"Dzieci bardzo potrzbują kontaktów rówieśniczych". Kiedy wrócą do szkoły?

W czasie ferii dzieci i młodzież do szesnastego roku życia nie będą mogły wychodzić same z domu przed godziną 16 - rząd nie chce zmienić decyzji. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przestrzega, że długa izolacja może negatywnie wpłynąć na psychikę najmłodszych i prowadzić do depresji. Powrót do szkół po 17 stycznia jest możliwy, ale jeszcze nie przesądzony. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w pierwszym tygodniu stycznia. Z kolei pod koniec stycznia mają ruszyć szczepienia nauczycieli przeciwko COVID-19.

14-miesięczne dziecko zmarło, miało objawy zatrucia. Lokatorzy wskazują na trutkę na szczury

Prokuratura wyjaśnia przyczyny śmierci 14-miesięcznego chłopca z Kamienia Pomorskiego. Dziecko razem z matką w pierwszy dzień świąt trafiło do szpitala z podejrzeniem zatrucia. Nie był to jednak czad. Strażacy w domu, gdzie mieszkała rodzina, stwierdzili duże stężenie dwutlenku siarki. Dziecko zmarło, sprawę bada prokuratura. Lokatorzy twierdzą, że zatrucie może mieć związek z trutką na szczury w budynku.

"Dziwna logika". Policja kontroluje, czy obostrzenia są przestrzegane

W hotelach, w galeriach handlowych i na stokach - pustki. Wiele punktów handlowych i usługowych musiało zostać zamkniętych zgodnie z nowymi obostrzeniami. Za złamanie zakazów przedsiębiorcom grożą kary. Właściciele liczą straty. Niektórzy liczą na pomoc państwa, ale nie każdemu została przyznana.

Już ponad 6 tysięcy pracowników medycznych w Polsce zaszczepiło się na COVID-19

W Polsce szczepienia przeciwko COVID-19 trwają już trzeci dzień - zaszczepiło się już ponad 6 tysięcy pracowników medycznych. Przykład chcą dać lekarze politycy: Tomasz Grodzki, Stanisław Karczewski, Waldemar Kraska i Władysław Kosiniak-Kamysz zaszczepią się przed kamerami. Po pracownikach medycznych będą seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele. Kto i kiedy będzie mógł się zaszczepić?

Kraków szuka nowego hejnalisty

Hejnalista na wieżę Mariacką pilnie poszukiwany. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie ogłosiła nabór na nowego trębacza, bo jeden z dotychczasowych hejnalistów przechodzi na emeryturę. Kandydat powinien mieć dobrą kondycję, nie może mieć lęku wysokości i przede wszystkim musi umieć grać na trąbce.

Zmiany w działalności galerii handlowych i obiektów sportowych

Nowe restrykcje, które weszły w życie w poniedziałek, dotyczą też sklepów w galeriach handlowych i obiektów sportowych. Ustanowiony został zakaz prowadzenia siłowni, basenów, aquaparków klubów i centrów fitness oraz działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej.

Dlaczego warto się zaszczepić? Eksperci odpowiadają

Im więcej osób się zaszczepi, tym mniejsze będą kolejki w szpitalach. Będzie mniejsza zachorowalność - mówią eksperci, pytani dlaczego warto się zaszczepić przeciwko COVID-19. Jednocześnie podkreślają jeszcze jeden ważny powód: wrócimy do normalnego życia, bez ograniczeń.

"Trzeba namawiać i przekonywać". Politycy zachęcają do szczepień na COVID-19

Trzeba się szczepić, bo to nadzieja na wyjście z pandemii i powrót do normalnego życia - mówią rządzący i opozycja. Wątpliwości zgłasza jedynie Konfederacja, podkreślając szybkość badania dopuszczonej do obrotu szczepionki. W zamian słyszy odpowiedź, że trzeba słuchać lekarzy i naukowców, bo nieuzasadniona odmienność zdania może doprowadzić też do olbrzymich gospodarczych kosztów.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. Kto i kiedy będzie mógł zostać zaszczepiony?

Szczepionka to szansa, która pozwoli nam wyzwolić się od epidemii - mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki, kiedy w Polsce ruszyły pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19. Najpierw zostaną zaszczepieni pracownicy medyczni, w dalszej kolejności pensjonariusze DPS-ów, osoby powyżej 60. roku życia. Później przyjdzie czas na etap drugi i zapisy na szczepienia pozostałych grup. Kto w jakiej kolejności będzie mógł zaszczepić się, kto o tym zadecyduje, do kogo skierować pierwsze kroki?

"To jest historyczny dzień". Szczepienia w kolejnych miastach

Dziś możemy sobie powiedzieć, że zagrożenie nie maleje. Jedynym remedium jest szczepionka, która do nas dotarła - mówił premier Mateusz Morawiecki. W Polsce ruszyła akcja szczepień na COVID-19, objęła nie tylko stolicę, ale też wiele innych polskich miast - między innymi: Gorzów Wielkopolski, Szczecin, Kraków, Poznań. W sumie do Polski trafiło dotychczas 10 tysięcy dawek. Najbliższe dni to nie tylko szczepienia, to też przygotowanie placówek na przyjęcie kolejnych porcji szczepionek i grup pacjentów.

Pierwsze w Polsce szczepienia na COVID-19. Pielęgniarka pierwszą zaszczepioną

Szczepienie przeciwko koronawirusowi stało się w Polsce faktem. Pierwszą zaszczepioną osobą jest Alicja Jakubowska - naczelna pielęgniarka Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Tuż po szczepieniu podziękowała dyrekcji szpitala, że to właśnie pielęgniarka - na co dzień zajmująca się chorymi - dostała możliwość zabezpieczenia się przed koronawirusem. Jako drugi zaszczepiony został dyrektor szpitala MSWiA profesor Waldemar Wierzba. Wszystko odbyło się w świetle kamer. Ma to zachęcić niezdecydowanych do szczepień i pokazać, że szczepionka jest bezpieczna.

Dużo przypadków zatruć czadem. Powodem pandemia?

Sto pięćdziesiąt osób już zatruło się czadem w tym sezonie grzewczym, i to tylko na Śląsku. Trzy osoby zmarły. Strażacy podejrzewają, że jedną z przyczyn tak dużej liczby zatruć czadem może być pandemia COVID-19. Użytkownicy piecyków czy kominków więcej czasu spędzają w domu i dłużej korzystają z tej formy ogrzewania. Nie zawsze w sposób odpowiedzialny i bezpieczny.