Mniej testów, mniej potwierdzonych przypadków. Ministerstwo podało najnowsze dane o epidemii

19-latek wyłapał błąd, GIS tłumaczy, skąd się wziął. Różne źródła raportów i opóźnienia - właśnie stąd mają się brać rozbieżności dotyczące zakażeń w danych sanepidów i Ministerstwa Zdrowia. Będą konsekwencje służbowe i będzie nowy model raportowania. Od wtorku. W poniedziałek ministerstwo poinformowało o 15002 nowych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2. Zmarło 156 osób. Zdecydowanie spadła również liczba wykonanych ostatniej doby testów.

"Sytuacja jest naprawdę tragiczna". Właściciele stoków rozgoryczeni zapowiedziami rządu

Samorządy i przedsiębiorcy z południa Polski próbują odsunąć widmo bankructwa. Stacjonarne Święta i skumulowane w jednym terminie ferie z zakazem zorganizowanych wyjazdów i zaleceniem pozostania w domach to dla nich cios. Przekreślający cały sezon zimowy. Nieoficjalnie - stoki mają być otwarte. Oficjalnie - wicepremier Gowin daje nadzieję na dobre wieści dla narciarzy. Wkrótce. Górale już czekają na szczegóły, bo jak mówią, to ich "być albo nie być".

Jak mogą wyglądać Święta Bożego Narodzenia? Jest projekt rozporządzenia

Wigilia i Święta do pięciu osób? Tak, ale ten limit dotyczy osób spoza jednego gospodarstwa. Wiadomo, że Święta w pandemii to święta w reżimie sanitarnym i w wąskim gronie najbliższej rodziny. Najlepiej bez wyjazdów. Na razie to jest zalecenie. Ale jeśli sytuacja epidemiczna się pogorszy, mogą dojść ograniczenia w przemieszczaniu się.

Budka Suflera i Felicjan Andrzejczak wydali pierwszą wspólną płytę

Chociaż na koncie zespołu w tym składzie są takie hity jak "Jolka, Jolka pamiętasz" czy "Czas ołowiu", to nigdy nie było wspólnej płyty. Krążek Budki Suflera z Felicjanem Andrzejczakiem pojawił się dopiero teraz - po ponad 40 latach znajomości. Kompozycje do wszystkich piosenek z tego albumu zdążył jeszcze przed śmiercią napisać Romuald Lipko. Członkowie zespołu właśnie jemu zadedykowali album "10 lat samotności".

Łódzka Caritas zebrała 150 tysięcy złotych na testy dla bezdomnych

Zgodnie z nowymi zasadami bezdomni muszą się przebadać pod katem obecności koronawirusa, aby uzyskać miejsce w schronisku, a to kosztuje. Metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś zaapelował o zbiórkę funduszy na opłacenie testów dla osób bezdomnych oraz wydatków związanych z zabezpieczeniem obsługi testów i bezpiecznego dotarcia do schroniska tydzień temu, 15 listopada 2020 roku, na zakończenie mszy świętej z okazji Światowego Dnia Ubogich. Łódzkiej Caritas udało się zebrać w tydzień 150 tysięcy złotych.

"Sto dni solidarności". Premier przedstawił nowe założenia w walce z COVID-19

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział "sto dni solidarności" - zanim w Polsce ma się pojawić szczepionka na COVID-19. Na tej samej konferencji szef rządu przyznał, że wiele wcześniejszych rządowych prognoz dotyczących rozwoju epidemii się nie sprawdziło. Od poniedziałku rząd chce rozmawiać z przedsiębiorcami o nowych formach pomocy. Ponadto rząd obiecał, że nowe restrykcje związane z pandemią będą ogłaszane z większym wyprzedzeniem.

Narodowy czy pokazowy? "Siedzę w pustym szpitalu"

Dziennikarz "Polityki" Paweł Reszka opublikował w internecie relację lekarza, który jest zatrudniony w Szpitalu Narodowym, czyli szpitalu tymczasowym dla chorych na COVID-19 na Stadionie Narodowym. Z relacji lekarza wyłania się obraz placówki, która przyjmuje bardzo mało pacjentów, pomimo posiadania sprzętu i personelu. W całej Polsce hospitalizowanych jest ponad dwadzieścia tysięcy zakażonych koronawirusem, a zajętych jest dwa tysiące respiratorów.

Nowych przypadków COVID-19 w Polsce poniżej 20 tysięcy. Czy jest się z czego cieszyć?

Według prognoz naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego sytuacja epidemiczna w Polsce może się poprawiać. W niedzielę Ministerstwo Zdrowia odnotowało 18467 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To mniej niż w najgorszych dniach listopada. Zmniejsza się jednak liczba wykonywanych testów, a liczba hospitalizowanych pacjentów wciąż jest wysoka. W poniedziałek resort zdrowia ma wytłumaczyć, skąd rozbieżności w statystykach podawanych przez powiatowe sanepidy i tych publikowanych przez rząd.

Handel i usługi w okresie przedświątecznym. Nie wszyscy zadowoleni

Od soboty sklepy w galeriach handlowych znów będą mogły zostać otwarte - akurat na okres zakupów przedświątecznych. Handlowcy będą musieli przestrzegać ścisłych zasad sanitarnych. Ferie zimowe w przyszłym roku mają być w jednym terminie dla wszystkich województw - od 4 do 17 stycznia. Przedsiębiorcy, zwłaszcza ci z gór, mają obiekcje.

"Ja nie wiem, jakie diabły przy tym kręciły". Ardanowski krytykuje otoczenie Jarosława Kaczyńskiego

Jan Krzysztof Ardanowski mówi, że jest zadowolony po rozmowie z Jarosławem Kaczyńskim na temat "piątki dla zwierząt". Według byłego ministra rolnictwa prezes PiS nie został zapoznany z konsekwencjami, jakie ustawa o ochronie zwierząt miałaby dla polskiego rolnictwa. Winą obarczył ludzi z otoczenia Jarosława Kaczyńskiego. Opozycja ocenia, że Jan Krzysztof Ardanowski przedstawił prezesa PiS jako osobę nieświadomą sytuacji w kraju i konsekwencji swoich czynów.

Rodzina i znajomi przyszli odebrać 17-letniego Janka z prokuratury. Interweniowała policja

17-letni Janek Radziwon został zatrzymany w czwartek pod Sądem Okręgowym w Warszawie, gdzie odbywała się demonstracja solidarności z aktywistką zatrzymaną 26 października na Placu Trzech Krzyży podczas strajku kobiet. Janek Radziwon usłyszał zarzut naruszenia nietykalności funkcjonariusza, za co grozi do 3 lat więzienia. Nastolatek nie przyznał się i odmówił składania wyjaśnień. W piątek został zwolniony. Przed prokuraturą przywitali go rodzina i znajomi. Jego ojciec usłyszał od funkcjonariuszy, że sam uczestniczy w nielegalnym zgromadzeniu. Ponadto policja wystawiła mu mandat, bo jego samochód przekroczył dozwolony czas postoju.

Wątpliwości wokół działań policji. Opozycja domaga się wyciągnięcia konsekwencji

Po działaniach policji podczas środowego strajku kobiet w Warszawie Koalicja Obywatelska nie tylko chce odwołania Jarosława Kaczyńskiego z funkcji wicepremiera odpowiedzialnego za bezpieczeństwo, ale też wnioskuje o dymisję komendanta stołecznego policji. Największe oburzenie i kontrowersje budzą działania nieumundurowanych funkcjonariuszy z pałkami teleskopowymi. Jeden z nich kilkakrotnie uderzył tym narzędziem demonstrujących.

Liczba nowych zakażeń wciąż to ponad 24 tysiące. W szpitalach nie widać poprawy

W trzech województwach mają zostać przeprowadzone badania przesiewowe w kierunku wykrycia osób, które były zakażone koronawirusem SARS-CoV-2. Prace nad organizacją tego przedsięwzięcia trwają. Liczba zajętych covidowych łóżek w szpitalach od kilku dni utrzymuje się na podobnym, wysokim poziomie. W sobotę Ministerstwo Zdrowia odnotowało 24213 nowych zakażeń koronawirusem oraz 574 zgony osób zakażonych.

"Sto dni solidarności". Rząd przedstawił plany dotyczące restrykcji

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że przed nami "sto dni solidarności", po których w Polsce może pojawić szczepionka na COVID-19. Pierwsze dawki mają do nas trafić 18 stycznia. Już od przyszłej soboty wszystkie sklepy w centrach handlowych, a nie tylko spożywcze, drogerie i apteki, znów będą mogły być otwarte.

Fundacja z Suwałk organizuje zbiórkę produktów, niezbędnych dla chorych w szpitalu

Pacjenci, którzy w ciężkim stanie przywożeni są na tak zwane oddziały covidowe trafiają do nich tak jak stoją. Kiedy walka toczy się o każdy oddech, nikt nie myśli o wzięciu szczoteczki do zębów czy dodatkowej pary ubrań. Jednak pacjenci w szpitalu spędzają wiele dni z dala od rodzin i wtedy okazuje się, że potrzebne są podstawowe rzeczy. W Suwałkach trwa zbiórka takich produktów.

500 dni oczekiwania na przeszczep. "Otchłań" zwraca uwagę na ten problem

W Polsce na przeszczep narządów dzieci czekają średnio ponad 500 dni, jak alarmują transplantolodzy jest to za długi okres czasu. W Hiszpanii ten okres jest nawet cztery razy krótszy. W Polsce najdłużej czeka się na nowe serce i płuca. "Otchłań" to kampania społeczna, która ma zwrócić uwagę na problem transplantacji w pediatrii. Pomysłodawca jest Fundacja "Serce Anielki"

Jedyna taka amreykańska jednostka w Europie. Uroczystość w Poznaniu

W piątek odbyła się inauguracja działalności wysuniętego dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA z siedzibą w Poznaniu. W uroczystości wzięli udział między innymi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i ambasador stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. Korpus ma być centrum koordynacyjnym amerykańskich wojsk lądowych na wschodniej flance NATO. To kolejny krok pogłębiający polsko-amerykańską współprace wojskową.

Od "radzimy sobie dobrze" do "skala nas przerosła". Rząd ma nowy plan

Pandemia poturbowała system opieki zdrowotnej - przyznaje wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski i przedstawia planu odbudowy systemu ochrony zdrowia. Polska na tle innych krajów zalicza się do najwyższego poziomu transmisji wirusa w społeczności. Ministerstwo Zdrowa poinformowało w piątek o 22464 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zmarło 626 osób, u których wcześniej potwierdzono infekcję SARS-CoV-2.

Wątpliwości wokół działań policji podczas protestów

W związku z protestami w ostatnich dniach w Warszawie pojawiają się pytania o działania funkcjonariuszy. Chodzi między innymi o środowy Strajk Kobiet w trakcie którego kamery TVN24 zarejestrowały sytuację, gdy w tłumie doszło do przepychanek. Do akcji wkroczyli zamaskowani mężczyźni z pałkami teleskopowymi i gazem łzawiącym. Część z nich miała odblaskowe opaski z napisem "policja" na ramieniu, ale nie wszyscy. Wątpliwości pojawiają się także wokół czwartkowej demonstracji przed siedzibą Sądu Okręgowego w Warszawie, która była wyrazem solidarności z aktywistką zatrzymaną 26 października. Na miejscu miało dojść do przepychanek z policjantami. Eksperci pytają czy działania funkcjonariuszy były odpowiednie do przebiegu wydarzeń. Wyjaśnień w tej sprawie ze strony policji oczekuje biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

U noworodka w Słupsku wykryto koronawirusa. Jego stan jest już dobry

Sebastian urodził się nieco ponad miesiąc temu, w trzydziestym tygodniu ciąży, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku. Wciąż nie został wypisany do domu, bo okazało się, że zakaził się koronawirusem. To nie jest pierwszy taki przypadek - noworodki są zakażane głównie przez matki i innych członków rodzin. Stan Sebastiana jest obecnie dobry.