nie zostały zwrócone. "Z premedytacją wyprowadzono pieniądze"

Nie ma zamówionych przez Ministerstwo Zdrowia respiratorów i nie ma zwrotu pieniędzy za nie zapłaconych. Na jaw wychodzą szczegóły wiosennego zakupu urządzeń niezbędnych do leczenia najcięższych przypadków COVID-19. Ministerstwo Zdrowia wysłało w lipcu wniosek do Prokuratorii Generalnej, żeby domagała się zwrotu pieniędzy od przedsiębiorcy. Okazuje się, że jeszcze w tym samym miesiącu resort wycofał wniosek, co wstrzymało działania Prokuratorii Generalnej.

Przedsiębiorcy z branży targowej zorganizowali protest. Też chcą skorzystać z tarczy antykryzysowej

Na autostradzie A2 protestowali przedstawiciele branży targowej, którzy czują się pominięci w najnowszej odsłonie tarczy antykryzysowej. Przejechali swoimi samochodami odcinek autostrady A2 między Poznaniem a Wrześnią. O rozszerzenie listy beneficjentów apeluje do premiera rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz. Założenia senackiej inicjatywy ustawodawczej, która ma uwzględniać te postulaty, przedstawili we wtorek marszałek Senatu Tomasz Grodzki, a także senator Krzysztof Kwiatkowski oraz wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL i posłanka Lewicy Małgorzata Prokop-Paczkowska.

Jeden test na COVID-19 i na grypę. Wynalazek polskich naukowców

To grypa czy COVID-19? Rozstrzygnąć to może jeden test. Opracowali go naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Test na rynek ma trafić już na początku przyszłego roku. To pierwszy taki polski test genetyczny, który w prosty i szybki sposób umożliwia odróżnienie, czy badany pacjent jest zakażony SARS-CoV-2 czy wirusem grypy.

Obostrzenia w sylwestra. Są szczegółowe przepisy

W opublikowanym rozporządzeniu Rady Ministrów czytamy, że od godziny 19.00 31 grudnia 2020 roku do godziny 6.00 1 stycznia 2021 roku osobom na terytorium Polski zabrania się przemieszczania z wyjątkiem wykonywania czynności służbowych, zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej, albo w związku z zaspokajaniem niezbędnych potrzeb.

Rozporządzenie w sprawie nowych obostrzeń od 28 grudnia zostało opublikowane

W tym roku na święta zgodnie z obostrzeniami można zaprosić maksymalnie 5 osób spoza gospodarstwa domowego. Zalecane jest jednak, by nikogo spoza domu nie zapraszać. 28 grudnia rozpoczyna się okres zwiększonych obostrzeń. Rozporządzenie dotyczące nowych restrykcji, zapowiadane w ubiegłym tygodniu, zostało opublikowane w poniedziałek wieczorem.

Spór o generała Kowalskiego. "IPN robi złą robotę"

"To niedobre dla historii Polski" - mówi polski kosmonauta generał Mirosław Hermaszewski, komentując opinię IPN na temat generała Józefa Kowalskiego. Wojewoda lubelski chce zdekomunizować ulicę w Dęblinie upamiętniającą zasłużonego komendanta Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. Ani mieszkańcy, ani władze miasta nie chcą się na to zgodzić - bo generał przez blisko dwadzieścia lat rozwijał nie tylko szkołę, ale i miasto.

Tablety umożliwiają pacjentom w szpitalach na kontakt z rodziną. Udana zbiórka w Miliczu

Są odcięci od rodziny. Przez pandemię i obostrzenia nie mogą liczyć na wizytę bliskich. Pacjentom w szpitalach i podopiecznym w domach pomocy społecznej w tym szczególnym świątecznym czasie szczególnie zależy na kontakcie z drugim człowiekiem. Szansę na to daje technologia - tablet z internetem pozwala na rozmowę, dlatego w szpitalu w Miliczu zorganizowano zbiórkę, by kupić tablety dla pacjentów.

Szybko rośnie liczba krajów, które zawiesiły połączenia z Wielką Brytanią

Kolejne państwa zamykają przestrzeń powietrzną dla lotów pasażerskich z Wielkiej Brytanii. Już zrobiła to większość krajów Unii Europejskiej, a o północy zrobi to Polska. Loty zawiesza też Kanada, Turcja, Izrael, a nawet Kolumbia. Powód to wzrost liczby zakażeń nową mutacją koronawirusa, nie tylko w Londynie i południowo-wschodniej Anglii. Pierwsze zakażenia nową, bardziej zakaźną mutacją notują też Duńczycy, Holendrzy i Włosi.

Eurodeputowany złożył zawiadomienie na kardynała Dziwisza, został przesłuchany

Eurodeputowany Łukasz Kohut złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie kardynała Stanisława Dziwisza, który miał wiedzieć o przypadkach pedofilii w Kościele i nie zawiadomić o tym organów ścigania. W poniedziałek Łukasz Kohut sam został przesłuchany. Jego zawiadomienie to pokłosie reportażu TVN24 "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza".

Nowa mutacja koronawirusa. Wielka Brytania wprowadza nowe obostrzenia

Nowy wariant SARS-CoV-2 może być nawet 70 procent bardziej zakaźny niż wariant dotychczas dominujący. Nie ma doniesień, żeby był bardziej śmiertelny. Wielka Brytania mocno zaostrzyła restrykcje. Londyn i cała południowo-wschodnia Anglia to obszary zamknięte. Zanim obostrzenia weszły w życie, lotniska i dworce kolejowe pękały w szwach.

Europejska Agencja Leków daje zielone światło pierwszej szczepionce na COVID-19

Europejska Agencja Leków zarekomendowała w poniedziałek wprowadzenie na rynek szczepionki na COVID-19 firm Pfizer i BioNTech. Pierwsze dawki mają trafić do Polski drugiego dnia świąt. Rząd liczy na to, że dzień później zostanie zaszczepionych pierwszych 10 tysięcy Polaków. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze informacje o epidemii COVID-19 w Polsce, ale nawet przedstawiciele rządu przyznają, że te liczby mogą być zaniżone, bo wiele osób nie zgłasza się z objawami do lekarza.

Garnek pełen srebrnych przedmotów znaleziony w polu w Słuszkowie

Sensacyjne odkrycie archeologiczne na polu kukurydzy w Słuszkowie koło Kalisza. Średniowieczny skarb intryguje badaczy, bo jego historia może sięgać nawet pierwszych wieków istnienia państwa polskiego. Znalezisko to 6,5 tysiąca srebrnych monet, placki srebra, fragmenty ołowiu oraz dwie złote obrączki i pierścionki. Archeolodzy wiążą skarb z księciem Zbigniewem, bratem Bolesława Krzywoustego, który żył na przełomie XI i XII wieku.

Ograniczenia w sylwestra. Wątpliwości mają również niektórzy politycy PiS

Nie tylko ze strony opozycji lub Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, ale także z koalicji rządzącej słychać głosy wątpliwości wobec sylwestrowych obostrzeń, a dokładniej wobec tego, czy rząd rozporządzeniem może obywatelom zakazać wychodzenia z domu. Konstytucja przewiduje, że wolność przemieszczania się może być ograniczona tylko w czasie obowiązywania stanu nadzwyczajnego.

Zamiast wigilii rozwożenie posiłków. Tak wygląda pomoc w czasie pandemii

Miejskie wigilie dla potrzebujących z powodu pandemii w tym roku musiały odbyć się w innej formie niż dotychczas. Nie było dzielenia się opłatkiem i wspólnego jedzenia posiłków. To nie oznacza, że najbardziej potrzebujący i bezdomni zostali bez wsparcia. W Krakowie, w Białymstoku, czy we Wrocławiu wolontariusze rozwozili paczki z żywnością dla ubogich, samotnych i bezdomnych.