Asystent Beaty Kempy sam ściągnął blokadę z koła i odjechał. Tłumaczy i przeprasza za swoje zachowanie

Zaparkował samochód w miejscu, w którym nie powinien, a później sam postanowił pozbyć się blokady nałożonej przez strażników miejskich. Zachowanie asystenta europosłanki Beaty Kempy nagrał jeden z mieszkańców Opola. "Musiałem wyjechać w pilnej sprawie rodzinnej" - tłumaczy mężczyzna w mediach społecznościowych i przeprasza za swoje zachowanie. Jego przełożona zapowiada, że poniesie on konsekwencje.

Tadeusz Rydzyk przeprasza. "Moje spontanicznie wypowiedziane słowa zostały inaczej zrozumiane"

Ojciec Tadeusz Rydzyk przeprasza. "Zdaję sobie sprawę, iż moje spontanicznie wypowiedziane słowa zostały inaczej zrozumiane i boleśnie dotknęły wiele osób" - napisał w oświadczeniu. W czasie sobotniej mszy z okazji urodzin Radia Maryja z ust dyrektora rozgłośni padły słowa o "pokusie", nie o przestępstwie pedofilii, o "filmidłach" a nie dokumentach i o "współczesnym męczenniku" - w odniesieniu do byłego biskupa kaliskiego, któremu zarzuca się tuszowanie skandali pedofilskich.

Wiedza, bezpieczeństwo i dobrowolność. Założenia strategii w sprawie szczepień przeciw COVID-19

Rząd przygotował projekt dokumentu, który ma szczegółowo opisać wszystkie procesy związane z programem szczepień przeciw COVID-19. W sprawie projektu mają odbyć się konsultacje, a jego uchwalenie planowane jest jeszcze w grudniu. Narodowa strategia szczepień ma zapewnić narodową odporność na koronawirusa. Opiera się na trzech filarach - wiedza, bezpieczeństwo i dobrowolność.

Orlen przejmuje wydawnictwo Polska Press. "Bardzo duże zagrożenie dla mediów lokalnych"

Na rynku mediów szykuje się poważna zmiana. PKN Orlen przejmuje wydawnictwo Polska Press. W rękach i pod kontrolą państwowego koncernu znajdzie się praktycznie cała prasa regionalna, w tym 20 dzienników, 120 tygodników i kilkaset witryn online. - To skok na lokalną prasę i "putinizacja" życia publicznego życia publicznego - alarmuje opozycja. Ze środowiska dziennikarzy słychać, że demokracja kurczy się na naszych oczach.

Rośnie napięcie przed unijnym szczytem. Ultimatum Brukseli

Na czwartek i piątek zaplanowany jest szczyt Rady Europejskiej, podczas którego unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania sytuacji związanej z budżetem Wspólnoty na lata 2021-2027. - Wszystkie opcje wciąż są na negocjacyjnym stole. Liczymy się z różnymi ewentualnościami, także z tą, że Unia wynegocjuje fundusz odbudowy z pominięciem Polski i Węgier - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

"PiS nie chce mieć w Rydzyku wroga"

Politycy obozu władzy byli obecni na urodzinach Radia Maryja. Byli, słuchali, nie zaprotestowali i nie zareagowali na słowa ojca Tadeusza Rydzyka. Opozycja i komentatorzy mówią o klasycznym przykładzie "sojuszu tronu z ołtarzem" ze stratą dla obu stron.

W lesie pod Siedlcami odnaleziono ciało 16-letniej Anny

Tragiczny finał poszukiwań 16-letniej Anny. Ciało dziewczyny odnalazła policja w lesie pod Siedlcami. Było zasypane, a wszelkie okoliczności wskazują na to, że przyczyną śmierci było uduszenie. Zatrzymano 20-letniego mężczyznę, z którym nastolatka się spotykała. To on wskazał miejsce ukrycia zwłok.

"To jest tydzień wielkiego testu dla premiera Morawieckiego"

Do unijnego szczytu pozostały trzy dni. Polityczne emocje są coraz większe. Będzie weto, czy jednak dojdzie do kompromisu? Jak czytać wielogłos w obozie władzy? Koalicja Obywatelska stawia sprawę wprost - to dla premiera test z patriotyzmu. Wybór między wschodem a zachodem.

"Przestępstwo pedofilii to nie jest kwestia grzechu"

Arcybiskup Wojciech Polak chce wyjaśnień od prowincjała redemptorystów w sprawie słów, jakie padły na sobotnich urodzinach Radia Maryja. Dyrektor rozgłośni o przestępstwie pedofilii mówił "pokusa". Sprawców usprawiedliwiał, ofiar nie zauważył. Byłego biskupa kaliskiego, któremu zarzuca się tuszowanie skandali pedofilskich, nazwał "współczesnym męczennikiem". A to wszystko w obecności czołowych polityków obozu władzy.

"Epidemia czy nie, dzieci czekają na Mikołaja zawsze"

W tym roku, przez trwającą pandemię, Mikołaj zadanie ma trochę utrudnione. To jednak, nie oznacza, że go nie będzie u najmłodszych pacjentów szpitali. W końcu dla niego nie ma rzeczy niemożliwych. Mikołaj 6 grudnia rozdaje prezenty i uśmiechy wszystkim dzieciom.

"Dla wielu z nas pani Jadzia jest wzorem do naśladowania"

Pani Jadwiga swoje obrazy maluje stopą. Kobieta urodziła się bez rąk i jednej nogi. Mimo niepełnosprawności zaraża optymizmem i pozytywna energią. Napisała książkę i marzy o podróżach. Niestety, poruszająca się na wózku malarka żyje w domu, który jest absolutnie niedostosowany do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Dlatego ruszyła zbiórka na remont. Na początek - kuchni. Potrzeba 25 tysięcy złotych.

"Nie można zrobić kroku wstecz". Fundusz Odbudowy bez Polski i Węgier?

Nie można zrobić kroku wstecz - mówi szef Parlamentu Europejskiego o unijnym budżecie i dodaje, że jeśli Polska i Węgry nie znajdą rozwiązania i zgody, to kwestie Funduszu Odbudowy i praworządności i tak pójdą do przodu. Do kolejnej tury negocjacji i unijnego szczytu zostały cztery dni. Poza kolejnymi twardymi słowami ostatnie dni i tygodnie nie przyniosły żadnego przełomu. Poza tym, że Unia przygotowuje się na scenariusz, w którym Polski i Węgier w unijnym budżecie po prostu zabraknie.

W tym sezonie narciarskim na stokach może być więcej policji

Na stokach narciarskich rozpoczęły się kontrole policyjne. Policjanci sprawdzą, czy korzystający ze stoków nie łamią przypadkiem obostrzeń. Chodzi nie tylko o dystans społeczny, czy noszenie maseczek, ale także o zachowywanie zasad bezpieczeństwa i sprawdzanie trzeźwości.

Kolejne przypadki zespołu pocovidowego u dzieci

Wśród chorujących na COVID-19 są także dzieci. Na samej chorobie walka z koronawirusem często się nie kończy. U pięciu kolejnych dzieci w Polsce lekarze wykryli zespół pocovidowy. Trafiły do szpitala dziecięcego przy ulicy Krysiewicza w Poznaniu, ale troje z nich zostało już wypisanych. Samo zakażenie przechodziły bezobjawowo.

"Przez 13 lat naszej działalności nigdy nie było tak dramatycznej sytuacji"

Od lat pomagają chorym, maltretowanym, wygłodzonym koniom, teraz sami potrzebują wsparcia. Organizacje, które mają pod opieką zwierzęta gospodarcze coraz częściej nie mają za co ich wyżywić i leczyć. Ceny siana i paszy poszły w górę, brakuje też pieniędzy na opłacenie rachunków. Przez pandemię darczyńcy wycofują swoje wpłaty i oddają adoptowane wcześniej konie czy osły. Gminy, które często powinny płacić za utrzymanie uratowanych zwierząt hodowlanych z interwencji, zrzucają odpowiedzialność na organizacje pozarządowe.

"Wysoki wskaźnik pozytywnych testów najprawdopodobniej świadczy o tym, że za mało się testuje"

Testy, testy, testy - mówiła Światowa Organizacja Zdrowia, podkreślając, że to zasadnicze narzędzie kontroli nad pandemią. W Polsce jeszcze pod koniec listopada ponad połowa testów okazywała się pozytywna. Teraz jest niewiele lepiej. O wadze wykonywania odpowiedniej liczby testów mówią też eksperci z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Z jednym z tamtejszych epidemiologów rozmawiała Maria Bilińska.

Protestujący rolnicy przedstawili swoje postulaty

Przyjechali traktorami, na ulice rozrzucili liście kapusty. Był wczesny sobotni ranek, gdy rolnicy pojawili się na ulicach Warszawy. Po tym, jak zablokowali szkodliwą według nich "piątkę Kaczyńskiego", opracowali swoją własną "piątkę" i przyjechali do stolicy, by domagać się wsparcia dla niej od rządu. Odszkodowania za straty, jakie rolnicy ponieśli w czasie pandemii, to dopiero początek postulatów.