GIS wprowadza nowe procedury. Zmiany mają odciążyć sanepidy

Główny Inspektor Sanitarny wprowadza nowe procedury w sprawie kwarantanny i izolacji, które mają usprawnić pracę sanepidów. Informację o nałożonej kwarantannie czy izolacji przekaże nam telefonicznie automat, a osoby z bliskiego kontaktu zakażony może teraz zgłosić przez internet. Nie trzeba też już dostarczać pracodawcy papierowego poświadczenia o nałożonej kwarantannie. Liczba nowych zakażeń odnotowywanych każdego dnia wciąż jest wysoka, ale nie rośnie. Opozycja zwraca jednak uwagę na stosunkowo małą liczbę wykonywanych testów i wysoki odsetek testów pozytywnych.

Nowa ustawa antycovidowa wciąż nie została opublikowana. Opozycja zawiadomiła prokuraturę

Koalicja Obywatelska złożyła do prokuratury zawiadomienie na Mateusza Morawieckiego, gdyż jako premier wciąż nie opublikował najnowszej ustawy antycovidowej, która miała między innymi zapewnić dodatki dla lekarzy. - Niepublikowanie tej ustawy jest wyrazem naszej odpowiedzialności za Polskę - tłumaczył w sobotę wicepremier Jarosław Gowin. Wszystko dlatego, że podpisana przez prezydenta ustawa przewiduje więcej dodatków dla lekarzy, niż rząd planował.

Zbigniew Ziobro wzywa do zawetowania unijnego budżetu

Politycy Solidarnej Polski oczekują, że Polska zawetuje unijną perspektywą budżetową na najbliższe siedem lat, jeśli zostanie wprowadzony mechanizm powiązania wypłaty funduszy unijnych z praworządnością. Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski, twierdzi, że chodzi o "polityczne zniewolenie" i "radykalne ograniczenie suwerenności".

Sąd ponownie przełożył posiedzenie w sprawie aresztu dla Leszka Czarneckiego

Warszawski sąd znowu przełożył posiedzenie w sprawie aresztu dla Leszka Czarneckiego. Kolejny termin to 21 grudnia. Zarzuty stawiane biznesmenowi mają związek z aferą GetBack. Poprzednie posiedzenie w sprawie wniosku o areszt też odroczono, dzień po tym, jak zatrzymany został pełnomocnik Leszka Czarneckiego Roman Giertych. Mecenas Roman Giertych w ten weekend opublikował nagrania, na których jego klient miał być nakłaniany do układu z "władzą". W oświadczeniu Roman Giertych zarzuca PiS szantaż i składanie ofert korupcyjnych jego klientowi.

Szlachetna Paczka w tym roku też działa. Szuka darczyńców

Dwa miliony osób, w tym prawie pół miliona dzieci, żyje w Polsce w skrajnym ubóstwie. Do niektórych z tych ludzi docierają wolontariusze Szlachetnej Paczki. Tegoroczna akcja właśnie wystartowała. Potrzeby są różne: najczęściej to jedzenie, ubrania, buty, nieraz sprzęt taki jak pralka, piec, albo po prostu węgiel do ogrzania domu. Darczyńcy mogą się zgłaszać na oficjalnej stronie internetowej Szlachetnej Paczki.

"Strategia działania policji w tym dniu była właściwa". Polityczne konkluzje po marszu narodowców

Marsz narodowców 11 listopada w Warszawie i zamieszki, które wybuchły w czasie jego trwania, skłoniły do rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z szefem BBN i ministrem spraw wewnętrznych. Uznali oni, że "strategia działania policji była właściwa". Na sprawę nowe światło rzucają nagrania z monitoringu miejskiego, na których doskonale widać na przykład bitwę policjantów i narodowców pod księgarnią przy rondzie de Gaulle'a. Jedno z mieszkań na Powiślu o mało nie spłonęło z powodu wrzuconej do niego racy przez uczestnika marszu.

Sejmowa komisja ds. pedofilii. "Swoisty sojusz ołtarza z tronem"

Państwowa Komisja do spraw pedofilii ma już wybrany skład od dawna, ale bardzo wolno podejmuje jakiekolwiek czynności. Głosami posłów PiS na przewodniczącego komisji wybrano Błażeja Kmieciaka - związanego wcześniej między innymi z Ordo Iuris oraz Ministerstwem Sprawiedliwości. Przepadła natomiast kandydatura księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, od lat działającego na rzecz ofiar pedofilii w Kościele.

Wsparcie dla artystów i spore kontrowersje. Rząd wstrzymuje wypłaty

Nagła zmiana w sprawie pieniędzy dla artystów. Minister Piotr Gliński ogłosił, że do czasu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości wypłaty z Funduszu Wsparcia Kultury zostaną wstrzymane. Gdy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wcześniej ogłosiło, do kogo i jakie środki trafią, pojawiły się pytania, czy rzeczywiście otrzymają je ci, którzy najbardziej ich potrzebują. Najsłynniejszym polskim artystom przyznano bowiem kwoty sięgające setek tysięcy złotych z funduszu, który ma 400 milionów złotych. Na przykład 66 tysięcy otrzymała Filharmonia Łódzka, za to ponad pół miliona złotych dostała firma Radosława Liszewskiego z discopolowej grupy Weekend.

"Mechanizm szantażu". Zjednoczona Prawica ostro o mechanizmie praworządności

Praworządność i pieniądze: te kwestie mają chodzić w parze w Unii Europejskiej. Solidarna Polska nie chce ustanowienia unijnych norm, które pozwalałaby wstrzymać wypłatę funduszy unijnych krajom członkowskim, które nie są uznawane za praworządne. Polska może zawetować unijną perspektywę budżetową na najbliższe siedem lat, jak również ustanowienie osobnego funduszu na rzecz walki ze skutkami pandemii COVID-19. Są jednak tacy politycy w Zjednoczonej Prawicy, którzy pamiętają, że Polska potrzebuje pieniędzy z UE.

Rząd zwleka z publikacją wyroku TK, Sejm zwleka z zajęciem się ustawą prezydenta

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego zaostrzający przepisy w sprawie aborcji zapadł ponad 3 tygodnie temu i wciąż nie został opublikowany. Prezydent uważa, że powinno to nastąpić "niezwłocznie", rząd jednak zwleka, a sam wyrok niezwłocznie wywołał masowe protesty. Sejm wciąż nie zajął się prezydencką inicjatywą ustawodawczą, która ustanowiłaby nowy wyjątek od zakazu aborcji. Wicepremier Jarosław Gowin mówi, że posłowie czekają na pisemne uzasadnienie wyroku TK.

"Trochę mi się tak życie układa, jakby wszystkie drogi prowadziły do Saszy"

Chociaż dziś jest jedną z najbardziej rozchwytywanych aktorek w kraju, kiedyś jeździła w obsłudze karetki pogotowia. Jej mama jest pielęgniarką, a babcia i ciocia położnymi, więc ze szczególną troską myśli o służbie zdrowia w czasie pandemii. Czym grozi koronawirus, przekonała się na własnej skórze. Magdalena Boczarska spotkała się z Eweliną Witenberg niedługo po ciężkim przechorowaniu COVID-19 i na moment przed premierą serialu TVN "Żywioły Saszy", w którym gra rolę Saszy Załuskiej, profilerki policyjnej.

Prymas mówi o konieczności powołania komisji, ojciec Rydzyk o ataku na Kościół

Jestem zasmucony tym, że kardynał nie podjął się wyjaśnienia sprawy - tak prymas Polski mówi o zarzutach wobec kardynała Stanisława Dziwisza, który przez lata miał tuszować skandale pedofilskie w Kościele. Arcybiskup Wojciech Polak mówi, że powinna w tej sprawie jak najszybciej powstać watykańska komisja. To nie jedyne spojrzenie na sprawę ze strony przedstawicieli Kościoła. Ojciec Tadeusz Rydzyk mówi o ataku na księży i na Kościół.

"Epidemia w Polsce nie wyhamowuje"

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25571 zakażeniach SARS-CoV-2. To o półtora tysiąca więcej przypadków niż poprzedniej doby i niemal 3000 więcej niż w czwartek, kiedy premier mówił o pierwszym sygnale stabilizacji. Czy wciąż można o niej mówić, biorąc pod uwagę także liczbę zgonów, która wynosi 548 osób?

Podejrzany o podpalenie mieszkania podczas marszu narodowców został zatrzymany

36-ściolatek podejrzany o podpalenie mieszkania podczas środowego marszu narodowców został zatrzymany w Białymstoku. W ustaleniu jego tożsamości pomógł monitoring. Mężczyzna szykował się do wyjazdu do jednego z krajów Beneluksu. Jest powiązany ze środowiskiem pseudokibiców i nie ma czystej kartoteki. Z kolei MSWiA publikuje nowy zapis monitoringu z zamieszek na rondzie de Gaulle'a.

Z SOR-u została odesłana do domu, dwa dni później zmarła. Rodzina chce, by sprawę wyjaśniła prokuratura

48-letnia kobieta z silnym bólem w klatce piersiowej trafiła na SOR do szpital w Piotrkowie Trybunalskim. Po badaniach została odesłana do domu. Dwa dni później zmarła. Szpital przekonuje, że nie było wskazań do natychmiastowej hospitalizacji i rzeczywiście - zanim kobieta miała trafić na oddział - została skierowana na test na COVID-19. Narodowy Fundusz Zdrowia sprawdza, czy rzeczywiście nie popełniono błędu. Pani Ewa była pielęgniarką. Jej rodzina chce, żeby sprawę wyjaśniła prokuratura.

Kontrowersje wokół zatrzymania współzałożycielki inicjatywy Polskie Babcie

Została otoczona przez grupę policjantów, po czym siłą - za ręce i nogi - umieszczona w radiowozie. Przesłuchiwana była przez kilka godzin. Padł zarzut naruszenia nietykalności funkcjonariusza, którego miała uderzyć torebką. Pojawiają się pytania w sprawie zatrzymania emerytki Katarzyny Augustynek - współzałożycielki inicjatywy Polskie Babcie.

24051 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Lekarze nie podzielają optymizmu premiera

Nie musimy wprowadzać narodowej kwarantanny, liczba zakażeń spada - ogłasza premier w czwartek. W piątek ministerstwo poinformowało o kolejnym wzroście. Potwierdzono 24 051 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. 419 osób zmarło. - Stabilizacja to iluzja poprawy - komentuje dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

"Państwo nie może być bezbronne wobec bandyterki"

Regularna bitwa w sercu miasta. Huk petard, kłęby dymu i chuligani atakujący funkcjonariuszy. Policja publikuje kolejne nagrania z zajść podczas Marszu Niepodległości w Warszawie. W tym zdjęcia konkretnych osób, które mogą mieć związek z podpaleniem mieszkania, i które uczestniczyły w starciach z służbami porządkowymi. Trwają poszukiwania sprawców i poszukiwania winnych. Opozycja domaga się rozliczeń - także tych politycznych.

"Jest sporo momentów, kiedy każdy z nas czuje, że ma dość"

Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni to osoby, z którymi spotykamy najczęściej w momentach naszej choroby. Nie myślimy wtedy o tym, że ci którzy niosą nam pomoc, sami też czasem mogą jej potrzebować. Z jaką codziennością mierzą się medycy? Anna Maria Kowalewska rozmawia z pediatrą dr Marią Kłosińską.